Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Rhonster @justdream ya siz boyu falan neden karıştırıyorsunuz şimdi¿ hem 1.80 ne vicdansızlar, Türkiye ortalamasından hiç mi haberiniz yok¿ 😟
    SUSMA, HAYKIR, 1.60'LAR VARDIR !

• Yasaklı

@nevzatyildizz, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@Ping-PONG Bu şartlar sadece Türkiye'ye uygulanmayacağı için etkileyeceği tek ülke de Türkiye olmayacak. Yukarıda son 5 yılda 50 binden fazla vize verilmesinden dolayı çekiliş ülkelerinden çıkarılma durumu konuşulduğu için aklıma geldi mesela Nijerya son 5 yılda 50 binden fazla göçmen verdiği için çekiliş listesinden çıkarıldı ki bunun sebebi de bu programın bir çeşitlilik vizesi olması. Çıkarılmadığını varsayarak konuşalım, Nijerya'da asgari ücret aylık 120-130 dolar civarında, bu insanlar çekilişe 330 dolar vermek için 2.5-3 aylık maaşlarını vermek zorundalar yani neredeyse yılda kazandıkları paranın %25'ini, eğer böyle bir şart gelirse bu insanlar çekilişe başvuramayacaklar ancak para şartı olmadan başvurduklarında ve greencard çıkması durumunda bir şekilde maddi imkanlarını sağlayıp vize alabilmişler ki kontenjanı doldurdukları için listeden çıkarılmışlar. Sizce bu durum çeşitliliği etkilemiş oluyor mu olmuyor mu? 330 dolar rakamı konuşulduğu için onun üzerinden gidiyorum, Türkiye'de bu rakamı verebilecek insan sayısı az, bizden daha fakir ülkelerde ise çok çok az. Yani böyle bir şey olması durumunda çekilişe katılan ülke sayısı iyimser konuşursak en az yarı yarıya düşecektir, zannedersem bu da çeşitlilik kavramıyla pek örtüşmeyecektir. Yani alınan Türk'ün yerine başka bir Türk alınmayacak. Bu çekilişi sadece bizim için, Amerika'ya Türk almak için yapmıyorlar. 🙂

Sen olayı yanlış anlamışsın. Para değilde dil şartı olur ben ondan bahsetmiyorum. Ben böyle şartlar getirilmesi vizenin çeşitlilik vizesi olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledim. 😉

Bahsettiğin Nijerya lılar hesapta para göstetme şartını nasıl sağlıyorlar? Sağlık vize vesaire giderlerini uçak biletini nasıl karşılıyorlat? Bunu bir düşün senin söylediğinde de çelişki olduğunu görürsün. 😉

Para muhabbetini illa savunmuyorum ama tepki olsun diye düşünmeden vermişsin gibi cevabı.

• Yasaklı

@istanbuladami, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@Rhonster üstadım fırsat eşitliği böyle bir şey değil.
    Senin demiş olduğun mantıkla amaç sadece "insan" almaksa o zaman pasaport zorunluluğu da fırsatlar eşitliği ilkesine ters. Bu noktada pasaportu olana sen gel, öbürüne gelme ya da aynı şartları sağla gel demiş oluyorsun. Yani pasaportu olanla olmayan bir değil durumu oluşuyor. Burada olay fırsatlar eşitliğini zedelemek değil. Amaç bu eşitlik ilkesine adaletli seçim kavramını da dahil etmek. Haaa şu bir gerçek ki biz burada kendimizce bir yorum yapıyoruz. Elbette ABD foruma girip bu adamlar ne demiş bir bakalım demeyecek nihayetinde 😃 😃 ama ben bu forumda 8. başvurusunu yapıp kazanamayan kişi ile @denizci10 ustamın da dediği gibi lise diploması veya mesleki yeterliliği olmayan ve neden başvurduğunu bile bilmeden kazanan adam arasındaki durumun fırsat eşitliği ile ilişkilendirilemeyeceğini düşünüyorum. Şartlar adilse eşitlikten söz edilebilir kanımca.

Yahu atladığınız asıl nokta şu; ABD fırsatlar eşitliği sunmuyor kimseye bunu aöyleyen danışman firmalar 🤣🤣🤣

ABD sadece çeşitlilik adı altında yapıyor bunu ve kimseye fırsat eşitliği vaat etmiyor. Nerede gördünüz bunu?

• @Ping-PONG yok zaten ben fırsat eşitliği var diye iddia etmiyorum. ABD'nin böyle bir kaygısı olduğunu da zaten düşünmüyorum 😃

• @cüneyt-tarıkman Peki ne yapıyorlar oaradaki kaçak göçmenler çalışmıyorlar da 🙂 Evet özellikle Newyork bölgesine gidip bir Meksika restoranına girersen turist vizesiyle kolayca iş bulabilir, kaçak göçmenlerle birlikte sen de çalışabilirsin. Benim yıllarca Amerik'da kaçak çalışıp daha sonra evlenerek greencard alan tanıdığım var. Oraya kaçak giden insanlar yıllar boyunca cebindeki parayı harcamıyorlar, tam olarak dediğin gibi büyük şehirlerde restoranlarda, inşaatlarda vs çoğunlukla kaçak göçmenler çalışıyorlar. Bunu ben biliyorum da ABD bilmiyor mu peki? Tabiki biliyorlar, o işleri yapacak insanlara ihtiyacı olduğu için orada kaçak olarak çalışanlar herhangi bir suça vs karışmadığı sürece kolay kolay yakalanmıyorlar.

• Yasaklı

@justdream, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

Boyu 1.80'den kısa olanların başvurması engellenirse, başvuruların baya azalacağını düşünüyorum. İstatiklere göre boyun 1.80'den uzun olanlarda boş yere yeşil kart lotosuna başvurma oranı %2 iken, boyu 1.80'den az olanlarda bu oran %26'lara çıkıyor. Korkunç bir şey bu. Hak yeniyor resmen. Boy kısıtlanması konmuyor, herkes başvuruyor, kazananlar rastgele seçiliyor ve kazanamadığım lotoda benim hakkım yeniyor. USA az insaf be kardeşim. Hayret bir şeysiniz ya.

Gereksiz ve boş bir tepki olduğunu düşünüyorum. İnsanlar neden böyle düşündüklerini canlı örnekleriyle dillendiriyorlar. Tabiki burada tartışmak boş bir şeyi değiştirmez ama genel olarak arkadaşların görüşlerinin doğru olduğunu düşünüyor destekliyorum.

Bu uslup çok gereksiz bir uslup bu arada

• ⭐⭐⭐⭐

@hayallerabd erkekler için konuştuk aslında tabi kadınlar için 1.60 yapmak iyidir 😃

• @nevzatyildizz, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

orlar, tam olarak dediğin gibi büyük şehirlerde restoranlarda, inşaatlarda vs çoğunlukla kaçak göçmenler çalışıyorlar. Bunu ben biliyorum da ABD bilmiyor mu peki? Tabiki biliyorlar, o işleri yapacak insanlara ihtiyacı olduğu için orada kaçak olarak çalışanlar herhangi bir suça vs karışmadığı sürece kolay kolay yakalanmıyorlar.

Dostum anlatamadım sana. Ben de biliyorum turist vizesiylede f1 vizesiylede insanların calıstıgını 🙂 Kendinle çelişiyorsun işte. Dünya genelinden turist vizesi ve f1 vizesi ile gidip çalısanların sayısı 50 binden kat kat fazladır. Bırak çalısanı gidip dönmeyen 10binlerce insan vardır. ABD nin 50 bin DV den eleman gelsin vasıfsız işleri yaptıralım diye bir derdi yok. Element uydurması bu tamamen.

• @justdream üstad kusuruma bakma lütfen ama yorum desen yorum değil, görüş desen görüş değil. Bizim burada paylaştıklarımız nispeten mantıklı ve herkesin iyiliğini ister nitelikte naçizane görüşler. Dalga konusu edilecek kadar gereksiz bir konu tartışıldığını da zannetmiyorum. Varsın herkes kendi penceresinden baksın, varsın yüzyıllar boyu tüm göçmenlik süreçleri böyle gitsin bizler en fazla ah vah eder hayatımıza devam ederiz, gücü yeten, şansı olan da gider olayın özü bu aslında 🙂 🙂

• @Ping-PONG Türkiye'de de 330 dolar başvuru ücretini birçok insan veremez ancak greencard çıktığında insanlar 15-20-30-40 bin dolar gösterebiliyorlar hesabında. Yani başvuru için daha ortada sana çıkan bir şey yokken havaya para ödemek ile gitmek için varını yokunu satıp o parayı bulmak bir çelişki değil benim için. Dil şartı gibi şartlar da yine aynı para şartı gibi. Gelişmiş ülkelerde ingilizce bilme oranı ile gelişmemiş ülkelerdeki ingilizce bilme oranını kıyasladığında yine oklar gelişmiş ülkelerden yana dönecek ve yine bu da çekilişin amacı olan "DİVERSİTY" çeşitliliği zedeleyecek. Anlaşamadığımız nokta şu, ben de isterim ihtimaller artsın, bana çıksın, diğer ülkelere gitmek için o kadar uğraşacakken hiç uğraşmadan Amerika'ya gideyim ancak bu konuşulan şeyler bu programın adına ve amacına ters.

• @MySea gelmiş programın amacını, olurunu, olmazını o anlatsın 🙂

• Yasaklı

@nevzatyildizz, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@Ping-PONG Türkiye'de de 330 dolar başvuru ücretini birçok insan veremez ancak greencard çıktığında insanlar 15-20-30-40 bin dolar gösterebiliyorlar hesabında. Yani başvuru için daha ortada sana çıkan bir şey yokken havaya para ödemek ile gitmek için varını yokunu satıp o parayı bulmak bir çelişki değil benim için. Dil şartı gibi şartlar da yine aynı para şartı gibi. Gelişmiş ülkelerde ingilizce bilme oranı ile gelişmemiş ülkelerdeki ingilizce bilme oranını kıyasladığında yine oklar gelişmiş ülkelerden yana dönecek ve yine bu da çekilişin amacı olan "DİVERSİTY" çeşitliliği zedeleyecek. Anlaşamadığımız nokta şu, ben de isterim ihtimaller artsın, bana çıksın, diğer ülkelere gitmek için o kadar uğraşacakken hiç uğraşmadan Amerika'ya gideyim ancak bu konuşulan şeyler bu programın adına ve amacına ters.

Dostum bence sen eksik bilgilerinden dolayı yapıyorsun bu yorumları, tepki olsun diye değil o yüzden sana kızmıyorum. Ama bu kadar net ve tepkili yorumlar yapmadan önce lütfen biraz daha araştır. 55.000 in 55.000 i de bahsettiğin tek bir ülkeden gidemiyor zaten. Bunun bir limiti var. Türkiye’ den kazanma ihtimali oranıda bu maksimum limit üzerinden hesaplanıyor zaten.

Ev alacak parayı kazanabilen adam da gerçekten istiyorsa 2.000 lira verebilir. Ben para konusunu çok net desteklemesem de bu söylediğine de katılmıyorum.

• @justdream o zaman ben 3 cm ile kaybediyorum ama eşim başvurabiliyor oradan faydalanırım😎

• Green card alamıyoruz bari blue card verseler 😞

• @nevzatyildizz, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@MySea gelmiş programın amacını, olurunu, olmazını o anlatsın 🙂

Parlak fikirlerim var. Ben Delaware'de bir sirket kurayim. Greencard basvurulari icin. Basvuranlardan kisi basi $330 alayim. 99% kazanma garantisi vereyim. 1% gerceklesirse, parayi ya sanal ciftlikteki tavuklarda yada crypto paralarda degerlendireyim. Sizlere de her DV cekilisten sonra paraniz oraninda kar payi vereyim. Hatta sirketimizin Turkiye'deki iscileri diye sizleri tax return de masraf gosterip, vergidende yirtayim. Olur da bir ihtimal buraya gelecek olursaniz, Uruguay falan topuklarim artik...Nasil fikir? 😁😁

• @MySea ne kadar şanslısınız siz ne zaman gitmiştiniz? Takribi kaç yıl sonra gidebilirim onu hesaplayayım 😂

• @MySea Alıntılamıyorum abi sen de sil uyandırma milleti 😃 😃

• Saka bir yana, Trump tekrar secilseydi, buyuk ihtimalle puanli gocmenlik sistemine gececekti.

Biden ise malesef ilk once buyuk sozler vererek geldi, simdi gerceklestirmenin kolay olmayacagini anlayinca, agirdan almaya basladi. Hatta bazi seylerde yan cizmeye baslayacak gibi gorunuyor.

• @justm 2003 Ocak

• Dikkatimi bir şey çekti geçen senelerde kazananlar diye sohbet oluşturulurdu şimdi öyle bir şey yok neden acaba ? Kimse mi kazanmadı forumdan ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |