Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba ;
    Değerli forum üyeleri araştırmam sonucunda forumda bu tür bir soruya denk geldim ancak tam anlamıyla cevap alamadım bu nedenle başlık açarak hata ediyorsam özür diliyorum değerli zamanını ayırıp bana cevap verecek arkadaşlara ve yetkililere çok teşekkür ediyorum
    olay şu şekilde 2011 (yaş19 ) yılında dayıma güvenerek benim üzerime onun işleteceği iş yeri açmasına izin verdim zaman içinde iş yerinde illegal işlem yaparak iş yerinin kapanmasına vergi denetim kuruluna sevkine ve bu suçlardan ayrı ayrı en az 20 yıl hapis istemi ile savcılığa sevkime ve akabinde mahkeme sürecime başlandı bu işyerini benim işletmediğimi mahkemede hakim huzurunda kanıtladım dolayısıyla suçlardan ayrı ayrı beraat aldım aklandım işin kötü yanı şu ki vergi hukukunda imzayı ben attığım için iş yerine kesilen bütün cezai işlemler bana kaldı bunun üzerine vergi mahkemesine başvurdum ancak mahkeme 18 yaşından büyük aklı yerinde ve kör olmadığım için imzayı atan suçludur ve cezai bedeli öder şeklinde karar çıktı dava açtığım için ekstra ceza da oradan yedim toplamda 2016 2017 yılında başlangıç borcum 1,000,000,(bir milyon tl ) oldu ve kesinleşen tarihten itibaren yasal çalıştığım bütün iş yerlerimde ya bu borç nedeni ile işten atıldım yada maaşımın 4/1 i kesintiye uğradı aldığım primlerin tamamı kesintiye uğradı ve şuan itibari ile toplam borç 1.300.000 tl üzerinde ve bankalarda olan maaş hesabı da dahil olmak üzere her ay vergi dairesi tarafından bloke işlemi uygulanmakta artık intihar eşiğindeyim bu sebepten ötürü
    Soruya gelecek olursak olası green card çıkması durumunda bankada para gösterilmesi gerektiğini bir çok yerde duydum buna çözüm olarak finansal sponsor diye bir durum varmış bunu gerçekleştirmem söz konusumudur bunu gösterdikten sonra green card vizesinin onayına etki edermi bu durumun bana dezavantajları ne olur

Buraya kadar okuyup değerli vaktinizi bana harcadığınız için minnettarım

• ⭐⭐⭐

@GoudRots, içinde söyledi: Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

Soruya gelecek olursak olası green card çıkması durumunda bankada para gösterilmesi gerektiğini bir çok yerde duydum buna çözüm olarak finansal sponsor diye bir durum varmış bunu gerçekleştirmem söz konusumudur bunu gösterdikten sonra green card vizesinin onayına etki edermi bu durumun bana dezavantajları ne olur

Çok geçmiş olsun. Gösterebildiğiniz kadar nakit para, finansal sponsor ve iş teklifi sizin yararınıza olacaktır. Ama nihai karar konsolosundur.
    Peki arşivli sicil kaydında herhangi bir suç kaydı var mı ?

• İlginiz için teşekkür ederim herhangi bir adli kaydım yok beraat aldığım için sadece vergi cezası kaldı üstüme oda bahsettiğim gibi yaşamama müsade etmiyor

• ⭐⭐⭐

@GoudRots Hayata küsmeyin. Sizinle durumu %95 uyan bir arkadaşım var. O da yurt dışına çıkmanın yolunu arıyor. Ama hayata küsmüş değil. Mücadele etmeye devam ediyor. Biliyorum çok zor olacak veya belki de zaman alacak. Ama elinizdeki artılara bakın, yapabileceklerinizi düşünün. Strese girmek yerine ne yapabileceğinize bakın.

• @GoudRots acaba tanıdığınız biriyle eş olur çocuk olur baba anne olur münferit hesap açmayı denedizmi, iki kişiye ait bir hesap olduğu için belki, bloke yada haciz konamaz? Bir bankayla görüşün isterseniz

• Benim gibi sicili bozuk olan arkadaşlar herkese selamlar sicil dediğin biraz çizik olcak abi öyle dümdüz nedir ya 😅 neyse faydalı olacağını düşündüğümden yazayım bari benim kamu malına zarar vermekten 5 ay hapis cezası ancak adli para cezasına çevrildi 3 bin TL ödeme yaptım ayrıca 5 ay hapis cezası ancak hükmün geriye bırakılmasına karar verildi Green çarpımı aldım sıkıntı olmadı AP ye bile kalmadım mahkeme kararınile ilgi ne. Varsa hepsi çıktısını aldım çevirdim .. ben aos yaptığım için Amerika’da mülakata girdim sicil hafif bozuk olduğundan mülakat sonucum hemen açıklanmadı beni yaklaşık 5 iş günü bekleme aldılar sonrasında mutlu son 🙏😅 herkese bol şans

• @NINJAKEMAL HAGB adli sicil arşivde görünmüyor bende bir siyasi parti liderine ismini sorma :)) söyleyemem hakaret diye ceza aldım ama evşrdiler çevirdiler hakarete döndürdüler ama HAGB den yararlandım arşivde vs vs görünmedi şu an abd bulunuyorum sorun yok

• Göçmen olmayan vize türlerinde herhangi bir suç veya adli sicil kaydı engel mi vize almaya ? Göçmen vize türlerinde yapılması gerekenler belli ama göçmen olmayanlar için hiç bir şey yazmıyor

• Merhaba. 2010 yılında hakkımda kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmaktan kamu davası açıldı. 191/1 maddesine göre 1 yıl hapis cezası verildikten sonra infaz edilmeden 191/2 ye göre denetimli serbestliğe çevrildi. Hiç bir pürüz yaşamadan yükümlülüklerimi yerine getirdim. Sonrasında dava kapandı ve memnu haklarım iade edildi ama aradan yaklaşık 13 sene geçmesine rağmen adli sicil arşiv kaydımda hala gözüküyor. Genel olarak bu durumun green card vize onayı sürecimi kötü yönde etkileme olasılığı nedir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@drumstick adli sicil kaydındaki suçlar için yapmanız gereken konu kaydın mahkeme dosyalarının hepsini ve ilgili kanun maddesini yeminli tercüme ettirip o şekilde mulakata gitmektir.

bu tür durumlarda konsolos sizi AP statüsüne alır ve durumunuzu incelemek için gerekli birime aktarır.

onlardan gelecek cevap sonrası yine kararı kendi verir.
    kısaca son karar her zaman görüşmeyi yapan konsolosundur ve buna hiçbir kurum / kişi müdahele edemez.

• @gucarslan Tamamdır, teşekkürler.

• Merhabalar. Eşimin 2018'de KHK süreçlerinde bir derneğe kaydı vardı ve dernek kapatıldı. Buna istinaden Mahkeme aşamasına geçildi ve beraat aldı. Hiç bir suçla ilgili bir ilişiği oluşmadı. Arşiv kayıtlı sicil kaydında da herhangi bir şey görünmüyor ama UYAP sistemine girdiğimizde dava dosyasını kapalı şekilde görebiliyoruz.

Mülakata giderken bu dava ile ilgili herhangi bir şey götürmeli miyiz ? Sonuç olarak hiç bir ceza almadan beraat etti ve mahkeme uzamadı bile. Doğru düzgün bir yargılama bile olmadı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melikeugur arşiv kayıtlı adli sicil kaydında çıkmıyorsa götürmenize gerek yok.

• Merhabalar benim de bir sorum olacak 2018 yilinda kavgadan dolayi mahkeme gordum 112 gunluk bir ceza verdi bu da paraya cevrildi. Ve 2020 de ayni bir durum ile ilgili yine kavgadan dolayi mahkemeye ciktim ve 120 gunluk 2400 ₺ para cezasi verdi sicil kaydimda gozuken birsey yok arşiv kaydinda gozukuyor şuan icin ilk dosyamin uzerinden 5 sene gecti ve bunun silinmesi icin basvurdum diyelim ki duzeltme olmadi iki dosyamda gozukecegi icin bir sorun problem olur mulakatda

• @burak59 hüküm giydiğiniz davaların mahkeme kayıtları ve çevirilerine ihtiyacınız, ayrıca hangi maddeden hüküm giydiyseniz bu kanun maddesinin açıklamasına ve tercümesine ihtiyacınız olacak.

• @Muhtaradana Cevabiniz icin teşekkur ederim. Hani herhangi bir hapis cezasi falan söz konusu olmadi 500₺ 2017. 2020 de 2240 ₺ adli para cezasi oldu umarim kötü bir sonuc getirmez ileride 🙂🖐

• @burak59 zannetmiyorum ama tüm evrakları fazlasıyla yanınıza alın. Mülakatta ap ye kalırsanızda üzülmeyin sürecin sonunda vizenize kavuşacağınıza inanıyorum.

• @Muhtaradana Eyvallah moral bozmadan sonuna kadar mucadeleye devam kolay gelsin basarilar herkese .🖐

• Herkese merhaba;

Konunun sizler tarafından iyi anlaşılması düşüncesiyle biraz uzun uzadıya yazarak vaktinizi alacağım. Şimdiden ayırdığınız vakit ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
    Efendim, 2008 yılına ait bir yapıda "İmar kirliliğine neden olmak" suçuyla alakalı 2011-2012 yılları arasında görülen 7 ayrı duruşma sonunda mahkeme hakkımda "Düşürülme- Beraat" kararı verdi. 2014 yılında Yargıtay 'ın hükmün bozulması kararı vermesi nedeniyle dava "Yapı Denetim Yasasına Muhalefet" suçlamasıyla tekrar yerel mahkemeye gönderildi. 2014-2016 yılları arasında görülen 5 ayrı duruşma sonunda mahkeme hakkımda "5 ay hapis cezası" verdi. Daha önce kasıtlı bir suçtan mahkumiyetimin bulunmaması nedeniyle karar "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" olarak açıklandı ve bu şekilde onaylandı. 5 yıl herhangi bir suça karışmadığım için dava ile ilgili bir sorunum kalmadı. Adli sicil ve arşiv kaydımda da mahkeme sonucuyla alakalı herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Yukarıdaki davadan bağımsız başka iki davadan da mahkeme kararlarım "Beraat" olarak açıklandı ve bu şekilde onaylandı.

Gerek forumdaki bilgilerden, gerekse de ABD 'de yaşayan arkadaşlarımın bilgilendirmesi sonucunda; Beyan şeffaflığının önemi nedeniyle bu durumları DS-260 formunun ilgili kısmında açıklama olarak belirttim.

Dosyalar teknik dava dosyası olduğu için; bilirkişi raporu, belediye raporu, bakanlık raporu, oda raporu... derken tüm dosya birkaç klasörden oluşmakta.
    Yukarıdaki bilgiler neticesinde kafama takılan birkaç soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum:

1- Ceza aldığım dosya ile alakalı olarak; ilk görülen ve beraat kararı verilen 7 ayrı duruşma mahkeme kayıtları, Yargıtay bozma kararı ve sonrasında ceza kararı alınan 5 ayrı duruşma mahkeme kayıtlarını mı götürmeliyim?

2- Beraat kararı verilen iki ayrı dava ile alakalı olarak birinde 20 adet ayrı duruşma diğerinde 6 adet duruşma bulunmaktadır. Bu iki dava için de mahkeme kayıtları olarak duruşma kayıtlarını mı götürmeliyim?

3- Tüm bu dosyalar kesinleşmiş ve onaylanmış dosyalar ve adli sicil ve arşiv kaydımda görünmeyen dosyalar. Bunların kesinleşme ya da karar hükümlerini içeren son mahkeme kaydını götürmem yeterli olur mu?

İlginiz ve bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür eder, süreç içinde tüm talihlilerin vize alabilmesini dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |