Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

evet arkadaşlar sayın bakanımız covid e karşı yerli ve milli bir ilacı ürettik diye duyurdu ama ilacın etken maddesi zaten daha önceden japonlar tarafından 2014 yılında piyasaya sürüldü ayrıca birden fazla şirketin birlikte geliştirdiği bir ilaç nasıl oluyorda yerli ve milli olabiliyor ?
    kimler var bu şirketler arasında derseniz: Fujifilm Toyama Chemical/Pharmaceuticals, Zhejiang Hisun Pharmaceuticals, Brigham and Women's Hospital, Massachusetts General Hospital, and the University of Massachusetts Medical School, Rajavithi Hospital, Peking University First Hospital, The First Affiliated Hospital, Zhejiang University School of Medicine, Zhongnan Hospital of Wuhan University, ASST Fatebenefratelli Sacco, Tanta University, Stanford University, Ain Shams University, Beijing Chao Yang Hospital, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, University Hospital, Bordeaux, Baqiyatallah Medical Sciences University, Chelsea and Westminster NHS Foundation Trust, Novelfarma Ilaç San. ve Tic. Ltd. Sti., Novagenix Bioanalytical Drug R&D Center, Farmagen Ar-Ge Biyot. Ltd. Sti, Bangladesh Medical Research Council, Ministry of Health, Turkey, Opera CRO, a TIGERMED Group Company
    ayrıca ilaç henüz 1. aşamayı tamamlamış geriye kalan 3 aşama üzerinde çalışılıyor.
    104335817_2718844054888145_1071840646985197854_o.jpg

• ⭐⭐

Thank you

• Yerli ve milli olması için, %100 kendi imkanlarınla yapılması olarak anlamak yanlış düşünce.
    Fakat birinin bulduğu bir ürünü kendi ülkende yapmak ve bunu sanki kendi buluşumuz gibi lanse etmek ciddi hata.
    Bakanlık ve yandaş gazetelere göre ;dünyada bu ilacı bulan sanki bizmişiz gibi tanıtıp haksız propaganda yapıyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐

@kartalveat, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

Yerli ve milli olması için, %100 kendi imkanlarınla yapılması olarak anlamak yanlış düşünce.
    Fakat birinin bulduğu bir ürünü kendi ülkende yapmak ve bunu sanki kendi buluşumuz gibi lanse etmek ciddi hata.
    Bakanlık ve yandaş gazetelere göre ;dünyada bu ilacı bulan sanki bizmişiz gibi tanıtıp haksız propaganda yapıyorlar.

yerli ve milli olması için %100 kendi imkanlarınla bulmuş olman gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐

diğer türlü sadece üreticisi oluyorsun.

• @Rhonster, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

Yerli ve milli olması için, %100 kendi imkanlarınla yapılması olarak anlamak yanlış düşünce.

%100 üretim yapan hangi ürün ve ülke kaldı bu küreselleşme ortamında ?
    hammadde senin olsa bu sefer hammadde elde etmede kullandığın ekipmanlar sana ait olmayacak.Üretimin yaptığın fabrika ekipmanları ve yazılımı sana ait olmayacak.Bunlara takılmazsak
    %100 tasarımı ,yazılımı,argesi yapılıp üretime geçilen ,Kaynaklar itibarı ile üretiminde dışa bağlı değilsen ürettiğin her ürün bu gruba girer.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

hammadde senin olsa bu sefer hammadde elde etmede kullandığın ekipmanlar sana ait olmayacak.Üretimin yaptığın fabrika ekipmanları ve yazılımı sana ait olmayacak.Bunlara takılmazsak
    %100 tasarımı ,yazılımı,argesi yapılıp üretime geçilen ,Kaynaklar itibarı ile üretiminde dışa bağlı değilsen ürettiğin her ürün bu gruba girer.

tamam.

• ⭐⭐⭐⭐

tamam.

Her seyi yerli ve milli diye duyurmak, sahibinden de ilan verirken bedelli sebebiyle acil araba yazmaktan, kovid 19 corona sebebiyle guvenli dagbasinda ev satma ilani vermekten farksiz. Hizli satilsin hemen herkes "yesin" diye herseyin ustune yerli ve milli yazmak. Laftan tiksinmeye basladim. Direkt yalakalik kokan ucuz piyasa laflarina dondu. Adam biskuviye yazmis, suya yazmis, cikolata gofrete yazmis. Sanki 2002 ye kadar bu sacma sapan seyleri uretmekten acizmisiz de birden uzay cagina ermisiz gibi.

• @kartalveat İnternet teknolojisinin ana kaynağı nerede ? Nereden hangi okyanusun dibinden geliyor bu kablolar ? İşlemcileri kim üretiyor ? Kullandığımız tüm yazılımlar hangi ülkenin ? Cevap ortada. Türkiye'nin zaten 100% yerli hiçbir şey üretememesi burada başlıyor. Bir ülke işlemci üretemiyorsa, isterse komple bilgisayarı üretsin sana ait değildir. Kapalı devre de değildir. Toplumları kandırmak kolaydır ama "Yerli ve milli" dersin olur biter. Basit yani. Bayraktara, akıncı konusuna filan da girecektim de neyse... İşin iç yüzünü bilmeyince inanmak daha kolay oluyor. İlaçta bu mantık. Kutusunu biz yapınca yerli ve milli oluyor işte.

• ⭐⭐⭐⭐

@stardium, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@kartalveat İnternet teknolojisinin ana kaynağı nerede ? Nereden hangi okyanusun dibinden geliyor bu kablolar ? İşlemcileri kim üretiyor ? Kullandığımız tüm yazılımlar hangi ülkenin ? Cevap ortada. Türkiye'nin zaten 100% yerli hiçbir şey üretememesi burada başlıyor. Bir ülke işlemci üretemiyorsa, isterse komple bilgisayarı üretsin sana ait değildir. Kapalı devre de değildir. Toplumları kandırmak kolaydır ama "Yerli ve milli" dersin olur biter. Basit yani. Bayraktara, akıncı konusuna filan da girecektim de neyse... İşin iç yüzünü bilmeyince inanmak daha kolay oluyor.

Islemciyi 2000 yilinda urettik. Yerli ve milli idi. Tubitak liderliginde Turkiyenin ilk epromunu da urettik. Uzerindeki cama buyutecle bakinca Atatürk halogrami gorunuyordu. Ataturkçü Türkiye o yolda ilerleseydi otonom arabayi ben 2005 de proje olarak Tübitaka verdigimde badem biyiklarini titreterek reddetmezlerdi ve simdi tesla yerine "Pozi+if" marka yerli otomobilimiz olurdu. Gorme engellileri hic bastonsuz yuruten projem red oldu, drone yokken drone yaptik. Bakan olmadi. Diger kapidan donen projeleri hatirlamiyorum bile. Sadece 2005 in parasiyla 200 bin tl hibe alan takoğraf ureten adamlarin projesini hatirliyorum. Benzerleri yuzlerce olan urune kendi adamlari diye yağdırdılar paraları. Yerim elektronigini dedim biraktim. Bayraktarlara teslim edilen Akıncı yı bende Trt de belgesel niyetine gerine gerine gosterdiklerinde esefle izledim. Yesinler kabullensinler. Napiiim, ben bile vazgectim.

• @ibrahimasar, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@stardium, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@kartalveat İnternet teknolojisinin ana kaynağı nerede ? Nereden hangi okyanusun dibinden geliyor bu kablolar ? İşlemcileri kim üretiyor ? Kullandığımız tüm yazılımlar hangi ülkenin ? Cevap ortada. Türkiye'nin zaten 100% yerli hiçbir şey üretememesi burada başlıyor. Bir ülke işlemci üretemiyorsa, isterse komple bilgisayarı üretsin sana ait değildir. Kapalı devre de değildir. Toplumları kandırmak kolaydır ama "Yerli ve milli" dersin olur biter. Basit yani. Bayraktara, akıncı konusuna filan da girecektim de neyse... İşin iç yüzünü bilmeyince inanmak daha kolay oluyor.

Islemciyi 2000 yilinda urettik. Yerli ve milli idi. Tubitak liderliginde Turkiyenin ilk epromunu da urettik. Uzerindeki cama buyutecle bakinca Atatürk halogrami gorunuyordu. Ataturkçü Türkiye o yolda ilerleseydi otonom arabayi ben 2005 de proje olarak Tübitaka verdigimde badem biyiklarini titreterek reddetmezlerdi ve simdi tesla yerine "Pozi+if" marka yerli otomobilimiz olurdu. Gorme engellileri hic bastonsuz yuruten projem red oldu, drone yokken drone yaptik. Bakan olmadi. Diger kapidan donen projeleri hatirlamiyorum bile. Sadece 2005 in parasiyla 200 bin tl hibe alan takoğraf ureten adamlarin projesini hatirliyorum. Benzerleri yuzlerce olan urune kendi adamlari diye yağdırdılar paraları. Yerim elektronigini dedim biraktim. Bayraktarlara teslim edilen Akıncı yı bende Trt de belgesel niyetine gerine gerine gosterdiklerinde esefle izledim. Yesinler kabullensinler. Napiiim, ben bile vazgectim.

Aynen öyle abi, çok güzel özetlemişsin. Senin bu bahsettiğin yıllarda ben daha 10 yaşındayım, o zaman bile bugünden daha ilerde ve umutluymuşuz. Bugün herşey liyakat üzerine değil particilik üzerine... Nitelikli insanlar yurt dışına boşuna gitmek istemiyor. Burası da bunun en güzel örneği sanırım. Akıncı belgesilini ağzı açık izleyen yazılım mühendisi arkadaşlarım var, sohbet ediyoruz durum içler acısı. Yorumları özelikle okumanızı tavsiye ederim...

• @stardium, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@kartalveat İnternet teknolojisinin ana kaynağı nerede ? Nereden hangi okyanusun dibinden geliyor bu kablolar ? İşlemcileri kim üretiyor ? Kullandığımız tüm yazılımlar hangi ülkenin ? Cevap ortada. Türkiye'nin zaten 100% yerli hiçbir şey üretememesi burada başlıyor. Bir ülke işlemci üretemiyorsa, isterse komple bilgisayarı üretsin sana ait değildir. Kapalı devre de değildir. Toplumları kandırmak kolaydır ama "Yerli ve milli" dersin olur biter. Basit yani. Bayraktara, akıncı konusuna filan da girecektim de neyse... İşin iç yüzünü bilmeyince inanmak daha kolay oluyor. İlaçta bu mantık. Kutusunu biz yapınca yerli ve milli oluyor işte.

Aynı fikirdemiyiz diye bana hitap ederek başladınız yoksa bana karşı bir fikriniz mi varda bu şekilde yazıya başladınız anlayamadım.
    "%100 tasarımı ,yazılımı,argesi yapılıp üretime geçilen ,Kaynaklar itibarı ile üretiminde dışa bağlı değilsen ürettiğin her ürün bu gruba girer." diye yukarıdaki yazımdan belirtmiştim.%100 yerli ve milli olma şartını

• @kartalveat "Yerli ve milli olması için, %100 kendi imkanlarınla yapılması olarak anlamak yanlış düşünce" demişsiniz,

"%100 üretim yapan hangi ürün ve ülke kaldı bu küreselleşme ortamında ?" diye de sormuşsunuz da. Her iki düşüncenize de katılmadım.

• Bu ileti silindi!

• @stardium, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@kartalveat "Yerli ve milli olması için, %100 kendi imkanlarınla yapılması olarak anlamak yanlış düşünce" demişsiniz,

"%100 üretim yapan hangi ürün ve ülke kaldı bu küreselleşme ortamında ?" diye de sormuşsunuz da. Her iki düşüncenize de katılmadım.

Şimdi anlaşıldı.
    Katılmadığınız bu konularda bana ürün ve ülke olarak örnekler verirseniz bende düşüncemi değiştereyim.
    Yanlışta ısrar etmemin anlamı yok

• ⭐⭐⭐⭐

@kartalveat sizin kaçırdığınız nokta bu ilacı geliştiren bir tek biz değiliz bu ilacın altında 10 larca şirket ve kuruluşun imzası var . amerikadan çine kadar. ayrıca kendi "sentezimizle geliştirdiğimiz" diye belirtmiş bunu da japonlar yapmıştı 2014 yılında eee neresi kaldı bize mal olacak ?

• ⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar @stardium badem bıyıklıların saldırısı altındayız dayanın.

• @kartalveat Örneğin şuan kullandığınız bilgisayar. 4 Nisan 1975 (45 yıl önce) Abd'nin Washington, Redmond, şehrinde kurulan Microsoft'un ürünü, öyle işlemcisi pakistan, kabloları çin malı filan değil %100 abd malı. Direkt olarak İnternetin kendisine de abd malı diyebiliriz. Ülkeler sadece kablo çekiyor.

Şirketin şuanki bütçesi 93.58 milyar $ (dolar)

Şu da bizden güncel bi haber:
    "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 958 milyon dolar artarak 95 milyar $ dolara yükseldi"

Adamların bir şirketi, bizim merkez bankamızda ki toplam rezerv parayla eş değer. İnstagram, google, twitter, facebook, apple, nasa, spacex filan saymıyorum. Zaten saymaya kalksak ömür biter.

Giyim sektöründe ABD ürünleri

Tommy Hilfiger
    Nike
    Polo Ralph Lauren
    Parizyen
    Hugo Boss
    Calvin Klein
    Levi’s
    Timberland
    Lumberjack
    Giorgio Armani
    Lee

Gıda sektöründe ABD malları
    Banana
    McDonald’s
    Burger King
    Komili
    Sırma
    Rama
    First Sakız
    Kraft
    Fritolay
    Milka
    Ruffles
    Doritos
    Lays
    Cheetos

İçecek Sektöründe ABD menşeli ürünler
    Coca Cola
    Pepsi
    Sprite
    Fanta
    Schweppes
    Danone
    Cappy Meyve Su
    Sensun
    Akmina

Temizlik sektöründeki ABD malları

Ace (Çamaşır Suyu)
    Air Wick
    Ajax
    Aldays
    Alo (Çamaşır Tozu)
    Ariel (Çamaşır Tozu)
    Axe
    Calgon
    Carrefour
    Cıf
    Clear (Şampuan)
    Clit Bang
    Colgate
    Dettol
    Fairy
    Finish
    Head & Shoulders
    Ipana (Diş Macunu)
    Jhonsons Baby
    Loreal (Şampuan)
    Lux
    Max Factor
    Oral-B
    Orkıd (Özel)
    Palmolive
    Pantene (Şampuan)
    Prıma (Bebek Bezi)
    Rejoıce (Şampuan)
    Prima
    Protex
    Rejoice
    Rexona (Şampuan)
    Sensodyne
    Signal (Diş Macunu)
    Viecnetta
    Vanish
    Vaseline
    Veet
    Vim

Teknoloji sektörü

IBM
    Intel
    Dell
    Windows

AMERİKAN ŞİRKET VE ÜRÜNLERİ

Mobil, Shell,

Coca Cola, Coca Cola Light, Fanta, Sprite Mezzo-Mix, Lift, Bonaqua, Burn, Powerade, Cappy, Pepsi, Yedigün,

Microsoft, Windows, Office, X-Box, Computergames, Oracle, Xerox,

GE, GM, Chevrolet, Pontiac, Saab, Chevrolet, Pontiac,

Intel, Symbol, Metrologic, Zebra, Hotmail, Yahoo,

Films, Comics, Mickey Mouse, Donald Duck others

McDonalds

Marlboro, Philip Morris, Basic, L&M, Chesterfield, F6, Parllement, Camel,

Turkuaz Su, Uzay Chips, Milka; Disney,

Ford, Jaguar others

Hewlett Packard, Compaq, Dell, IBM, Kodak, Amazon, Apple, Cisco,

Pfizer, Gilette, Braun, Oral-B,

Nike, Levi´s Jeans,

Heinz-Ketchup, Blastin' Green Funky Purple, Orlo, Funky Fries

Kelloggs, Cornflakes, Crunchy-Nuts, Smacks, others

Proctor & Gamble, Pampers, Hugo-Boss, Pantene pro V, Oil of Olaz, Ellen Betrix, Antikal, Dash, Fairy, Ariel, Febreze, Meister Proper, Swiffer, Lenor, Eukanuba, Punica, Pringles, Actonel, Blend-A-Med, Wick, Bounty, Charmin, Tempo, Beinggirl, Always

Citibank, CitiBest Girokonto others

Fedex, Ups, Delta Airlines, Amerikan Airlines, Netsol, Time; Aol, Cnn

• @stardium Gerçekten sizi kutlarım.
    Üşenmeden koskoca bir liste hazırlamışsınız..
    Emek ve zamanınızı harcamışsınız.

Kullandığım bilgisayar sözde ABD malı ama üretim yeri Çin.
    İşlemcileri amerikada üretilmiyor.
    Bilgisayar ana donanımların bir çoğu amerika dışında ürettiriliyor.
    Sadace ürettiren veya tasarlayan ABD li firma diye %100 ABD üretim denilemez.
    Çoğunluğun ayılıp bayıldığı Apple bile buna dahil.

Nike ;Üretimini asya ülkelerinde yaptırıyor bu markayıda %100 amerikan yerli ve milli kapsamında değerlendirilebilinir mi?

Dünyaca ünlü Coca Cola üretiminde kullandığı ana hammadesi Cola bitkisini ABD dışından alır.Yani dışa bağımlılık var.

Çikolata üreten ünlü markalar ;fındıktan Türkiye ,kakaoda ise fildişisahili,brezilya,ekvador vs gibi başka ülkelere bağımlı.Yani %100 yerli ve milli olamaz.
    Ünlü kahve zincileri kahvelerini gene ABD dışından alır.Hammdaseinde dışa bağımlı.Nasıl bu firmaları %100 yerli ve milli kapsamında değerlendirilir ki?

Microsoft yazılım devi ana kaynağı yazılım üreten beyinler.
    Yazılım tasarımında çalışanların tamamı amerikan vatandaşı olmadığını söylemek yersiz olmamalı.Ana kaynağı insan beyini ise, bu konuda da %100 yerli ve milli kapsamında değerlendirilmemelidir.

Konun başında değim küresel dünyada artık %100 yerli milli firma bulma oldukca zorlaşmış olacağını düşünüyorum hala.

%100 tasarımı ,yazılımı,argesi yapılıp üretime geçilen ,Kaynaklar itibarı ile üretiminde dışa bağlı değilsen ürettiğin her ürün %100 yerli milli grubuna girer diyorum aksi ispatlanıncaya kadar.

• ⭐⭐⭐⭐

Çin.

sizin atladığınız nokta onlar yerli ve milli diye duyurmuyorlar... ayrıca dediğim gibi üretimini yapmış oluyor böyle yapanlar türkiye de üretimini yapıyor sadece pay alıyorlar bilgisayarlar içinde öyle işçi gücü ucuz olduğu için çinde birleştiriyorlar herşeyi. ayrıca hammadeye indekslemek biraz tuhaf olmuş birde yazılım tasarımı çalışanlardan bahsetmişsiniz buda abes kaçmış.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 34
  • 10
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |