Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Amerika Birlesik Devletleri'nde askerlik zorunlu bir uygulama degildir. Ulkede 1973 yilindan beri gonullu askerlik sistemi uygulanmaktadir; fakat hukumet olaganustu hallerde ve ulusal acil durumlarda Selective Service System araciligiyla askere alma islemi gerceklestirebilir.

Mecburi askerlik hizmeti olmamasina ragmen, butun ABD vatandaslari erkekler ve gocmen erkekler (Green Card sahibi) 18-25 yas araliginda askerlik kayit islemlerini yapmak zorundadirlar. Selective Service System (SSS) ABD'de askere alma kayitlarini tutan kurumdur ve bagimsiz olarak calisir (herhangi bir bakanliga bagli degildir).

SSS Kayit islemleri:

• 18-25 yas arasi gocmen ve ABD vatandasi olan erkekler icin askere alma servisine (SSS) kayit yaptirmak yasal bir sorumluluktur ve 18 yasina girdikten sonraki 30 gun icinde SSS'ye kayit yaptirmaniz beklenir.

• ABD icinde ya da disindayken online basvuru yaparak SSS'ye kayit olabilirsiniz:

• Kayit icin su bilgiler gereklidir:

-Isim ve Soyisim
      -Dogum tarihi
      -Posta adresiniz

• Online kayit yap(a)mayan kisiler (SSN'iniz yoksa online kayit yapamazsiniz), sitede bulunan formu doldurup su adrese gondermeliler:

Selective Service System
      P.O. Box 94739
      Palatine, IL 60094-4739

• Eger 90 gun icinde kayit islemleriniz hakkinda size bir geri donus olmadiysa ya da kayit numaraniz size gonderilmediyse, kaydiniz yapilmamis olabilir. Bu durumda SSS ile iletisime gecip, kayit islemlerinizin dogru yapildigindan emin olmak zorundasiniz.

• Kayit sirasinda verdiginiz bilgilerde degisiklik olursa (ornegin: adres degisikligi) SSS'i 10 gun icinde bilgilendirmelisiniz.

alt text

! 26. dogum gununuzden sonra SSS'ye kayit yaptirmak mumkun degildir, eger 18-25 yaslari arasinda ABD'de yasayan bir Green Card sahibi ya da ABD vatandasi bir erkekseniz ve SSS'ye kayit yaptirmazsaniz, su avantajlardan yararlanamazsiniz:

• Federal Ogrenci Yardimi (FAFSA)
    • Federal Ogrenci Kredileri ve Pell Grant (Pell Hibesi)
    • Federal isler ve stajlar
    • Naturalization (Vatandasliga Kabul Olma)

Turkiye'de askerlik yapmis olsaniz bile 18-25 yas arasinda ABD'de yasadiysaniz SSS'ye kayit yaptirmak zorundasiniz.

Green Card (yahut gocmen bir vize) sahibi olup 18-25 yas arasinda ABD'ye girmis erkekler 30 gun icinde SSS'ye kayit yaptirmalidir. Eger 26 yasina kadar kayit yaptirmazsaniz daha sonrasinda kayit yaptirmak mumkun degildir. SSS'ye kayit yaptirmamis olmaniz ilk vatandaslik basvurunuzun cok buyuk bir ihtimalle reddedilmesiyle sonuclanir. Eger elinizde SSS registration number'iniz yoksa (ABD'ye girdikten sonra size posta ile gonderilmediyse) SSS kaydiniz yapilmamis demektir, o durumda acilen SSS'ye kayit yaptirmalisiniz.

keywords: askerlik kaydı başvurusu basvurusu

• Sanırım ucuz kurtuldum. Ds-260 formunu doldururken, sonunda askerlik yazılarını görünce azıcık tırsmıştım ( ne kadar zorunlu olmasa da). Yeni askerden gelince öyle bir tedirgin oluyor insan. Kazandığımı öğrendiğimde 24, şuan için 25 yaşındayım ve gitmeyi planladığım tarihte de 26. yaş günümü kutlamış olacağım. Bilgilendirmeniz için teşekkürler @crazycells 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turgaytekin 26. dogum gununuzden once ABD'ye girerseniz kayit yaptirmayi unutmayin 🙂

• 30 yaşındayım benim herhangi bişi yapmam gerekir mi? öğrenci yardımından yararlanma durumum yok mu? 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cannavaro1903 SSS icin bir sey yapmaniza gerek yok. Federal ogrenci yardimi almak icin bir yas siniri yok.

• Peki 25'ten kucukken ABD'ye giren kisi omur boyu adres guncelleme islemlerini yapmasi mi gerekecek?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@came Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

Peki 25'ten kucukken ABD'ye giren kisi omur boyu adres guncelleme islemlerini yapmasi mi gerekecek?

26 yasindan sonra SSS'deki adresinizi guncellemek zorunda degilsiniz. 18-25 arasi her tasindiginizda adres guncellemesi yapmalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

18-26 yas arasinda ABD'de bulunan bir gocmen (Green Card sahibi) olmaniza ragmen SSS kaydinizi yapmadiysaniz, vatandaslik basvurusu sirasinda bunu neden yapmadiginizi aciklamak durumundasiniz.

Vatandaslik basvurusunda yardimci olmasi icin https://www.sss.gov/Registration/Status-Information-Letter adresindeki formu doldurarak SSS'den bir durum bilgilendirme mektubu isteyebilirsiniz.

• Merhaba bu sene Dv2019 çekilişene katıldım ancak aklıma takılan bir soru var 2018 aralık ayına kadar tecilliyim
    eger mayıs ayında çekilişi kazanırsam bir engel olurmu ? çekilişe eşim ile birlikte katıldık ona çıkarsa bana bir faydası olurmu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brskna Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

Merhaba bu sene Dv2019 çekilişene katıldım ancak aklıma takılan bir soru var 2018 aralık ayına kadar tecilliyim
    eger mayıs ayında çekilişi kazanırsam bir engel olurmu ? çekilişe eşim ile birlikte katıldık ona çıkarsa bana bir faydası olurmu?

Bu konu ABD'de askerlik yapmak ile ilgili, turkiye askerligiyle ilgisi yok. ABD'de askerlik profesyonel bir meslek. Bahsettiginiz durum ne cekilise, ne vize almaniza ne de ABD'de askerlik yapmaniza engel degil.

Eger esinize lotodan green card cikarsa siz de onunla vize alabilirsiniz.

• @crazycells Merhaba ben en son turkiyeden 23 yasinda amerikaya giris yapip mart 2016 dan beri evliyim ve 2018 mayis ayinin basinda ssn imi yeni aldim ve suan 25 yasindayim, greencard sahibi olup 18-25 yas arasindakilerin sss formunu doldurmasi gerektigini soylemissiniz size sormak istedigim suan interview tarihim henuz gelmedi ancak ssn numaram var 26 yasindan sonra green cardim gelirse sss ne basvuru yapmam sartmi Yoksa green cardsiz 25 yasini doldurmadan yapabiliyormuyum?

• SSS doldurmamanın yaptırımları var sanırım, bence göze almayın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@onurlevent44 Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

@crazycells Merhaba ben en son turkiyeden 23 yasinda amerikaya giris yapip mart 2016 dan beri evliyim ve 2018 mayis ayinin basinda ssn imi yeni aldim ve suan 25 yasindayim, greencard sahibi olup 18-25 yas arasindakilerin sss formunu doldurmasi gerektigini soylemissiniz size sormak istedigim suan interview tarihim henuz gelmedi ancak ssn numaram var 26 yasindan sonra green cardim gelirse sss ne basvuru yapmam sartmi Yoksa green cardsiz 25 yasini doldurmadan yapabiliyormuyum?

SSS basvurusu icin gocmen ya da ABD vatandasi olmaniz gerekiyor. Acikca yazmamissiniz, sanirim F2A kategorisinde ya da CR1 kategorisinde AOS (I-485) yapiyorsunuz? (bekleme surenizden F2A diye tahmin ediyorum). Eger interview tarihiniz gelmediyse henuz gocmen degilsiniz o nedenle SSS basvurusu yapmaniza gerek yok, eger basvurunuz 25 yasiniz bitmeden onaylanirsa ilk isiniz SSS basvurusu olsun (Green Card'in ulasmamis olmasi gocmen oldugunuz gercegini degistirmez), 25 yasini doldurduktan sonra isteseniz de basvuru yapamazsiniz, kabul etmezler.

• Mrb. askerlik kaydımızı yaparsak green card sahibi olabilir miyiz.askerlik sadece gönüllülüğe mi dayalı amerikada. Yaş sınırı sorun olur mu 27 yaşındayım başvurabilir miyim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pegasus_06 Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

Mrb. askerlik kaydımızı yaparsak green card sahibi olabilir miyiz.askerlik sadece gönüllülüğe mi dayalı amerikada. Yaş sınırı sorun olur mu 27 yaşındayım başvurabilir miyim.

hayir, ABD'de orduya katilabilmek icin ABD vatandasi ya da Green Card sahibi olmak gerekiyor maalesef, ayrintili bilgi icin su konuyu inceleyebilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/351/amerikan-kara-deniz-ve-hava-kuvvetlerine-katilmak

• Selam benim böbrek rahatsızlığımdan dolayı askerlikten muaf oldum.Abd gitmeme engel mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yeniyim Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

Selam benim böbrek rahatsızlığımdan dolayı askerlikten muaf oldum.Abd gitmeme engel mi?

ABD'de orduya mi katilmayi dusunuyorsunuz?

• @crazycells Şuan green card ım yok ama Bu yıl başvuracağım.Kazandıgımı varsayalım askerligim saglık sorunu nedeniyle türkiyede muaf oldu. Bu sorun green card almama engel mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yeniyim Amerika'da Askerlik Kaydi (Selective Service System) içinde söyledi:

@crazycells Şuan green card ım yok ama Bu yıl başvuracağım.Kazandıgımı varsayalım askerligim saglık sorunu nedeniyle türkiyede muaf oldu. Bu sorun green card almama engel mi?

Green Card basvurusuyla ilgili sorularinizi su konuda sorabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/222/ücretsiz-green-card-çekiliş-başvurusu-nasıl-yapılır

Baslikta "askerlik" kelimesinin geciyor olmasi, icinde "askerlik" gecen her sorunun burada sorulabilecegi anlamina gelmiyor. Nitekim, sizin sorunuz askerlikle ilgili degil, green card loto basvurusuyla ilgili. Forumu daha duzgun sekilde kullanmalisiniz.

sorunuzun cevabi hayir, engel degil.

• Selamlar, Selective service formunda title kısmına ne yazmam gerekiyo nasıl doldurucam bilgisayardamı normal mavi kalem olurmu sanırsam bu kağıdı mülakata götürücem yardımcı olurmusunuz.
    https://photos.state.gov/libraries/turkey/5/instruction_packages/SELECTIVE SERVICE.pdf

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |