Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tolga-T Tecrübem yok maalesef. Türkiye'de prim gün sayısını doldurdum, yaşımı bekliyorum. ABD'de de emeklilik planlarına dahil olduğum için şu anda SGK vs ile ilgili bir şey yapmayı düşünmüyorum.

• @crazycells teşekkürler bakıyorum

• Arkadaşlar selam,

Delivery işleri yaparken emeklilik sistemi nasıl oluyor? Kendimiz bir 401k ya mi kayıt olmamız gerekiyor? Suan çalıştığım yerden 401k var ama tamamen Delivery işlerine yoğunlaşmak istiyorum mevcut planı devam ettirebilir miyim yoksa özel bir firma üzerinden mi yapmam gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yigitsagun, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Arkadaşlar selam,

Delivery işleri yaparken emeklilik sistemi nasıl oluyor? Kendimiz bir 401k ya mi kayıt olmamız gerekiyor? Suan çalıştığım yerden 401k var ama tamamen Delivery işlerine yoğunlaşmak istiyorum mevcut planı devam ettirebilir miyim yoksa özel bir firma üzerinden mi yapmam gerekiyor?

Evet, herhangi bir bireysel emeklilik planına katılabilirsiniz. IRS'in bu konuyla ilgili sayfası:

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

@yigitsagun, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Arkadaşlar selam,

Evet, herhangi bir bireysel emeklilik planına katılabilirsiniz. IRS'in bu konuyla ilgili sayfası:

Bireysel emeklilikte sadece para biriktiriliyor sanirim peki normal emeklilik için ne yapmak lazim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yigitsagun Federal emeklilik ve Medicare programından bahsediyorsanız onun için ödemeleri vergi ödemesi ile birlikte yapıyorsunuz. Ben böyle bir durumda değilim ama sizin için şu bilgileri buldum.

• Bu ileti silindi!

• @yigitsagun employer contribution varsa, bence mevcut 401k kullanmaya devam etmelisin. Yeni acacagin 401k de employer contribution olmayacagindan oraya para yatirmanin pek bir avantaji yok. 401k ve traditional IRA da tax deduction var. Yani buralara yatirdigin paranin vergisini gencken odemiyorsun ancak emeklilikte parayi cekmeye baslayinca vergisini oduyorsun. Bana gore bu da pek bir avantaj sayilmaz. Sonucta vergisini odeyeceksin. Mevcut 401k ya isverenin herhangi bir katkisi yoksa bunu kapatip IRA ya gecmeni oneririm. Cunku IRA da daha genis financial enstrumanlar var yatirim yapmak icin. 401k de kisit var ve duyduguma gore broker fee leri daha yuksekmis.

• Indeed deki part time Aldı ilanlarında 401k plan gözüküyor. Konu hakkında bilgisi olan var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Indeed deki part time Aldı ilanlarında 401k plan gözüküyor. Konu hakkında bilgisi olan var mi?

401k olması çok önemli değil çünkü kendi paranızı biriktirdiğiniz bir hesap sadece. Ama şirket de sizin yatırdığınız kadar para yatırıyorsa (match etmek) o zaman iyi.

@RoadtoNewLife, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Indeed deki part time Aldı ilanlarında 401k plan gözüküyor. Konu hakkında bilgisi olan var mi?

401k olması çok önemli değil çünkü kendi paranızı biriktirdiğiniz bir hesap sadece. Ama şirket de sizin yatırdığınız kadar para yatırıyorsa (match etmek) o zaman iyi.

Kenan Bey çok sağolun, Allah razı olsun. Part time işlerde çalışmayı düşünen arkadaşlar için önemli bir bilgi oldu. Aldı de match etmek varmış 🙂

@Tolga-T Tecrübem yok maalesef. Türkiye'de prim gün sayısını doldurdum, yaşımı bekliyorum. ABD'de de emeklilik planlarına dahil olduğum için şu anda SGK vs ile ilgili bir şey yapmayı düşünmüyorum.
    Merhaba benim durum da sizinle aynı. Türkiye'de emeklilik tablosuna göre emeklilik hakkım doldu. Siz ne yaptınız tam olarak ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hakanx Herhangi bir şey yapmadım. Yaşımı beklemek zorundayım zaten. 58 yaşıma geldiğimde bir şeyler yapmam gerekecek sanırım.

• @crazycells 40 puani doldurunca emeklilige hak kazaniyorsun fakat son calistigin uc ay daki gelirinin uzerinden hesaplama yapiliyor tabiki 62 yasinda emekli olursan dusuk bir aylik yani 845 dolar odeme yapiliyor 65 yasina kadar saglik hizmetinden medicare yararlanamiyorsun

• @asilcenk eline saglik arkadasimiz guzel arastirma yapmis tabiki bende bir konuda arastirma yapmak ihtiyacindayim bilginiz varsa ben emekli oldum green cardliyim vatandaslik sinavini gecemedim bir hakkim daha var turkiyeye donup orada yasamak istiyorum maasimi turkiyeden alabiliyorum bunda bir sorun yok green kartli oldugum icin turkiyeye dondugumde 6 ay sonra maasimin kesilecegini amerikaya geri dondugumde tekrar maasimin baglanacagini arastirdigim kadariyla bir yanlislik olmasin diye tekrar arastiriyorum bilginiz varsa kesin bilgi almak istiyorum

• @israfil evet green card sahibi vergisini ve sigortasini dogru bir sekilde oderse emeklilige hak kazanir 10 yil bir isyerinde calisip pirimlerini oderse emeklilige hak kazanir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bir resim herşeyi anlatır.

Screenshot_20220812-150156_Instagram.jpg

• Merhaba, bir yakınım bu yıl Amerika’dan emekli olacak, yaşını doldurdu ve ayrıca Türkiye’den de emekliliği var. Bu durumda hangi ülkeden aldığı maaştan kesinti yapılır? Kesin bilgisi olanların cevabını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

• @grace, içinde söyledi: Amerika'da Emeklilik

Merhaba, bir yakınım bu yıl Amerika’dan emekli olacak, yaşını doldurdu ve ayrıca Türkiye’den de emekliliği var. Bu durumda hangi ülkeden aldığı maaştan kesinti yapılır? Kesin bilgisi olanların cevabını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ben TRden emekliyim, SGK ya sordugumda , TRdeki calisma hayatim nedeni ile emekli oldugum icin yurtdisi oturumum olmasina ragmen herhangi bir hak kaybi ya da kesinti olmayacagini, SGK saglik haklarimdan da yararlanabilecegim bilgisini almistim, yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olanlar bazi haklardan TR de yasamiyorlarsa yararlanamiyorlar. TRdeki emekli maasimi henuz ABDde gelir olarak gostermedim cunku TL/Dolar bazinda cok ufak kaliyor. ABD tarafindan bunun uzerine emekli maasi alirsaniz, onu bilmiyorum,biliklerimi aktarmak istedim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |