Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @newbie97 ABD de vergilendiriliyor.

• $1 = 29.74 TL

• @MySea 10 DAKİKA ÖNCE 29,70 satın aldım hazineden döviz büroları 29,73 bozuyor 29,76 satıyor

• Yazı yazılmasından en çok korktuğum başlık

• Muhtemelen ben gidene kadar yazın 38-40 tl olacak

• $1 = 30.10 TL

• Bircok alanda ulkece basarisiz olup dolar baskilama konusunda bence dunyada lider ulkelerden biriyiz, real sartlarda 45 lira olmasi gereken dolarin 30 lira da hala kalabilmesi bir mucize.

• Yasaklı

@AE123, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Bircok alanda ulkece basarisiz olup dolar baskilama konusunda bence dunyada lider ulkelerden biriyiz, real sartlarda 45 lira olmasi gereken dolarin 30 lira da hala kalabilmesi bir mucize.

45 çok iyimser bir seviye gibi geldi bana 🙃

• Yüksek mevduat faizlerinin fos olduğunu yukarıda yazmıştım. Bazı arkadaşlar ne olursa olsun mevduat yaparım demişti. Bazıları da en iyisi kur korumalı demişti. Hesap makinesi ile olmaz diyenler vardı.
    Tekrar ediyorum hesap makinası yanılmaz. Doları bir gecede 50-60-70-100 lira yaparlar. Bir kaç gün konuşulur, unutulur.
    7 yıl içinde 3 liradan 30 liraya gelen dolar 100 liraya da gelir.
    Doları vadeli yapılmış gibi düşünmek lazım. 31 marttan sonra vade doluyor. Bakalım vade sonu ne olacak😂😂

• @divionyedi Hocam yukarıda bahsetmiştim, 2014 yılında çıkan bir yönetmelikte verilen satın alım garantisine dolar 4 lira olursa ne yapacağız diye sorduğum için kınanmıştım 🙂 O zamanki genel müdür yardımcımla 2015 yılında 1$=2,5TL olacak diye iddiaya girmiştim, aynı yılın Mayıs ayında 2,5 TL olmuştu. Bizimki gibi gizli enflasyon ve sorunlu veri sahibi ülkelerde mevduat faizi reel getiri sağlamaz.

• En az 50 TL olmali. Bu yaz tatile gidecez 😁🏖

• @MySea , merak etme uyanik Turk esnafi kendini koruma kisvesi altinda fiyatlari zaten coktan 50TL'ye gore ayarladi , gittiginde 50 TL olmasa bile o sekilde hissediceksin eminim 🙂

• Yasaklı

@AE123, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@MySea , merak etme uyanik Turk esnafi kendini koruma kisvesi altinda fiyatlari zaten coktan 50TL'ye gore ayarladi , gittiginde 50 TL olmasa bile o sekilde hissediceksin eminim 🙂

Hahahaha, @MySea sen Amerika da Türk çakalligini unutmuşsun.

• @MySea ABD'de yaşadığınızı söylerseniz doları 70 olarak bile hissedebilirsiniz 🙂

• @AE123 Bunun kesinlikle farkindayim. Hatta 2019 yazinda Antalya da tatildeyken, cok iyi hissetmistik. 🤣

Restaurantlarda turistler icin baska menu fiyatlamasi, yerliler icin baska fiyatlama vardi. Yine de bize oldukca ucuz gelmisti. O zaman 1 dollar = 5.50 TL idi.

• @EasternStar Hocam ABD de yasiyoruz diye asla soylememeye calisiyoruz ama ne yaparsak yapalim, yurtdisindan geldigimizi anliyorlar. Sanirim biraz Turkce de konusunca arasira tutukluk oluyor veya araya Ingilizce kelimeler karisiyor. Bir de bazen Turkiyedekilere oldukca normal gelen ama bize tuhaf gelen durumlar oluyor. Mesela fiyatlar veya urun sunumlari gibi. O zaman bizim verdigimiz tepkilerden anliyorlar sanirim.

Oglumla beraberken Turkiye de alisverisde falan sakin Ingilizce konusma diyorum, Turkcesi cok yeterli olmadigi icin mecburen bizi aciga cikartiyor.

Bir de bahsis olayi var. Buradan alistigimiz icin alisverislerde, restaurantta falan bahsis birakmaya kalktigimizda tuhaf karsilaniyoruz. Oglumu bir seferinde 2019 da mahalledeki firina ekmek almaya gondermistik. 20 TL vermistik. Ekmekleri almis, ustunu firinciya bahsis birakmis. Ertesi gun dedesi gittiginde firinci senin torun dun paranin ustunu almadan gitti deyip, bizimkinin biraktigi bahsisi dedesine geri vermis. 🤣🤣

• @MySea Ahaha bu tecrübeler aklımda dursun, memlekete gittiğim gün ihtiyacım olacak 🙂

• Cilginliga devamke 😉
    $1= 30.45 TL

• Secim sonrasi yaza 40 TL , ne hikmetse dolar ulkede artmiyor ama domatesin kg'su 50 TL dolardan degerli 🙂

• merkez bankası başkanı görevden affını istemiş, şimdi ne olacak bakalım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |