Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• Foto yukleyemedim sanmistim, yuklenmis 🙂

• ⭐⭐

@MySea yaz ayları geldi mangala falan gidersiniz sizde 🙂

• @haymatlos_ Pazartesi gunu Memorial Day. Federal tatil. Bircok insan normalde bu haftasonunu plajlarda veya parklarda piknik vb faailetlerle gecirirler. O yuzden Delaware'de plajlar bugun acildi. Parklarin henuz cocuk bolumleri falan kapali ama yuruyus yerleri gibi alanlari acildi.

• ⭐⭐

@MySea duydum anma günü gibi bişey newyorkda da parklara halka yapmışlar spor vs halka dışına çıkamıyormuşsun plaj çoğu eyalette var sanırım

• Delaware ile ilgili haberlere ulasmak icin:

• @MySea Delawere de ridesharing işleri nasıldır ? Uber lyft vb. Ayrıca sizin kendi gider tablonuz nasıldır ? Yani bu 4200 4 kişilik aile için iş doğrumu ? İş olanakları nasıldır , Türkiyeden yeni gelmiş birinin nasıl bir bulma şansı olabilir? 2 kişinin araba kredisi ve araba sigortası hariç giderleri tahminen nekadar olur ?

• @Richmond Delaware ridesharing ve diger Uber/Lyft gibi ulasim opsiyonlari icin cok uygun bir eyalet degil. Nedenleri ise eyaletin cok kucuk olmasi, bir uctan diger ucuna 2 saatte gidebilirsiniz ve yerlesimin, en buyuk sehri olan Wilmington haricinde, daginik olmasi. Ayrica herkesin arabasi da var. Bunun yaninda Wilmington-Newark bolgesinde duzenli isleyen, eyalete ait birde toplu tasima (otobus) sistemi var.

$4,200'lik 4 kisilik aile icin aylik gider bence biraz abarti. Ama bu daha once paylasmis oldugum istatistik bilgilerden elde edilmis bir rakam.

Ben kendi gider tablomu paylasacak olursam:

$1,100 mortgage payment
    $215 arac payment
    $150 elektrik ve gas
    $15 su
    $30 cop
    $90 cep telefonlar (3 hat)
    $85 internet
    $150 tasit sigortasi (2 arac + 2 sofor)
    $50 benzin (coronali gunler), normalde $100-$120 arasi
    $200 disarida yemek (coronali gunler)
    $800 market alisverisi (gida-temizlik-genel ihtiyac)

Toplam: $2,885 yapiyor. Buna tabii ki giyecek masraflari ile bazi online alisveris falan da eklenebilir. Biz 3 kisilik bir aileyiz, birde kopegimiz var tabii ki. Onun da aylik $25-$30 civari masrafi var.

Is konusunda, eger indeed falan gibi is arama sitelerinden bakarsaniz, her alanda is var. Ama cok profesyonellik gerektiren isler icin biraz daha kapsamli ve detayli arastirmak gerekir. Wilmington'da ve cevresinde daha fazla is imkani var, Dover'da ise hava ussu var.

Eyaletin guneyi kuzeyine gore goreceli olarak biraz daha ucuz, ozellikle ev fiyatlarinda. Guneyindeki kiyi kasabalarinda (plaj bolgeleri) ise yaz aylarinda is imkanlari daha iyi. Biraz daha guneyinde ise Ocean City var, Maryland'a bagli. Bana orasi Alanya sehrinin sahillerini ve sahil boyundaki yolu ile otellerini hatirlatiyor hep. 🙂

Wilmington ise Philadelphia'a cok yakin, arasi normal trafikte 40 dakika suruyor ve aslinda iki sehir metropolitan bir bolge olusturuyor gibi. Aralari hep yerlesim yerleri ile dolu. Yeni gelen birisinin Philadelphia'da sansi daha yuksek olur. O bolgede yasayan cok Turk var. Ayrica Philadelphia havaalani cok islek bir alan ve Uber/Lyft icin cok uygun.

• 1960'larda Delaware'de Wawa reklami. Simdilerde gas station olarak Northeast bolgesinde halen faaliyette. Fiyatlara dikkat 😁

FB_IMG_1609641065410.jpg

• Pho Ever Cafe. Vietnam restauranti.

FB_IMG_1609797514590.jpg

FB_IMG_1609797518243.jpg

• Her yaz duzenlenen running of the bull party Dewey Beach, Delaware. Biz 2019 Memorial Day haftasonunda oradaydik. Yine boyle bir parti vardi ve oldukca eglenceliydi.

• Buradaki Walmart'lardan laptop alıp, bir kaç mile araç sürüp başka eyalette refund yapan tanıyorum.
    Saçma bir şekilde vergi ödememelerine rağmen, + vergi refund alıyorlardı.

• Yarin baslayacak, Pazartesi gunune kadar kar yagisi bekleniyor. Bizim bulundugumuz bolgede 8-12 inches kar yagisi bekleniyor. Bugun marketler cok doluydu.

• Su ana kadar Kuzey Delaware'de 2 inches civari kar yagdi ama bu sabahdan beri freezing rain (buz) yagiyor.

• Newark, Delaware
    Kirkwood Highway

• Delaware eyaleti mobile ID uygulamasina geciyor.

• Delaware uretim sektorleri

• @aziz selam ben ev tavsiyesi alabilirim sizden ? okula seçildik , kaydımızı yaptık ve okul cevresınde ev arıyoruz şimdi 👍🏾

• @2xscorpion Hangi okul?

Benzer Başlıklar

• 16
  • 24
  • 102
  • 92
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.4k

| | | |