Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @toronaga, içinde söyledi: Türkiye ekonomik olarak büyüyor

Yanında çalışan 10 işçi ile 100 adet tesbih üreten bir tesbih üreticisi tanesini 50 liradan satıp
    50x100=5.000 lira gelir elde eder!

Üretici bir sonraki ay bir işçi çıkarıp
    90 tesbihi 60 liradan satar;
    90x60=5.400 lira gelir elde eder!

Üretici gelirini beşbinden, beşbin dörtyüze çıkardığı için %8 büyümüş görünür.

Oysa:
    Üretim 100 den 90’a düştüğü için
    Reel büyüme % -10 dur.

Tesbih fiyatını 50 den 60’a çıkardığı için Enflasyon %20 dir..

İşçi sayısını 10’dan 9’a düşürdüğü için istihdam %10 azalmış,
    işsizlik artmıştır!

Patron kazanmis yani!

• ⭐⭐⭐

her şey gelir gider dengesi ve üretimle alakalı. üretim yoksa sadece tüketim varsa ne anlatırsak anlatalım yada ne yazarsak yazalım boş ve anlamsız kalır.

• dünyanın her yeri böyle,ben almanya doğumluyum ve 15 yaşında temelli dönüş yaptık.Deutsche Mark olan zaman ile euro dan sonraki Avrupa çok farklı.herşey kısmet şanş işi.işim dolayısı ile avrupaya devamlı diderim.En son almanyadayken muhalefet partisi emekli aylıklarını 700 euro da 900 euro ya çıkarmak için atışıyorlardı."senelerce çalışan alman halkı emekli olunca 60 yaşından sonra çalışmak zorunda kalıyor,700 euro ile 1 ay geçinmek imkansız" diyordu.
    buda amerikada yaşayan biri;türkiye ise allah yeni mezunlara,çalışanlara yardım etsin.Universite mezunu 2700 tl ile işe başlıyor.Bu kişi evlenecek ev kiralayacak vs vs..

https://alkislarlayasiyorum.com/icerik/412355/amerikada-evsiz-emekli-sokakta-yasayan-emekli

• @hakisalapaki Hastasiyim bu dayilarin. SF'da 1000$ ile gecinilmiyor diye aglar, TR'ye donmeyi dusunur ama ucuz sehre/eyalete gideyim demez. Gercekler ve rakamlar bu forumda. Gerisi yalan!

Not: Yorumlarda yazmis birisi dayi 1450$'la TR de krallar gibi yasar ki 8k TL den fazla yapiyor.

• En mantiklisi bu evsiz ve emekli kisinin ya Turkiye'ye donup, emekli maasini almaya orada devam etmesi (Social Security'den emekli olanlar yurtdisinda yasayabilirler ama kendilerini belli zaman araliklarinda hala hayatta olduklarina dair report etmeleri gerekir) yada daha ucuz olan guney eyaletlerinden birisine tasinmasi olurdu. Medicaid eligibility bazi eyaletlerde olabilir kendisi icin. Eger boyle bir eyalet bulursa ve kendisine medicaid baglanirsa, eyalet kendisi icin senior home masraflarini da karsilayabilir. Boylece hem evsiz kalmaz hemde emekli maasi kendisine kalir.

Benzer Başlıklar

• 9
  • 28
  • 4
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |