GÜNCEL KONULAR

Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar şu iletideki kuralları okumalılar ve tüm kurallara dikkat etmeliler.

Amerika'da Emeklilik

• ⭐⭐⭐

@xyz, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhaba,

Esim Amerikali, Turkiye'de 2 sene calisti, SGK'ya emeklilik icin vergisi kesildi maasindan. Bu SGK odemesinin ABD'ye tasinma sansi yok degil mi emekliligi icin? Yani ABD ile Turkiye arasinda boyle bir sey yok; bizim Turkiye'de 2 senelik SGK odemesinin uzerine soguk su icmekten baska yapacagimiz bir sey yok?

Tesekkurler

Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Emeklilik yaşı geldiğinde primi yetmediği için emekli olamazsa ödediği primler yasal faizi ile iade edilir.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/sgkdan-prim-iadesi-alinabilir-mi/420997

• Amerika'da birden fazla yerden emekli maasi alabilirsiniz. Ornegin, belli bir yasdan sonra sosyal guvenlikten; calistiginiz isyerinin emeklilik plani varsa, oradan; emeklilik hesabi acmissaniz, oradan da emekli olabilirsiniz. Her birinin emeklilik yasi ve sartlari farkli olabilir.

• @TURKEYANDUSA esinizinde emeklilik hakki varsa her ikisini birden alamaz... birinden birini secmek zorunda... sizin %50 niz onun kendi hak ettiginden fazla ise sizinkini secer... kendisininki fazlayla kendisininkini...

• @knnrn sizin linkten aktardiginiz maaslar emeklilik yasina gore alinabilecek maximum maaslar ama bu maaslar icin en az 35 sene calismak ve SS vergisini maximumdan odemek gerekiyor. Mesela bu sene icin bu miktar 20300 dolar ve bu vergi (SSA+ medicare) 132900 dolarlik gelire karsilik geliyor. Bir yerde calisiyorsaniz bunun yarisi sizin maasinizdan (maasin %7.65 i) kesiliyor diger yarisini isveren oduyor... Bu yil ortalama aylik SS ceki 1400 dolarmis...

• ⭐⭐⭐

@gizem19, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@knnrn sizin linkten aktardiginiz maaslar emeklilik yasina gore alinabilecek maximum maaslar ama bu maaslar icin en az 35 sene calismak ve SS vergisini maximumdan odemek gerekiyor. Mesela bu sene icin bu miktar 20300 dolar ve bu vergi (SSA+ medicare) 132900 dolarlik gelire karsilik geliyor. Bir yerde calisiyorsaniz bunun yarisi sizin maasinizdan (maasin %7.65 i) kesiliyor diger yarisini isveren oduyor... Bu yil ortalama aylik SS ceki 1400 dolarmis...

Evet hizmet süresi önemli. Bizim eyaletin emekli sandığında çalışılan yıl sayısı 2.5 katsayısı ile çarpılıp emekli maaşının yüzde kaçını alacağımız belli oluyor. Örneğin ben 20 yıl çalışıp emekli olursam 20x2.5=50 olduğu için son beş yılın ortalamasının %50'sini alabilirim. Tamamını alabilmek için 40 yıl (40x2.5=100) çalışmak gerekiyor.

• Merhabalar, Sezgin Özcan’ın konuyla ilgili bir yazısı; TR’den emekli olabilmek için ABD’den de çalışma süresini doldurmak gerekir anlamında bir yorumu var. Bağımsız kurumlar olmasına rağmen ilginç geldi bana.

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/sezgin-ozcan/amerikada-yasarken-turkiyede-prim-odenebilir-mi-5472558/

• @sandse, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhabalar, Sezgin Özcan’ın konuyla ilgili bir yazısı; TR’den emekli olabilmek için ABD’den de çalışma süresini doldurmak gerekir anlamında bir yorumu var. Bağımsız kurumlar olmasına rağmen ilginç geldi bana.

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/sezgin-ozcan/amerikada-yasarken-turkiyede-prim-odenebilir-mi-5472558/

Faydali bir bilgi, paylasim icin tesekkurler!

• Bu soruyu nerede soracagimi bilemedigim icin burada soruyorum.

Ben F-1 ile doktora ogrencisi olarak ABD'ye 6 sene once geldim. Asistanlik da oldugu icin SSN aldim. F-1 olunca, FICA kesilmiyor maastan. 3 sene sonra Amerikan vatandasi esim ile evlendim ve ABD'den 2 sene ayrildik arastirma vs. sebebiyle. O 2 senede de greencard isini halletik ve ABD'ye onunla girdim.

Simdi okula durumu bildirdim ve benim statumu permanent resident yapti insan kaynaklari. Fakat social security benefit'e baktigimda online, emeklilik vs bir islem yok.

Benim social security merkezine gidip bildirmem gereken bir durum var mi yoksa okul statumu degistirince bu otomatik olarak oluyor mu?

Tesekkurler

• @crazycells abi emekli olan adamlarda mi federal vergi ve diyer vergileri oduyorlarmi yoksa yok ?

• @sami-nur Oduyorlar. Amerika'da vergiden ve olumden kacis yok!

Log in to reply

Benzer Başlıklar

• 10
  • 25
  • 3
  • 10

63

7.6k
Users

2.3k
Topics

126.5k