Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!

• İki kişi için ( çocuksuz) ayda min. 3.000$ yeter kanaatindeyim.
    4,5,6 bin dolar olsa tabiki daha iyi olur.

Ama bayağı bir tassarruf ile min 3.000 diyorum.

Benim bulunduğum yerde ayda 10.000 dolarada geçinen var 3.000 dolarada.

Yaşam tarzına bağlı harcamalar değişir.

• @senay-sirin Cevaplar için teşekkürler.Dikkate alacağım çıkması durumu oluşursa bu durumu.4000 dolar 4000 tl kıyaslamasını pek anlayamadım ama kusura bakmayın.

4000 dolar tek kişi asgari ücretten çalışması durumunda karşılaması zor bir tutar gibi geldi bana.Özellikle tek başına uber lift vs. araçla yapılacak işlerde bu tutarın karşılanması zor gibi.İki kişinin çalışması gerekir sanırım.

@divionyedi
    Ekstra harcamalar illaki olacaktır.İstanbul'da da ek maliyetler sürekli karşımıza çıkıyor maalesef.Ancak dediğim gibi buradaki kadar ilk dönemlerde orada rahat olamayacağımız aşikar.Hem TL Dolar durumundan ötürü hem de iş durumlarından ötürü.İlerleyen zamanlarda bunlar oturduktan sonra 3000 dolar normal gelebilir harcamalar için.İlk etapta ilk giden arkadaşlar gibi kısıtlı olarak geçinmeye çalışmak en mantıklısı bence.

400 dolar mutfak için yetmez demişsiniz ama 100 dolar a alınanlara baktığımda bizi fazlasıyla götürür gibi geldi.2 kişiyiz şu an; 400 bile yazarken çok gelmişti bana fazla fazla yazayım demiştim.

Siz hangi bölgedesiniz hocam bu arada?

Konuyu biraz lift uberden çıkardım sanırım kusura bakmayın.

• @newman Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@teufel Siz, ABD'ye yeni gidenlerin verdikleri rakamlardan ziyade, Senay hanim gibi uzun suredir orada yasayanlarin sozlerine itibar edin. Bence de 2 cocuklu bir ailenin normal gecinebilmesi icin minimum 4000 dolar gerekli. Ki bu miktar da Texas mutevazi eyaletler icin. NY, SF gibi yerlerde bu miktar da yetmez.

Doğrudur hocam.O zaman şöyle bir şey söylesek yanlış mı olur acaba.Asgari ücret üzerinden bir kişi çalışarak bir aile geçindirme olayı Abd sınırlarında da mümkün değil giderler ortalama bu tutarlarda olursa.Net 4000 gerekiyorsa vergisiyle ayda 4400 civarı bir kazanç elde etmek gerekir.Haftada bir gün dinlense günlük 170 dolar para kazanması gerekir.Yanlış mı düşünüyorum.Asgari ücretle kimse çalışmıyor sembolik o rakamlar diyenlerin yazılarını okumuştum bir kaç yerde ama.7,5 saat asgari max 10 dolar olur sanırım saatlik ücret çokta artacağını sanmıyorum vasıfsız bir eleman için.10 dolar olsa 17 saat çalışmak demek bu da.

• @teufel Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@newman Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@teufel Siz, ABD'ye yeni gidenlerin verdikleri rakamlardan ziyade, Senay hanim gibi uzun suredir orada yasayanlarin sozlerine itibar edin. Bence de 2 cocuklu bir ailenin normal gecinebilmesi icin minimum 4000 dolar gerekli. Ki bu miktar da Texas mutevazi eyaletler icin. NY, SF gibi yerlerde bu miktar da yetmez.

Doğrudur hocam.O zaman şöyle bir şey söylesek yanlış mı olur acaba.Asgari ücret üzerinden bir kişi çalışarak bir aile geçindirme olayı Abd sınırlarında da mümkün değil giderler ortalama bu tutarlarda olursa.Net 4000 gerekiyorsa vergisiyle ayda 4400 civarı bir kazanç elde etmek gerekir.Haftada bir gün dinlense günlük 170 dolar para kazanması gerekir.Yanlış mı düşünüyorum.Asgari ücretle kimse çalışmıyor sembolik o rakamlar diyenlerin yazılarını okumuştum bir kaç yerde ama.7,5 saat asgari max 10 dolar olur sanırım saatlik ücret çokta artacağını sanmıyorum vasıfsız bir eleman için.10 dolar olsa 17 saat çalışmak demek bu da.

Ben 4 bin dolar derken, rahat, para hesabi yapmadan, ortalama bir hayat standardi demek istedim, yanlis anlasilmasin. Normalde 2 kisiye, harcamalariniza dikkat ederseniz 2000-2500 de yeter.
    Ayda $400 mutfak harcamasi ile gecinirsiniz, ama para sorun olmasaydi, istediginizi alsaydiniz ayda $1000 rahat harcardiniz.
    Borc odemeye calisan amerikalilarin soyle bir hesabi var: mutfak icin kisi basi ayda $100 ile idare edebilirsiniz diyorlar. Cogu insan bunun cok zor/imkansiz oldugunu dusunuyor, ama yapanlar da var. Sirf para biriktirebilmek icin indirimleri takip eden, en ucuz hesapli seyleri alan kisiler. Youtube da da videolari var. Gercekci mi show amacli mi siz karar verin. Mesela bir tanesi su:

• @malkoç-ömer CA'da sizin görüp bildiğiniz en hesaplı, vukuatsız, doğru düzgün yaşanabilecek şehir/muhit neresi var acaba? (hesaplı ve vukuatsız ters orantılı ama yine de birbirine yakın olanı vardır.)

• @senay-sirin Tabi doğru diyorsunuz.İlk dönemleri atlattıktan sonra kazançla da orantılı olarak gider kalemleri de otomatikman artıyordur.Kişi başı 100 dolar biraz fanteziye kaçar sanırım ama en azından 200 dolarla Tr şartlarında asgari ücretlinin mutfağından daha zengin bir mutfakla karşı karşıya kalınır sanırım.Amacım burada asgari çalışanları küçümsemek değil; çoğu evin mutfağında pirzola bonfile vs. gibi ürünler ayda bir kez girerken en azından bu tutarların içerisinde bu saydığım ürünleri bir kaç kalem şeklinde görmek mümkün gibi.400 doları da oranın şartlarına göre ben çokta küçümsemiyorum az çok takip ettiğim kadarıyla.

Tekrar teşekkürler.İyi günler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@malkoç-ömer CA'da sizin görüp bildiğiniz en hesaplı, vukuatsız, doğru düzgün yaşanabilecek şehir/muhit neresi var acaba? (hesaplı ve vukuatsız ters orantılı ama yine de birbirine yakın olanı vardır.)

https://yesilkartforum.com/forum/category/18/california

• Biz 2 kişiyiz ve haftalık birkaç kap yemek yapma ve salata malzememiz en fazla 50$ tutuyor. Ve bunun içinde “AA şu indirime girmiş alalım da yeriz yaa” dediğimiz ekstra seyler de var.

• @damladav Teşekkürler bilgi için.

Bu tarz işlerle tam zamanlı olarak ilgilenen ve güncel gelir durumuyla ilgili olarak bilgi verebilecek kimse var mı acaba ?

• 2 adet T-Bone Steak Walmart'da $15. Gravy'si, papates puresi, haslama vegetable ve salatasi da bir $15 desek, £30 eder. Iki genc insan Cumartesi aksami kuru kuruya yemek olur mu? Soyle mutevazisinden 20 dolara bir sise de sarap desek, alin size bir ogun yemegin minimum maliyeti £50.
    Haftalik toplam 50 dolar harcama, sadece bulgur pilavi yiyince mi oluyor?

• @damladav @newman Youtube 100$ civarı alışveriş videosu ile dolu resmen. Genellikle alışveriş sepetlerinde 1 haftalık et,süt, yumurta, ekmek, meyve, su, bira, sebzeler ve meyveler, yağlar, kahvaltılıklar oluyor. Ben hemen hepsini -ve hala yenilerine denk gelince görgüsüzce- izliyorum. 100$-170$ arası 2 kişi için 1 hafta yetecek malzemeyi kesinlikle alıyorlar. Temel gıda maddelerinde 2 kişi aylık 400-700$ arası maksimum harcama olacağını biliyorum.
    Beslenme alışkanlığına göre de 50$/hafta da çok gerçekçi bir rakam. Maalesef ben et konusunda biraz obur olduğumdan 100$/haftaya daha yakınım 🙂

• @caglaror eti costcodan alıyoruz böylece daha toplu ve uygun oluyor. Mesela 5lbs kıymayı 23$a aldım. Ayni şekilde 5lbs parça et 30$ alıyorum. Buzluga atıyorum ve daha uzun süre kullanabiliyorum. Siz 2 ayda bitirmezsiniz de 1 ayda bitirirsiniz 🙂 tavuk göğsü 5li büyük paket olarak satılıyor 11$a aldım. Yanı Ete doyuyorsunuz arada sebze yiyeyim falan diyorsunuz :))

• @damladav :)))) Bir Adana'lı için cennet 🙂

• @newman siz evinizde her gün t bone steak yiyip 1 şişe şarap mi iciyorsunuz?

• @damladav yok hergun degil hafta da, bazen ayda bir onu da hanimla beraber iciyoruz. T-bone steak hergun olsa yenir, bence en guzel et o. Birde lamb chops. Size de tavsiye ederim.

• @newman tesekkurler biz yeterince yiyoruz. Siz Amerika’ya gelince evinizde her gün yersiniz bütçenizi de ona göre yaparsınız. Sonuçta bu isler göreceli benim yemek tarzım ve yaşantım bu şekilde. İnsanları yanlış yönlendirmezseniz daha uygun olur.

• @damladav insanlari yanlis yonlendiren asil sizsiniz. Haftalik toplam harcamamiz 50 dolar diyen akillara ziyan aciklamayi baska biri mi yapti burada?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman Uber ve Lyft Şoförlüğü içinde söyledi:

@damladav insanlari yanlis yonlendiren asil sizsiniz. Haftalik toplam harcamamiz 50 dolar diyen akillara ziyan aciklamayi baska biri mi yapti burada?

En basta anlamasi zor gelebilir ama 4 Koreli ogrenci arkadasim vardi beraber yasayan, New York'ta toplu alisveris yapip evde butun yemekleri beraber yapiyorlardi, her ogun kisi basi 3-4 dolar gibi bir sey tutuyordu; dolayisiyla nerden ne almasi gerektigini bilen biri icin (ve ozellikle toplu alisveris yapan biri icin) haftalik 50 dolar imkansiz bir sayi degil.

• @crazycells yahu birakin sevgili kardesim bu sabah aksam pirinc pilavi yiyen Koreli Hintli orneklerini. Ben 1.5 sene kaldiktan sonra daha gecen sene dondum o ulkeden. O kadar da bihaber degiliz. Akil mantik var. Hic mi caniniz mesela salmon balik yemek istemez, karides, oyster caniniz cekmez, guzel bir prime steak hic yemezmisiniz? Evinize hic es dost misafir gelmez mi? Hic mi ikramda bulunmazsiniz? Lafa bakin, yemegiyle hosafiyla tatlisiyla haftalik masrafi 50 dolar bile tutmuyormus iki kisinin. Ben mi insanlari yanlis yonlendiriyorum?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

54

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |