Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Rüştü-Gürbüz Cok tesekkür ederim

• @Bberturk Sag olasin 🙂

• @grafikerbey, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

Herkese selamlar, 24 Mart 2023 sabah 07:30’da eşim ile birlikte istanbul’da randevuya katıldık. Sırayla neler yaşadığımızı anlatayım.

Randevu benim adımaydı ve ek olarak seyahatimde eşiminde bana eşlik edeceğimi kendi ds160 formunda belirtmiştim, eşime de kendime de ayrı ayrı ds160 formu doldurmuştuk özetle.

Öncelikli olarak sabah 7’de konsolosluğun önünde bulunduk. İlk olarak 07.30 randevusu sıraya sokuldu ve sıradaki kişiler tek tek içeri alındı. Tek tek alınan kişiler üst aramasından geçti. Ardından pasaport fotoğraf kontrolü yapıldı. Randevumuz birlikte olduğu için pasaportlarımızın check-in işlemi birlikte yapıldı. Üzerimizdeki belgeleri, araba anahtarını ( araba anahtarı ile içeri girmekte bir sakınca yok fakat akıllı saat, telefon, çanta gibi eşyalar içeri alınmıyor. Garanti olması adına eşim takı takmadı. Alyansalarımız harici bir takı üzerimizde yoktu.), ceketlerimizi bir kutuya koyup x-ray cihazına yönlendirildik. X-ray cihazı öncesi bir görevli iki avcumuza ıslak bir şey sürdü (bunun ne olduğu konusunda fikrimiz yok sadece tahmimimiz var.) Demir sağlam bir kapıdan geçerek x-ray cihazı kontrolünü de atlattık. (İçeriye 3 kişi şeklinde aldılar.) kontrol ardından vize katına ulaşmak için asansör kullandık. Vize katına 3 kişi olarak çıktık. (ÖNEMLİ KISIM KESİNLİKLE MASKELİ OLMALISINIZ!) Vize katına ulaştığımızda yine bir demir kapıdan geçerek (içeriden butona basılarak açılıyor ve kendinize doğru çekerek açılan ağır bir kapı) vize bürosuna ulaştık.

Burada ilk olarak 2 kişiden oluşan görevli ekibi tek tek ds160 formunun barkodunu okutarak işlemleri yaptı. Ardından bizi pasaport kontrolüne yönlendirdi. Pasapor kontrolü sonrası hemen yanında bulunan vezneden parmak izlerimiz alındı. Sonrasında görüşme sırasına girdik.

Görüşme sırası bize geldiğinde çift olarak mülakatımıza başlandı. Mülakatımıza Türkçe olarak başladık. İngilizce konuşmanın çok önemli bir kriter olmadığınız gözlemlemiş olduk. Pozitif enerjiye çok önem verdiklerini gözlemledik. Günaydın merhaba ve nasılsınız şeklinde görevliye yaklaşmamız yüzünde bir tebessüm oluşturarak onu baya şaşırttı. Onlarında bir insan olduğunu unutmadan yaklaşmak önemli.

Görevlinin bize sormuş olduğu sorular ve cevaplarımız şu şekilde ;

-Evli misiniz?
    +Evet.
    -Amerika’ya neden gitmek istiyorsunuz?
    +Temmuz 2023, 3. Evlilik yıl dönümümüz ve evlilik yıl dönümümiz için New York tatili planımız var.
    -Meslekleriniz nelerdir, kaç yıldı çalışıyorsunuz ve maaşınız ne kadar?
    +Eşim ve bende özel sektör çalışanıyız. Bu sorulara doğru bir şekilde yanıt verdik.
    -Çocuğunuz var mı?
    +Soruya esprili bir şekilde yok ama bir gün o da olacak umarım dedim. Görevli tebessümle yanıt verdi.
    +Daha önce yurtdışına çıktınız mı?
    -Evet, Yunanistan ve Almanya’ya gittik.
    -Amerika’da akrabanız var mı?
    +Hayır.
    -Türkiye’de kardeşiniz var mı?
    +Evet benim bir kız eşimin bir erkek kardeşi var.
    -Anne babalarınız burada mı?
    +Ben annemin sağ babamın vefat ettiğini söyledim. Görevli üzüldüğünü yine ifadeleriyle belirtti. Eşimin anne babası sağ olarak cevap verdik ve ailelerimizin Türkiye’de olduğunu belirttik.
    -Kaç gün kalacağımız sordu.
    +12 gün olarak yanıtladık.

Bize sorulan bütün sorular bu kadardı. Hazırladığımız hiçbir belgeye bakılmadı. Seyahat planımız, para durumumuz, mal mülk durumumuz sorulmadı. Sizin yine de hazırlıklı olmanızda fayda var.

Ardından görevli pasaportlarımızı birleştirip çekmecede bir şeyler aramaya başladı ve o an vizemizin onaylandığını anladık. Pasaportlarımızı lastikleyip köşeye koydu ve bize vizeniz onaylandı yazılı kağıdı uzatarak gülümsedi. “Vizeniz onaylandı.” Dedi. Kendisine teşekkür edip, iyi çalışmalar dileyerek oradan ayrıldık. Pasaportumuzu ptt’den teslim alacağız. Şuan merakla beklemekteyiz çünkü vizemizin kaç yıl olduğunu söylemedi o an heyecandan sormak bizimde aklımıza gelmedi.

Bizim tecrübelerimiz bunlar. Umarım sizlere olumlu anlamda bir destek olur.

Selamlar sizlere bir sorum olacak. Bugün benim pasaportum geldi, 10 yıllık vizem verilmiş şekilde ancak eşiminki gelmedi aynı anda işlemi yapmamıza rağmen bu doğal bir süreç mi acaba? Bilgilendirebilir misiniz? Çok teşekkürler şimdiden.

• @grafikerbey farklı zamanda basıp gönderirler.

• Herkese merhaba . @grafikerbey ve yakın zamanda mülakata giriş yapmış arkadaşlara bir şey danışmak istiyorum. Bizde eşimle birlikte 9 Mayıs 2023 tarihinde turistik vize mülakatına gireceğiz. DS160 formumuzu 27 Ocak 2023 tarihinde doldurduk. Bilgilerimizde hiçbir değişiklik yok. Yani DS160 formumuzun dolduruluşu üzerinden 4,5 ay gibi bir süre geçmiş olacak. Tekrar doldurmamıza gerek var mı ? 6 ayı geçmemiş oluyor. Bu konuyla ilgili internette net bilgi bulamıyorum. Visa sayfasında da belirtilmiyor. DS160 formunun bir süresi var mı ? Mülakata yeni giren arkadaşlar kaç aylık DS160 formuyla girdiler ? Net bilgi istiyorum mümkünse. Eğer kabul ediliyorsa bir daha doldurmakla uğraşmak istemiyoruz. Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

• ⭐⭐⭐

@KADİR-AYTEKİN danışmanların verdiği tavsiyeler genelde bu yönde, aynı web browser üzerinden doldurursanız tıklayınca daha önce girdiğiniz bilglerin %80 i geliyor zaten, sadece seçmeli alanları tekrar seçmek gerekiyor. Görüşmeye girerken de yanınızda çıktısını alıp bunları dikkate alın diyorsunuz, ais ekranında bir şey yapmıyorsunuz.

• @KADİR-AYTEKİN selamlar, hiç bir değişiklik yapmanıza gerek yok eğer planda değişiklik yok ise. İçinize sinmiyor ise 1-2 saati ayırıp tekrar doldurabilirsiniz ancak sıkıntı çıkmaz doldurmasanızda. Muhim olan doldurduğunuz form x verdiğiniz cevapların uyumluluğu olur benim fikrimce.

• @KADİR-AYTEKİN Kadir bey merhaba. Biz 2 hafta önceden yeni ds-160 formu doldurup girmiştik, danışmanların tavsiyeleri de genellikle o yönde oluyor. 4,5 ay içerisinde gelir durumunda yaşanacak bir değişikliği bildirmekte fayda olabilir.

• Merhaba arkadaşlar.
    30 mart itibariyle 2 aile toplam 7 kişi vizelerimizi aldık.  Diğer arkadaşlara da yol göstermesi açısından yaşadıklarımızı yazacağım.

Öncelikle genel yaptıklarımız şöyleydi;
    Aralık ayında DS160 doldurduk ve randevuyu 7 kişi birlikte olacak şekilde Ekim ayına aldık. Ardından randevuları belirli aralıklarla kontrol ederek önce Haziran ayına ardından Mart ayının sonuna çektik.
    İlk girdiğimiz DS160 formunda planımız Nisan ortasında ABD`ye gitmekti bu değişti. Ve Yeni yıl ile birlikte gelirler ve bazı bilgilerimizde de değişiklik olduğu için Mart ayının ortasında tekrar hepimiz için yeni ds160 formları doldurduk. Formları doldururken tüm bilgileri doğru girdik, tatil planı ise girmedik.

Görüşme günü ise;
    Yanımızda telefon, akıllı saat vb herhangi birşey götürmedik. Sadece cüzdan ve evrakları götürdük. Ora da 2 dakikada bir uyarı yapıyorlar ama buna rağmen telefonla veya kocaman çantalarla girmeyi zorlayanlar oldu.

8:30 randevumuz için 07:50 de oraya gittik. Saatlere göre sırayla içeriye aldılar. Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra;

1. aşamada pasaport ve ds160 çıktılarımız verdik, yeni ds160 lar doldurduğumuzu, buna göre güncelleme yapmalarını rica ettik, gerekli işlemleri yaptılar.
    2. aşamada pasaport ve fotoğraflarımız verdik, burada sisteme girişleri yaptılar ardından parmak izi için farklı bir yere yönlendirdiler ve aynı zamanda görüşmeyi hangi dilde yapmak istediğimizi sordular
    3. aşama ise parmak izi vere kısmı, hızlıca parmak izimizi aldılar ve son aşama için verdikleri numarayı beklemeye başladık.
      Bu arada görüşmeleri ise çift olarak yaptık.

Bizim görüşmemiz şöyle geçti;

• ABD`ye ne için gideceksiniz ?
    • Tatil amaçlı
    • Nereye gideceksiniz ?
    • Miami
    • Ne iş yapıyorsunuz ?
    • Kendi şirketim olduğunu belirttim, işle ilgili detayları anlattım.
    • Şirketinizde kaç kişi çalışıyor ?
    • Çalışan kişi sayısını söyledim
    • Çocuklarınız devlet okuluna mı gidiyor özel okula mı ?
    • Özel okul olduğunu belirtip okulun adını verdim
    • Daha önce Türkiye dışına çıktınız mı ?
    • Evet
    • Hangi ülkelere gittiniz ?
    • Yaklaşık 15-16 ülkeye gitmiştim daha önce onları saydım. İçlerinde 3 adet schengen ülkesi de vardı
    • Bu pasaportunuzda hiç işlem yok, eski pasaportunuz yanınızda mı ? ( Pasaportumuzu aralık ayında yenilemiştik ve tamamen boştu )
    • Eski pasaportlarımızı verdik, orada vizeler ve giriş-çıkışları inceledi.
    • Vizeniz onaylandı
    • Teşekkürler

Diğer arkadaşlarımızın görüşmesini de dinleyebildim. Onların ki biraz daha hızlı oldu.

• ABD`ye ne için gideceksiniz ?
    • Turistik
    • Nereye gideceksiniz ?
    • Miami
    • Kiminle gideceksiniz ?
    • Burada kendi ailesi ve bizimle beraber gideceklerini belirttiler
    • Ne iş yapıyorsunuz ?
    • Kendi şirketi olduğunu belirtip işi hakkında detay verdi.
    • Daha önce Türkiye dışına çıktıysanız hangi ülkelere gittiniz ?
    • Daha önce gittikleri ülkeleri saydılar ( Schengen vizeleri yoktu fakat onlar da pek çok ülkeye gitmişlerdi )
    • Vizeniz onaylandı
    • Teşekkürler

Hem bizim, hem arkadaşlarımızın görüşmesinde hiçbir evrak istemediler. Sadece bizim schengen vizelerimiz eski pasaportlarımızda olduğu için onlara baktılar. Yanımızda araç ruhsatları ve çalıştığımızı kanıtlayan 1-2 belge götürmüştük. Banka hesap hareketleri vs götürmedik.

• @rodman tebrik ediyorum, vizeniz hayırlı olsun. darısı mülakat gününü bekleyen hepimizin başına.

• @rodman tebrik ederim, iyi tatiller

• @rodman Vizeniz hayırlı olsun. Tadını çıkarın 🙂

• @rodman Tebrikler, iyi tatiller şimdiden 🙂

• Vize alan arkadaşlara hayırlı olsun darısı bizlere diyelim.son mulakat deneyimlerinde şunu gözlemliyorum belgeler ,meslek,çoluk çocuk vs.durumlarindan ziyade başka ülkelere gitmek onay almada etken gibi..yurtdışı çıkışı olmayıp onay alan var mı yazabilir acaba

• @khan Vize görüşmesi için sıra beklerken mümkün olduğunca önümdekileri dinlemeye çalıştım. 10-12 görüşmeye kulak misafiri oldum Genel olarak red alanlar;
    Daha önce yurtdışına çıkmamış olanlar,
    İşsizler,
    Cevap verirken konuyu olması gerektiğinden fazla uzatanlar ( Abdyi şöyle seviyorum, New york böyle mükemmel vs gibi konulara girenler )

Vize alanlarda ise şöyleydi;
    Belirli bir süredir aynı işte çalışanlar, çiftler ve 30 yaş üstü kişiler.

• @khan ilk vizem Amerika. İş seyahati planı ile aldım, b1/b2 vize türüm. Daha önce seyahat geçmişim yoktu.

• ⭐⭐

@khan Profil çok önemli. Siz daha gitmeden hakkınızda bir kanıya varılıyor. Eğer olumlu kanıya varmışlarsa, mülakatta rahat, doğru, kısa ve net cevaplar verirseniz onay veriliyor.
    Olumsuz kanıya varmışlarsa, hiç bir soru sormaya gerek bile duymuyorlar.

• @Serap-2 bu “biz daha gitmeden hakkımızda karar verilmiş oluyor “ olayı biraz şehir efsanesi gibi. öyle olduğunu çok güçlü bi şekilde savunanlar da var, alakası yok konsolosluk görevlileri bunlara bakamayacak kadar yoğunlar aslında diyen de.
    keşke net bi şekilde şu şu faktörler etkiliyor diyebilsek.
    çok çeşitli profillere red ve onay verildiğini görüyoruz.

• @Bberturk bence kafalarında bir checklist var aldıkları eğitime göre.
    işte yurtdışına çıkmış olanlar +1, ingiltere/kanada giriş çıkışları +1, trde düzgün bir işi var ise(eş+çocuk vs) +1, daha önce abd vizesi aldıysa +1 tarzı.
    lakin her vize memurunun checklisti farklı ve verdikleri kararlar da buna göre değişebiliyor benim düşüncem.
    Bazı vize memurlarına göre red flagler farklı oluyor.

gidiş nedeni de çok önemli bence. Planlı programlı ise(özellikle şirket sponsorlu iş seyahatleri), almak daha kolay.

• Merhaba Arkadaşlar

Ben 2 ay önce B1/B2 vizesi aldım şimdi kız arkadaşım içinde başvurduk. Forma’da (B1/B2) benimle beraber gideceğini yazdık (bende onun adını yazmıştım). Kendisi akademisyen (doktora mezunu) bir çok makale vs var ama son 5 yılda yurt dışı çıkışı yok. Görüşme esnasında tavsiyeniz nedir? Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.2k

| | | |