Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

• @kelle İlk mail 08-NOV-21 de geldi, ama her 60 gün gönderdiği maillerde 01-NOV-21 yazıyor. Tam 7 gün fark var bende de 😃

• @dpdemir Hocam bir avukattan sordum ve bu cevabı aldım:

The priority in visa processing is typically determined by the applicant's "priority date" rather than their citizenship or nationality. In the context of employment-based visas like EB-2 and EB-3, priority dates are established based on the date when the Form I-140 Immigrant Petition for Alien Worker (for employment-based green cards) is filed and accepted by USCIS.

Also, the EB-2 (Employment-Based Second Preference) and EB-3 (Employment-Based Third Preference) visa categories have separate visa queues or backlogs. Each employment-based preference category has its own queue, and the waiting times can vary for each category based on factors such as demand, visa availability, and the applicant's country of chargeability (usually their country of birth).

• @steve2021
    hem @demir_fl PD:03/2020 DQ :1/2021; @veli PD:06/19 DQ: 09/21 her ikisi de DQ sonrası 20-21.ayda randevu almış. Avukatların söylediği ile çelişen durumlar var. Bize avukatların söylediği (sizin avukatın da tam olarak onayladığı) ve USCIS sitesinde de yer alan bilgi Priority date'in önemli olduğu ve sıralamanın ona göre yapıldığı. Fakat görüyoruz ki DQ tarihlerine göre randevu geliyor. Ben başvururken avukata ısrarla sormuştum, hızlandırılmış I-140 başvurmamın faydası olur mu? diye. Kendisi de ısrarla, hayır olmaz elçilik vize sıralaması PD'ye göre yapılıyor demişti.

• @steve2021 avukat randevuların PD ye göre verildiğini mi ifade etti yoksa dosyaların PD ye göre sıraya alındığını mı kasdetti acaba?

• @u2rem Öyle bir ifade yok aslında, sadece priority date I-140 "submit" edildiği gün olarak tanımlanıyor dedi. NVC zaten açıkca randevuların DQ tarihine göre "first-ın-first-out" şeklinde verildiğini yazıyor.
    Eğer bu bilgiler doğruysa, 09/21 ve 11/21 arasında daha fazla EB-2 DQ olan var anlamına geliyor! Artık neyi hesaplayacağımı şaşırdım 😂

• “Also, the EB-2 (Employment-Based Second Preference) and EB-3 (Employment-Based Third Preference) visa categories have separate visa queues or backlogs. Each employment-based preference category has its own queue, and the waiting times can vary for each category based on factors such as demand, visa availability, and the applicant's country of chargeability (usually their country of birth)” her EB kategorisi kendi içinde bir sıra içerisinde ise bizim EB2 NIW için zaten yeterli verimiz de yok alanlar E3 dü sanırım

• @TOK super cok tesekkur ederim tum bilgiler icin, inanilmaz yardimci oldu. Son bir kisa sorum daha var, diyelim ben case ve I-140 ile birlikte evraklari yolladim. I-140 onaylandiktan sonra bana bir priority date veriliyor diye anliyorum, dogru degil mi? Veya onaylanmasa da basvurdugum tarih mi oluyor?

• 'At the beginning of each month, the Visa Office (VO) receives a report from each consular post listing totals of documentarily qualified immigrant visa applicants in categories subject to numerical limitation. Cases are grouped by foreign state chargeability/preference/priority date. No names are reported. During the first week of each month, this documentarily qualified demand is tabulated. '

Premium processing düşündüğüm dönemde ulaşabildiğim kaynaklara bakmıştım. Yukarıda link gönderdiğim pdf. dökümanında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bu dökümanda dikkat çeken ve benim tam olarak anlayamadığım ifadeler 3. maddeden sonra başlıyor. Örneğin ; 'Applicants entitled to immigrant status become documentarily qualified at their own initiative and convenience. By no means has every applicant with a priority date earlier than a prevailing cut-off date been processed for final visa action. On the contrary, visa allotments are made only on the basis of the total applicants reported documentarily qualified each month.' 🙂
    Ayrıca : 'Visa numbers are always allotted for all documentarily qualified applicants with a priority date before the relevant cut-off date, as long as the case had been reported to VO in time to be included in the monthly calculation of visa availability.'

Bu resmi dökümanın 3. maddesini tam olarak anlayan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim 🙂

• @u2rem Aynen öyle, randevu alanların her ikisi de EB3.

• @steve2021 size 2 ayda bir duzenli mail geliyor mu sirada oldugunuza dair?

• @niwss Evet hocam, yaklaşık 11 tane mail almışım bu güne kadar.

• @steve2021 eger eb2 larin kendi icinde bir siralamasi varsa, hepimiz bi hesap yapmak icin sizin haberinizi bekliyoruz hocam. Tez vakitte gelir umarim

• Türk vatandaşı olup olmamakla ilgili kesin bir öncelik durumu yoksa EB2 NIW için de en az 22 ay görünüyor, kasım 2021 den sonra haziran temmuz 2022 ler var listemizde o arada umarım yığılma yoktur

• @cyberia merhaba, hangi şirketle çalışmaya karar verdiniz acaba? Bende karar aşamasındayım çünkü.

• @cyberia merhaba, hangi şirketle çalışmaya karar verdiniz acaba? Bende karar aşamasındayım çünkü.

• @steve2021 hangi millettensin? Türk değilse, hızlı hareket ediyorlarsa doğum ülkenize transfer olmayı düşündünüz mü?

• @u2rem
    Merhaba
    Bu bültendeki E2’ler EB2-NIW olmayabilir mi? Normal yatırımcı E2 vizesi olabilir mi?

• @adedammy009 Ben İran'lıyım ve uzun zamandır Türkiye'de yaşıyorum. Maalesef bizim ülkede ABD büyükelçiliği yok o yüzden transfer yapmak da pek mümkün değil.

• @TOK, içinde söyledi: ABD’de Bir İş Teklifi Gerektirmeyen Green Card Başvurusu (EB-2 veya NIW)

@u2rem
    Merhaba
    Bu bültendeki E2’ler EB2-NIW olmayabilir mi? Normal yatırımcı E2 vizesi olabilir mi?

Yatırımcı E2 vizeleri de mi immigrant vize oluyor hocam? Öyleyse durum daha da vahim. Ben hep EB2 NIW olarak düşünüyordum E2 leri

• @u2rem @TOK Yatirimci vizesi olan E1 ve E2 vizeleri nonimmigrant vizelerdir. Dogru biliyorsunuz. Karisiklik suradan kaynaklaniyor; vizeniz basildigi zaman EB2’ler icin pasaportta E21 kodu oluyor. Sanirim bu yuzden karistiriliyor. Linkte immigrant visa kodlarini gorebilirsiniz. Vizeniz basildiginda, basvurdugunuz kategoriye gore linkte belirtildigi sekilde kod yer aliyor.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 54
  • 4
  • 35
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

45

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |