Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Uzun yıllar Romanya'da kalmış, tüm şehirlerini karış karış dolaşmış, kültürüne, diline, yemeklerine, yaşamlarına, insanlarına, siyasi tarihine hakim biri olarak Romanya ve Moldova hakkında merak ettikleriniz için yardımcı olabilirim.

• Erasmus programı ile Romanya'ya gideceksinizdir ve gideceğiniz şehir hakkında bir bilgi bulamıyorsunuzdur,
    • Interrail yapacaksınızdır ve rotaya nereyi ekleyeceğinizi bilmiyorsunuzdur,
    • EVS programı ile Romanya'ya gideceksinizdir ama kalacağınız şehir hakkında merak ettikleriniz vardır,
    • Romanya'dan iş teklifi almışsınızdır ve CN numaranız çok yüksek diye ABD'ye gitmekten umudu kesip en azından AB ülkesinden gelen iş teklifini kaçırmıyyım diyorsunuzdur,
    • 1 haftalık bayram tatilinde eşimi ve çocukları alıp Romanya'ya gideyim ve araç kiralayıp şöyle bir Transilvanya turu yapayım diyorsunuzdur ama rotayı belirleyemiyorsunuzdur...

Bu başlık altında elimden geldiğince her türlü yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Daha önce Romanya'da yaşamış ve bir şekilde yolu düşenlerin tecrübelerini de dinlemek isterim.

• Merhaba, benim Romanya vatandaşlığım da var. Şunu sormak istiyorum. Türkiye'den çıkış yaparken Romanya pasaportu ile birlikte Türk kimliği de göstermek zorunlu diyorlar? Bu tam olarak böyle mi ve niye? Şimdiden teşekkürler.

• @Serkan-Doğan Normalde yabanci bir passport ile Turkiye'ye giris yaparken, visa ucreti odeyip, passportunuza bir damga vurmalari gerekiyor ama TC kimligini gosterince bundan muaf oluyorsunuz. Bu durumda Turkiye'den yabanci passportunuzla cikis yaparken, polis TC kimligi gormek isteyebilir. Nedeni ise giriste niye visa almadiginizdan dolayi diye dusunuyorum.

• @Serkan-Doğan Türkiye'den çıkarken (Bulgaristan üzerinden Romanya'ya gideceğinizi varsayıyorum), Türkiye Bulgaristan sınırında veya Bulgaristan Romanya sınırında her iki ülkelerin sınır polisleri de sizden kimlik istemez. Bu normal bir durum değildir.

Rumen vatandaşlarından Türkiye vize istemez. (Yasal süre 90 gündür) Bu sebeple Rumen vatandaşları Türkiye'ye girerken de Türkiye'den çıkarken de pasaportlarını teslim eder, pasaport damgalanır ve geri alır bu kadardır. Ha valizleri x-ray'e sokarlar, çantalar aranır otobüsten indirilir vs o ayrı ama pasaportu vermişken bir de kimliğini ver demek normal değildir.

• iyi günler
    ben erasmus kazandım targu jiu diye bir yerde.
    erasmus için vize işlemleri aşamaları hakkında bilgi vermeniz mümkünmü?
    çok teşekkür ederim. 🙂

• @AZPWR Öncelikle hayırlı olsun. Umarım memnun kalırsınız Erasmus programından.

Üniversite'de yapmanız gereken bazı evraksal işler mevcut. Öncelikle kazandığınız üniversitenin web adresine girip Incoming Student tarzı bir başlık var ise ya da Dept. of International Relationship gibi sekme var ise iyice okumanızı ve indirilebilen dokümanları indirmenizi tavsiye ederim. Oradan muhakkak şu evraklara erişmeye çalışın;

• 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı dersleri ve bu derslerin AKTS (Kredi) değerlerinin yazılı olduğu bir belge,
    • Orada alacağınız dersleri ve bu derslere karşılık kendi üniversitenizde hangi derslerin yerine saydırmak istediğinizi yazacağınız Learning Agreement belgesi,
    • Aynı Learning Agreement belgesini kendi üniversitenizden de indirmeniz ve doldurmanız gerekmekte,
    • Varsa, yine Romanya'daki üniversitenin web sitesinde yurtta kalmanı gerektirecek belge.

Bu evrakları (her iki üniversitenin Learning Agreement belgeleri, yurt belgesi vs.) doldurduktan sonra bölümünüzün Erasmus Koordinatörü hocanıza gidip imzalattınız. Daha sonra bu belgeleri üniversitenin Uluslararası İlişkiler Bölümü Erasmus Koordinatörlüğü'ne teslim ediyorsunuz. Bu bölüm sizin belgelerinizi tarayıp ya da orijinallerini Romanya'daki üniversiteye gönderiyor ve size kabul mektubu gelmesini bekliyorsunuz. Evraklarınız onaylanırsa kabul mektubunuz gelir ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Erasmus Koordinatörlüğü'nden bu belgenizi almaya gidersiniz. Gittiğinizde size kabul mektubunuz haricinde bir de Romanya Konsolosluğu'na vermeniz için bir evrak daha verir Erasmus Koordinatörlüğü. Artık vizeye başvurmaya hazırsınızdır.

Hemen eviza.mae.ro/ girilir ve randevu oluşturulur. (Eğer diğer evraklar da tamamsa). Gerekli olanlar;

• Halihazırda bir pasaport
    • 3-5 adet vesikalık fotoğraf
    • Okuldan verilen belgeler ile birlikte Romanya'dan gönderilen kabul mektubu
    • http://eviza.mae.ro sitesinden randevu oluşturduğunuzda son adımda size yazdırmanız gereken bir evrak olacak onu indirin ve yazdırın. Bir de bu evrak lazım.

Bu evrakların hepsinin taranmış hali pc de olmalı çünkü randevu oluştururken pasaporttan vesikalık fotoğrafa, okuldan verilen belgelerden kabul mektubuna kadar her şeyi sisteme yüklemeniz gerekmekte. Adım adım ilerliyor sitem çok karmaşık değil.

Daha sonra http://eviza.mae.ro/ adresinde randevu oluştururken verdiğiniz mail adresinize konsolosluktan bir e-mail gelecek ve e-mailde görüşme tarihi yazılı olacak. İşte o gün belirtilen tarihte belirtilen Romanya Konsolosluğu'nda vize görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Eskiden bu vize ücretliydi fakat emin olmamakla birlikte artık ücretsiz diye biliyorum.

Not 2: Yarım dönem için en fazla alabileceğiniz ders kredisi (AKTS) 30'dur. Bu üniversiteden üniversiteye değişebilmekle beraber, en net bilgiyi Uluslararası İlişkiler Bölümü Erasmus Koordinatörlüğü'nden alabilirsiniz.

Not 3: Karşı üniversite yurda sahipse muhakkak yurtta kalmayı talep etmelisiniz. Hem diğer ülkelerden gelen arkadaşlar ile daha iyi vakit geçirir hem de ev kiralamaya göre daha uyguna getirirsiniz.

Not 4: Yurtlar genelde 2-3-4 kişilik odalardan oluşur. Her katta mutfak ve tuvalet/banyolar bulunur. Mutfak ortaktır ama tuvalet/banyolar ortak olanlar da vardır odanın içinde olanlar da vardır. Kız erkek ayrı yurtlar da mevcut ortak yurtlar da. Fakat ortak olanlarda kızlar ve erkekler aynı odalarda değil hemcinsleri ile kalmaktadır.

Not 5: Üniversiteden verilen hibe hemen yatmaz. Birkaç gün/hafta kendinizi idare ettirecek para ile gidin.

• @Ghost Hocam gerçekten çok sağolun bizim okul erasmus bölümleri ve hocalarımız bizi görünce özellikle LA formunu vebalıymışız gibi kaçıyor. hiç biriside sizin bu verdiğiniz bilgileri bize vermedi. gerçekten hayat kurtardınız. bu bilgiler şu bilginin karmaşık olduğu dönemde altın değerinde. üşenmeyip bu kadar ayrıntılı anlattığınız için çok sağolun 🙂

• @AZPWR Rica ederim ne demek 🙂 Aklınıza takılan her türlü şeyi sorabilirsiniz her zaman yardımcı olurum. Bu işler halledildi ve vize alındı. Peki şimdi ne yapıyoruz?

• Bükreş havalimanına indik şehir merkezine en ucuz nasıl giderim?
    • Bükreş'ten Targu Jiu şehrine en uygun nasıl giderim?
    • Targu Jiu şehrine hangi ulaşım aracı ile giderim?
    • Şehre vardım üniversiteye nasıl giderim?
    • Yurda yerleştim. Peki oturum iznine (Permis de Şedere) nasıl ve nereden başvururum?
    • Kartımdan Romanya'da ATM'den nasıl para çekerim?
    • Komisyonsuz para çekmem mümkün mü? Hangi bankayı kullanmalıyım?
    • Yanımda ne getirmeliyim?
    • Domuz eti yemiyorum. Alacağım üründe/kırmızı ette domuz eti olup olmadığını nasıl anlarım?
    • Romanya'da pahalı Türkiye'de ucuz olan şeyler nelerdir?
    • Hangi telefon hattını almalıyım?
    • Faydalı internet siteleri nelerdir?

Gibi soruların yanıtlarına da ihtiyacınız olursa yazmanız yeterli 🙂

• Merhabalar,
    2023 şubatta Romanyanın Craiova şehrine erasmusa gideceğim. Kabul belgem geldi vizeye başvuracağım.
    Fakat duyduğuma göre vize için orada ikamet edeceğimiz yeri göstermemiz gerekiyormuş ve Craiova bana yurtlarında yerlerinin olmadığını söyledi.
    Ne yapmam lazım, romanyada nasıl ev bulabilirim, vizede ikametgah göstermem zorunlu mu, zorunlu ise ev bulmadan ikametgah gösterebileceğim bir yöntem var mı? Kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmı 🙂
    Cevaplarsanız çook sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

• @Ennui booking den ücretsiz iptal seçenekli bir rezarvasyon işinizi görür diye düşünüyorum

• @Ghost , merhaba verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.

Ghost ve diger bilgili arkadaslara sorum şu olacak , Usa / Tr cift vatandas olan biri 3. vatandaslik olarak Romanya pasaportu da alabilir mi ? Bildigim kadariyla Usa kac vatandasliginiz oldugunu cokta umursamiyor ama Tr galiba sadece cift vatandasligi onayliyor ama emin olmadigim icin sormak istedim.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 29
  • 29
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

136

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.9k

| | | |