Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @steve2021 Tamam, anlıyorum.

• @Sevgi-Ercan Sevgi Hn Merhaba, ben de bu 2 firma ile görüşüyorum. Siz de mühendis misiniz? Fikir oluşturabilmesi adına profilinizle ilgili kabaca bilgi vermeniz mümkün müdür?

• @sevilase merhaba, evet ben endüstri mühendisliği okudum ve Senior IT Project Manager olarak çalışıyorum. 8 senelık iş tecrübem var. Bana avukatların geri dönüşü şu şekilde oldu: her yaptığım bir proje için ve aldığım tüm eğitimler için belge sunmam lazım. Ve maalesef kimse geçmişte yaptığı projelerle ilgili proje sonunda belge almaz. Benim ellimde bununla ilgili o yüzden yeterince belge yok. O yüzden onay alma şansım daha düşük olduğunu söylediler. Şu anda ellimde olan belgeleri toparlamaya çalışıyorum. Ona göre yeniden bir değerlendirme yapacağız avukatla.

• @Sev-Bek Merhaba, ben mesleğiniz hakkında oldukça tecrübeliyim. Aşağıdaki yorumunuz ile ilgili önerebileceğim bir yol var;

@Sev-Bek, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

her yaptığım bir proje için ve aldığım tüm eğitimler için belge sunmam lazım. Ve maalesef kimse geçmişte yaptığı projelerle ilgili proje sonunda belge almaz. Benim ellimde bununla ilgili o yüzden yeterince belge yok.

Bu konuda proje sponsorlarıyla irtibat kurup "şu tarihte şu projede PM olarak görev almıştır, başarıyla tamamlamıştır" temelli teşekkür mektupları alabilirsiniz. Ben de kendi EB2-NIW sürecimde Mayıs ve Haziran ayları boyunca benzer şekilde geçmişe dönük, hatta 30 senelik bir kariyerimin en başındaki insanlarla bile irtibat kurup rica edip bu belgeleri yollayıp antetli kağıtlara kaşeli imzalı olarak hazırlattım ve tek tek gidip kendilerinden teslim alarak topladım. Ciddi bir efor gerektiriyor ancak kolay bir iş. Organize olup irtibat kurup her türlü halledebilirsiniz.

Örnek bir mektup ekliyorum;

*[Your Company Letterhead]
    [Date: September 8, 2023]

[Project Manager's Name]
    [Project Manager's Address]
    [City, State, ZIP Code]

Dear [Project Manager's Name],

I hope this letter finds you in good health and high spirits. On behalf of [Your Company], I would like to extend our heartfelt gratitude and appreciation for your exceptional contributions and unwavering dedication throughout the successful completion of the "Sample Project," which commenced in May 2020.

Your leadership, expertise, and meticulous project management skills have been instrumental in ensuring the project's success. We are pleased to acknowledge your outstanding achievements in the following key areas:

1. Project Timeliness: Your exceptional ability to manage time and resources effectively allowed us to complete the project well ahead of schedule. Meeting critical milestones and deadlines demonstrated your commitment to excellence.

2. Budget Management: Your diligent financial oversight ensured that the project was completed within the allocated budget. Your meticulous attention to cost control measures has been commendable, saving valuable resources for our organization.

3. Stakeholder Management: Your proficiency in stakeholder engagement and communication played a pivotal role in maintaining transparency and fostering positive relationships with our project stakeholders. Your ability to address concerns promptly and provide regular updates significantly contributed to stakeholder satisfaction.

4. Demand Collection: Your keen understanding of client needs and your proactive approach to demand collection ensured that we met and even exceeded client expectations. Your ability to translate customer requirements into actionable project goals was invaluable.

5. Vendor Management: Your adeptness in vendor selection, negotiation, and oversight led to the seamless integration of external resources into the project. Your ability to manage vendor relationships effectively helped in achieving project milestones without disruptions.

6. Project Team Relations: Your exceptional leadership skills and your capacity to inspire and motivate the project team played a pivotal role in maintaining a harmonious and productive work environment. Your dedication to fostering teamwork and resolving conflicts positively impacted the project's overall success.

Your exemplary performance on the "Sample Project" has not only showcased your expertise but has also strengthened our organization's reputation for delivering high-quality projects on time and within budget. Your dedication to excellence aligns perfectly with our company values, and we are grateful to have you as a valued member of our team.

As a token of our appreciation, we have enclosed a small gift to express our gratitude. We look forward to continued collaboration and the opportunity to work on future projects together. Your passion and commitment to excellence serve as an inspiration to us all.

Once again, thank you for your outstanding contributions to the success of the "Sample Project." We are truly fortunate to have you as a part of our team.

Warm regards,

[Your Name]
    [Your Title]
    [Your Company]
    [Contact Information]

Umarım faydası olur, selamlar.

• @TOK
    Bu cevabınız halen kafamı kurcalıyor.
    Hollanda veya Almanya gibi ülkelerde yığılma olmadığını sanıyorum, Current olmadan da NVC randevu verebilir o ülkelerde. NVC'ye başvuru yaparak current olmadan da randevu talebi yapılabildiğini okudum diğer bir konuda, dolayısıyla yığılma yoksa, konsolosluk müsaitse tüm dünyadaki current tarihini beklemenin anlamsız olduğunu düşünüyorum.
    Örnek, Hollandada EB2 mülakatı bekleyen kimse yok diyelim, başvurduk ama current değiliz diye karşılıklı bekleniyor mu? Pek sanmıyorum o yüzden Türkiye hariç daha kolay olabileceğine inanmak istedim.
    Bu arada ben 7 gün içinde I-140 onayı aldım, 1 sene sürmedi yani. Süreç açısından bakarsanız da 3 ay sürdü, 2 ayı zaten avukatla hazırlıklar sürdü. (İmzamda yazan +20 gün avukatın Premium Processing formunda yaptığı hata yüzünden kaybettik)

• @SAYIM-GÖKYAR Ellis Porter için bazı kötü yorumlar gördüm hep online olarak. Ellis Porter hakkında fikriniz nedir yani tecrübeniz var mı ya da tecrübesi olan arkadaşınız? Şimdiden teşekkürler

• @Biyolog Merhaba, wegreen dışında tavsiye edebileceğiniz kimse var mı?

• Merhaba arkadaşlar, ben biyomedikal mühendisi olarak 2017 senedinde mezun oldum ve üniversite yıllarında, 2013 senesinde, yazılıma merak salıp mobil uygulamalar yapıyordum. İlk uygulamamı 2014 yılında yaptım. 1 adet 1 milyondan fazla indirme alan ve 1 adet de 5 milyondan fazla indirme alan uygulamalar yaptım. Bunların neticesinde de 2019 yılında kendi yazılım şirketimi kurup devam ediyorum. Soruma gelecek olursak: şirketi kurmadan önce freelancer olarak çalışıyordum ve hatta geriye yönelik vergi de ödedim(matrah artırımı yaparak). Şirket 4 yıldan fazla var ama 5 yıl yok. Ama freelancer olarak çalışmalarım sayılırsa toplamda 6 yıldır var. Toplam iş tecrübem ise yaklaşık 10 yıl ama ispat yok çünkü kendime çalıştım hep. Ayrıca geçenlerde akciğer kanseri ile alakalı olarak çalışma arkadaşımla birlikte yapay zeka da kullanılarak bir makale yayınladık. Avukatlar genel olarak, iş ve projelerimden dolayı NIW için iyimserler ama iş tecrübesini gösterme kısmı karışık olabilir diyen de var. Bundan dolayı NIW konusunda deneyimli avukat arayışım var. Aşağıda bir kaç firma ile görüştüm olumlu yaklaştılar.

Ellis Porter
    Colombo & hurd
    Birkaç tane de Türk firması var.

Eğer başka tavsiyeleriniz varsa dinlemek isterim. Bunlarla daha önce çalışan varsa geri dönüşlerinizi bekliyorum ya da sizin şu an hali hazırda çalıştığınız avukatlar varsa onları da duymak isterim.

Not: wegreen firması beni kabul etmemişti sanırım daha çok akademisyenleri kabul ediyorlar.

Şimdiden teşekkürler.

• @scholarway Merhaba, konuyu baştan itibaren okuduysanız önerilen avukatlık firmalarını görmüşsünüzdür.
    Yazdığınız uygulamaların indirilme sayıları appstore'lardan raporlanabilir, dolayısıyla bunlar bireysel başarı olarak gösterilebilir. EB2-NIW vizesinde "exceptional career" şartı mevcut dolayısıyla kendi kariyerinizde sıradışı olan kısmı vurgulayıp raporlayabildiğiniz takdirde süreci başlatmanızı öneririm.
    Kolaylıklar diliyorum.

• Bu ayki backlog raporu da acıklanmış. Ankara her ne kadar mutlu etmesede, backlogta azalma var.

• @scholarway Wegreened ya da Ellis Porter, hiçbiri mükemmel değil. Ellis Porter'ı kullandım ve dilekçemi 2 ay içinde sunabildim. 50 gün içinde onay aldım. Ellis Porter ve Wegreened benzer kalitede hizmetler sunar, ancak Wegreened daha fazla müşterisi olan daha büyük bir kuruluş gibi göründüğü için Ellis Porter daha ucuzdur. Bu benim düşüncem

• @niwss Gecen senenin Eylul ayi backlog’unu inceledim. 384.681 imis. Bir yilda yaklasik 110.000 dosya eritmisler. Insallah FY24’de daha da iyi hale gelir ve bekleyen herkes vizesine kavusur.

• @dpdemir ben de aynı seye baktım hemen. Umarım yeni dönemde Ankara da hızlanır.

• @scholarway Avukatlardan olumlu dönüş aldıysanız, bence de bir an önce süreci başlatmak iyi olur. Bekleme süreleri korkunc cunku. Avukatlık firmalarından bazıları kabul alınmaması durumunda avukatlık ücretini geri ödeme garantisi veriyor. Bu da kendilerine ve dosyanıza ne kadar güvendiklerini gösteriyor aslında.

• @niwss Yalniz az once tekrar inceledim. Bir sey fark ettim. Gecen ay yani Agustos’taki bekleyen sayisi 339.081 iken bu rakam Eylul ayi raporuna devredilirken 314.853 olmus. Bir onceki aydan devreden rakam yeni dosyalar eklenerek cogaliyor normalde, burada azalmis. En kotu ihtimalle ayni kalmasi gerekmiyor mu? Nasil azaliyor? Onu pek anlayamadim. Sira disi bir durum.

• @meke
    Vize bülteninde PD için konulan tarihten önce olanlar randevu alma potansiyeli taşımaktadır.
    Rest of The World satırındaki tarih sizin PD’nizden sonra veya aynı gün değilse randevu için beklersiniz.

• @niwss Benim için geri ödeme planı yok ama aylık olarak 650$ gibi bir rakamla çalışabileceklerini ilettiler. Dediğiniz gibi yapacağım sanırım bir an önce işlemler başlatmakta fayda var.

• @dpdemir evet dediginiz gibi olmasi lazim diger aylarda oyle olmus hep gozden kacirmadiysam eger. Ilginc olmus gercekten

• @niwss DV dosyalariyla bir ilgisi olabilir belki. Bilemedim.

• @dpdemir merhaba, visa bulletin current olmadiğı için bir çok vize türünde yeni başvurular yapılamıor NVC'ye. Bu nedenle backlog eriyor gibi görünüyor. Visa kategorileri current oldukça backlog un kötüye gitma ihtimali var. Yinede bu durum hali hazırda NVC onayı almış başvurular için olumlu bir durum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

95

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.5k

| | | |