DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @chemistontheroad EB-2 NIW'da yok öyle bir şey. Başka bir avukatla daha görüşün.

• @TOK 0800 lü hattı hangisi?

• @TOK
    Teşekkürler.

• @joewalker hiç bekletmeden doldursanız bile randevunuz 2025-2026'da verilecek.

• @Mcngz Hiçbir fikrim yok. ilk kez duydum B1/B2 ile gidilip orada AOS yapılabileceğini. AOS süreci de 9-10 aylık bir süreç, B1/B2 ile en fazla 6 ay kalınıyor. bu sürede işlemleri nasıl yetiştiriyorlar belirsiz.... H1B ve O-1 dışındaki yollar bence çok riskli

• @chemistontheroad H1B sponsorlu post doc/research scientist/ research fellow işi bulmak gerçekten çok zor. Bu tarz iş aramalarını yaptığınız belli bir web sitesi var mı? O-1 en son seçenek çünkü eş çalışma izni alamıyor.

• @GÖK
    Postdoc değil ama Recommendation Letter ararken alanımda çalışan hocaları bulmak için, webofscience keywords olarak ana çalıştığım konuyu yazdım. Ülke olarak USA ve yıl 2022,2023 seçip son isimlere mail attım.

Belki bu metod ile H1b uygun pozisyonları olup olmadığı sorulabilir (mektupları aldıktan sonra ilk olarak onlara sormayı düşünüyorum). Fakat TR den bu şekilde giden birini hiç duymadım. Genelde J-1 ile gidenler anlaşıp H1b çeviriyor.

J-1, H1b sonrasında NIW yapan tanıdıklarım oldu. Belki bu daha mantıklıydı 🙂

• Vize bülteni ne olur sizce Ocak 2024'te?

• Ceyrek yil oldugu icin benim beklentim bir kac ay ilerler yonunde. Ciddi bir hareket gormeyi beklemiyorum sahsen.

• @nevadasfault Baya zamandır ilerlemiyor. Bu kadar çok muydu bekleyen, birden bire gerileme oldu anlamıyorum. Ellerindeki verilere hiç mi bakmamışlar acaba ?

• Merhabalar. Bende bir süredir NIW için başvurmayı düşünüyorum ancak bekleme süresi benim amerika'ya vize ile gitmemi de engeller mi diye çekiniyorum. Eşim de ya türkiyeden L1 ile ya da turist olarak amerikaya gidip, satatü değişikliği ile E2'ye başvuracak. Ben EB2-NIW başvurursam eşimin başvuraları etkilenir mi? Etkilenmezse EB'-NIW'e Türkiye'den başvurup Amerika'ya gittiğimizde, L1 ve E2 onaylandıktan sonra başvurumuzu Amerika'ya taşısak olur mu? Yoksa tamamen gittikten sonra mı başvurayım bilemedim. Geciktirmek de istemiyorum. Bu arada turist vizem de var, EB2-NIW başvurusu yapınca turist vizem etkilenir mi? Son olarak eşim önden gitse orda satatü değişkliği yapsa ve ben Amerika'ya sonra gitsemü, girebilir miyim, sorun olur mu? Birkaç avukatla görüştük, hepsi, farklı şeyler söyledi. Sorularmıza da tam cevap alamadık. O yüzden bir de burdan sormak istedim.

• Merhaba,
    En-2 niw için, İ-140 onaylandı. Şimdi nvc den case numarası bekliyorum.

Bundan sonraki aşamalar nedir. Kabataslak biliyorum ama bazı aşamaları kafamda birleştiremedim.

Mülakat tarihini bizmi belirliyoruz, formları doldurduğumuzda sistemmi oluşturuyor…

Aşama aşama süreci bulamadım, burada da çok net göremedim.

Yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkürler.

• Vize bülteni uçmuş

• @joewalker Hayırlı olsun hocam. Sonraki aşamalar:
    1- USCIS dosyanızı NVC'ye gönderecek (Bazen 3, 4 ay gibi sürebiliyor).
    2- NVC dosya açacak ve sizden dökümanlarınızı isteyecek (1, 2 hafta).
    3- Dökümanları gönderdikten sonra NVC dökümanlarınızı kabul edip size mulakat randevusunu bekleyin diyecek. Bu aşamada DQ (Documentarily Qualified) oluyorsunuz (dökümanlar NVC'ye ulaştıktan sonra 1, 2 hafta).
    4- Vize randevusu alabilirsiniz diye bir mail gelecek. Bu aşamada randevu alabilirsiniz. (24 ay gibi bir süre tahmin ediyoruz ama inşallah bu süre hızlanır!).
    5- Vize randevusuna katılıyorsunuz.
    6- Vizeniz onaylanırsa 1 hafta içinde vize alıyorsunuz. Yoksa "Administrative Processing" aşaması başlıyor. Bu aşamayı 10 gün ve 6 ay arasında bitmesini biliyorum (Net bir bilgi değil. Sadece arkadaşların tecrübelerini söylüyorum)

• @steve2021
    Çok teşekkür ederim, bir şablon oluştu kafamda şimdi.

• @TOK sanırım pandemi süresince bir karmaşa olmuş, backloglar ve ellerindeki birikmeyle beraber ani bir gerileme oldu. Ama yeni bülten tamda beklediğim gibi hatta beklediğimdende fazla ilerledi. 8 ay ilerlemiş benim kategori(3rd, 01dec2021 den 01aug2022 ye) 2nd ise 15 july dan 01 november a ilerlemiş çok sevindirdi.
    Predictionlarda bile no movement bekleniyordu. Umut vadediyor.
    Edit: hocam siz sanırım artık current olmuşsunuz 08/2022 yazıyor imzanızda, hayırlı olsun. Hadi ilk tebrik eden ben olayım inşallah mülakatınızı alırsınız bir an önce

• Randevu alanlara hayirli olsun birinci sayfadaki excelde mulakat tarihini girerlerse bekleyenler icin bir gosterge olur @kelle

• Referans mektuplarımız gelirse başvuru sonuna yaklaştık.
    Bu konuda hocalara hatırlatma yapmak için ne kadar süre beklemek gerekir emin olamadım (bu konuda tecrübeleriniz varsa paylaşabilir misiniz?)
    Daha önce onay aldım ama çalışmam olan veya tanıdığım kişiler değil, bu yüzden sorunsuz atlatırız umarım.

• Ben referans mektuplarini aldigim kisilere(tanimadiklarim da dahil) yazmayi kabul ettiklerinde kendim mektup taslagi gondermistim genelde de onlari imzalayip bir iki haftada gondermislerdi.

Benzer Başlıklar

• 1194
  • 2
  • 53
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

42.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.0k

| | | |