Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @black21

evet ekstra dökümanlarada ihtiyacınız var.

aşağıda detaylıca yazdım daha öncesinde

@grounddreamer, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

@About-You Merhaba ;

• size gelen mektupların çıktılarını alın.

• Başvuruyu sadece kendiniz yapmış iseniz mektup ve pasaportunuz ile VFS ye gidip ( randevu almanıza gerek yok ) " pasaport teslimi için geldim" deyip direk canada bölümüne geçiş yapın.

• Eğer aile başvurusu ise , diğer katılımcıların pasaportlarını da siz teslim edecekseniz " yetkilendirme yazısı" imzalatmanız gerekiyor. Bu yetkilendirme yazısı mektup ve pasaportlar ile aynı şekilde VFS ye gidin.

bunun için (https://visa.vfsglobal.com/tur/en/can/passport-submission ) kısmını okuyun.
    Bu bölümde "A duly filled out VFS Global Consent Form. Please ensure the authorized representative sections are completed." formu doldurmanız gerekiyor. Eğer diğer aile üyeleri de bizzat teslim de orada bulunacaklar ise bu formu doldurmaya gerek yok.

• Eğer aile başvurusu ise ve biyometri vermeyen birey var ise ( çocuğunuz ) yanınızda nakit 198 TL para bulundurun. o anda parayı nakit tahsil ediyorlar.

Daha sonra pasaportunuz Ankaraya gidecek ve Konsoloslukta pasaportlarınız basılacak. Bu bir süreç sürecin adımlarını aşğıdaki paylaştığım linkten takip edebilirsiniz. Sizin başvurunuz onaylandığı için siz zaten şu anda 4. adımı tamamlamışsınız. ( bu link sadece size e-mail ile gelen bildirimlerin ne anlama geldiğini içeriyor. Başvurunuz hangi aşamada olduğunu öğrenmek için vfs glolabalin sitesinden takip etmeniz gerekiyor. )

Gelen e-maillerin ne anlama geldiğini anlatan yazı : https://www.am22tech.com/ca/vfs-message-meaning/

Pasaport tesliminden sonra Başvurunuz güncel durumunu takip edebileceğiniz link :

https://www.vfsglobal.ca/IRCC-GPTWave1/Track/Index?q=shSA0YnE4pLF9Xzwon/x/CQ1P0LBKn66dLdNUfueK+wgQK15FNs3yVpXjESPsPIkYqDL56on8vfAnBfe7K1ejg==

• @About-You, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

Selamlar Kanada turist vizemle birlikte pasaportumu bugün VAC Istanbul'dan teslim aldım. Tüm süreci özetlemem gerekirse;

• Başvuru 1 Mayıs
    • Parmak izi daveti 2 Mayıs
    • Parmak izi verilmesi 4 Mayıs
    • Parmak izi onayı 8 Mayıs
    • Vize Onayı 30 Mayıs
    • Pasaport Teslimi 31 Mayıs
    • Pasaportun IRCC Ankara'ya ulaşması 1 Haziran
    • Pasaportun VAC Istanbul'a ulaşması 14 Haziran

parmak izi vermek için ve pasaport teslimi için vfs'den randevu almak gerekiyor mu?

• @katafalk2 merhaba, size bir link geliyor, oradan vfs yönlendiriliyorsunuz ve randevu alıyorsunuz.

• @ogün-burak, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

@katafalk2 merhaba, size bir link geliyor, oradan vfs yönlendiriliyorsunuz ve randevu alıyorsunuz.

teşekkür ederim. biyometrikten kasıt sadece parmak izi almak mı yoksa fotoğraf da çekilecek mi? çünkü yüklediğim fotoğraf sinekkaydı ama ben şu an baya sakallıyım 🙂

• @katafalk2 ben 8 Haziran'da gittim, parmak izi ve fotoğrafı tek seferde aldılar. bu arada turist vizesine başvurdum, bana uygulananı anlatmak istedim 🙂

• @grounddreamer Geç yazıyorum ama çok teşekkür ediyorum size 🙏

• Tekrar merhabalar, acaba ts2023 vizesine başvuru hakkında bilgisi olan var mıdır?

Kanada geyikleri İnstagram sayfasında 13 haziran tarihli postta, Orada öğrenci vizesiyle bulunuyorken, ts2023 ile öğrenci vizesini iptal etmeden, ayrıca çalışma vizesine başvuruda bulunabileceği ve alınabileceği söylendi. Hatta kendi çalışanlarından 2 öğrenci videoda bu şekilde öğrenci olup, öalışma vizeside aldığını yazmış.

Ancak resmi sitede, sadece mevcut vizeyi uzatmak ve mevcut vizeyi değiştirme seçeneği var.

Burcu Akyol videonun altında bir yoruma, kendileri temsilci portalından istedikleri vize türünü seçerek ilerlediklerini, bizlerin gördüğü ekrana aşina olmadığını yazmış.

Kafalar iyica karıştı, resmi sitede görmeyince kime inanacağız?

• selamlar, ilk defa bir pasaport aldım ve kanada için vize başvurusu yapmak istiyorum. 2 aydır çalışmıyorum. lisans mezunu ve 5 yıllık bir çalışma geçmişim bulunmakta. başvuru yaparken gereken evrakları toplu olarak nerede bulabilirim ? kimisi banka dökümü diyor kimisi gerek yok diyor anlamadım. amacım turist olarak gidip permite başvuruda bulunabilmek. sizce çalışmadığım için red yeme olasılığım yüksek mi? ayrıca deprem bölgesinde yaşıyorum. teşekkürler

• @black21 TS2023 ten yasal statü ile Canada da bulunuyorsanız hangi statü olursa olsun faydalanabilirsiniz.

TS2023 ten faydalanmanız diğer statünüzü ihlal etmez. Bu şu demek oluyor. Öğrenci / Çalışan / Turist vizesi ile Canada da iken TS2023 e başvurup sonuç geldiğinde de her 2 statünüzüde korumuş olursunuz.

Umarım anlatabilmişimdir. TS2023 ile ilgili detayları aşağıdaki linklerden temin edebilirsiniz.

• @grounddreamer Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim bilgi paylaşımınız için. Vermiş olduğunuz linklerde de içeriği daha önce okumuştum, ama vize türü değişimi yada mevcut vizenin uzatılmasından bahseditor. Hatta resmi sitede direk başvuru yapar gibi ilerlemeye çalıştığınızda bu iki seçenek çıkıyor. Oyüzden emin olamıyoruz öğrenci vizesinin yanında çalışma vizesine nasıl başvuracağız

@grounddreamer, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

@black21 TS2023 ten yasal statü ile Canada da bulunuyorsanız hangi statü olursa olsun faydalanabilirsiniz.

TS2023 ten faydalanmanız diğer statünüzü ihlal etmez. Bu şu demek oluyor. Öğrenci / Çalışan / Turist vizesi ile Canada da iken TS2023 e başvurup sonuç geldiğinde de her 2 statünüzüde korumuş olursunuz.

Umarım anlatabilmişimdir. TS2023 ile ilgili detayları aşağıdaki linklerden temin edebilirsiniz.

• Bu arada kendisi öğrenci vizesi alıp, 6 yaşından büyük çocuğu olan var mı? Çocuğu için ne vizesi verildi?

Ben şimdi fark ediyorum ki, eşimin okuluna kayıt yapan eğitim danışmanı, ben ve oğlum içinde vizeye başvurmuştu.

Eylülde ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan oğluma ziyaretçi vizesi olarak başvurmuş. Ona da öğrenci vizesine başvurması gerekmez miydi? Şimdi bu durumda ilkokul kaydını yaptıramayacak mıyız? Nasıl çözebiliriz bu sorunu😔

• @black21, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

Bu arada kendisi öğrenci vizesi alıp, 6 yaşından büyük çocuğu olan var mı? Çocuğu için ne vizesi verildi?

Ben şimdi fark ediyorum ki, eşimin okuluna kayıt yapan eğitim danışmanı, ben ve oğlum içinde vizeye başvurmuştu.

Eylülde ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan oğluma ziyaretçi vizesi olarak başvurmuş. Ona da öğrenci vizesine başvurması gerekmez miydi? Şimdi bu durumda ilkokul kaydını yaptıramayacak mıyız? Nasıl çözebiliriz bu sorunu😔

İşin aslı kanada vize sürecinde benim anladığım eğer göçmen başvurusunda bulunmuyorsanız ki yanılmıyorsam eşiniz öğrenci olarak orada bulunacak (yani okul bitince geri gelecek) siz ve diğer bitin aile üyelerine de ziyaretçi statüsünde vize veriliyor. Lakin emin olmamakla beraber oğlunuzun okula kayıt olmasında sizin statüsün önemli değil yani öğrenci ziyaretçi vs. sonuç olarak eşiniz öğrenci olarak siz ise eşinizden dolayı çalışma izni alabileceksiniz. bu şartlar doğrultusunda oğlunuzu da okula kaydedebileceksiniz. Lakin gene de bu işleri daha iyi bilen hatta orada olan arkadaşlar varsa daha net cevap vereceklerdir.

• keşke birisi benim de sorumu cevaplamış olsaydı 🙂 birisi danışmanlık firmasının evrakta oynayarak yani hesabında olmayan parayı fazlasıyla göstererek vizeden onay aldığını belirtti. böyle bir şey araştırılmıyor mu yani? ben bunun için 2 gündür bekliyorum hesabımda döviz olarak az bir para var şaka gibi ama 30 dolar civarı ama kalan kısım tl, altın ve yatırım hesabımda. bu bana bir sıkıntı yaşatır mı eğer yaşatırsa diğer hesaplarımdan eklemek zorunda kalacağım dolar olarak. ek olarak 2 aydır çalışmıyorum bu bana bir problem yaşatır mı ? teşekkürler

• @0xumut, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

keşke birisi benim de sorumu cevaplamış olsaydı 🙂 birisi danışmanlık firmasının evrakta oynayarak yani hesabında olmayan parayı fazlasıyla göstererek vizeden onay aldığını belirtti. böyle bir şey araştırılmıyor mu yani? ben bunun için 2 gündür bekliyorum hesabımda döviz olarak az bir para var şaka gibi ama 30 dolar civarı ama kalan kısım tl, altın ve yatırım hesabımda. bu bana bir sıkıntı yaşatır mı eğer yaşatırsa diğer hesaplarımdan eklemek zorunda kalacağım dolar olarak. ek olarak 2 aydır çalışmıyorum bu bana bir problem yaşatır mı ? teşekkürler

Öncelikle iyi forumlar. Ardından aslında konsoloslukların hangi bilgilere nereden ulaştıklarını bu sitedeki en tecrübeli arkadaşlar bile tam olarak bilemiyor. Sadece insanların başına gelenlerden bir çıkarsamada bulunuyorlar. Yani yanlış beyan anlaşılır mı anlaşılmaz mı bilemem ama anlaşılırsa ömrü billah işin kalmaz o ülkeyle. :)) Gelelim diğer kısma yanılmıyorsam sizden sadece dolar hesabınızı değil bütün birikimlerinizi göstermenizi talep ediyorlar araba, ev, arsa, işyeri ve nakit hatta borsa kripto para vs. elinizde maddi olarak karşılığı olan ne varsa altınlarınızı bile faturası varsa gösterebilirsiniz ya da bankadaki altın hesaplarını beyan edebilirsiniz. Dolara falan çevirmenize gerek yok. Çalışmama konusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz var. Ama maddi gücünüz yerindeyse bence aşılabilecek bir sorun yok eğer maddiyat yetmiyor ve son iki aydır çalışmıyorsanız bence biraz daha erteleyip işe girip sonrasında başvurabilirsiniz. kısacası umarım benden daha iyi bilen biri de yorum yapar.

• TS2023'den faydalanmak istiyorum, Kanada Visitor vizesine başvuru yapıp eğer vizeyi alabilirsem yasal statü sahibi olduğum ve Temporary resident sayıldığım için daha sonrasında Kanada'ya birkaç günlüğüne gidip 3 yıllık çalışma iznine başvurabiliyorum fakat aklıma takılan birkaç soru var;

Visitor -> worker statü değişikliği için en geç 25 Eylül'e kadar Kanada'ya gidip başvurmam gerekiyor fakat gereken belgeler ve başvuru yapmam gereken yer hakkında genel bir bilgi bulmak çok zor çünkü sınırlı süreli yapılan bir durum ve alınan sonuçlar hakkında bir bilgi ortada yok. (Danışmanlık hizmeti almak istemiyorum çünkü Kanada Visitor vizesi için zaten elimde olan tüm maddi durumumu ayarlamaya çalışıyorum ve bunun için harcayabileceğim bir bütçe yok bu yüzden bilgili kişilerin yardımına ihtiyacım var.)

Aşağıdaki sorularıma yanıt verebilecek kişiler varsa çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ediyorum.

1- Visitor vizesi için ne kadar maddi durum göstermek sizce daha doğru olur?
    2- Daha önce bir vize geçmişim yok 14 Eylül 2021 tarihinde çıkarttığım 10 yıllık bir Türk Pasaportum var, eğer Visitor vizesi çıkarsa 8 yıllık mı vize alabiliyorum yoksa 6 aylık bir vizem mi oluyor?
    3- Visitor vizesi alabilirsem Kanada'da bunu nasıl, nereden Worker vizesine çevirebileceğim hakkında ve hangi belgelerin gerektiği herhangi bir kaynak var mı ya da hangi adımları izlemeliyim?
    4- Visitor vizesi ile sanırım 6 ay kalabilmekteyim fakat maliyetleri düşürmek için Worker vizesine çevirme işlemini yaptıktan sonra Türkiye'ye geri dönmek zorundayım. eğer Work permit elde edersem ve önceki visitor vizemin süresi dolmuşsa tekrar kanadaya gelebilmek için visitor vizesi mi almalıyım?
    5- Türkiye'de yaşayan biri olduğum için ve kur farkları yüzünden Kanada'ya gitme maliyetleri çok yüksek, bu yüzden en uygun nasıl uçak bileti bulunabilir ve orada Visitor to Worker'a başvuru yaparken birkaç günlüğüne kalacak yeri nasıl daha uygun maliyetlere halledebilirim?
    6- Kanada'ya gitme durumunda iletişim için nereden hat almak gerekir önereceğiniz bir çözüm yolu var mıdır?
    7- Ekstra önerebileceğiniz bir tavsiye varsa çok yardımı olur.

• @Axiqp, içinde söyledi: Kanada Turist Vizesi Başvurusu

TS2023'den faydalanmak istiyorum, Kanada Visitor vizesine başvuru yapıp eğer vizeyi alabilirsem yasal statü sahibi olduğum ve Temporary resident sayıldığım için daha sonrasında Kanada'ya birkaç günlüğüne gidip 3 yıllık çalışma iznine başvurabiliyorum fakat aklıma takılan birkaç soru var;

Visitor -> worker statü değişikliği için en geç 25 Eylül'e kadar Kanada'ya gidip başvurmam gerekiyor fakat gereken belgeler ve başvuru yapmam gereken yer hakkında genel bir bilgi bulmak çok zor çünkü sınırlı süreli yapılan bir durum ve alınan sonuçlar hakkında bir bilgi ortada yok. (Danışmanlık hizmeti almak istemiyorum çünkü Kanada Visitor vizesi için zaten elimde olan tüm maddi durumumu ayarlamaya çalışıyorum ve bunun için harcayabileceğim bir bütçe yok bu yüzden bilgili kişilerin yardımına ihtiyacım var.)

Aşağıdaki sorularıma yanıt verebilecek kişiler varsa çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ediyorum.

1- Visitor vizesi için ne kadar maddi durum göstermek sizce daha doğru olur?
    2- Daha önce bir vize geçmişim yok 14 Eylül 2021 tarihinde çıkarttığım 10 yıllık bir Türk Pasaportum var, eğer Visitor vizesi çıkarsa 8 yıllık mı vize alabiliyorum yoksa 6 aylık bir vizem mi oluyor?
    3- Visitor vizesi alabilirsem Kanada'da bunu nasıl, nereden Worker vizesine çevirebileceğim hakkında ve hangi belgelerin gerektiği herhangi bir kaynak var mı ya da hangi adımları izlemeliyim?
    4- Visitor vizesi ile sanırım 6 ay kalabilmekteyim fakat maliyetleri düşürmek için Worker vizesine çevirme işlemini yaptıktan sonra Türkiye'ye geri dönmek zorundayım. eğer Work permit elde edersem ve önceki visitor vizemin süresi dolmuşsa tekrar kanadaya gelebilmek için visitor vizesi mi almalıyım?
    5- Türkiye'de yaşayan biri olduğum için ve kur farkları yüzünden Kanada'ya gitme maliyetleri çok yüksek, bu yüzden en uygun nasıl uçak bileti bulunabilir ve orada Visitor to Worker'a başvuru yaparken birkaç günlüğüne kalacak yeri nasıl daha uygun maliyetlere halledebilirim?
    6- Kanada'ya gitme durumunda iletişim için nereden hat almak gerekir önereceğiniz bir çözüm yolu var mıdır?
    7- Ekstra önerebileceğiniz bir tavsiye varsa çok yardımı olur.

İyi forumlar elimden geldiğince araştırmalarımdan aklımda kalanları seninle paylaşayım.

1. ortalama kişi başı minimum 10.000 CAD ama mümkünse 15.000 CAD (inan burası en önemli kısım mümkün mertebe en üst seviye) tek kişi gideceğinin hesap ederek yazdım.

2. Kesinlikle pasaport bitiş tarihinden uzun vize vermez Kanada. Bunu da her platformda dile getirirler. Kanada genel olarak vize verdiğinde pasaport süren kadar vize verir yani 10 yıllık maksimum vize alabilirsin genel olarak 10 yılın altında vize verdiğinin sadece 1 kişide duydum yani süreyi konsolosluk belirleyecek.

3. Bu konuda inan pek bilgim yok ama oraya gidince mutlaka bir Türk arkadaş sana bu süreçte yardımcı olacaktır. Yani orada yaşayan Türklerle iletişimin yollarını bulabilirsin. Ama illa bir site üstünden araştırma yapacaksan

resmi siteleri buradan inceleme yapabilirsin.

4. Bu aslında vizeni aldıktan sonra cevap araman gereken bir soru. ancak şöyle yapabilirsin. Kanada'ya gidip vize başvurusu yapıp geri gelip 6 aylık vize süren dolmadan tekrar Kanada'ya dönebilirsin. Ama dediğim gibi dereyi görmeden paçaları sıvamamak lazım.

5. bu soru da vize aldıktan sonra sorulması gereken bir soru. Ancak Airbnb üzerinden ucuza oda kiralayabilirsin. Skyscanner ya da kayak üzerinden ucuz bilet bulma şansın var.

6. Hat almak için söylenen en güze tavsiye kampanyaların kıyaslanması ile hat alımı yapmaktır. Yani Kanada da pek çok Gsm operatörü var en uygunu senin beklentine göre belirlenir.

7. Vize başvurusunda bulunacak ve bu kadar masrafa gireceksen güzel arkadaşım genel olarak yazdıklarından anladığım ilk defa böyle bir süreç yaşayacaksın ki inan bana işi bilenlerin bile Kanada vizesi doldururken saatler harcadığını bilmelisin. Ve daha da kötüsü bir yanlışında vizeni reddedebilirler. O sebeple lütfen bir bilen ile çalışmaya çalış. olmadı bu sitedeki yöneticilerden en azından danışmanlık talep et ki bari emeklerin ve masrafların boşa gitmesin.

Umarım faydam olmuştur.

• @grounddreamer Merhabalar ;zaten olması gerek o şekilde.

Daha öncede söylediğim gibi. " TS2023 " ten faydalanmanız diğer elde ettiğiniz statülerinizde bir değişiklik yapmaz.

• kanada turist vize başvuru aşamasındayım evrak topluyorum devlet memuru olup bu vizeyi alanlar işyerinden hangi belgeleri istedi. maaş bordrosunun onaylı olması mı gerekiyor. depremzede olduğumuzu nasıl belirtmemiz gerekiyor. Niyet mektubu nereye yükleniyor başvuru esnasında mı yükleniyor. cic gc ca da okuduğum kadarıyla fotokopi belgelerde aslı gibidir onayı mı olması lazım. Çeviri yapılması gereken belgeler hangileridir.

• Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

• Özel sektörde çalışan biriyim @nbbyr gibi çalıştığım yerden herhangi bir belge almam gerekiyor mu çünkü izlediğim şu 2 videoda çalışmaya dair herhangi bir belge istenmiyor istense bile çalışma yerimden izin alabileceğim meçhul bu durumda işyeri ile ilgili herhangi bir belge vermem zorunlu mu yoksa opsiyonel midir? Ne yapmalıyım?

Benzer Başlıklar

• 1
  • 6
  • 8
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

49

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |