Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba , bu pasaport zorunluluğu konusu ne ? Artık pasaportumuzun olması mı gerekiyor başvurmak için ?

• @Murdoc evet pasaport şartı geldi geçen sene

• @maestro Başvurduktan sonra mı , önce mi gerekli ? Yani kayıt olma esnasında gerekli mi ?

• @Murdoc evet başvuru formuna girilmesi gerekiyor. Yani çekilişten önce gerekli.

• @maestro şaka gibi ... , teşekkürler bilgi için

• ⭐⭐⭐

@Murdoc, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

Merhaba , bu pasaport zorunluluğu konusu ne ? Artık pasaportumuzun olması mı gerekiyor başvurmak için ?

green kart çekiliş başvurusu yaparken sizden pasaport bilgileriniz de istenmektedir. 2019 yılından başladı

• @Murdoc, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

@maestro şaka gibi ... , teşekkürler bilgi için

ne manada şaka gibi?

• Pasaport iyi oldu hatta keşke 15 bin dolar ücreti başvurudan önce göstermek gerekse. Böylece gitmeye niyeti olmayan adamlar başvuru yapmasa..

• ⭐⭐

@İlker-fatih-Gür, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

Pasaport iyi oldu hatta keşke 15 bin dolar ücreti başvurudan önce göstermek gerekse. Böylece gitmeye niyeti olmayan adamlar başvuru yapmasa..

Çekilişi kazanmadan kimse o kadar parayı bir araya getiremez. Onun yerine 50USD başvuru ücreti getirilse, gerçekten niyeti olan başvurur.

• biraz ingilizce çalıştım the dallas morning news makalelerini okuyordum. bilmediğim bir kaç kelimelerin açılmları buldum . buldukça yazacağım.ben anlamlarını bilmiyordum.muhabet olsun babında yazıyorum...
    SARS — severe acute respiratory syndrome
    MERS — Middle East respiratory syndrome.

• @İlker-fatih-Gür parası az olan kısıtlı imkanlara sahip insanların hayal kurmaya hakkı yok mu hayatını daha da güzelleştirmeye çalışamazlar mı

• @efendi-çocuk, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

@İlker-fatih-Gür parası az olan kısıtlı imkanlara sahip insanların hayal kurmaya hakkı yok mu hayatını daha da güzelleştirmeye çalışamazlar mı

hayallerle yaşayanı gerçekler affetmez arkadaşlar elbette hayal kurulabilir ama çok abartılmayacak seviyede, önce hedef koyulması ve o hedef için çabalanması lazım. hayatını bir çekilişe bağlayanları da anlayamıyorum. armut piş ağzıma düş diye bir şey yok. bir kişi çekilişe katılmak istiyorsa önce o çekiliş koşullarını sağlaması lazım bana göre. şayet kazandın diyelim, para gösteremeyince seni alacaklarını mı sanıyorsun? geçmiş postları okuyunca eksik para gösterdiği için vize mülakatı yananlar olmuş, bu durumu yaşamak inanın adamı daha çok üzer. bir insan amerikaya gitmek istiyorsa illa ki bir yolunu bulur, çabalar ve gider. her şey kendiliğinden gerçekleşecek değil, konfor alanından çıkmak önemli ve en önemlisi PARA.
    düzenleme:
    dediklerim yanlış anlaşılmasın, elbette başvurur başvurmaz bir kişinin üzerinde 10 15k$ olmasına gerek yok ama eğer kazanması durumunda o koşulu sağlayamayacaksa başvurmamalı o kişi.

• @kaanvercetti, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

@efendi-çocuk, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

@İlker-fatih-Gür parası az olan kısıtlı imkanlara sahip insanların hayal kurmaya hakkı yok mu hayatını daha da güzelleştirmeye çalışamazlar mı

hayallerle yaşayanı gerçekler affetmez arkadaşlar elbette hayal kurulabilir ama çok abartılmayacak seviyede, önce hedef koyulması ve o hedef için çabalanması lazım. hayatını bir çekilişe bağlayanları da anlayamıyorum. armut piş ağzıma düş diye bir şey yok. bir kişi çekilişe katılmak istiyorsa önce o çekiliş koşullarını sağlaması lazım bana göre. şayet kazandın diyelim, para gösteremeyince seni alacaklarını mı sanıyorsun? geçmiş postları okuyunca eksik para gösterdiği için vize mülakatı yananlar olmuş, bu durumu yaşamak inanın adamı daha çok üzer. bir insan amerikaya gitmek istiyorsa illa ki bir yolunu bulur, çabalar ve gider. her şey kendiliğinden gerçekleşecek değil, konfor alanından çıkmak önemli ve en önemlisi PARA.
    düzenleme:
    dediklerim yanlış anlaşılmasın, elbette başvurur başvurmaz bir kişinin üzerinde 10 15k$ olmasına gerek yok ama eğer kazanması durumunda o koşulu sağlayamayacaksa başvurmamalı o kişi.

Cok doğru bir yazı. Benim demek istediğim de biraz gerçekçi olmalı insan. Bişeler yapmak isteyen insanların önüne geçmemeli. Benim fikrim bu yoksa tabiki herkes başvursun allah herkesin gönlüne göre versin ne diyelim..

• Amerika'ya gidilmek isteniyorsa, bir yol bulunup, gerçekten gidiliyor. Ama çekiliş olmadan, Amerika'da kalmak o kadar kolay olmuyor maalesef.

Sınıfta 6 Türk'tük. Hepimiz San Diego'ya yüksek lisans yapıp, akabinde Amerika'da kalmak niyetiyle gelmiştik. Hepimiz bu işi yasal yollarla yapmayı tercih ettik. Yalnızca birimiz kalabildi; 5'imiz, bize H-1 getirecek bir iş bulamadığımız için geri dönmek zorunda kaldık.

Sınıftan olmayıp, hepsi San Diego'ya bizimle aynı dönemde, dil okulu, ön lisans, lisans ya da yüksek lisans yapıp (Biri hemşire, diğeri muhasebe alanında meslek lisesi mezunu olup, herhangi bir okula gitme niyeti olmayan 2 kişi istisnadır), akabinde Amerika'da kalmak niyetiyle gelmiş 48 Türk'ten, yalnızca 12'si kendisine H-1 getirecek bir iş bularak, 4'ü evlenerek, 2'si yasal olmayan yollara başvurarak kalabildi; 30'u geri döndü (Akademisyen olarak geldiğini bildiğim 4, çekiliş kazanarak geldiğini bildiğim 1, gelirken kalma niyeti olmadığını bildiğim 1, nasıl geldiğini bilmediğim 6 ve öğrenci vizesiyle geldiğini bildiğim, ancak akıbetlerini bilmediğim 5 Türk'ü dahil etmiyorum).

Türkiye'deki lisans programından tanıdığım 4 sınıf arkadaşımdan, 2'si dil okulu bahanesiyle New York'a, 2'si yüksek lisans için Amherst ve Chapel Hill'e gitti. Chapel Hill'e giden okulu bitirip, Amherst'e giden okulu dahi bitiremeden geri döndü. New York'a gidenler, yasal olmayan yollara başvurarak kalabildi.

Ben, Türkiye'de 7 sene özel okulun ardından, Amerika'da 7 ay gittiğim dil okulunda İngilizce problemini tamamen ve ebediyen çözdüm. İlk yüksek lisansımı Amerika'da yaptım. Amerika'daki okul sırasında asistanlık, okul bittikten sonra staj yaptım. Okul bittikten sonra, 1 yıllık Optional Practical Training sürem içinde, birkaç vasıfsız işte (bahçıvanlık, güvenlik görevliliği, POP pazarlama elemanlığı) çalıştım. Eşzamanlı olarak, bana H-1 getirecek vasıflı bir iş arayışım içinde, her sektör ve boyuttan sayısız şirketle mülakat yaptım. Özetle, Amerika'da, vasıflı bir iş bulup, çalışabilmek dışında, bir insanın deneyimleyebileceği her şeyi deneyimledim; deneyebileceği her yolu denedim ( Vatandaşla evlilik ve askere alma bürosu deneyimlerimi de, başka bir başlık altında yeri gelirse paylaşırım. O işlere de girmediğimden değil 🙂 ). OLMADI!

Şu an, İngilizce sorunum yok. Biri lisans, (biri Amerika'dan) ikisi yüksek lisans; 3 üniversite diplomam var. 3 sene, 3 ay, 13 günlük Amerika tecrübem var. Kredi geçmişim var. Üstelik iyi. Social Security Number'ım var. Alien Number'ım var. 10 senelik pasaportum var. 10 senelik turist vizem var. Evcil hayvanım yok. Hanım - çocuk yok. Bakmakla yükümlü olduğum 1. derece akrabam yok. New York, NY'ta 5, San Diego, CA'da 10, Huntsville, AL'da 15 sene, beni hiç çalışmasam bile idare edebilecek param var. Ama dibini görürsem, hayatta tek dikili ağacım kalmayacağı için, hepsini harcama lüksüm yok. Gidersem, iyi bir iş bulup, çalışmak zorundayım. Ama geçmiş tecrübelerimden, iyi iş bulmanın kolay olmadığını, hatta mümkün bile olamayabileceğini çok iyi biliyorum. O yüzden, o işi bulmadan, olmayacak maceralara da atılamam. Üstelik 2021 çekilişini de kazandım. Ama 38 bin küsuruncu sıradan kazandım. Bu seneki çekilişin doğası 2018'inkine benziyormuş. Muhtemelen bana mülakat sırası dahi gelmeyecekmiş. Özetle, bütün imkan ve avantajlarıma rağmen, HALA GİDEMİYORUM!

San Diego'ya, 32 yaşında, cebinde yalnızca Türkiye'de sattığı motorunun ve gitarının parasıyla gelen (inanın, toplasanız 15.000 Dolar etmez); yasal olmayan yollarla çalışarak, önce dil okulu (İngilizce'yi neredeyse sıfırdan öğrenmek üzere), ardından ön lisans, ardından lisans, ardından yüksek lisans bitiren; lisans mezuniyetinden beri, San Diego'daki web tasarım firmalarında web tasarımcısı olarak çalışan; San Diego'ya birlikte geldiği doktor kocasından ayrılmış Türk bir hemşireyle evlenen; şu anda, hala San Diego'da hepimizin hayalindeki hayatı yaşayan Türk de tanıyorum. Katbekat fazla imkanım olmasına rağmen, (yalnızca para harcanan) turistik geziler dışında Amerika'ya gidememenin acısını da bizzat yaşıyorum (Yalnız olmadığımı da, yukarıda somut verilerle paylaştım).

Demem odur ki, gelin, bugün elimizde olan ya da olmayan imkanlarla, yarın elimize geçip geçmeyeceğinin garantisi dahi olmayan fırsatları değerlendirmeyelim. Birbirimizin şevkini ve kalbini kırmayalım. Gün doğmadan neler doğar? Krediler çekilir. Akrabalar el verir. Piyangodan para çıkar ( Çekilişten göçmenlik çıkacağına inanıyorsunuz; para çıkacağına mı inanmıyorsunuz? 🙂 ). Gidenler gider; gidemeyenlerin yerine sıradaki talihli gider. Zaten o yüzden 55.000 vizeyi 132.000 kişiye çıkarmıyorlar mı?

Bu zor günlerde, aynı tarafta olmakta fayda var. Saygılar...

Edit: Sayıları, aklıma gelen yeni kişilerle güncelledim. İlk okumanızla ikinci okumanız arasında rakam farkı varsa, sebebi rakamların güncellenmiş olmasıdır.

• @kingocali Harika bir yazı olmuş. Tam olarak düşüncelerimi kaleme almışsın. Umarım 38 binler current olur ve vize alırsın. Biz de gidişini kutlarız 🙂

• @newyorker Hepimiz birbirimizinkini kutlarız inşallah. Bizde parası / diploması olan / olmayan, numarası küçük / büyük ayrımı yok. Biraz da istediklerimiz olsun canım hayatta. Hep felaketler olacak değil ya? Hem evrenin bize 2020'den birikmiş borcu var 🙂

• Bence de bu falan kişi başvursun, filan kişi başvurmasın muhabbeti çok beyhude. Seçilen kişi gitmediği zaman, normalde gidemeyecek olan yüksek case number'lı bir kişi gidiyor onun yerine. O yıl için belirlenen kontenjan neyse, o dağıtılıyor. Kimse kimsenin hakkını yemiyor yani. Bu hak yeme muhabbetine bu yüzden anlam veremiyorum.

• @Rhonster forumu yeni keşfettim ikinci kez sizinle beraber başvuru yapacam çok heyecanliyim umarım gerçekten isteyen kişilere çıkar hepimize bol şans arkadaşlar

• @kaanvercetti @İlker-fatih-Gür değerli arkadaşlar tabi ki hayatta gerçekler önemlidir ama unutulmamalıdır ki bir işin oluru var ise her türlü imkansızlıklara her türlü sıkıntılara rağmen olur hatta bununla ilgili çok sevdiğim bir örnek vardır. biliyorsunuz ki cumhuriyetimizin kuruluşu kolay olmadı ordumuzu dağıtmışlardı paramız yok denicek kadar azdı düşmanlarımızın sayısı çoktu ve bir sürü imkansızlık içinde biz cumhuriyetimizi kurduk
    Değeli arkadaşlar ben kimsenin önüne taş koymak istemem kimseye engel olmak istemem ben sadece sizin kurduğunuz o güzel hayallerden kuruyorum benim bildiğim kadarı ile konsolosluğun sayfasında para ile ilgili net bir rakam yazmıyor eğer öyle bir şey var ise de @kingocali arkadaşımızın dediği gibi kredi akrabaların yardımı vb. bir şekilde para denkleştirilir

• ⭐⭐

@Arthur-Morgan, içinde söyledi: DV2022 Bekleme Odası

Bence de bu falan kişi başvursun, filan kişi başvurmasın muhabbeti çok beyhude. Seçilen kişi gitmediği zaman, normalde gidemeyecek olan yüksek case number'lı bir kişi gidiyor onun yerine. O yıl için belirlenen kontenjan neyse, o dağıtılıyor. Kimse kimsenin hakkını yemiyor yani. Bu hak yeme muhabbetine bu yüzden anlam veremiyorum.

Mesele hak yenmesi değil. Zaten dediğiniz gibi vize boşa gitmiyor. Mesele seçilme ihtimalini, umutları artırmak.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |