Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar şu konuya Wat yapacak arkdaşlar dikkat ederse sevinirim ciddi mağduriyet ve dolandırıcılık var ona göre.

Hem çalışıp hem dillerini geliştirmek için Work and Travel’la (Çalış ve Gez) ABD’ye giden öğrenciler dolandırıldı. Bu programa aracılık eden bir şirketin 3 çalışanı öğrencilerin ABD’de çalışırken almaları gereken vergi iadelerini vermedi. Ayrıca dönmüş olmalarına rağmen ABD’de öğrenci olarak gösterilen en az 122 öğrenci adına kişi başı 1000 dolar aldıkları iddia ediliyor.

WORK and Travel (Çalış ve Gez) yani kısaca WAT, tüm dünyada öğrenciler arasında oldukça popüler olan bir kültürel değişim programı. Sadece üniversite öğrencilerinin başvurabildiği bu program sayesinde hem yaz aylarını Amerika’da geçirip dil eğitimi alıyor hem de çalışarak masraflarınızı çıkarabiliyorsunuz. Bu programa Türkiye’den de her yıl 5-6 bin öğrenci katılıyor. Programa arıcılık yapan firma sayısı ise 20’ye yakın. Anılan firmalardan biri aracılığı ile geçen yaz ABD’ye giden öğrenciler bu ülkede hem çalıştı hem yabancı dillerini geliştirme imkânı buldu. Her öğrenci ABD’de çalıştığı şirketten belli bir ücret aldı. Ancak ABD mevzuatı gereği ödeme yapılırken, belli bir oranda vergi kesintisi yapılıyor. Öğrenci Türkiye’ye döndükten sonra, ABD’de çalıştığı şirket kendisine W2 adı verilen bir vergi iade formu ulaştırıyor. Öğrenci bu form ile yapılan vergi kesintisinin iadesi için başvuruda bulunabiliyor. İade tutarı ise alınan ücrete göre değişmekle birlikte, 300-500 dolar arasında bir tutara denk geliyor.

Haberin Devamı:

• work and travel şirketleriyle alakalı değerlendirme yapabilecek olan var mı?

• Bu yıl iptal oldu sanırım kardeşim !!!

• @serkanist bir sonraki yıl için düşünüyorum ama şimdiden şirket araştırıyorum. erken kayıtta biraz indirim yapıyorlar

• Şuan yenı bir gelişme varmı bilmiyorum ama sanırım us elçilik sitesinde en doğru bilgi kardeşim iyi bir şerketle git ve iyi araştır evet.

Başarılar . gittiğinde kendini sevdir ayakta durabilirsen kalmayada çalış son yılınsa benım görüşüm bu.

• @yedibelahusnu, içinde söyledi: WAT Programı Hakkında (dolandırıcılara dikkat!)

work and travel şirketleriyle alakalı değerlendirme yapabilecek olan var mı?

Şirket bazında isim vererek değerlendirme yapmak bir nevi reklama girer o sebeple doğru bulmuyorum, yasakta olabilir. Bence şirket listesi çıkarıp yüz yüze konuşmanız en doğru olanı. Şahsen ben öyle yaptım.

Henüz bir firma ile görüşmediyseniz size şöyle söyleyeyim, önümüzdeki dönem için istedikleri ücret 2800 dolar civarı. Sonraki yıl için ise 3000 üstüne çıkacağını düşünüyorlar (3200 civarı olacağını düşünüyoruz demişlerdi).

• @Rocky büyükelçiliğin sitesindeki bütün firmalara numaramı bıraktım 7-8 yerden geri dönüş oldu. şuanlık en uygunu 2800$dan başlıyor... durum iç karartıcı

• @yedibelahusnu Hemde çok.. daha da artacağı söyleniyor, bunun sonu nereye varacak merak ediyorum. Program ücreti için çok fazla isteniyor, neden bu kadar masraflı merak konusu.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 12
  • 1
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |