Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Aleo, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

DS160 formunu eşim için doldururken "other names used" kısmına no dedik. Ama eşimin önceden surname'i farklıydı. Şimdi onayladığımız için düzeltemiyoruz. Ne yapmak lazım. Randevu günü orada durumu anlatsak uygun olur mu?
    @crazycells

evet, randevu gunu vukuatli nufus kayit ornegini de yaninizda bulundurun. Zaten butun aciklamalar orada yazacak, dolayisiyla direkt resmi belgeyi verirsiniz duzeltme icin.

• @crazycells, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@Aleo, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

DS160 formunu eşim için doldururken "other names used" kısmına no dedik. Ama eşimin önceden surname'i farklıydı. Şimdi onayladığımız için düzeltemiyoruz. Ne yapmak lazım. Randevu günü orada durumu anlatsak uygun olur mu?
    @crazycells

evet, randevu gunu vukuatli nufus kayit ornegini de yaninizda bulundurun. Zaten butun aciklamalar orada yazacak, dolayisiyla direkt resmi belgeyi verirsiniz duzeltme icin.

teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

• @renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

@renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Bu arada sponsorum ile görüştüm ve maalesef olumsuz cevap aldım. Geçen sene kullandığım DS formumdaki SEVIS ID'im inactive duruma geçtiği için, aynı SEVIS ID ile yeni bir DS formu basamayacaklarını söylediler. Fakat Department of State ile iletişim halinde olduklarını ve Visa Interview Waiver için geçen sene programa katılmış öğrencilerin de aynı SEVIS ID'yi tekrar alabilmeleri için uğraştıklarını ilettiler. O durumda aynı vizeyi kullanmamda bir sakınca yokmuş. Umarım Department of State aynı SEVIS ID'lerin kullanılmasına geçen sene programa katılmış olan öğrenciler için de onay verir. Yeni bir gelişme olması durumunda burda da tekrardan paylaşırım.

Daha detaylı bilgi alabilmek için Custom and Border Protection (CBP) ile görüştüm dün telefonda ve onlara durumu açıkladım. Kendileri bunun bir sıkıntı olmadığını vizem henüz expire duruma gelmediği için kullanmamda hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Vizemde ve yeni alacağım DS-2019 formumda farklı SEVIS ID olacağını söyledim ve bu sefer de bunun normal bir şey olduğunu bazen F-1 vizelerinde öğrencilerin farklı bir okula transfer yapması durumunda SEVIS ID'lerinin değiştiğini fakat yeni bir vize almalarının gerekmediğini iletti. Fakat kimse kesin bir şey diyemiyor bu vize hakkında. Çünkü J-1 SWT kategorisindeki bir vizenin 5 yıllık verilmiş olması garip. Konsolosluk CBP'ye, CBP ise konsolosluğa yönlendiriyor. Offical J1 websitesinde de (j1visa.state.gov) şöyle bir ibare var, "Your current Exchange Visitor Visa is ONLY applicable for your current exchange program and under your current program sponsor. Upon completion of your current Exchange Visitor Program, you are expected to depart the United States.

If you intend to pursue a 2nd exchange program (in a different category and with a different sponsor), you will need to apply for a new Exchange Visitor Visa for your new exchange program and new sponsor – in order to reenter the U.S. for the 2nd program" bu durumda da bir sıkıntı gözükmüyor. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Sanırım şansımı deneyeceğim.

Sponsorum ile tekrardan görüştüm. Bu vize ile sıkıntısız giriş yapmış olan öğrenciler mevcut şu an. Sponsorum da sorumluluk kabul etmediğini fakat istersem deneyebileceğini iletti. Gelişmeleri yazacagım tekrardan.

• Ulusal İstisna Çıkarı (J1)

Onaylandıktan sonraki 30 gün için değil, vizenizin geçerlilik tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olup olmayacağını bilen var mı? Az önce vize aldım ve NIE'm onaylandı ancak vizem 1 Ağustos'a kadar geçerli olmadığı için NIE'min de o tarihten itibaren geçerli olup olmayacağından veya yeni bir vizeye başvurmam gerekip gerekmediğinden emin değilim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SituFangs, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Ulusal İstisna Çıkarı (J1)

Onaylandıktan sonraki 30 gün için değil, vizenizin geçerlilik tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olup olmayacağını bilen var mı? Az önce vize aldım ve NIE'm onaylandı ancak vizem 1 Ağustos'a kadar geçerli olmadığı için NIE'min de o tarihten itibaren geçerli olup olmayacağından veya yeni bir vizeye başvurmam gerekip gerekmediğinden emin değilim

1 aylik kisitlamalar sanirim PP'ler yururlukte oldugunda gecerliydi, size vizeyi verirken 1 ay icinde giris yapmaniz gerektiginden bahsettiler mi?

• Doktora programı için J-1 ve J-2 vizelerine başvuru yapmıştık. Vizem bugün onaylandı, belge olarak DS2019 ve Evlilik cüzdanını sordular. Onun haricinde nereye gidiyorsun? çalışma alanın nedir? gibi basit sorularla süreç tamamlandı. İstanbul konsolosluğu biraz yoğun olduğundan tüm süreç yaklaşık 1 saat sürdü. Alacak arkadaşlara bilgi olması açısından paylaşmak istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cengizzhan, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Doktora programı için J-1 ve J-2 vizelerine başvuru yapmıştık. Vizem bugün onaylandı, belge olarak DS2019 ve Evlilik cüzdanını sordular. Onun haricinde nereye gidiyorsun? çalışma alanın nedir? gibi basit sorularla süreç tamamlandı. İstanbul konsolosluğu biraz yoğun olduğundan tüm süreç yaklaşık 1 saat sürdü. Alacak arkadaşlara bilgi olması açısından paylaşmak istedim.

Hayirli olsun, tebrikler. Egitim hayatinizda basarilar.

• Onaylandıktan sonraki 30 gün için değil, vizenizin geçerlilik tarihinden itibaren 30 gün sonra geçerli olup olmayacağını bilen var mı? Az önce vize aldım ve NIE'm onaylandı ancak vizem 1 Ağustos'a kadar geçerli olmadığı için NIE'min de o tarihten itibaren geçerli olup olmayacağından veya yeni bir vizeye başvurmam gerekip gerekmediğinden emin değilim https://100001.onl/

issue got solved

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SituFangs hangi konsolosluktan vizenizi aldiniz?

• Arkadaşlar merhabalar,

Turizm ve Otelcilik Bölümü için güvenilir, imkanları fazla olan, bütçeyi çok zorlamayan ve oraya gittiğimizde de yardım etmeye devam edecek güvenilir acenteler var mı bildiğiniz?

• Selamlar,

Daha önceden J-1 vizesini turizm bölümü için alıpta mülakata giren varsa aydınlatabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Eryılmaz, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Arkadaşlar merhabalar,

Turizm ve Otelcilik Bölümü için güvenilir, imkanları fazla olan, bütçeyi çok zorlamayan ve oraya gittiğimizde de yardım etmeye devam edecek güvenilir acenteler var mı bildiğiniz?

Direkt otel veya resort'lara ulasmayi denediniz mi acaba? Bu sekilde odeyeceginiz ucreti oldukca azaltabilirsiniz...

• Aracı bir sponsor olması gerekiyor diye biliyorum, emin değilim fakat. Sizin bu konuşa bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Eryılmaz, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Aracı bir sponsor olması gerekiyor diye biliyorum, emin değilim fakat. Sizin bu konuşa bilginiz var mı?

Hayir, eger staj programlarindan bahsediyorsaniz araci olmasina gerek yok. Sadece program sponsoru olacak bir isveren (sizin durumunuzda otel, restoran, resort vs. gibi bir kurum) bulmaniz yeterli olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Eryılmaz daha once turizm ve otelcilik alaninda staj bulan arkadaslar vardi forumda.

Ilginc bir sekilde iki ornekte de bulunan otel Rhode Island eyaletindeydi diye hatirliyorum. Sanirim hem North East'te olmasi hem de kucuk eyalet olmasi nedeniyle ama bir de yaz aylarinda bu civarlarda cok turist olmasi nedeniyle isci sikintisi cekiliyor... O nedenle ben yerinizde olsaydim, eger baslangic yeri belirlemediyseniz boyle bir yerdeki buyuk otelleri arastirarak ise baslardim.

• Merhaba herkese, 1-2 sorum olacak. Daha öncede farklı sorularım olmuştu ama şimdi şartlar biraz değişti, kafama takılanlar oldu. Turizm mezunuyum, okul zamanı WAT ve ya J1’den faydalanmadım, faydalanmak istediğimde de virüs yüzünden vizeler kapandı. Amerika’da çalışacağım yer hazır, vize yasaklarının (J1) kalkmasını bekliyorum, gerekli işlemlere başlacağız ama sanırım önümüzdeki sene yaz mevsimini bulacak gibime geliyor. Turizm mezunu olarak J1’den faydalanabiliyorum diye biliyorum, doğru mudur? Geçen sene mezun oldum. İş yerinden davetimi aldığım takdirde faydalanmam mümkün müdür? Kendi alanıma uygun bir sektörde çalışacağım. Cevaplayan herkese şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metcioglu, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Merhaba herkese, 1-2 sorum olacak. Daha öncede farklı sorularım olmuştu ama şimdi şartlar biraz değişti, kafama takılanlar oldu. Turizm mezunuyum, okul zamanı WAT ve ya J1’den faydalanmadım, faydalanmak istediğimde de virüs yüzünden vizeler kapandı. Amerika’da çalışacağım yer hazır, vize yasaklarının (J1) kalkmasını bekliyorum, gerekli işlemlere başlacağız ama sanırım önümüzdeki sene yaz mevsimini bulacak gibime geliyor. Turizm mezunu olarak J1’den faydalanabiliyorum diye biliyorum, doğru mudur? Geçen sene mezun oldum. İş yerinden davetimi aldığım takdirde faydalanmam mümkün müdür? Kendi alanıma uygun bir sektörde çalışacağım. Cevaplayan herkese şimdiden çok teşekkürler.

Evet, size J1 icin sponsor olacak bir isyeri bulmaniz durumunda basvuru yapip vizenizi alabilirsiniz.

• Teşekkür ediyorum @crazycells bey, eksik olmayın.

• @renksizcocuk, içinde söyledi: ( J ) Değişim Programı Vizeleri

Bu arada sponsorum ile görüştüm ve maalesef olumsuz cevap aldım. Geçen sene kullandığım DS formumdaki SEVIS ID'im inactive duruma geçtiği için, aynı SEVIS ID ile yeni bir DS formu basamayacaklarını söylediler. Fakat Department of State ile iletişim halinde olduklarını ve Visa Interview Waiver için geçen sene programa katılmış öğrencilerin de aynı SEVIS ID'yi tekrar alabilmeleri için uğraştıklarını ilettiler. O durumda aynı vizeyi kullanmamda bir sakınca yokmuş. Umarım Department of State aynı SEVIS ID'lerin kullanılmasına geçen sene programa katılmış olan öğrenciler için de onay verir. Yeni bir gelişme olması durumunda burda da tekrardan paylaşırım.

Daha detaylı bilgi alabilmek için Custom and Border Protection (CBP) ile görüştüm dün telefonda ve onlara durumu açıkladım. Kendileri bunun bir sıkıntı olmadığını vizem henüz expire duruma gelmediği için kullanmamda hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Vizemde ve yeni alacağım DS-2019 formumda farklı SEVIS ID olacağını söyledim ve bu sefer de bunun normal bir şey olduğunu bazen F-1 vizelerinde öğrencilerin farklı bir okula transfer yapması durumunda SEVIS ID'lerinin değiştiğini fakat yeni bir vize almalarının gerekmediğini iletti. Fakat kimse kesin bir şey diyemiyor bu vize hakkında. Çünkü J-1 SWT kategorisindeki bir vizenin 5 yıllık verilmiş olması garip. Konsolosluk CBP'ye, CBP ise konsolosluğa yönlendiriyor. Offical J1 websitesinde de (j1visa.state.gov) şöyle bir ibare var, "Your current Exchange Visitor Visa is ONLY applicable for your current exchange program and under your current program sponsor. Upon completion of your current Exchange Visitor Program, you are expected to depart the United States.

If you intend to pursue a 2nd exchange program (in a different category and with a different sponsor), you will need to apply for a new Exchange Visitor Visa for your new exchange program and new sponsor – in order to reenter the U.S. for the 2nd program" bu durumda da bir sıkıntı gözükmüyor. Ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok. Sanırım şansımı deneyeceğim.

Sponsorum ile tekrardan görüştüm. Bu vize ile sıkıntısız giriş yapmış olan öğrenciler mevcut şu an. Sponsorum da sorumluluk kabul etmediğini fakat istersem deneyebileceğini iletti. Gelişmeleri yazacagım tekrardan.

Bu arada giris yapabildim eski vizemle. Pasaport kontrolu bir dakikadan daha az surdu hatta.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |