Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

..australyada bir omur gecti diyorum.
    ..evet yasadik kimseye muhtac olmadik 1986 yilina kadar 12 yil gecti,sigaramizi ictik biramizi aldik,kamp yaptik, mukemmel bir hayat yasadikmi , hayir,elde guzel bir meslek veya etiket yoksa, isci sinifindayiz,kazanacagimiz aylik maas bellidir,belli bir maasla pek fazla yukarlarda gezemeyiz,,, 100 dolarlik ayakkabi yerine k-marttan 20 dolarlik ayakkabi giydik,markali gunes gozlugu yerine eczanelerde satilan ucuz gozluklerden aldik,iyi markali saatler yerine kolumuza ucuz saatler taktik,bir yerde bir kac kisi konusuyordu,restauranttan bahsediyorlar kisi basi menu 50 dolar filan diyorlar,ben hayretle bakiyorum.demeki iyi para kazanan iyi yasamasinida biliyordu...
    ...cok kazanmadik, aileyi gecindirecek kadar kazandik,cocuklarimi iyi yetistirmeye calistim,hepsi meslek sahibi oldular,...benim buyuk kazancimda agir is sartlari altinda calismama ragmen huzurlu olmamdi..siyasi olaylar yok,kimse kimsenin yolunu kesmiyor....

.....demir isinden ayrildiktan sonra,hatunun emekliligi icin muracaat ettim doktor testleri yaptilar ve malulen emekli yaptilar,emekli olmasi ona normal maas verilme degil evet veriyorlar ama ailenin bir kazanc cetveli var,benim calisip kazandigim para ile toplam bu cetveli gecerse emekli haftaligindan indirim yapiyorlar.ev borcumuzu bir hayli azaltmistik,elimizde biraz para var,oyleyse bir kac ayligina turkiyeye gidelim dedik, nasilsa otel parasi filan vermiyecegiz,anamin evi musait.yan yana iki kucuk daireleri vardi- geliyorum deyince hemen yandaki kiraciyi cikartmis kucuk daireyi bize ayirmis,

..insan uzun yillar memleketine gitmeyince sudan cikmis baliga donuyor,zaten halimizden durumumuzdan bizlerin gurbetci oldugumuzu anliyorlar,birisi almancimisiniz diye sormustu,kimseyle dalasmiyalim ,kimseyle munakasa filan etmiyelim diyorum,kendimizi 3 ay kalacak sekilde ayarladik 3 aylik ev taksidini yatirdim su elektrik belediye vergileri icin para ayirdim,cocuklarin ikisi kucuk oldugu icin galiba ucuz bilet aldik, singapore hava yollari ile istanbula gittik,cok guzel servisleri vardi.
    .....cocuklarda ilk defa baba vatanlarini gormus oldular dayilari teyzeleriyle halalariyla tanistilar....anam ve babam 12 yil evvel biraktigim anam babam degildiler yaslanmislar, anamdan cok babam cokmus,yalniz basina gezmeye gitmeye korkuyor..baba memleketi bursa onlari alip bursaya goturdum, babamin kuzenleri varmis onlarda kaldik, inegolde amca oglu vardi onda kaldik,her kes bir nevi hasret giderdi.

..istanbul kalabalik bir sehir,sydneyden cikarken 500 dolara yakin fiata olypus om-40 diye bir camera aldim flasi filan var,cok elektronik bir kamera,coluk cocuk sehir icine gezmeye gidiyoruz,kizimin omuzunda bir kanvas canta var, topkapi muzesi, sultanahmet cami ve ayasofyayi gezecegiz,kamera kizimin cantasinda susariz diye bir sise de su koymusuz cantaya, eh kalablaik sehirde yuruyoruz caddeler kalabalik, ona carp buna carp plastik su sisesi kiriliyor ve benim makine banyo yapiyor,cok gec farkina vardik,eve gelince birinden sac kurutma makinesi bulup makineyi kuruttuk, ama makine kafayi yemis yeni pil aldim bir iki saatte pilleri yedi,makineyi kullanamadan cope attik, garantisi var sydneye gelince sirketine gonderdim,bu makina su kapmis yani banyo yapmis,garantisi ile ilgisi yok,icine yeni computer koyarsak 240 dolar diyorlar,attik makineyi cope.

.topkapi sarayini gezdik,daha ilk okuldayken bir gun okulla oraya goturmuslerdi,ondan sonra gitmek kismet olmadi ancak bir daha 40 yasimda gorebildim..sakinlige alisan insanlar icin kalabalik yerler korkunc oluyor,bir kac sefer semt pazarina gittik saticilar devamli bagiriyorlar,kendimi pazardan disari zor attim....
    .....evin alt katinda iki dukkan var,birinin onunde oturup dukkan sahibi ile sohbet ediyoruz, bir araba durdu icinden biri hemen kosup bana sarildi kucaklastik hos geldin filan diyor,ben fransiz kaldim allah allah buda kim diyoruz,gercekten tanimadim benden biraz kucuk ama saclar bembeyaz olmus,yahu kimsin sen, ben erdalim abi erdal tanimadinmi,,,, eski bir cocukluk arkadasim, o bana ne kadar degismmisin diyor ben ona bune hal yahu genc yasta ihtiyarlamissin diyorum...
    ..turkiye tatilinde ankarada ablam vardi gidip bir hafta filanda onun evinde kalip biraz ankarayi dolastik,yukari ayranci semtinde oturuyor, yakinlarinda yeni apartman yapilmis daire satiyorlar,kacadir bu daireler diye sordum bir fiat soylemisti, geriye sydneye donduk arkadaslar arasinda konusuyoruz bir tanede cok samimi olmadigim biri var,ankarada o muhitte dairelerin fiatlarini soyledim, adam sanki kufur edermisim gibi bana bakiyor soylemis oldugum rakkama inanmak istemiyor,kimse turkiyede her seylerin bu kadar kisa zamanda degisecegini dusunemiyordu.....turkiyeden yeni gelenler oluyor,,, eee aylik ne kadar kazanc lazim 30.000 yeter abi diyor, yahu ben 10 yil evvel brut 2400 lira aliyordum,bir yil sonra 30.000 degil aylik gecinmek icin 60-70 bin lazim. malum sonra milyonlar ve milyarlar oldu.

....coluk cocuk turkiyede 3 aylik guzel bir tatil yaptik sayilir, yazliklari olan yakinlarimizin yazliklarinda kaldik veya misafir olduk.ve donus gunu geldi herkeslerle vedalastik,kapi onunde 20 den fazla akraba ve dost ugurlamaya geldi,her seferinde vedalasip ayrildik ama aci gercek bir dahaki gelisimizde vedalastigimiz insanlardan bazilarini goremedik,bir bir rahmetli oldular,gurbette yasamanin bir aci tarafida budur,hele benim gibi ucakla havada 19 saatlik uzaklikta bir ulkede yasiyanlar icin cenazelere yetismek cok zordur,bilmiyorum dinimiz kuralimi cok kisi cenazeleri ayni gunde defnetmek istiyor.

• ⭐⭐

....turkiyede calkistigim is stress yapan bir isdi,australyada demir fabrikasinda calistim,imalat yaptigim makinelerde stressden baska bir sey degildi.1986 yilinda turkiyede 3 aylik bir tatil yaptim,kendi alilemde kardeslerim arasinda konusuyorum, o ondan bahsediyor oburu digerini cekistiriyor, bir araya gelince ,her sey cok guzel tek tek olunca,cekememezlik dedikodular,hatunun ailesine gidiyorum ayni problem orda da var, sanki her kes bir birine gizli dusman gibi.....tatil bitti geriye donduk,kisa bir zaman sonra kalbim uzerinda sanci basladi gelip gelip gidiyor,pek aldirmadim, bir sabah yine ayni sey oldu,yakindaki doktora gittim,hmmm bir seyler var galiba, yarin gel stress testi yapalim dedi, ertesi gun gittim, kablolar baglandi bisiklet uzerinde pedallamaya basladim, sonunda doktor ECG iyi gostermiyor dedi hap yazdi sanci gelince dilinin altinda hapi erit dedi,mide bulandirici bir hap,sonrada uzman doktora havale etti,doktoru gorduk oda muayene etti, hmmm anjiyo yapilmasi lazim dedi,devlet hastanesinden gun aldi 3 ay sira bekledik. o zamanlar anjiyo daha dikkatli yapiliyordu,pazar aksami hastaneye gittim pazartesi anjiyo yaptilar,iki gun hastanede kaldik, bir gun bol bol su icirdiler ve yataktan kimildatmadilar.simdi bir iki saatte yapip eve gonderiyorlar,ya diyorum yas 41 bu yasta kalp hastasi filanmi oldum,bir kac ay bayagi canim SIKILMISTI,,anjiyo yapildi doktor daralmis veya bloke olmus damar yok her sey okay dedi.ondan sonra uzman doktoru gorduk, evet bir sey yok bazen stressde boyle seyler yapabiliyor,evin yansa uzulmiyeceksin dedi.....iyi haber rahatladik yani.

.....hatun emekli bende part time is bulursam calisiyorum,daha dogrusu kafama gore is bulamadim,is aradigim icin issizlik parasi odeniyor,bir tanidigimin oglu kucuk bir is yerinde calisiyormus,ustaya sor bakalim forklift soferi veya depocu lazimmi diye,sansim varmis cagirdilar,kucuk bir drink meyva sulari dagitim deposu, o zamanlar her bolgeye drink satan seyyar saticilar vardi, kapi kapi evlere drink dagitiyorlardi, eh bende hem forklift kullaniyorum hemde musteri siparislarini hazirliyorum...
    ...bir amerikan aktor vardi, sag gozu saga bakar sol gozu sola bakar support aktor denir adam rol aldigi her filmde kursun yiyip oldurulmustu.benim drink deposunada ana merkezden rocco adli bir italyan vatandas gonderildi, ayni sag gozu saga sol gozu sola bakiyor, kendini uyanik zanneden italyan koylusu..

....plastik bir tepsi tray icine hazirlanacak musteri siparislari konur sirayla herkes bir order alip hazirlar,mallari palet uzerine koyup ince plastik ile sariyoruz,rocco gider kagitlari karistirir en kucuk siparisi alir, guya bakin ben cok palet doldurdum der, aksam uzeri bir paleti yarim birakir tamamlanmis gibi deftere yazar, sabahleyin ayni paleti tamalayip ikinci bir palet doldurmus gibi gozukur,bir kac sefer ikaz ettik dinlemedi,,,,,lubnanli araplarin kafalarida aynidir, karsisindakine sen enayisin ben akilliyim muamelesi yaparlar.

...kapi disinda buyuk bir demir kazan var bin deriz,uzerinde mekanizma var karton kutulari atiyoruz, dugmeye basinca,sistem kutulari iceri dogru itip iyicene ezip SIKISTIRIYOR, cop kamyonlarinda vardir,cop dokulur kamyon icinde copleri SIKISTIRIR... bizdeki makinenin korumasi olmasi lazimmis, rocco calismaya erken geliyor bir kac karton kutu alip kazanin icine atiyor ve dugmeye basiyor sikistirma kismi giderken rocco nun kolunu yakaliyor ve iceri cekiyor,bende ise yeni gelmistim cankurtaran, itfaiye polis, is yerinin onunde bir seyler oluyor, ustaya sordum rocco kolunu kaptirmis dedi, kazanin etrafini kapadilar,kol iki demir kazan arasina girmis, oksijen kaynagi ile demiri kesiyorlar,bir yandan itfaiye su veriyor,can kurtaran hazir bekliyor,bir saat sonra roccoyu kurtardilar, birisi buz getirmis kol kopmus,kolu torbaya koydular, bir cankurtaran baygin roccoyu, diger cankurtaranda kolunu westmead hastanesine goturduler, olay radyolara aksamis televizyoncular gelmis....hastanede 12 saatlik bir micro operasyonla rocco nun kolunu dikiyorlar,burda bir yila yakin calismistim casual caliyorduk casual demek istedileri zaman isimize son veriyorlar, hastalik payi yok senelik izin yok, guya izinparasi verdikleri maas icinde oluyor,rocco olayindan kisa bir zaman muddet sonra,is yerini ana depoya tasiyacagiz dediler ve bizlerede de kapiyi gosterdiler zaten 5-6 eleman olarak calisiyorduk..

• ⭐⭐

....ilk 12 yilda galiba 5 tane filan ikinci el araba degistirdim,tabiki kaybeden hep ben oldum,cok tamir paralari verdim,kimilerini kendim tamir ettim, bir araba dokulmeye baslayinca ard arda dokulur,bir yer tamir edilir baska ariza cikar,malum o yillarin arabalarinda cok paslanmada oluyordu....bir kac senem biraz issizlik birazda part time calismalarla gecti,bir yil basi sonrasi yine issizim,calisacak insan icin her zaman is var,ne varki uzun yillar demir isinde calistim toz toprak,yag, demir tozu, zimpara tasi tozu,filan soyle bana uyacak temiz is ariyorum...

..subat ayi basiydi, arkadasimin evinde sohbet ediyoruz, konu1100 km uzaklikta olan uzum baglarindan acildi,bir kac turk arkadas gidip mildura kasabasindan uzum baglari almisti,genellikle sultaniye uzumu yetisiyor,birisinin damadi orda yasiyormus arkadas adami aradi, efendim bu hafta uzum kesme isi basliyormus,uzum kesmeye gecici isciler gelir, wat yapanlar gelir,arkadasim benden yasli ve emekli, hadi gidip bir iki hafta calisalim dedi,kendisi daha evvel gitmis biraz tecrubesi var.
    .benim arabayla iki kisi gidecegiz, ogleden sonra saat 3.00 de filan yola ciktik,hic durmadan yakit ikmali yapip gece 3 veya 4 de orda olduk,arabada uyuduk,carsidan yiyecek bir seyler aldik,uzum kesmek icin kucuk bicaklar varmis onlardan aldik,,,ee nerde is bulacagiz,baglari dolasip soracagiz,sokak sokak ciftlikleri dolasmaya basladik,bir italyan bagci benim elemanim var ama yegenim eleman ariyor dedi,tarif etti gittik, 24 yasinda genc bag sahibi olmus,,tamam dedi anlastik bize yatacak ve banyo yapacak yer gosterdi,baglarda mevsimlik isciler icin yatacak yer olurmus,bizden baska iki kisidaha var biri hirvat digeri sirpli o zamanlar iyi arkadamislar boyle islerde calisiyorlarmis,
    ..kucuk plastik kovalar var kestigimiz uzumleri kovalara dolduracagiz,gunun sonunda en bastaki asma kutugune kac kova yaptigimizi yazacagiz, bu arada bag sahibide traktor ile kovalari topluyor ve bir yere seriyorlarmis,sabah gunes dogarken baga giriyoruz, 9 da bir 15 dakika cay molasi,yine kesmeye devam,arasira bicaklari bileylemek lazim, cay molasinda ev sahibi cay ve buskuvit getiriyor,aklet ve kisa pantolon ile calisiyoruz havada 40 derece sicaklik var ama rutubetli sicak olmadigi icin bezdirmiyor,iki kisi gunde 100-110 kova kadar yapiyoruz,tabi gunun sonunda tursumuz cikmis sekilde eve gidiyoruz banyo yemek,saat 5 den sonra her yer kapandigi icin carsiya gitme sansimizda yok gibi,galiba bir veya iki gun yagmur yagmisti o zaman carsiya cikmistik.
    ...o bogenin cok acayip bir topragi var yumusak kahverengi toprak,dizlerim yere degince terle beraber toprak yapisiyor, kova hesabi calistigimiz icin ne kadar cok kova doldurursak o kadar para var,tabi makine degiliz arasira bicagi parmaklarimizada vuruyoruz....10 gun kadar uzum baginda calisip adamn uzumlerini kestik,sonunda bir ik sise bira getirdi,nakit olarak paramizi odedi, usulen vergi kesmesi lazimmis bir kac dolar vergi kesti.
    .....kasabaya geldigimiz zaman bir nehir kenari vardi, park var baktim bir kosede bir kamyonet gibi araba birde normal kadinli erkekli 7-8 kisi var adeta kamp yapmislar muzik calip sarap iciyorlar tabiki aborgine yerlileri,isimiz bitti geri donuyoruz yine ayni yerden gectik bizim gurup yine orda,dunya umurlarinda degil,devlet issizlikparasi veriyr onlarda agaclar altinda hayatlarini yasiyorlar.

....bir arkadasim temizlik isine baslamis bir kac is yeri almis,samimiyiz eleman ariyorum dedi, iyi ama ben bu islerden anlamam,takma kafana ben ogretirim dedi,gerci basit is yalniz polish makineleri var onlari kullanmak ilk etapta zor oluyor,bir kac gun arkadas is ogretti, ondan sonra buyuk bir is yerinin bir kisim ofislerini temizlemeye basladim aksamlari 3 saatlik is,is bulma kurumuna bildirdigim icin verdikleri issizlik maasinda ayarlama yaptilar.boylesi daha cok hosuma gitti, tabi yinede soyle temelli calisilacak guzel bir is olsa calisirim tembel degilim...

....diger bir arkadasimin oglu deri isleri ithal etmeye basladi kayis cuzdanlar kadin cantalari filan,hem kendi pazarlarda satiyor hemde dukkanlara veriyor,arkadasim bir gun geldi, ya bizim oglan turkiyeye askere gidecek 2 ay kalacak iste pazar gunleri minubusu pazara goturup ayni zamanda yaninda calisan cocuklarin basinda dururmusun dedi,kiramadim, okay dedim pazar sabahlari dolu minubusu flemington marketine goturuyorum iki yerde tezgahlari var birinde hanimi duruyor digerindede ben duruyorom isler iyi satis yapan bir iki delikanli var.bir iki ay boyle yaptik biraz pazarciliga ozendim diyebilirim.

• ⭐⭐

..gavur olduk gari...

...dun ben ne zaman australya vatandasi olmustum diye merak edip vatandaslik belgesini bulup baktim,kendim daha erken zannediyordum ama 1983 yilinda olmusum..geldigimiz yillarda australya vatandasligina ozenen pek yoktu,bazi devlet islerinde vatandaslik araniyordu,turkler arasinda vatandas olan azdi,vatandas oldunmu abi,yok be kardesim gavurmu olacagim,yok ya ben baskasinin tebasina gecmem.vatandas matandas olmam ben turkum yav gibi tepkiler aliyorduk,vatandaslik alanlarada iyi gozle bakmiyorlardi,hemen hemenn her hakkimiz var vatandaslik niye..
    ..1982 yilinda ilk defa turkiyeye gidiyorum gelisim uzerinden 8 yil gecmis.australya gumrugunde o zamanlar benden yasli bir gumruk memuru turk pasaportuma cikis damgasi vururken yuzume< bakip hala australyaya guvenemedinizmi> dedi, bir sey diyemedim,ciktik gittik geri geldik,iste o gumruk memurunun soyledigi sey beni cok etkiledi, gelir gelmez forum bulup doldurdum vatandaslik muracaati yaptim,kisa bir zaman sonra mulakata cagirdilar bir kac basit soru okay dediler, bir kac ay sonrada bir belediyeden davetiye aldik,,,, aksam bu saatte belediyenin bu binasinda bulunun diye,,,, coluk cocuk gittik,kahve buskuvit verdiler, yemin ettikten sonra vatandaslik belgesini vereceklermis,,,, ellerimize birer incil verdiler elimizi koyduk ve australya hukumetine bagli kalacagimiza yemin ettik,galiba bir din adami soyluyor bizde tekrar ediyoruz,sonra pek hatirlamiyorum belediye baskanimi yoksa yardimcisimi bir bir cagirip,tebrik edip vatandaslik belgemizi verdi,bahcemize ekelim diye birerde kucuk fidan verdiler boylece vatandas olduk,ondan sonra turk pasaportunu bir koseye attim ve bir daha yenilemedim.

.1982 yilinda internet yok ucak biletleri icin acentalar var turkler kafile halinde yolcu gonderiyor, en azindan 3 aktarma,benim ilk gittigim yilda yeni bir hava yollari australyaya seferler yapmaya baslamis galiba filipin hava yollari olur,yine bir turk acenta biletlerimizi ayarladi, galiba 7 erkek ve bir kac kadin gurup olduk bir ikisi evli,ilk durak taylandin bang kong sehri, ucakta alkol bol bizim turkler ucagin arkasinda toplanip kafayi cekmeye basladilar,gariban erkek hosteside kafaya almislar onada iciriyorlar,bang kong a varinca adami ucaktan sedye ile aldilar icmesini bilmeyen hostes fazla kacirmis......
    ..bang kong sehrinde 9 saat bir sonraki ucagi bekliyecegiz, turk genclerden biri gumrukcuyu bulup ya biz disari cikip sehri gezebilirmiyiz dedi, adam okay dedi, cikis yerine gidip cikis yaptik adamin bildigi taksici varmis onuda cagirdi iki takside 7 kisi sehire ciktik,biraz dolastik yemek yedik,bekar gencler var,bizi masaj salonuna gotur dediler, gittik,ben ve genc bir arkadas vardi biz bir kenarda oturduk diger evli bekar kendilerine genc kadinlar tarafindan masaj yaptirdilar..+ s.

....bang kong dan sonraki durak o zamanki ismiyle bombay di sonra isim degistirilip mumbai oldu yani hindistana ugradik,ucaktan terminala yuruyoruz sicak yagmur yagiyor, gerci hava alanindan disari cikmadik ama gariban bir hindistan gordum,iste daha sonra dubai ve istanbul...wollongong sehrinden genc bir aile vardi birde bebeleri var, giderken memur cantam vardi acele ile anahtari evde unutmusum, yolda genc hanimin sac tokasini alip kilidi acmistim, tesaduf olarak geriye donerken ayni aile ile bulustuk, genc adam dolar bozdurmus ve cebine 20.000 den fazla tl koymus, yollarda bekleme var bebe ac turk parasi gecmiyor,bende dolar vardi bebe icin yiyecekler aldim yardimci oldum.

..bayan yegenimin bir kibrisli aile dostlari var,kibrisli bayan kocasina surpiriz yapmis kaynanasini kayinpederini kayinbiraderini ve esini australyaya turist olarak getirmis,bizim yegende hepsini yemege davet etmis, bende tesaduf olarak gittik, kibrisli misafirlerle sohbet ettik, kayin babaya eeee buraya turk pasaportu ilemi yoksa kibris turk pasaportu ile mi geldiniz dedim. adam yok arkadasim bizde gavur olduk yunan pasaportu ile geldik dedi, bende takma kafana arkadasim bende 30 yild kadar evvelinde gavur oldum dedim,kibris turk pasaportu hic bir yerde gecmiyor,adamlar turk vatandasi degil turk pasaportu alsinlar mecburen kibris cumhuriyeti pasaportu aliyorlar.turk politikasinin aci gercegi.

• @sir-altan, içinde söyledi: Avustralya'da bir omur boyle gecti

tebrik edip vatandaslik belgemizi verdi,bahcemize ekelim diye birerde kucuk fidan verdiler boylece vatandas olduk,ondan sonra turk pasaportunu bir koseye attim ve bir daha yenilemedim.

🙂

• ⭐⭐

......bizim australyaya geldigimiz yillarda alim gucu o kadar cok yuksek degildi,son 20-25 yildir alim gucu cok iyi diye dusunuyorum....hangi evin garajina baksaniz,cesit cesit takimlar bulunur, bahce aletleri, tazyikli su ile yikama makineleri,otlari copleri ufleyen motorlar.cesit cesit elektrikli testereler aletler.her evde bir kac merdiven yine her evde bir iki televizyon,ve bilgisayar.dokuntu arabalara binen yok gibi.

..burda bebelerde kucuk,yasta spora baslarlar her kesin sevdigi spor vardir,kulupleri vardir,cocuk hangi sporu severse bir kulube yazilir,futbol olarak maclar sanki gercek lig gibi oynanir, 9 yasinda benim delikanliyida bir takima yazdirdim onceleri yari saha kucuk kale filan oynuyorlar,elemeli finalli maclar oluyor,ilk oynadigi takim hopeless yani is yoktu, sezon bitince baska bir takimin denemelerine goturdum kabul ettiler,5-6 yil ayni takimda oynadi eh cumartesi gunleri hadi cocugu maca gotur,tabi analar babalar gelir saha kenarindan cocuklara destek verirler bende ayni tabi,cocuklar mac kazanirlarsa coguna kola alirdim, kazanmadiklari zamanda iyi oynadiniz kolayi hak ettiniz derdim.,cocuk sahada oynarken anne ve baba icinde iyi olur hem temiz havaya cikiyoruz, diger ailelerle tanisiyoruz...
    ....simdi iki tane delikanli torunum var, biri galiba 12 ye girdi ikiside futbol oynuyorlar,bu sezon gidip maclarini izlemek kismet olmadi biraz tembellestim zannediyorum.

..bir gun oglum geldi, baba/ anne arkadasimin kopegi yavruladi iki haftalik cok sirin yavrulari var bir tane alalim, yok olmaz ben kopek filan istemiyorum, kopek gelmis camasirhanede yuva yapilmis,henuz iki haftalik buyumeyen cinsinden yavru,yavas yavas buyudu cok akilli kopek,baktik besledik bizede eylence oldu,biraz zaman gecti yine oglum geldi baba arkadasimin kopegi yavruladi ama ana kopegi araba ezmis hadi bir yavru alalim yahu bir kopek yeter, hadi birde kurt kopegi aldik buda kucucuk bebe,oldu evde iki kopek.bir kac yuz metre otede bos bir arazi vardi,icinden ince dere gecer, aksam uzeri olunca kopekleri cikarip orda kosturuyordum....cok akilli kopekler, bahce kapim var demir kapi eve gelince onu acip arabami bahceye cekiyorum, bu kopekler cok uzaktan benim kokumumu aliyorlar yoksa arabanin sesinimi taniyorlar,yani geldigimi hissediyorlar ve evin bir kosesine gidip saklaniyorlar,ben bahce kapisini acip iceri giriyorum sonra bahce kapisini kapatiyorum o zaman kopekler kosup geliyorlar,ustume atliyorlar tabi bende onlarla biraz oynuyorum

....once marketcilikten basliyalim,flemington diye buyuk pazar yeri var,ustu kapali uzun binalar bir kac tanesinde toptancilik meyva sebze satiliyor,bir tanesinde cumartesi gunleri sadece meyva ve sebze satiliyor, pazar gunleri ise meyva ve sebze haricinde pazarlarda satilacak her sey var.arkadasin oglunun iki yerde tezgahlari var, o zamanlar pazar gunu pazara cok insan geliyor otobus turlari ile diger yakin sehirlerden gelenler oluyor,ben bir iki ay tezgahlardan birine baktim,is sahibi askerligini yapip geldi, bu sefer hatunu ortadan kayboldu,,,,abi ben bu isleri devredecegim kosedeki tezgahlarinin kirasini ver ve calistir dedi, onun mallarini satacagim,iyi bir deniyelim dedik,bir iki ay deri esyalar cuzdanlar anahtarliklar cantalar filan sattik, hmmmm fena degil....yine delikanli abi yerlerimi ve isimi satiyorum,istersen kiraladigin yeri sana ucuza veririm dedi,hava parayla yer aliyoruz mal sahibi degiliz, diger baska tezgahini baska bir turk arkadasa satti,bir kac ay satis yaptim fena degil iyi oyleyse iki tezgahi ben alayim dedim,bankaya gittik evi ipotik yapip kredi aldik,market tezgah yerleri iyi parayla satiliyor,magazalarin bile tezgahlari vardi,gerci gec uyandik,bir yerde isi bilenler iyi parayla yerlerini satip pazardan cikiyorlar cogu yahudi,bizde aksine pazara giriyoruz, 35.000 dolar hava parasi verip market yeri aldik, ayrica markete kira odeyecegiz ev kirasi gibi her ay basinda odenecek ondan sonra ister gel tezgah ac ister acma, 3-4 ay her sey iyi gitti,is sahibi delikanli isinide baska iki turk arkadasa iyi parayla satti, taylandda mallar yaptirip getiriyor..

..... o zamanlar cumartesi saat 13,00 de her yer kapanirdi pazartesi sabah acilirdi, milletde cumartesi pazar pazarlara giderdi,hukumet karar almis, eh alis veris merkezlerini cumartesi tam gun yapalim ,pazar gunleride yarim gun yapalim demisler,yahudiler uyanik adamlar pazardaki yerlerini iyi parayla sattilar,,5-6 ay eh taksidimizi cikariyoruz, ticaret kredisi yuksekti, bir kac ay sonra %22 ye cikardilar milletin anasi agladi.
    .....diger bir arkadasim temizlik isi yapiyor,arasirada onun isinde calisiyorum,bir gun ben islerimi satip turkiyeye gidecegim dedi--- bir muddet iyi para yapti turkiyede yatirim yapacak,,eeee, sen bizimsin gel sana bir kac is yeri satayim,sen yabanci degilsin..part time temizlik isinde calisiyorum biraz bilgim var,ama ingilizcem cok kuvvetli degil,gittik bankaya 40.000 dolarda temizlik isi icin kredi aldik,borcsuz harcsiz yasarken kendimizi probleme attik.

• @sir-altan Abi sana market yerini satan derici arkadas buyuk ihtimalle ayni yahudiler gibi onden bir duyum almis gibi geldi bana. Adam elindeki tum market yerlerini ayni zamanlarda satmis ve birkac ay sonra hukumet haftasonlari alisveris yerlerini acma karari almis. Iceriden duyum almis olmali diye dusunuyorum...

• ⭐⭐

..bana market yerini satan sahis arkadasimin ogluydu, ticarete giristi isleri iyi gitti,disardan mal yaptirip getiriyor ve magazalara pazarcilara satiyordu,turkiyede cok yatirim yapti,yabanci bir hanimla yalnis evlilik yaptigini dusunuyorum,iki kizlari oldu,benim onun tezgahlarina baktigim zamanda ihanete ugradi,icerden vuruldu,kadin ortadan kayboldu,annesi ve babasi turkiyeye temelli olarak donmuslerdi,bebeleride gonderdiler,arkadasda islerini tasviye edip gitti, buyuk isini yine bildigim iki turk aldi.ekonomik krizmi oldu bende anliyamadim bir zaman sonra cantalarin cuzdanlarin yuzune bakan olmadi devir alanlar bir nevi iflas ettiler....

..ana isi devir alanlardan biri eski arkadasimdir gerci 10 yildan fazla gorusmeyi kestim arasira hatunlar bir birleriyle konusurlar,pazarci arkadasin cocuklari australyaya gelmisler,, pazarci arkadas islerini satip turkiyeye gitti, sonra kari koca yine bir araya geliyorlar,,,,,bir kac ay evvel eski arkadasim surpriz bir ziyaret yapti,kahvemizi icerken eskilere dogru gittik, konu o pazarci arkadasdan acildi, cocuklari geldi karisi geldi dedi, eee kendi niye gelmiyor dedim, bilmiyormusun yahu cok oldu kendini intihar etti dedi,birden shok oldum cok uzuldum,mali durumu cok iyiydi,,,,bir babanin bir ogluydu yazik etmis kendine....

....pazarciliga basladim,ilave temizlik isi aldim 3 tane araba kamyon galerisi,bir tane cimen kesme makineleri satan ve tamir eden fabrika bir tanede fayans cini tile deriz satan bir depo gunluk olarak temizlemeye basladik tabi resmen sirket kurduk,posta kutusu kiraladik.,bir ikide eleman tuttum,eh is adami olduk artik, sosyal servise gidip hatunun emekliligini iptal ettirdim....bir veya birbucuk yil pazarcilik fena degildi,hele cristmas yaklasirken cok satis yapardik,cumartesi ve pazar gunleri alis veris merkezleri acilinca pazar isleride yan yatti gibi,sabah 7,00 de gidip tezgahimizi hazirliyoruz saat 17,00 ye kadar kari koca tezgah basindayiz yani temiz olarak 50 dolar kazanirsak sansliyiz..millet pazara geliyor, geliyor ama bir dondurma yiyip ona buna bakip bir sey almadan gidiyor,tezgah yerlerini bir kac sefer satisa cikardim hic alici cikmadi..ilk zamanlar australyalilar pazarlik nedir bilmezlerdi, bir seyi beyendilerse pazarliksiz alirlardi,sonra onlarda pazarlik etmeye alistilar.bir ayakkabi fabrikasindan hatali ayakkabilari almaya basladim,yani ise ayakkabida ilave ettim,fabrika sahibi iyi adamdi sat oyle para getir derdi, epeyi factorycsecond ayakkabi sattim....

..iste kapildik akintiya gidiyoruz,temizlik isine basladik 3 ay sonra bir kamyon galerisi muduru telefon edip,ay sonunda isine son veriyoruz dedi, her halde yaptigimiz isi beyenmemis,iki ay gecmedi yine baska bir galeri den telefon geldi ay sonunda isine son veriyoruz dedi,, bunlarda bir kontrat yok devlet isi degil ozel is,kisa zaman icinde iki temizlik isi kaybettim,arasira kapi kapi is yerlerini dolasip is kartimi birakiyorum ama ariyan soran nadir, hali yikama makinem var turkler arasinda biraz ev halilari yikadim...marketten darbe yedik temizlikten darbe yedik gelirimiz iyicene azaldi bankadan kredi aldim borc odemeye mecburum yoksa evim elden gider,
    ....bir sene gecmedi bir is yeri efendim biz kucuk bir yere tasinacagiz, haftada 3 gun temizlik yaparmisin,okay yapariz, yine diger bir is yeri ayni sekilde kuculluyoruz haftada 3 gun istiyoruz filan,,,,evet geciniyoruz ama SIKINTILI bir gecinme oluyor,temizlik isini kari koca beraber yapmaya basladik, pazara ayni beraber gidiyoruz...
    ....bir tane buyuk araba galerisi vardi,iyi is yapiyorduk sag olsunlar 10 yil filan bizi tuttular ,bende fazla zam istemedim,10 yil sonunda nazikce ordanda kovulduk..

..insanlara bir seyler verdikce daha cok isterler....temizlik icin is yeri aldim her taraf pislik icinde tuvaletler pis masalar tozlu mutfaklar yag icinde,iyi temizlemeye baslayinca, oooo her kes cok memnun cok iyi temizlikciler iyi is yapiyor diyorlar, temiz gormeye alisiyorlar, ama sonrada bir yerde bir sinek pisligi gorseler mudure sikayet ediyorlar,boyeldir bu isler.
    ....temizligini yaptigim bir is yeri fayans depusu onlarda kuculduler haftada 2 veya 3 gun gidiyorum, fatura veriyorum 3 ay bekletiyorlar yahu hepsi 250 dolar bile degil,bir gun mudurlerine yahu benim faturalar niye bu kladar gecikiyor dedim, ertesi gun adam isime son verdi, elimde iki is kaldi. iki is ve pazarcilikla 9 yil filan devam ettik,ne diyelim ne olduk ne dirildik,kit kanaat gecindik,inislerimiz cikislarimiz oldu,faizler yavas yavas dusmeye basladi, bir ara borc odiyemiyecegim diye korkup evimi satisa cikardim daha uzak bolgeden ucuz ev alip borctan kurtulmak istiyordum,piyasalarda durgunluk var evim bir yil markete kaldi satilmadi,bazen iyi olmus diye dusunuyorum.
    .arkasi gelir ,kalin saglicakla

• ⭐⭐

bu gun biraz degisik seyler olsun.
    .australya eskiden guler yuzlu insanlarin ulkesiydi,simdi yine oyle sayilir,sokakta yururken millet birbirini selamlar,ben hep hello good day derim,bazen selam vermek isteriz adam kafasini obur tarafa cevirir,bazi gocmen guruplarindan olanlar yapiyor,
    .australya sakin bir ulkedir, dunyanin her yerinde oldugu gibi burdada suclar islenir,evler soyulur is yerleri soyulur,is yerlerinden koruma diye harac alinir,kadinlar oldurulur, tecavuze ugrarlar,sucun her turu vardir,uyusturucu ceteleri vardir,kucuk capli saticilari vardir,diger ulkelere gore suclar azinliktadirlar.

...sydneyde meshur opera binasi vardir, yapilirken bir milli piyango cikarmislar binaya yardim olsun diye o zaman parasiyla buyuk ikramiye, bir sahis kazaniyor,baska birisi kazananin kucuk oglunu kacirip fidye istiyor, ne yazikki cocugu oldurmus,adami yakalamislar,buyuk olaylardan biri.... commonwealth diye devletler toplulugu vardir,baskanlari ingiltere kralicesidir, galiba her yil bir devlette toplanirlar,simdi irili ufakli toplumlarla sayilari 80 kadar olmus,ingiltere harbe giderse arkadakilerde yardimci olurlar, iste bir yil bu toplanti sydneyde yapildi,toplantinin yapilacagi otelin yakininda bir cop bidonuna bomba konmus patladi galiba bir copcu ile bir polis sehit oldu.
    .....sydneyde doktor cheng diye meshur bir kalp doktoru vardi kalp nakli yapiyordu,bir kac malezyali adamdan buyuk para harac istiyorlar,adam dusunuyor, derken lanet ceteciler adami bir koseye kistirip kursunladilar,buyuk uzmani harcadilar, katiller yakalandi tabi ama ne fayda..
    .....5-6 yil kadar evvel iran rejiminden kacan bir salak sydneye gelmis ,devlet kucak acmis,bir gun sydneyde buyuk mahkemelerin oldugu bolgede bir kahveye giriyor,av tufegi getirmis calisanlari ve kahvede oturanlari rehin aliyor,ne istedigide belli degil,daha sonra perdeleri filan kapattiriyor,gece yarisi polis baskin yapiyor terrorist ve olduruluyor bu arada iki kiside kurban olup yasamlarini yitiriyorlar.
    .....her ulkeye geldigi gibi burayada yurt disindan uyusturucu geliyor,ne kadar onlem alinsada yinede geliyor,bagimli cok sayilir,uyusturucu ticareti lubnanli araplarin elinde,bol bol birbirlerini kursunluyorlar.ic bolgelerde marijuanas denen bitki yetistiriliyor turkce olarak tam ismini bilmem sigara gibi sarilip icilen lanet,bazi bolgelerde ev icinde buyuk isiklandirma ile bu bitkileri yetistiriyorlar,marijuanas bazi ulkelerde kontrollu serbest,burda satisi yasak icenlere pek kimse bir sey demiyor.
    ....evvelki yillarda evler daha cok soyulurdu,televizyonlar videolar calinirdi,simdilerde ev soygunlari daha az,arabalar yine caliniyor, daha cok bazi klasik arabalar vardir, parcalari bulunmaz,parca icin klasik arabalar calinir.
    .....bu oturdugum eve yeni tasinmistim bahce on tarafa yola yakin 5 tane cam agaci alip diktim kucuk kucuk agaclar fidan gibi, bir sabah baktim besi birden gitmis,sonra yenilerini alip ektim kocaman oldular,

• ⭐⭐

..pazarciligia basladim station wagon arabam var,mecburen sattik ve eski bir minubus aldim ici bos,galiba son sahibi ben olmusum, 5 yil kullandim dokuldukce dokuldu,daha iyisini alacak durumumda olmadi....evde ehliyetli bir ben varim her yere kendim kosturmaya mecburum,pazarcilik yapiyorun, temizlik isi yapiyorum,her iki isdende darbe yedim,mali sikinti var, kizim liseyi bitirdi calismaya basladi,araba kullanmasini ogrettim biraz faydali olmaya basladi.

..iki karpuzu bir koltukta tasima gibi her yere kosturuyorum,,,,tatil hayatina bir cizgi cektik, her pazar pazara gitmeye mecburum 1997 yilina kadar devam ettik,temizlik isinde adam calistirsak bize bir sey kalmiyacak,mecburen kosturuyoruz,temizlik isini aldigim zamanlarda bir iki is yerinde eleman calistirdim,ogrendikki elemani bos birakirsan canina okur, 3 saatlik is veriyoruz adam yarim saat temizlik yapip kaciyor.
    ,,,kiz ehliyet alana kadar 5 kisi arabanin on koltugunda oturup pazara gidiyorduk,sansliymisiz hic polise filan yakalanmadik,,turkiyeye en son 1986 yilinda gitmistik yillar cabucak gelip gecmeye basladi,gidecek durumumuz yok,babam yasli ve yatalak olmus telefon ediyorlar gel baba gidici diyorlar,gidemiyorum,evde calan telefonlara bakamiyacak kadar strese girmistim....kizim ben turkiyeye gidecegim ailemi tanimak istiyorum bir kac ay kalacagim dedi, gonderdik,orda bir yabanci hava yollarinda is bulmus mudur asistanligi iste bu gidis tam 10 yil filan surdu bedava bilet ile avrupayi geziyor baska devletlere gidiyor,niye geri gelsinki,dayisinda kaliyor.,bu arada kiza da bir araba almistik, oda curuk pas icinde cikti....

..hayat oyle boyle devam ediyor,dertsiz basimiz derde soktuk katlanmaya mecburuz.....iki temizlik isi elimde kaldi biri haftada 3 gun digeri 6 gun pazardan kazanc yok gibi,her seylerimizi kistik,lazim olan seyi aldik.....diger arkadasim temizlik isine geri dondu,bir belediye binasinin temizlik isini almis, belediyenin birde araclarini tuttugu deposu var,buraya gecici olarak bir temizlikci istemisler kiralik yani, arkadas gidermisin dedi extra para gelecek giderim dedim,icinde kucuk kucuk binalari olan bir yer,kamyonlar makineler filan burda duruyor bende ofisleri temizliyecegim,gittik gorduk olur calisirim dedim....
    ....geceleri iki tane yetistirilmis kurt kopegi getiriliyor,hirsiz filan girmesin diye,eh kopekler her yere pisletiyorlar,sabah ilk isim kopek b.ku temizlemek oluyor,bir iki ay filan bu depoda kaldim iyi is yapiyorum, is bitti, kisa bir zaman sonra yine eleman aramislar , arkadasim bu sefer degisik bir eleman gondermis ,depo sefi bir kac gun sonra arkadasa hani siyah biyikli adam vardiya onu istiyorum bu adami istemiyorum demis, depo sefi beni istiyor,yine gittik,bu defa depodan cok disarlarda calismaya basladik altimizda araba var belediyenin cok binasi var,kutuphaneleri var,kimi gun gunluk kimi gun buyuk temizlik yapiyoruz, iskocya kokenli sefim var george iyi adam,bend iyi calisiyorum,beni birakmadi,banada iyi maddi gelir oldu,kiralik calisinca tatil parasi hastalik parasi filan yok.birbucuk yila yakin kiralik olarak calistim,benim gibi bir arkadas daha vardi,sef ikimizi cagirip depo sefiyle gorustum sizi devamli olarak belediyeye almak istiyorum dedi, ooooo guzel bir firsat,niye olmasin dedik, yine kendi sefimiz ufak bir mulakat yapti,birde HR dan hanim geldi, ondan sonra doktor muayenesine gonderildik,temiz ciktik ve bir hafta sonra resmen belediye elemani olduk,kimi gun cok calisiyuoruz kimi gun yatiyoruz,belediyenin kucuk salonlari coktu kutuphaneleri vardi,salonlar nisan dugun icin hafta sonlari kiralaniyor,bize cok temizlik isi cikiyor,hafta sonu iki gun kiralandiysa arada temizlik lazim, 10 dakikalik isde olasa 3 saat mesai veriliyor cumartesi ve pazar oldugu icin mesailer zamli oluyor,boylece mali durum yavas yavas duzelmeye basladi,...
    ..... turkiyeden telefon geliyor, baba gidici acele gel mezar yeri calismalarina bile baslamislar,yol cok uzak,bir yanda candan kimsem yokki isimi emanet edip gideyim,kahroluyorum ama yapacak bir sey yok o bir kac hafta ne kadar uzuldugumu allah bilir, pederin yasiyacagi varmis bir muddet daha yasadi,bu arada oglum 17 yasina girdi,ilk isi ehliyet almak oldu,bu sayede ailede ikinci sofer oldu, ilk geldigimiz yillarda hatuna biraz araba ogrettim ogrenci ehliyeti aldik,yagmurlu bir gunde giderken onumdeki araba birden durdu,bende cok ani fren yaptim ve on teker kaldirima vurdu ve patladi,hatun cok korktu ondan sonra ben araba filan kullanmak istemiyorum deyip ehliyet almaktan vaz gecti,bu gunde hala oyledir,onkoltukta otururken benden once frene basar,yanimizdan bir cankurtaran gecse rengi solar..1995 yilinda belediye iscisi olduk extra para gelmeye baslayinca biraz belimiz dogrulmaya basladi,faiz oranlari bir hayli dustu.

• ⭐⭐

....demir fabrikasinda calisirken valiant marka station arabam vardi,coluk cocuk kampa gitmek icind iyi oluyordu, 245 cc motor var,mubarek araba benzin yakmiyor sanki benzin iciyor,haftada is icin 250 km yol yapiyorum,, bir gun dusundum ya kucuk motorlu bir araba alirsam daha az benzin parasi veririm filan,ise gidip geliken yol kenarina konmus kucuk iki kapili bir araba gordum yaninda durdum baktim temiz araba gorunuyor,is yerindeki arkadasim tamircidirde arabalardan anlar, hadi gidip bu arabaya bir bakalim dedik,vitesli araba,bir kac yildir kendim vitesli araba kullanmadigi icin arkadas arabayi surdu bakti, cok iyi dedi.alalim oyleyse dedik sahibiyle anlastik bir gun sonra para getirip arabayi alacagim, araba is yerine cok yakin, arkadasimada yarin sadece senin arabayla gelelim,sen alacagim arabayi getirirsin bende senini dedim, oyle yaptik arabayi aldik,sabaha karsi is bitti eve donuyoruz aldigim araba arkadasin altinda ucuyor sanki,hmmmm iyi araba almisiz diye sevindim
    .....bir iki hafta gecti araba hep beni yolda birakmaya basladi, oraya bak buraya bak,karburetore bak bujileri temizle, bakiyorum bujiler yag kaplaniyor temizliyorum bir kac gun sonra ayni hesap ise giderken yollarda kalmaya basladim, uye oldugum yol servisi var cagiriyorum,o zamanlar cep telefonu filan yok,,,,gercekte arabanin motoru olmus bitmis,benim arkadas nasil anlamadi hayret ettim...

.....bir gece isden donuyoruz galiba sabah 4,00 paydos ettik kucuk arabadayim bizim muhitlerde calisan iki arkladas var onlarida evlerine birakacagim,her hafta araba paylasimi yapiyoruz. muhite biraz yaklastim,arkamdan bir araba sellektor yapti, bu tehlike var demek,allah allah ne istiyor bu adam dedim,kenara cekip durdum acaba arabamdami bir sey var,sellektor yapan araba 50=-60 metre otede duruyor icinden kimse cikmiyor, ford arabalarinin babalarindan ford fairlane araba,neyse yola devam ediyorum biraz sonra ayni araba uzunlari yakiyor yine duruyorum,icinden kimse cikmiyor, ilk arkadasi evine biraktim,araba hala pesimizde,auburn semtine geldim ordada diger arkadasi evine biraktim araba yine pesimde,,,auburnda yol uzerinde polis karakolu vardi,biraz geriye park ettim ince uzun bir tornavida vardi onuda belime sokup karakola yurumeye basladim arkamdaki arabadan izbandut gibi bir adam indi,yaklasti ozur dilerim arkadas oraya gitmene luzum yok dedi, ben detektifim dedi,, allahin cezasi niye beni takip ediyorsunki,, auburn muhitinda bir ev soyulmus,yanlari mavi ustu beyaz bir arabayi tarif etmisler detektifde onun icin pesime dusmus,neyse eve gittim, auburnda evine biraktigim arkadasda diger arabanin pesimde oldugunu gorunce atlamis arabasina beni takip etmeye baslamis ben degisik yola saptigim icin gorememis ve evime kadar gelmis evimin onunde arabami gorunce geri donmus...

.....australyada 3 sefer hakim karsisina ciktim,birincisi kucuk balik yakalamaktandi,arkadas kurbani olmustuk 25 dolar ceza odemistik tabi bir gunde isimizden kaybetmistik.....kucuk torona arabamin motoru gitmis 8 aylik rego var,en iyisi ben bu arabayi satayim dedim 200 dolara gazeteye koydum,sabahin er saatinde biri geldi, 170 dolara arabayi aldi, evine kadar goturdum,adam araba alip satarmis,kanun olarak araba alan ve satan kisi 7 gun icinde trafik ofisine bildirmeye mecburdur,ben bos ver ya adam bildirir, arabayi ustuna alir dedim,ben kendime baska araba aldim, arabayi sattiktan bir kac ay sonra eve mahkeme kagidi geldi, sehir icinde mahkemeye davet ediliyoruz,araba bir yerde park cezasi yemis ve ceza odenmemis,ruhsat hala benim uzerime polis mahkemeye vermis,yakin karakola gittim bu nedir dedim,boyle boyle biz bir sey yapamayiz mahkemeye git hakime derdini anlat dediler,araba bir galerideymis, neyse polisde arabayi uzerimizden cikardik.

..mahkeme gunu gittik bir bayan hakim boyle ufak tefek davalara bakarmis topluca salondayiz,sira bana geldi iste araba cezasi yemissin odememisssin filan, hakime hanim ben arabayi aylarca evvel satmistim filan,hakim kanun maddesini okudu,iste trafik ofisine bildirmen lazim filan dedi,cezayi affetti,eh bu da bana ders oldu,araba sattigim zaman hemen gidip trafik ofisine bildirdim, benim kucuk araba bir kac icinde bir kac el degistirmis,kimin ceza yedigide belli degil.

....pazarciliga baslayinca mavi renkli toyota minibus almistim bes yila yakin kullandim o dokuldu ben tamir ettim,ettirdim akuyu bosaltiyordu 3-4 sefer oto elektrikcisine goturdum problemi bulamadilar,...temizligini yaptigim buyuk araba galerisi evime yakin ve ana yol uzerinde 3 gidis 3 gelisli yol ordan cikinca bir km otesinde yan yol ayriliyor benim evimin sokagida bu yan yol uzerinde, sola donus yapmamiz lazim.yan yola yaklasinca yerde donus oklari var donus icin ayri bant line yapmislar, trafik lambasi var, isimiz bitti atladik arabaya yol kavsagina geldik,donus bantina girip lambanin yol vermesini bekliyorum onumde kucuk bir araba var,arkama bir station araba geldi icinde bir kac kisi var,bir kac saniye gecti gecmedi arkamizda koca bir patlama oldu,station benim arabaya vurdu ben onumdeki arabaya vurdum 1,5 tonluk arabam bircucuk araba boyu ileri gitti, yani dort araba birbirine girdi,ortalik ana baba gunune dondu, cankurtaranlar itfaiyeler polis arabalari benim minibusun onunde ve arkasinda ozel yapilmis tamponlar vardi,kendime baktim bir sey yok hatuna baktim bir sey yok indik cimenlerin uzerine oturduk,station arabadaklier yaralandi station arabaya vuran yaralandi,cankurtaran gorevlileri bize baktilar bir seyiniz yokk dediler, komsulardan biri battaniye getirip hatunun uzerine sardi,benim minibusun onu ve arkasi iyi darbe yedi,station hurdaya cikti zannediyom,,,, arkamdaki arabaya carpan bir australyali hapishaneden yeni cikmis arkadasiyla uyusturucu almislar, bindikleri arabanin on caminin yarisi renksiz plastikle bantlanmis, adamda ehliyet yok araba ruhsatsiz yani adam yola cikmis kafa kiyak hangi bantta gittigini bilmiyor
    ....ne olur ne olmaz diye hatunuda hastaneye goturduler,4-5 kisi hastanelik oldu, yine allah korumus kimse agir yaralanmamis.itfaiyeciler yerlere talas filan bir seyler doktuler ne olur ne olmaz benzin filan ondan sonra arabani cekebilirsin dediler,yavas yavas arabayi kullanarak eve geldim bu da son seferi oldu,iki gun sonra yakindaki karakola gidip durumu sordum kim suclu arabanin sigortasini kim odiyecek filan,ordakiler bilmiyorlar arastirdilar baska karakoldan ekipler gelmisler,baslarindaki polisle telefonla konustum, en arkadaki adamin durumnu anlatti,sigortasi filan yok dedi,simdi ayvayi yedik iste,bir kac ay evvel biri arabama arkadan vurmustu, adam inkar etti polise bildirdim sigortaya bildirdim sigorta masrafimi odedi, ama arabada cok pas varmis bu sefer arabanin sigortasini iptal ettiler, third party deriz degisik sigorta bir kaza yaparsdak sigorta sadece karsi tarafin masrafini odiyecek,bende tek tarafli sigorta yaptirmistim bir nevi sigortasiz gibi olduk.

.....5-10 gun sonra polis memuru paul telefon etti,kaza yapan vatandas kayiplara karismis mahkemeden yakalama emri cikartacagim mahkemeye gelirmisin dedi,okay dedik mahkeme gunu gittik durumu hakime anlattik,adam kacmis gitmis yakalansada alacagimiz bir sey yok,hic bir seyi olmiyan adamdan ne alinirki....
    evimin yakinlarinda bir kaportaci vardi, ya gel bu arabaya bir bak yapilacak durumu varsa yapalim dedim, adam geldi, yapilir ama astari yuzunden pahali olur degmez dedi,konusurken sigortan filan yokmu diye sordu... yook, third party var,iyi third parti varsa biraz para aliriz dedi, allah allah hic duymamistim,yaparim ama 500 dolar alirim dedi,arap kaportaci isimi halletti sigortadan adamlari filan varmis her halde 2000 dolar para geldi 500 unu kaportaciya verdim.pazarcilik yapiyoruz 3000 dolara hemen baska bir munubus aldim,oda son sahibini bulmus oldu..

• ⭐⭐

.pazarcilikda beni en cok sinir eden iki millet vardi birileri vietnamlilar, digerleri hindistanlilar.vietnamlilar bir seye bakarlar misal olarak 100 dolarlik seye 25 dolar teklif ederler,al cantayi kafalarina vur, hindistanlilar bir canta indirtirler gozlerinin ucuna kadar yaklastirip incelerler, birakirlar baska canta indirtirler,her seyini incelerler sanki ingiltere kralicesine hediye gonderecekler, bes-alti canta indirtirler ya birakip giderler yada yari fiat teklif ederler,bikmistim bu insanlardan.

.oglum 17 yasina giriyor onada ogrenmesi icin ucuz yollu bir araba aldik,genclerin meshur arabalarindan gemini marka,ogrenci ehliyeti var,yaninda bir usta sofer olacak ve arabayi kullanacak, vaktim oldugu zaman ben dolastiriyorum, bazen kendi arkadaslari geliyor,bir sefer arabayi yalniz basina kullanmis farkina vardim,usta sofer gibi ogrenci kartlarinida plakalarin yanina takmamis eh yeni ayak 16-17 yasinda ,demir bahce kapisi var biz ise giderken arabayi oraya kapatip kapiyi kilitliyorum araba anahtarida bende,kendine yedek anahtar kestirmis,,, bir gun yine hatunla temizlik isine gittik,oglan demir kapinin menteselerini sokmus,arabayi alip kendi basina gitmis, mekadonyali bir kiz arkadasi vardi oglani delirtiyordu,onun yanina gitmis geri donuyor yan yoldan ana yola cikacak saga sola dikkat etmeyip firlamis,yukardan gelen arabaya carpmis vede elektrik diregine, diger arabada iki kadin var onlara bir sey olmamis, mucize bizim oglanda ufak siyrikla atlatiyor,hastaneden telefon ettiler kostuk,bir seyi yok o sirada ikide polis geldi,ehliyetsiz ciktigi icin 300 dolar ceza yazdilar.neyse arabayi eve cektirdik hurda olmus, diger kadinlarin arabalarida subaru marka araba oda hurdaya cikmis,,,araba sigortali,sigorta sirketine gittim forum doldurdum ,polisden kaza raporu almislar.,arabayi oglun kullaniyordu yaninda usta sofer yoktu size bir sey odiyemeyiz dediler, kendi arabamdan vazgectim 3000 dolarlik ama diger araba 12,000 dolar,kaldim arada, oglum arabayi calmis gitmis desem onun icin kotu olacak,karsi taraf avukat tutmus,bende bir avukata gidip danistim iki yol var, isde haftada bu kadar para oderim dedim tam parayi odemem yillarca surer,,,hatun bir kosede biraz para saklamis, diger sekilde 7000 dolarim var isterlerse verip helalleselim dedim,talihsizlik kadinlarinda hic sigortalari yokmus...7000 dolari kabul ettiler,kendi arabamda 3000 dolarlikdi bir anda 10,000 zarara girdik, gencligimde bende kendi babama cok yalnisliklar yapmistim,fazlaca oglumun uzerine gidip asagilamadik, genclik 10,000 i sineye cektik gitti.

• ⭐⭐

.oglum bir tane gemini marka araba parcaladi,aradan bir kac ay gecti,temizligini yapmis oldugum ikinci el arabalar kisminda bir gemini araba gordum cok temiz,kendileri satmazlar baska yere gonderecekler kisim sefi ile konusup bunu bana satarmisin dedim, adam ucuz fiyata verdi,sahane jantlari vardi,bazi tatiller pazartesiye gelince uzun hafta sonu deriz,boyle bir gunde biraz kasindik, royal national park diye bir yer var, uzun yillar gitmemistik,hadi biraz degisiklik olsun oraya gidelim dedim 30 km filan uzakta olabilir,ogluma hadi sen kullan ben yaninda oturacagim dedim,ana yoldan parka sapilacak yere yaklasiyoruz, evvelden yolda tabela vardi, yerde donus oklari vardi, hic bir sey kalmamis yani son metrelerde donus yolunu gorebiliyoruz, neyse donus yoluna girdik nerdeyse durduk gibi,arkamizda iki patlama oldu, bizim araba yine ondeki arabaya vurdu,4 arabalik kaza oldu,allahtan buyuk yaralanan olmadi, oglan ve anasini hastaneye goturduler, bir kac saat musahade altinda kaldilar,oglanin dizi biraz yaralanmis,bizim araba yine hurdaya cikti,neyse en arkadan vuranin sigortasi varmis,zararimizi odediler, bak evlat bundan boyle bu eve gemini marka araba girmeyecek dedim....daha sonra hizli bir araba aldi,bir arkadasinin adeta muzelik gemini marka arabasi vardi birine satmisti, oda bakamiyor,sonunda oglum aldi, arabayi bastan asagi soydu yeniden boyatti, yeni motor yeni sanziman,araba 10 yil benim garajda yatti, parcalarida bulunmuyor 15 yilda topladi simdi klasik araba oldu kendi garajinda yatiyor....

.

• ⭐⭐

...bir yerde fazla borca girmek yani finansal SIKINTI icine girmek aile yasam kosullarinida etkiler,kari/koca arasinda gerginlikler olur,kadin cocuklarina almak istedikleri seyleri alamaz,evde kavga gurultu baslar,kendimde maddi SIKINTI cektim,kari koca bir cok seylerden kistik,para bakimindan cok munakasa etmedik. SIKINTI yasadigimiz tatsiz gunlerden biriydi galiba hatunla biraz agiz munakasasi yaptik,mavi minibusum var,birden anahtari alip arabaya firladim yanimda cuzdan yok ehliyet yok para yok,ne olduysa birden bunalima girdim zannediyorum ,hatun bende geliyorum diye atladi arabaya,,,altimda bir esortman var uzerimde t-shirt,bir kac ara sokaktan sonra bir hwy ye ciktim gidiyorum, hatun geri don,eve donelim diyor ben inadina gidiyorum,arabanin benzin gostergesine bakiyorum kirmizi yaniyor,iste simdi hapi yuttuk diyorum galiba 20 km filan gittik,eh benzin biterse ne olur, cepte ne para var ne ehliyet var ne de cep telefonu var,ilk donulecek yerden geriye dondum,araba ha istop eder ha eder diye gidiyorum,yaptigim gercekten delilik yani,, eve yakin bir yerde ana yoldan cikip yan yola girdim,bizim evin sokagi bu yol uzerinde, iste araba artik yurumuyorum dedi,benzin bitti.
    .....yuruyerek eve gittik,bos bir bidon bulup yine 800 metre otedeki bir benzinciye gidip benzin aldim, arabayi calistirip eve donduk....evli cocuklarima hep tavsiye ederim oglum kizim hic bir zaman asiri borca girmeyiniz cok borc aile baglarini sarsar derim,bir yerde herkes kendi hayatlarini yasadiklari icin fazlada bir sey diyemiyoruz,kendim gocmen olarak geldim iki valiz ve cebimde 400 dolar vardi,biz kendi hayatimizi yasadik, cocuklarda kendi hayatlarini yasiyorlar,bizlerin cektiklerini cekmediler,oglum arkadaslariyla konusurken benden bahseder iste hic bir seyle buraya gelmis zorluklar cekmis filan falan.

...wog ..nedir bilirmisiniz.
    ..yabanci bir ulkede yasiyorsunuz o ulkenin insani degilsiniz size wog derler, manasi bir nevi gavur demektir, biz turkiyede ermenilere rumlara yahudilere nasil gavur diyorsak,ingilizce konusulan ulkelerde de bizlerin adi wog dur,yuzumuze soylemek suctur irkcilik olur,ama arkamizdan little wog veya bloody wog diye soylenir,ister hristiyan ol ister musluman o ulkenin oz vatandasi degilse onlar icin bir yerde wog oluruz.......is yerlerinde irkcilik yasaklanmistir,birisi size dininizden dilinizden veya irkinizdan dolayi irkcilik yaparsa suc isler,calisilan sirkete ceza bile verilir.ne yapsak arkamizdan konusulmayi onliyemeyiz,... yabancilara kaynasan cok yerli vatandas oldugu gibi, yabancilari hic sevmiyen insanlarda coktur.

• ⭐⭐

....1995 yilinda belediyenin kadrolu iscisi olduk,kisimda eleman az mesai cok,sef george de benim temiz is yaptigimi ogrendi,zaten bir bucuk yil casual calismistim,arkasina bicak saplamiyacagimida ogrendi....bu arada turkiyede babam hastalanmis gel gor diyorlar 9 yildir lanet islerim yuzunden gidememistim, adam yatalak olmus,allahtan annem ayni yasda olmalarina ragmen daha saglikliydi ve babama bakti, yakinda bacilarimdan biride oturuyordu her ikisi,babama bakmislar,adamda kafa yerinde ama vucut gitmis,kaslar artik ise yaramiyor kalkamiyor, fazla hareket yapamiyor,bir ara fenalasmis doktor adam gidiyor cenaze islerine baslayin demis, telefon geliyor bir sey yapamiyorum...
    .....1996 yilinda oglum ehliyet aldi henuz 17 yasinda,hem otomatik vites hemde normal vitesli araba kullanmasini ogretmistim,bu arada belediyede bir senem doldu,sef george a sef babam hasta turkiyeye gitmek istiyorum dedim,bir yil dolunca 4 haftalik senelik izin oluyor.problem yok dedi,market ve temizlik isini hatunla ogluma birakip 4 haftaligine turkiyeye gittim,aradan 10 yil gecmisti,ilk defa bu kadar arayi acmistim,bir yerde mecbur olduk gidemedik girismis oldugum is elimi ayagimi bagladi.
    ...tabi her gidisde sudan cikmis balik gibi oluyoruz,cok seyler degismis,fazla gezmeden 4 haftayi anam ve babamla gecirdim,bu arada komsumun oglu 18- 19 yaslarinda,ben cuma gunu yola ciktim, pazar gunu cocuk garajimi soyuyor,bayagi takim vardi calmis uyusturucu bagimlisi bu ara kendi anasi babasida ingiltereye gitmisler kendi evlerinide soyuyor.....
    ..bir hafta sonra pazartesi gunu,hatun marketten biriken parayi kucuk canta ile yatak altina koyuyor,aksam uzeri temizlik isine gidiyorlar, firsatci kopek komsu cocugu bu sefer eve giriyor parayi goturuyor oglumun bazi markali giyecekleri vardi onlari goturuyor.hirsizlikta cok usta nerden girdi nasil girdi polisler bir parmak izi bulamadilar.altin kolye filan vardi onlarda gitmis,biraz altin bilezik vardi onlari bankada tutuyorduk, sansliymisiz, sigorta biraz calinanlarin paralarini odedi, ama nakit paranin isbati zor oldugu icin odemedi..yani 10 senede bir tatil yaptik, donuste burnumuzdan geldi garajda 20 bin dolarlik mal var iyiki onlari goturmemis.. oglan bagimli,diger kardesine oglum soruyor kardesin nerde diyor, teyzemin yaninda ciftlikde calisiyor diyor, oglan hapishanede yatiyormus,alismis girip cikti girip cikti,cogu zaman kapimin karsisinda dikiliyor,olurmusun oldururmusun.

....1997 yilini baslarindaydik bir kac gunluk tatile gittim,is yerinden cok ariyorlar, sef george yi bulamazlarsa beni ariyorlar,bende telefonumu bir kac gunlugune kapattim,eve geldik bir iki saat sonra telefon caldi, turkiyedeki kizim ariyor, baba dedem bir kac gun evvel vefat etti diyor,iyiki gidip son defa gormusum.bu gunlere kadar gerek kendi ailemden gerek karimin ailesinden 15-16 kisi vefat etti,hep sonradan haber aldik,hatunun kalbi iyi degil diye onun tarafida hemen haber vermiyordu.

......1997 yilinda pazarcilik isi beni iyicene biktirdi,pazar gunleri george mesai veriyor market icin gidemiyorum,neyse yine pazar yerlerini stall deriz satiliga cikardim bir hindistanli geldi, 3000 dolar teklif etti, al git dedim,eee market ofiside satislardan komisyon alirmis iki stall icin 800 dolar markete odedik elimize 2200 dolar kaldi, 9 yil evvel 35,000 dolar vermistim tabi faizi ile beraber ne kadar odedik allah bilir,alan adam iki hafta muddet verdi bende her seyi yari fiatina koydum ona ragmen fazla bir sey satamadik,pazarcilik iside boyle bitmis oldu, ama elimde bir suru cuzdan deri canta anahtarlik ve ayakkabi kaldi..

..sefim george cok iyi bir adam,islerimiz cogalmaya basladi elemanlarda artmaya basladi,adam kalp hastasi arasira hastanelik oluyor, bir iki hafta gelemiyor,depo sefi george olmadigi zamanlar temizlikcilere sen bakacaksin sen idare edeceksin dedi, yazili imzali bir kagit verdi, bir nevi ekip basi olduk, olduk ama team leader kadrosu yok,bu sayede george olsada olmasada team leader ucreti vermeye basladilar,durum bir hayli duzelmeye basladi mesai cok,belediyenin parasi cok....yilbasi yaklasirken ben biraz evvel izine cikip kamp yapiyorum, ben gelince george gidiyor,bu arada bir iki araba degistirdik,pazarcilik isi bitince minibusu sattim,gerci para etmez yine birisi aldi, nissan navara diye dual cabinli pic up aldim,kamp icin iyi oluyordu, arkasina canopy koydurduk yani kapandi.

• ⭐⭐

....biraz evvel normal doktor ziyareti yaptik sira beklerken cam kenarinda oturdum ve gunesden yandim,haziran ayi kis ama guzel gunler geciriyoruz.doktor covit-19 icin asi olun diyor,ben biraz daha beklemeyi tercih ediyorum...hukumettende asi olun diye mektup geldi,asi olmak hic icimden gelmiyor, daha evvel domuz gribi gelmisti o zaman asi olmustum..

....belediyede calistigim kisima

building service deniliyordu bir nevi insaat bolugu diyelim,bizim bulundugumuz bolumde marangozlar, su tesisatcilari yada tamircileri diyelim,boyaci elektrikci vardi,outdoor grubu denilince 130 kisi kadar disarlarda calisiyordu.turkiyede ve australyada sanayi makineleri arasinda cok dolastim biraz bilgim vardi,belediyede de marangozlara cok dikkat ettim ve tahta uzerine bir seyler ogrendim.kimi adam vardir bir vida SIKAMAZ, kimi adam vardir bir civi cakamaz,australyada kendi isimizi gormezsek ustalara cok para oderiz.

..benim sefi george a building servisinide verdiler adamin isi buyudu,tamizlikcilerin isleride benim omuzlarima kaldi gibi.isler cogaldi elemanlar cogaldi,insan yonetmek cok zordur,turkiyede is kaybetme korkusu vardir insanlar biraz dogru calisirlar burda biraz daha degisik oluyor, adam cogaldikca islerde zorlasiyor....deponun sefi 10 kisiye security ehliyeti almak istiyorum demis,benide saydilar,bir iki gun kurs gorup security guvenlikci ehliyeti aldik,300-400 metre otede ana belediye binasi var white house diyorduk,isimm icabi oraya da gidip gelmeye basladim, ana kapi acik oldugu zaman diger kapilari acacak sifreli anahtar verdiler,mesai saatlerinde kimseye sormadan girip cikabiliyordum....deponun butun ofislerinin master key denen anahtarini verdiler,Alarm numarasini verdiler,istedigim zaman depoya girebilecek durumda oldum,bazen hafta sonlari bir seye ihtiyac olursa bana telefon ediyorlar gidiyordum, tabi temizlikle ilgili,..

...belediyede biraz eskidik hem depoda hem ana binada taniyanlar cogaldi,sef george yine hastalandi,arasira baska seflere isi veriyorlar tabi temizlik kismi yine bana ait ben kosturuyorum,adamlarla ugrasmaktan basima agri girmeye basladi bir nevi stresse girmeye basladim, gunluk program yapiyoruz,iki kisi ise gelmiyr is yatiyor...
    ...george yine bir ara hastalandi belki bes alti hafta ise gelmiyecek dendi kalp krizi gecirmis galiba, daha sonras 4 lu by pass olmustu, george hastalaninca, atolyede jeff diye yasli bir marangoz vardi,eehhh george geri gelene kadar insaat servisini sen yonet dediler, adamda kabul etti,kendi arkadaslarinin basina sef oldu,belediyede kuvvetli sendika var ,kolay kolay isci cezalandirmiyorlar, 3 ihtardan sonra isci atabiliyorlar,yani adamlar gevsek calisiyorlar.
    ....ben kendi isimi organize ediyorum,muhim bir sey olursa jeff e soyluyorum, cok iyi adam ama o da kalp hastasiymis,jeff gecici sef oldu iki hafta filan gecmisti, pazar sabahi evde cep telefonum caldi,alo altan sizmisiniz evet benim siz kimsiniz,efendim ben jeff in hanimiyim, jeff pazartesi gunu ise gelemiyecek, allah allah ne oldu, cok uzgunuz jeff kalp krizi gecirdi hastanede yatiyor...
    ...pazartesi veya sali gunu ana belediye binasina gidiyorum, beni taniyanlar soyle bir bakip hey altan iyimisin kalbin filan iyi degilmi diye sakayla soruyorlar.gercekten lanet insanlarla ugrasmak kolay olmuyordu,her kes kaldiramiyor,adam sucuyu bir yere gonderiyor, sucu havuzda yuzuyor.boyaci bir yerde guya boya yapmasi lazim baska bir muhitte goruyorlar,her seyi sikayet edemeyiz.haftada 125 Dolar ekstra para geliyordu ama yavas yavas stressi de getiriyordu.

• @sir-altan Beni de her hafta ariyorlar veya message gonderiyorlar asi olmak icin. Ben de su an icin dusunmuyorum. Iyi birsey olsaydi, bedava yapmazlardi 😁

• ⭐⭐

....hayat devam ediyor belediye isi fena degil,belediyenin cok binalari var toplum merkezleri komsuluk merkezleri spor sahalarindaki soyunma odalari, ozurluler icin bakim evleri bir kac cocuk yuvasi,,bazi yerler her gun temizleniyor bazi yerler kullanilisina gore haftada bir veya iki sefer bazi yerleri sadece 3 ayda bir genel temizlik yapiyoruz.bir sabah bir kutuphaneyi temizliyorduk,kapi onunde iki adam belirdi temiz giyimli filan...bir tanesi benim yanimda calisana altan nerde diyor oda beni gosteriyor, adam belediyedeki buyuk seflerden biriymis,yanima geldi elini uzatip tebrikler dedi, elinde,karton gibi kagit, siz toplum odulune layik goruldunuz size sertefika veriyoruz dedi. kagidi verdi, sevinip tesekkur ettim...

...neyse belediyeye sonra devam ederiz,,,oglumin gemini arabasi parcalandi, bur ara kendisinide bir ise yerlestirdim,cumartesi pazar ve paazartesi gunleri saat 15,30 da basliyan gece isi 3 gunluk calisma bir haftalik calismaya bedel oluyor, buyuk bir super marketin dagitim deposu....normal isci olarak basladi sonra daha iyi pozisyona geldi, bu arada okudu avukat oldu,ama isinide birakmadi iki isi birden yurutmeye basladi, ne varki kolay kolay hafta sonlari olmadi, yani ailece uzun yillar hafta sonu yasiyamadilar. bu sene nisan ayinda sirket eleman azaltmaya baslamis,tabi iyi maas verdikleri kisilerden basliyorlar,piyango ogluma da vurmus senide cikariyoruz demisler mayisin ilk haftasinda isi bitti, tabi 22 yillik tazminati verdiler....oglumda bir oh cekip en sonunda hafta sonlarini colugumla cocugumla gecirebilecegim dedi..

...bir tane eski model range rower araba aldik 8 silindir bir yil kadar bindik dokuldukce dokuluyor,hep ikinci el araba almanin zararlarini yasiyoruz, tabiki her ikinci el araba kotu degildir, dusuk km araba olur yasi genc araba olur.bu arabayida yok pahasina sattik, oglum baaabbaaaa yeni bir araba aldim ama param yok bankadan para alacagim kefil olurmusun dedi,bankaya telefon edip tamam dedim,burda cocuklar 25 yasin altinda olduklari zamanlarda arabalarinin sigorta pirimleride yuksektir,yeni soferlerin arabalari hep ya annelerinin ya da baba larinin uzerinedir, hatun araba kullanmadigi icin benim cocuklarimin arabalarida 25 yaslarina gelene kadar hep benim uzerime ruhsatli olmuslardir.....mitsubishi lancer diye ozel edition arabalar yapmis evo3, oglum bunlardan bir tane bulmus, satani zor yakaliyor neyse anlasip 24.000 e arabayi aliyor tabi ruhsat benim uzerime,araba turbo 1800 motor var ama cok hizli...

..arabayi oglum kullaniyor polisler pesinde bazen bahaneden durduruyorlar,bir gun ben aldim carsiya ciktim bakiyorum arabanin etrafinda polisler var, oglum kullanirken polis durduruyor yaklasirken eli tabanca uzerinde yaklasiyor, cezada yazmiyorlar,bir seferinde polis bu araba kimin diye soruyor oglanda babamin arabasi emanet aldim diyor, sakaci polis senin baban rev head mi diyor.....bir seferinde bir detektif arabayi durduruyor,oglan guzel konusur, sonunda detektif anlatiyor, arabayi bir italyan asilli sahistan almistik, araba daha evvel calinmis bir gunde 4 soygun yapilmis ve araba terkedilmis,sebeb oymus, daha sonra plakayi filan degistirdik,yine polisler uzaktan uzaktan gozlediler.
    ..... bir gun evin onune cekici kamyon geldi,baktim lancer araba uzerinde, arabayi indirdi, oglumun bir kac arkadasida var, evim biraz bayir yukari, arabayi bayir yukari itip garajin onune getirdiler, oglum on kaputu kaldirip motoru gosterdi, motorun her iki tafafinda kocaman delik olusmus,motoru patlatmis.boyle bir sey de ilk defa basimiza geldi, neyse ikinci el motor alip koydurduk,,, araba<, fast four.> ISIMLI bir araba magAzininde cikti.resim ceken magazine koyan allandirip ballandirmis,guzel arabaydi...
    ...bir gun kiz arkadasina gidiyor arabayi evin onune birakip sinemaya gidiyorlar,donuste araba yok, calmislar,gitti araba.... sigortaya bildirdik. sigortadan eve adam geldi araba benim uzerime -ya bana sorma ogluma sor en son o kullaniyordu dedim. oglan sigorta detektifine anlatti, sonra paramzi odediler.

.....bu arabalardan bir kac yil sonra macclaren diye bir modelini yaptilar,cok az yapmislar,kiymetini bilen tutmus,bulunmiyan bir araba, gecen yil adelaide sehrinde biri bu arabalardan bir tanesini satiyormus,oglum arastirdi araba orijinal hic bir sey degistirilmemis yani klasik araba olmus,, 40,000 aud odeyip arabayi aldi, garajinda oturuyor,araba durdugu yerde para kazaniyor.arabayla sokaga cikarsa arabadan inmeden dolasip geliyorlar,parcalari icin her zaman calinabilecek arabalar.
    ..amerikada oldugu gibi australyadada klasik araba meraklilari coktur,garajlarinda milyonluk arabalar olanlar coktur,eski mustanglara cok masraflar ederler arabalar sahane olur..

• @sir-altan Abi burada bazi haftasonlari klasik araba sahiplerinin arabalarini bir cesit sergiledikleri aktiviteler yapiliyor. Yakinlarda olursa gidip gezerim. Cok guzel arabalar getiriyorlar. Hepsi boyle itina ile korunmus oluyorlar. 1930-40 lardan bile arabalara sahip olanlar var ve hala mukemmel gidiyorlar.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Avustralya'da bir omur boyle gecti

@sir-altan Abi burada bazi haftasonlari klasik araba sahiplerinin arabalarini bir cesit sergiledikleri aktiviteler yapiliyor. Yakinlarda olursa gidip gezerim. Cok guzel arabalar getiriyorlar. Hepsi boyle itina ile korunmus oluyorlar. 1930-40 lardan bile arabalara sahip olanlar var ve hala mukemmel gidiyorlar.

bende foxtel diye pay tv var,onda turbo kanali var, programlar hep amerikadan hastasiyim diyebilirim.oglumun arkadasi bir kaportaci var,ayni anda eski arabalari diriltir, adama araba getirirler, kaportaci once kac paran var diye sorar..burda gosford diye bir kasaba var orda klasik araba muzesi vardi hem sergiliyorlar hemde satiyorlardi,hukumet ile anlasamayinca kapattilar,sahane sahane klasik arabalar vardi,cogunun resimleri var, foruma resim yuklemesini pek beceremedim hevesim kirildi,arsivimde gezilerimden binlerce resim var.belki bir gun yuklemeye baslarim.

Benzer Başlıklar

• 214
  • 33
  • 2
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |