Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

@charon, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@aldaci-0 valla net söyleyeyim, dolar bazında harcamam trde hiç değişmedi yıllar boyu(covid öncesi dahil).

Yolcu gemileri de calism stcw sini alayım da bana bir iş pasla 😂

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@aldaci-0 valla net söyleyeyim, dolar bazında harcamam trde hiç değişmedi yıllar boyu(covid öncesi dahil).

@Ping-PONG olur sağa sola sorabilirim 😃

@charon yani çevreme bakacak olursam bu konuda gördüğüm tek istisna olabilirsiniz 😃

• Yasaklı

@aldaci-0, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@charon yani çevreme bakacak olursam bu konuda gördüğüm tek istisna olabilirsiniz 😃

Ben Charon cruise da çalışıyor diye hatırlıyordum.
    Siz de mi 😂

Ben yat sektöründe ETO AV/IT olarak görev yapıyorum.

• @aldaci-0 valla hocam trdeki herşey dolara endeksli olduğu için dolar bazında harcamalarım değişmiyor söylediğim istisnalar dışında.
    ha şöyle bir durum var, kullanılan malzemeler iyice kalitesizleşmeye başladı.

• @Ping-PONG cruise gemisi güzeldir 🙂

• @Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@aldaci-0, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Ben Charon cruise da çalışıyor diye hatırlıyordum.
    Siz de mi 😂

Ben yat sektöründe ETO AV/IT olarak görev yapıyorum.

@Ping-PONG ben kimyasal tankerdeyim 😃

@charon bana aldığım kahve bile dolar bazında pahalı geliyor artık trde 😃

• @aldaci-0 hocam Starbucks abdye gore cok ucuz trde.

• @charon yanlış anlamayın da böyle bir şey olması imkansız. Yıllardır aynı şeyleri aynı miktarda dolar ile alıyor olamazsınız hem bir çok ürün dolar bazında pahalandı hem de doların bariz bir enflasyonu var son yıllarda.

• @erenist ayni miktarda alamiyoruz tabi ki gramajlardan dolayi.
    her ay harcadigim miktarlari yazarim. 2017den beri aylik harcamalar asagi yukari ayni

• @erenist Dolar bazında değeri artan ev ve araba, geri kalan emtiaların dolar bazında değeri düştü. Özellikle her gün kullandığımız elektrik,su,doğalgaz faturaları dolar karşısında yok denecek kadar az meblağlara geldi. 2016 yılına kıyasla elektrik tarifesi %50 azaldı, doğalgaz m3 satış fiyatı 0.3$'dan 0.2$'a indi. He bir de ev/araba kredi ile alındıysa aylık ödemesi en az yarı yarıya düşmüştür. Bu değeri düşen ve artan ürünleri dikkate alırsak her ay dolar bazında aynı harcamayı yapmak olasıdır. Bunun yanında, piyasada satılan emtiaların kalite düşüşü ayrıca incelenmeli; ama bu TÜİK'in bile işin içinden çıkamadığı bir şey 🙂

• @charon, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@erenist ayni miktarda alamiyoruz tabi ki gramajlardan dolayi.
    her ay harcadigim miktarlari yazarim. 2017den beri aylik harcamalar asagi yukari ayni

Hocam bu konuda bence de bir tutarsizlik var. En buyuk nedeni dollarin TL karsisinda baskilaniyor olmasi. Arka kapi ve baska kanallardan piyasaya surulen dollar ile kur olmasi gerekenin cok daha altinda tutuluyor.

2019 da Turkiye ziyaretimizde kur 5.50 TLdeydi ve rahat rahat gezmistik. Esim bu yil gitti ve yuksek enflasyonlu fiyatlardan dolayi deyim yerindeyse dollar yetistiremedik. Ustelik 2019 daki gibi gezmedi bile.

Yani enflasyon nedeniyle asiri yuksek bir pahalilik var ve dollar kuru goreceli olarak daha ucuzda kaliyor.

• .....arasira amerikaya gittigim icin 2019 yilindaki turkiye tatilimde bende bir kac bin amerikan dolari almistim 6 liranin altindaydi,bes yilda dolar kendini bese katladi,gelecek yillarda dolarin artis rakkamlarida yuksek olur diye dusunuyorum yani bir iki lira degil 10-20 lira birden artabilir. 5 yil dir kasamda 1500 e yakin amerikan dolarim duruyor,hawaii gezisi icin artik yok cok uzun geliyor amerikin ana topraklari daha da uzun ucakla 14 saat suruyor,yani pek amerika gezisi bizden gecti gibi......

.....her ulkede her sey lere zam geliyor, bir yil evvelki fiatlarla bu gunlerin fiatlari arasinda cok fark var,ekonomisi zayif ulkelerin paralarida kuvvetli kurlar karsisinda deger kaybedecekler...

• @EasternStar son 5 yıldaki dolar artışı ile gıda enflasyonunu bir kıyaslayın isterseniz. Ev, araba, gıda çıkınca geriye pek fazla bir şey kalmıyor zaten

• @erenist Ben gıda enflasyonu dolardan daha az arttı diye bir şey iddia etmedim ki, değeri dolar karşısında düşen ürünler gibi artan ürünler de var. Misal 2018'de 5000TL ev kredisi ödeyen kişi 1.000$ öderken bugün 200$ bile ödemiyor, bu farkı göz önüne alırsanız aylık dolar giderinin değişmemesi olasıdır. Bu sebeple benim de değişmemişti, hatta dönem dönem düşüyordu; ama dolar gelirim de düştüğü için birikim yapamıyordum.

• @EasternStar İlk cümlemizi tekrar okursanız orada dolar bazında ev ve araba dışında fiyatı artan bir şey yok demişsiniz. Gıda en temel giderlerden sonuçta ve ayrıca ev kredisi ayrı bir konu ev fiyatları dolar bazında zirve yapmışken nasıl dolar bazlı gider aynı kalıyor pek anlamadım açıkçası

• @erenist Aylık gelirim 1700$'dan 1300'e düştü (bir dönem 900$'e kadar düşmüştü) ve aldığım şeylerde kayda değer bir değişim yaşanmadı. Birikim yapamadım, yatırımlarımı artıramadım, tek eksikliğim bu oldu.

Haklısınız ilk cümlede kendimi eksik ifade etmişim.

• Yasaklı

Hazır olun, bundan sonra döviz ve altına da vergi gelecek. Torba yasa ile geçti. Sadece reis in açıklaması kaldı.
    Örneğin 10.000$ ınız var. 30tl den aldınız ve 40 tl olduğunda satmak istiyorsunuz. 10.000x10=100.000 lira kar etmiş sağılacaksınız ve 100.000 nın 40% ı yani 40.000 lira vergi ödeyeceksiniz.

Ben demiyorum. Reis diyecek. 😂

• ⭐⭐

@Ping-PONG Kimsenin %40 vergi vereceğini sanmıyorum bu iş karaborsayla sonuçlanır mahalle kuaförlerinde, tekellerinde dolar bozdururuz 😁

• Yasaklı

@newbie97, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@Ping-PONG Kimsenin %40 vergi vereceğini sanmıyorum bu iş karaborsayla sonuçlanır mahalle kuaförlerinde, tekellerinde dolar bozdururuz 😁

Ben BofA dan hesabımı açtım. Kredi kartını da aldım.
    Dolar I BofA da tutarım. Harcamaları mı kredi kartı ile yaparım, gerekirse TEB atm sinden ücretsiz dolar da çekerim şeklinde avutuyorum kendimi şu an 😂

• ⭐⭐

@Ping-PONG asında dolar binance gibi yerlerde de tutulabilir ve tl ile dolara çevirip satmak her türlü yine vergisiz olur. Neticede binance gibi kriptolara vergi gelmedi diye biliyorum oranın alma satma makası da bankalardan azdır gibi 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

51

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.2k

| | | |