Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar tekrar.

Diger arkadaslara da yol gostermesi ve fikir vermesi icin icinde bulundugum sureci tekrar tarihleriyle buraya yazmak istedim. Sonrasinda size sorum olucak.

21 Eylul 2021 de basvurumu yaptim ve https://j1visawaiverstatus.state.gov/ web sitesinde basvurum Pending olarak gozukuyordu. Tarihle birlikte. Aradan cok uzun sure gecmesine rahmen bizim Turk konsoloslugundan bir email gelmeyince durumu sormak icin email attim ve sagolsunlar hemen geri donduler.

Emaili 24 Mart 2022 de aldim ve mailin eklerinde Turkish Embassy D.C den gelen No objection evraklari vardi. Konsolostaki yetkili kargoyu gonderdiklerini soyledi ve hatta sagolsun kargoyu bile scan yaparak eklemis emaile.

Usps kargosunu takip ettigimde Waiver Review Division a 28 Martta ulasmis kargo. O gunden bu yana hala internet sitesindeki Status Pending olarak gozukuyor.

Az once internet sitesinde bulunan email adresine email gonderdim durumun akibeti ile ilgili bilgi almak icin.

Sizce surec seyirinde mi izliyor? Esimle birlikte green card islemlerini baslatmak istiyoruz ama bir yandan da korkuyoruz waiver’in elimize gecmesi gecikir diye.

Herkese bol sans ve saygilarimla

@crazycells

• @superdodoman, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@superdodoman, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

merhaba herkese , mart 2022 j1 trainee programım başladı. waive başvurusu yapacağım fakat kasımda türkiyeye gidip gelmem gerekiyor. başvuruyu yaptıktan sonra gidip gelmek problem yaratır mı ? öyleyse kasımdan sonra başvuruyu yapmayı düşünüyorum. önümüzdeki sene ya da aralıkta f1 e geçmeyi düşünüyorum. waive işlemini yapmam şartmıdır ? avukatlar 650 ile 1000 dolar arası ücret istiyor.
    Şimdiden teşekkür ederim

hayir, eger dual intent H veya L vizelerine basvuru yapmiyorsaniz ya da gocmen olmaya calismiyorsaniz j1 waiver basvurusu yapmamaniz daha dogru olur.

j1 waiver basvurunuzu gocmenlik istegi olarak degerlendirirlerse sonraki gocmen olmayan vize basvurularinizda problem yasayabilirsiniz. J1 statunuz bitmeye yakin, Turkiye'deki konsolosluktan vize basvurusu yapip F vizesi alip tekrar ABD'ye gelebilirsiniz.

Yani buradayken f1 a dönmeyi düşünüyorum , çünkü Türkiyeden başvuru süreci uzuyor. Söylediğinizden şunu anladım , f1 a geçmek için waiver kaldırmak şart değil mi? Direkt geçiş yapabiliyor muyuz?

müsait olduğunuzda cevaplarsanız çok seviniriz , 3 arkadaş aynı durumdan muzdaribiz.

• Merhaba bilgileriniz çok teşekkür ederim.

Ben j1 vizesi ile abd deyim ve 2 yil kuralım var. Türkiye den burs aldığım için yüklü miktarda borcum var. No obligation o borcumun %20 isini ödersen veriyor kurum(MEB). Şuan ödeme durumum yok, yüksek miktarda olduğu için. Şuan abd vatandaşi eşimle evliyim. Eşim ve ben burda yaşamak istiyoruz.

1. Borcumu anne/babama devredebilir miyim? Devredersem sürece burda başlayabilirim.
    2. Birinci yol olmazsa. Eğer Türkiye deki konsolosluk waiver a çok dikkat etmiyor ise Türkiye'ye dönüp, gc a öyle mi başvurmak mantıklı olur? Tabi eşim Amerika' da olacak işinden dolayı. Bu bir sıkıntı olur mu gc a Türkiye'den başvurmak? Mulakat zamanı Türkiye'ye mi gelmeli?
    3. Ayrıca şöyle aynı zamanda turist vizem de var ve süresi 2025 bitiyor. J1 vizem bitince yasal olarak turist vizem ile kalabilir miyim? DS2019 bitmiş olacak okul bitince.Normalde 1 aylık groce periyot içinde dönmem gerekiyor.

Benim durumda olan var mı? Veya ne önerirsiniz? Çok teşekkürler şimdiden. Epey kafam karışık.

• @mertbayar
    Selam,
    Eylul 2021'de waiver'a basvuran bir arkadasim Mart 2022 ayi icerisinde waiver'ini aldi ve su anda da H1B'ye gecti. Tahmin ediyorum Buyukelcilik NOS'unu cok gec gondermis. Bu nedenle biraz aksama yasamissin.
    Birkac sayfa yukarida gordugum bir diger iletiye gore Eylul 2021 sonunda J1 Waiver basvurusu yapan arkadas (pinardursun) ise seninle benzer gecikmeleri yasamis ve halen waiver beklemekte.
    Ben ise Kasim 2021 sonunda evraklarimi gonderdim, Ocak 2022 basinda buyuklecilikten NOS'a iliskin e-postayi aldim ancak sistemde evraklarim sanki 22 Mart'ta alinmis gibi gorunmekte. Halen beklemekteyim. Yukaridaki iki ornek, ve forumdaki diger bilgilerden hareketle, waiver surecinin oldukca esnek bir zaman araligina yayildigini soyleyebilirim. Tavsiyem, benim de yaptigim, ara ara 212ewaiver adresine e-posta ile sormak. Onun disinda elden bir sey gelmiyor zaten. Son 4 ayim kaldi, waiver gelmezse, donus biletini alacagim artik :S.
    Umarim faydasi olur bu bilgilerin.

• Merhabalar. Sizlere sorum olacakti. Vakti olup cevap verebilen olursa cok memnun olurum. Doktora sonrasi akademik training e basladim ve DS2019 dokumanim bir yil uzatildi fakat ben ds2019 suresi dolmadan 7 ay once Turkiyeye geldim ve hali hazirda Turkiyede kalmaktayim yaklasik 1.5yildir. Two year home residency rule icin ulkeye giris tarihim mi yoksa academic training i bitirdigim tarih ( bu Turkiye'ye girdigim tarihten 7 ay sonrasina tekabul ediyor) esas aliniyor? Simdiden cok tesekkurler.

• @dursunpinar merhaba, biz USCIS'e ulaşamıyoruz. Hep sesli yönlendirme çıkıyor, hiçbir şekilde gerçek birine bağlamıyorlar. Siz nasıl ulaştınız acaba?

• @SAYIM-GÖKYAR
    Bilgiler icin cok tesekkur ederim. Aynen NOS baya gec geldi onu da ayni sekilde email atarak hizlandirmistim. Bahsettigin email adresine yaklasik 4-5 gun once email attim ama herhangi bir geri donus olmadi henuz. Sayfada da 10 is gunu gibi bir ibare buluyor bakalim bekleyip gorucez artik.

Benim durumum biraz daha farkli, evlendim fakat waiver olmadan green card basvurusu yapamiyorum red geliceginden dolayi. Isim waiver a kaldi 🥺

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@superdodoman, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

merhaba herkese , mart 2022 j1 trainee programım başladı. waive başvurusu yapacağım fakat kasımda türkiyeye gidip gelmem gerekiyor. başvuruyu yaptıktan sonra gidip gelmek problem yaratır mı ? öyleyse kasımdan sonra başvuruyu yapmayı düşünüyorum. önümüzdeki sene ya da aralıkta f1 e geçmeyi düşünüyorum. waive işlemini yapmam şartmıdır ? avukatlar 650 ile 1000 dolar arası ücret istiyor.
    Şimdiden teşekkür ederim

hayir, eger dual intent H veya L vizelerine basvuru yapmiyorsaniz ya da gocmen olmaya calismiyorsaniz j1 waiver basvurusu yapmamaniz daha dogru olur.

j1 waiver basvurunuzu gocmenlik istegi olarak degerlendirirlerse sonraki gocmen olmayan vize basvurularinizda problem yasayabilirsiniz. J1 statunuz bitmeye yakin, Turkiye'deki konsolosluktan vize basvurusu yapip F vizesi alip tekrar ABD'ye gelebilirsiniz.

Yani buradayken f1 a dönmeyi düşünüyorum , çünkü Türkiyeden başvuru süreci uzuyor. Söylediğinizden şunu anladım , f1 a geçmek için waiver kaldırmak şart değil mi? Direkt geçiş yapabiliyor muyuz?

Yukaridaki cevabi biraz degistiriyorum 🙂

Her ne kadar DOS sitesinde ABD icinde ogrenci vizelerine geciste sorun cikmayacakmis gibi gorunse de, is uygulamaya gelince oyle olmuyor maalesef. Bu J1 vizesinin verilme amaci, ABD'deki programda ogrendiklerinizi 2 yil boyunca kendi ulkenizde uygulamaniz oldugu icin, J1'den F'ye gecerken de USCIS sizden J1 waiver isteyecek. Bu konuyu COS basvurularina oldukca hakim olan @Turquoise-Horizon 'dan Elif Hanim'a da sordum, eger waiver alinmamissa USCIS basvuruya devam etmeden bu waiver'i istiyor diyor kendisi de.

Ayrica ABD'de de basvuru suresi kisa degil, ama Turkiye'de var olan durumdan dolayi (hem cok gec tarihlere randevu verilmesi ve hem de vize verilme oranlarinin azalmasi), ABD icinde waiver alarak surece devam edebilirsiniz.

Ama eger TR'de F1 icin basvuru yapiyor olsaydiniz, o durumda waiver olmasa da F1 vizesi alabilecektiniz. F1 vizesini sanirim master gibi bir egitim icin istiyorsunuz? J1 waiver yaparken yazacaginiz mektupta bu master egitimini almak icin waiver'i kaldirmak istediginizden bahsedin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar tekrar.

Diger arkadaslara da yol gostermesi ve fikir vermesi icin icinde bulundugum sureci tekrar tarihleriyle buraya yazmak istedim. Sonrasinda size sorum olucak.

21 Eylul 2021 de basvurumu yaptim ve https://j1visawaiverstatus.state.gov/ web sitesinde basvurum Pending olarak gozukuyordu. Tarihle birlikte. Aradan cok uzun sure gecmesine rahmen bizim Turk konsoloslugundan bir email gelmeyince durumu sormak icin email attim ve sagolsunlar hemen geri donduler.

Emaili 24 Mart 2022 de aldim ve mailin eklerinde Turkish Embassy D.C den gelen No objection evraklari vardi. Konsolostaki yetkili kargoyu gonderdiklerini soyledi ve hatta sagolsun kargoyu bile scan yaparak eklemis emaile.

Usps kargosunu takip ettigimde Waiver Review Division a 28 Martta ulasmis kargo. O gunden bu yana hala internet sitesindeki Status Pending olarak gozukuyor.

Az once internet sitesinde bulunan email adresine email gonderdim durumun akibeti ile ilgili bilgi almak icin.

Sizce surec seyirinde mi izliyor? Esimle birlikte green card islemlerini baslatmak istiyoruz ama bir yandan da korkuyoruz waiver’in elimize gecmesi gecikir diye.

Herkese bol sans ve saygilarimla

@crazycells

Bilgilendirme icin tesekkurler. Evet, her sey normal gorunuyor.

Maalesef dediginiz gibi bir problem var, site gec guncelleniyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yalcin06, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba bilgileriniz çok teşekkür ederim.

Ben j1 vizesi ile abd deyim ve 2 yil kuralım var. Türkiye den burs aldığım için yüklü miktarda borcum var. No obligation o borcumun %20 isini ödersen veriyor kurum(MEB). Şuan ödeme durumum yok, yüksek miktarda olduğu için. Şuan abd vatandaşi eşimle evliyim. Eşim ve ben burda yaşamak istiyoruz.

1. Borcumu anne/babama devredebilir miyim? Devredersem sürece burda başlayabilirim.
    2. Birinci yol olmazsa. Eğer Türkiye deki konsolosluk waiver a çok dikkat etmiyor ise Türkiye'ye dönüp, gc a öyle mi başvurmak mantıklı olur? Tabi eşim Amerika' da olacak işinden dolayı. Bu bir sıkıntı olur mu gc a Türkiye'den başvurmak? Mulakat zamanı Türkiye'ye mi gelmeli?
    3. Ayrıca şöyle aynı zamanda turist vizem de var ve süresi 2025 bitiyor. J1 vizem bitince yasal olarak turist vizem ile kalabilir miyim? DS2019 bitmiş olacak okul bitince.Normalde 1 aylık groce periyot içinde dönmem gerekiyor.

Benim durumda olan var mı? Veya ne önerirsiniz? Çok teşekkürler şimdiden. Epey kafam karışık.

Evet, borcunuzu devredip "No Objection" alabilirsiniz. Siz zaten surece baslayin, "No Objection" konusunda problem yaratan kurumla iletisime gecip problemi cozebileceksiniz. Yani problem ciktiginda basvurunuzda sorun yasamiyorsunuz, cunku Washington TC konsoloslugu bu bilgiyi size ulastirip, sorunu cozmeniz icin zaman veriyor.

ABD vatandasi ile evli oldugunuz icin statunuz bittikten sonra da AOS surecine baslayabilirsiniz. Hatta surece J1 statunuz devam ederken de basvuru yapabilirsiniz, yani J1'in bitmesine gerek yok basvuru yapabilmeniz icin.

Sizin durumunuzda Turkiye'ye gitmek yerine ABD'de surece devam etmek bence daha mantikli gibi, neticede siz de esiniz de ABD'desiniz ve calisiyorsunuz; ama tabii son karari siz vermelisiniz 🙂

DS-2019 sureniz ne zaman bitecek?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sasa16, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar. Sizlere sorum olacakti. Vakti olup cevap verebilen olursa cok memnun olurum. Doktora sonrasi akademik training e basladim ve DS2019 dokumanim bir yil uzatildi fakat ben ds2019 suresi dolmadan 7 ay once Turkiyeye geldim ve hali hazirda Turkiyede kalmaktayim yaklasik 1.5yildir. Two year home residency rule icin ulkeye giris tarihim mi yoksa academic training i bitirdigim tarih ( bu Turkiye'ye girdigim tarihten 7 ay sonrasina tekabul ediyor) esas aliniyor? Simdiden cok tesekkurler.

Turkiye'de gecirdiginiz toplam sure onemli. Zaten 2 yilin dolmasina 6 ay sureniz kalmis, bu durumda waiver almaniza gerek yok gibi.

• @crazycells f1 dil okulu vizesine geçmeyi düşünüyoruz master icin değil henüz. waiver olmadan f1 e geçemeyeceksek kesinlikle şayet önce waiver alıp sonra f1 başvurusu yapacağız anladığım kadarıyla.

• Merhaba iyi günler

Askerliğim 2023 ekime kadar tecilli ve herhangi bir kyk borcum yok sizce J1 waiver yapabilirmiyim yoksa askerliğimi mi öncelikle tamamlamalıyım?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler

• @irmakss Oncelikle cok pardon bu kadar gec gordum mesajinizi. Maalesef kolay degil, ama bir kac denemeden sonra ulasabildim ben. Sesli yonlendirme ile bir miktar devam edip sonra ulasabildim. Fakat bir sey belirtmek istiyorum, ben USCIS'ten biri ile telefonda konusup bir inquiry actirdim. Bir gun once de USCIS'in internet sitesinden kendim de bir inquiry acmistim. Ve benim actigim inquiry'e verdikleri cevapta receipt numarasini gorebildim. Isterseniz size de online da deneyin.

• @SAYIM-GÖKYAR @mertbayar
    Merhaba, evet ben de Eylul 28, 2021'de baslatmistim sureci. Konsolosluk iki hafta icerisinde mail atmisti, belgelerinizi gonderdik diye. Daha sonra DOS'un sisteminde received olarak gorundu basvurum ama NOS yoktu. Bir sure bekledim, sonra konsoloslukla iletisime gectim, ikinci kez gonderdiler belgeyi, ancak sonrasinda NOS da received gorundu. Ben biraz fazla bekledim konsoloslukla hemen iletisime gecseydim keske diye pismanim. 4 Mayis'ta favorable recommendation gonderildi USCIS'e ama bu seferde buradaki surec cok uzadi. Bir bucuk aydi gecti ve receipt notice de gelmedi. USCIS'i aradim inquiry olusturdum, online sitesinden de inquiry olusturdum, sonunda receipt notice'im geldi, yani receipt numarami biliyorum artik. Ama iki hafta gecti yine bir kipirdama yok. Biraz once bulundugum yerden sorumlu congresman'e mail attim sistemden, acaba ne olacak bekliyorum. Basvurali 9.5 ay oldu, kontratimin bitmesine de 2 ay kaldi, ne olacak gercekten bilmiyorum. Umarim sizlerin basvurulari hizli ilerler.

• @dursunpinar
    Selam Pinar,
    Eger I-485 yollayacaksan, Waiver'i beklemeden de sadece Favorable Recommendation Letter ile de gonderebilirsin. Sana tavsiyem, eger H1B'ye gecis icin yetismeyecek gibi hissediyorsan, dogrudan I-140 ve I-485 yollaman. Halen 2 ayin varsa, yetistirebilirsin. Cok kolay gelsin.

• @SAYIM-GÖKYAR Sagol Sayim, o da aklimda. Dun ben bizim buradaki congresswoman'a mesaj attim, bir kac saat icerisinde geri donus yaptilar, benden bir form doldurmami istediler. Umarim hizlandirabilirler sureci. Sen de deneyebilirsin.

• @dursunpinar
    Ben de yolladim. Derdimi anlattim. Dun ikinci bir form daha yolladilar :). Onu da doldurdum, ofisteki ekipten cevap bekliyorum. Esas sorun, DOS tarafinda kimseye ulasamiyorum. Ne bir telefon ne de irtibat kisisi. Sadece bir e-posta adresi var ve ona da iki haftadir cevap veren yok. Otomatik cevaplar bile 30 gune cevap verilebilecegini soyluyor. Saka gibi.

• @Ramazan-Yıldız merhabalar herhangi bir fikri olan var mi?

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |