Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hadi bu videonun orijinali şurada;

2010 yılına aitmiş.

Böyle resmi bir kanal var;

Dış işleri bakanlığı sanırım.

• Nasıl desem hani, umutsuzluk gitti bu sefer karnımda kelebekler horon tepiyii. Sabırsızlık ve merak kat kat önceki günlere dahada arttı.

• @hadi DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

Bu linkte ki (2012 tarihli) video da aradiginiz sorularin bircogunun yanitini bulabilirsiniz. Resmi gorevliye gore butun Dunya'dan her sene 16 milyon civarinda basvuru yapiliyor. Yani ortalama 50 bin kisi alinacagini varsayilirsa 320'de 1 sans var.

Ihtimal belirttiginiz gibi 1/320 degil zira bolgelere ve ulkelere gore farkli kotalar uygulaniyor. Turkiye basvurularinda, kazanma ihtimali bundan cok daha yuksek...

• 14XXX case no İçin mülakat Mart ayına kadar gelir mi ?

• @sharm 1/320 ama 4-5milyon elenen olacak belki daha fazla oran yükselir. Acayip diskalifiye çıkıyormuş

• DV-2019 Turkce Yonerge, sayfa 13-14

1. DV-2019 programında kaç kişi kurayı kazanacaktır?

DV-2019 için 50,000 adet çeşitlilik vizesi ayrılmıştır. Kurayı kazanan ilk 50,000 kişiden bazılarının vize almaya uygun bulunmayacağı veya vizeye hiç başvurmayacakları göz önünde tutularak, program için ayrılmış tüm vizelerin kullanılabilmesi amacı ile 50,000’den fazla kişi seçilecektir. Bu, aynı zamanda her kura talihlisine yetecek kadar vize olmayacağı anlamına da gelmektedir.

E-DV web sitesinde Başvuru Durumu Kontrol sayfasından kurayı kazanan kişilerden olup olmadığınızı ve kazananlar listesindeki sıranızı öğrenebilirsiniz. DV-2019 programında kazanan ve görüşme öncesinde istenilen bilgiyi sağlayan talihliler için vize görüşmeleri Ekim 2018’de başlayacaktır. İlgili yönergelerde kendilerinden talep edilen bilgileri temin eden kura talihlileri, ABD Konsoloslukları’nda yapacakları vize görüşmelerinin tarihlerini, randevularından 4-6 hafta önce E-DV web sitesinin Başvuru Durumu Kontrol sayfasından öğrenebileceklerdir.

Vize numaraları uygun olduğu sürece her ay vize almaya uygun kişilere vizeleri verilecektir. 50,000 DV vizesinin tamamı verildikten sonra o senenin DV programı sona erecektir. Vize numaraları Eylül 2019’dan önce bitebilir. Bu sebeple kurayı kazanmış olup vizelerini almak isteyen kişilerin dosyaları ile ilgili işlemleri yürütürken hızlı davranmaları gerekir. Kentucky Konsolosluk Merkezi bilgisayarları tarafından rastgele yapılan seçim sırasında seçilmiş olmanız vize almanızı garanti etmez. Bu, sadece Çeşitlilik (DV) Vizesine başvurabileceğiniz anlamına gelir. Sizin için bir vize numarası uygun olması durumunda potansiyel olarak bir çeşitlilik (DV) vizesi alabilirsiniz. Sadece 50,000 talihli vize alabilecektir.

• @likable DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@sharm 1/320 ama 4-5milyon elenen olacak belki daha fazla oran yükselir. Acayip diskalifiye çıkıyormuş

Sunu soylemek istemistim, dunya genelindeki basvuru sayisi ve Turkiye’den basvuran birinin kazanma ihtimali farkli seyler. Turkiye’den yapilan basvuru, Turkiye ve EU(Europe) bolgesi kotasina tabi olacaktir. Bu durumda, dunya genelindeki basvuru rakamiyla yapilan hesaplamadan cok daha pozitif bir tablo ortaya cikar.

Ornegin Avrupa kotasi yuksek oldugu halde basvuran sayisi Asya veya Afrika bolgelerine gore daha az olmaktadir. Bu nedenle de Avrupa bolgesinde yer alan Turkiye’den basvuran birinin sansi daha yuksek olur. Bir de ulke bazinda uygulanan kotalari da dusunursek (onceki yillarda gocmus insanlarin sayilarina bakiliyor), gecmis yillarda cok goc vermis ulkelerden de sansli olunacagi sonucu cikar.

Sozun ozu, kurada kazanma ihtimali 1/320 ‘den cok daha yuksektir (ornegin 1/100). Elbette kurada kazanan herkes basvurusunu devam ettirmiyor veya bir sekilde mulakatlarda elenebiliyor.

• @sharm TR’den 3500 kişi vize alacaksa 5000e yakın kişiye mi kazandığı bilgisi veriliyor ? İllaki fazla veriliyordur çünkü malum mülakata gitmeyenler ve elenenlerin yerini doldurma düşüncesi hasıldır

• @rasul1995 Neden ?😞

• @likable

50.000 vize kotasi oldugu halde daha fazla kisiye kazandiniz deniliyor. Ardindan kazananlar kendi bolgeleri icin Visa Bulletin (her ay max kac numarali dosyaya kadar kazananlarin mulakata alinacaginin aylik duyurusu) takip etmeye basliyor. Dediginiz gibi, her ulke gibi Turkiye icin de bir miktar fazla kisiye kazandiniz mesaji gidiyordur ancak son yillarin rakamlarindan haberdar degilim.

Yillara gore verilen vizeler ve detayli CEAC verilerini internette bulabilirsiniz. Forumda paylasildiysa bir forumdasimiz hatirlatsin lutfen.

• @sharm eyvallah oldukça faydalı bilgiler edindim.

• @tanti teşekkurler

• @likable

Forumda su baslikta DV sayilarla detayli ele aliniyor
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/401/sayılar-ile-dv-2018/336

Burada son yillarda verilmis toplam DV vizelerini gorebiliriz:

Gorebildigim kadariyla DV-2017’de Turkiye’den DV gocmen vize alan sayisi 1.386 (sayfa 4)

Ayni yil Turkiye’den 2.186 talihliye kazandiniz mesaji gitmis (Bolum G, en sonda):

Simdi soru, DV-2017’de Turkiye’den basvuru sayisinin kac oldugu...
    Ulasabildigim resmi kaynak DV-2015’e kadar bilgi veriyor (sayfa 😎 :

Bir tahminle 160.000 sulari diyelim.

Sonuc olarak DV-2017’de Turkiye’den 160.000 kisi online DV kurasina girmis, 2.186 talihli kazanmis, 1.386 kisi vize almis diyebiliriz. Aradaki farki da kurayi kazanip da evrak gondermeyenler, yonergedeki kriterlere uymayanlar, mulakatlarda elenenler olusturuyor.

Not: rakamlarda hata varsa lutfen duzeltin.

EDIT: Turkiye DV detaylari forumumuzda su baslik altinda:
    https://yesilkartforum.com/turkiye-ve-azerbaycan-ile-ilgili-istatistikler/

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• @hadi

05 Ekim 2010 —> DV2012 basvuru baslangici (sure bir ay)
    01 Mayis 2011–> DV2012 kura sounclarinin aciklanmasi
    01 Ekim 2011 —> DV 2012 mulakatlarinin baslayip vizelerin verilmesi
    30 Eylul 2012 —> DV2012 son mulakat ve vize basim gunu(hala verilecek vize kaldiysa)

DV2012=ABD 2012 Mali Yili = 01 Ekim 2011 - 30 Eylul 2012
    DV2019=01 Ekim 2018 - 30 Eylul 2019

Dolayisiyla yukarida konusan yetkili DV2012 basvurulari gelecek Ekim ayinda baslayacak diyorsa, bu konusma 2010 yili icinde ve Ekim’den onceki bir tarihte yapilmis olmali...

• Son👉2👈gün yazayım da şanım yürüsün😁

• @sharm Bir öngörün var mı dv2019 katılım sayısı için? Ben 250-300k arası başvuru vardır diye tahmin ediyorum.

• Son pazar gecemiz arkadaşlar burası coşmadan ki coşmaya başladı bile öncelikle adminimize @crazycells sonra da tüüüm canım arkadaşlarıma(isim yazdırmayın şimdi hepiniz işte) benim için gerçekten yıpratıcı olacak şu son 90 günü eğlenceli ve hızlıca geçirttiğiniz için çok teşekkür etmek istiyorum. Burayı bulmasaydım gerçekten ne yapardım bilmiyorum. Elbetteki gene yazacağız bir yere gittiğimiz yok ama hiç bir zaman son 90 günümü unutmayacağım, aynı olmayacak. Biliyorum aramızda farklı inançtan arkadaşlar da var ama ben bir müslümanım ve o yüzden diyeceğim ki Allah ne muradınız varsa versin. Allah yolunuzu hep açık etsin. Hiç bir zaman Allah'tan umudunuzu kesmeyin. Allah'a emanet olun.😢Yarın son 1 de görüşmek üzere.

• @hadi DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@sharm DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@hadi DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

Bu linkte ki (2012 tarihli) video da aradiginiz sorularin bircogunun yanitini bulabilirsiniz. Resmi gorevliye gore butun Dunya'dan her sene 16 milyon civarinda basvuru yapiliyor. Yani ortalama 50 bin kisi alinacagini varsayilirsa 320'de 1 sans var.

Ihtimal belirttiginiz gibi 1/320 degil zira bolgelere ve ulkelere gore farkli kotalar uygulaniyor. Turkiye basvurularinda, kazanma ihtimali bundan cok daha yuksek...

Ingilizceniz varsa video'yu da dinlerseniz konusan gorevli bir soru uzerine 16 milyon civarinda basvuru oldugunu ve 50 bin vizeden yola cikarak 320 de 1 rakamini kendisi soyluyor. Benim belirttigim ihtimal falan degil.

Videodaki konusmaci, konusmasinin basinda gelen "16 milyon basvurudan kac kisi gocmen oldu" gibi aslinda tuhaf soruya '50.000, 16 milyondan 50.000 hesabi siz yapin, 320'de 1" diyor. VE yanlis ifadeyle sanki kazanma ihtimaliymis gibi soyluyor. Asil soylemeye calistigi sey, 16 milyonda 50bin kisinin vize alabildigi.

Konusmaci 16:27 itibariyle videoda, dunyanin farkli bolgelere ayrildigini ve her bir bolgenin kendi icinde esit bir kazanma sansina sahip oldugunu, ulkelere de ayrica hesaplanan bir duzeltme yapildigini, ayrica genel kurala gore, bir ulkenin toplam vize sayisinin (50bin) 7%'sinden fazlasini (3.500) alamayacagini acikliyor. Bu detaylara dikkat ederseniz, 1/320'nin ne kadar anlamsiz oldugunu goreceksiniz...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |