Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

B1/B2 vizesi ile ABD'ye giriş yapıp öğrenci statüsüne (F1) geçiş yapmak

• Arkadaşlar Merhaba;

Yıllardır ülkemde ingilizce öğrenme çabalarım aile ve çoluk çocuk ile iyice zaman ayırması imkansız bir heves olarak içimde kaldı. Ben bu amaç ile pandemi den önce hem gezmek hemde gezerken dilimi geliştirmek için turist vizesi almıştım. Ama pandemi öyle bir patladı ki, hem hayallerim hem de maddi imkanlarım suya düştü.

Şimdi düzinelerce forum sayfalarını okudum. Planım şu elimdeki kısıtlı para ile gidip vize süresi bitmeden dil okuluna geçmek hem dil işini halletmek hem de çok özleyeceğim için f2 vizesi ile ailemi bir süre de olsa yanıma almak.

Artık b1/b2 uzatmasına gerek kalmadığı i20 ile chance of status değişikliği yapılabildiğini gördüm.
    Gidiş dönüş biletinin her halukarda alınması gerektiğini ve ikisini de alınca aynı hatta daha ucuza geldiğini gördüm ( Bunu anlayamadım 🙂 )
    Girişteki memurun insafına göre hadi sana 1 ay izin verdim derse bütün her şey suya düşeceğinden ben 6 ay kalacağım mı direkt demeliyim?

Ben kabaca yazdım ayrıntıları benim için yazarsanız duacınız olurum.

Saygılarımla.

• 5-6 aylık kalmayı planlıyor ve bileti öyle alırsak nasıl olacak gerçekten 😃

• Fikri olan yok mu?

• @Erdem-AKDEMİR Bu sorunun cevabını arıyorum.

• Merhaba, pasaport memuru Amerika’daki planınızı size soracaktır. Ben eşimle beraber tek yön bileti ile yaklaşık 1 ay önce giriş yaptım. 5 hafta kalacağımızı söyledik. Dönüş biletimiz olmadığı için pasaport memuru bizi epey zorladı ama 6 ay kalış izni verildi. Ancak bu kadar zorlanacağımızı bilseydim dönüş biletimi kesinlikle alırdım. Eğer tek yön bilet ile gelecekseniz mutlaka tatmin edici bir cevabınız olmalı.

• @ucr merhaba tecrübeniz için çok teşekkürler. Ben gidiş dönüş bileti alarak gideceğim yapmak istediğim 5 ay gezip geri gelmek.Yani öğrenmek istediğim, 6 ay ya da 5 ay kalmak için biletimin olması yeterli mi yoksa bu kadar uzun kalınır mı diyip geri gönderip göndermeycekleri? Yani bu hakkım mi dönüş bilet ile gilelirsem tam nasıl anlatsam bilemiyorum. Belki de 2 hafta sonra geri döneceğim belki de otostop çekip Amerikalı gezeceğim. Ben her halükarda 5 ay Lik en az süre istiyorum. 6 ay demek istemiyorum hem niyetim yok hemde maksimum süre yani yanlış anlaşılmak istemiyorum.

• @speedystop abim merhaba turist vizesiyle gidip orda öğrenci vizesi alınıyor mu ?ve öğrenciden kastın yani ingilizce ogrenmekmi oluyo ?

• Ben B1/b2 vizesi ile Amerika’ya giriş yaptım. Dil okulu için geldim, pasaportta polise de böyle söyledim. B1/b2 vizesi ile dil okuluna gidebilirsiniz ama ders saati sınırı ve kalma süresi sınırı var. Haftada en fazla 17 saat ders alabilirsiniz ve en fazla 3 ay kalabilirsiniz eğer b1/b2 vizesine sahipseniz. Bu şekilde giriş yapabilirsiniz

• Öncelikle hepinize merhabalar arkadaslar, buralarda yeniyim, sizlere danismak icin ilk konu basligini atiyorum :). Yakin zamanda Amerikada üniversite okumak icin F-1 vizesine basvurucam. Diger yandan, ülkemizin simdiki durumlarina göre ilk basta turist vizesine basvurup amerikaya gittikten sonra universiteye kayit yaptirip f-1 mi çevirsem yoksa direkt olarak f-1 vizesine mi basvursam tavsiyeniz nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@speedystop, içinde söyledi: B1/B2 vizesi ile ABD'ye giriş yapıp öğrenci statüsüne (F1) geçiş yapmak

Arkadaşlar Merhaba;

Yıllardır ülkemde ingilizce öğrenme çabalarım aile ve çoluk çocuk ile iyice zaman ayırması imkansız bir heves olarak içimde kaldı. Ben bu amaç ile pandemi den önce hem gezmek hemde gezerken dilimi geliştirmek için turist vizesi almıştım. Ama pandemi öyle bir patladı ki, hem hayallerim hem de maddi imkanlarım suya düştü.

Şimdi düzinelerce forum sayfalarını okudum. Planım şu elimdeki kısıtlı para ile gidip vize süresi bitmeden dil okuluna geçmek hem dil işini halletmek hem de çok özleyeceğim için f2 vizesi ile ailemi bir süre de olsa yanıma almak.

Artık b1/b2 uzatmasına gerek kalmadığı i20 ile chance of status değişikliği yapılabildiğini gördüm.
    Gidiş dönüş biletinin her halukarda alınması gerektiğini ve ikisini de alınca aynı hatta daha ucuza geldiğini gördüm ( Bunu anlayamadım 🙂 )
    Girişteki memurun insafına göre hadi sana 1 ay izin verdim derse bütün her şey suya düşeceğinden ben 6 ay kalacağım mı direkt demeliyim?

Ben kabaca yazdım ayrıntıları benim için yazarsanız duacınız olurum.

Saygılarımla.

cok supheli bir durum olmadikca ve tekrar tekrar B1-B2 vizeleriyle ABD'ye girmediginiz surece 6 aylik I-94 alirsiniz. Siz yine de kendi dogal planiniza gore hareket edip ucak biletlerini ona gore almalisiniz.

ABD'ye giris yaptiktan sonra F'ye gecis basvurusu yapabilirsiniz ama bu basvurunun sonucunun gelmesi 1 yili bulabiliyor hatta 1 yili gecebilir de. Bu sure boyunca kendi kendinizi destekleyebilecek kadar paraniz olmali ki, ABD'de yasayabilesiniz...

Guncel basvuru surelerini buradan takip edebilirsiniz:

ayrica I-539 basvurusu icin de su basligi incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

Statuler arasi gecis yapma suresinin uzun olmasindan dolayi pek cok kisi ABD disina cikip ogrenci vizesi alip, bu vizeyle geri donus yapiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdem-AKDEMİR, içinde söyledi: B1/B2 vizesi ile ABD'ye giriş yapıp öğrenci statüsüne (F1) geçiş yapmak

5-6 aylık kalmayı planlıyor ve bileti öyle alırsak nasıl olacak gerçekten 😃

sorun olmaz, supheli bir durum olmadikca ilk giriste yine de 6 aylik I-94 alirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@halit-gedik, içinde söyledi: B1/B2 vizesi ile ABD'ye giriş yapıp öğrenci statüsüne (F1) geçiş yapmak

@speedystop abim merhaba turist vizesiyle gidip orda öğrenci vizesi alınıyor mu ?ve öğrenciden kastın yani ingilizce ogrenmekmi oluyo ?

evet, statu degisikligi mumkun ama uzun bir surec... herhangi bir okul olabilir, ingilizce dil okullari da olabilir, universite de olabilir.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Designhead, içinde söyledi: B1/B2 vizesi ile ABD'ye giriş yapıp öğrenci statüsüne (F1) geçiş yapmak

Öncelikle hepinize merhabalar arkadaslar, buralarda yeniyim, sizlere danismak icin ilk konu basligini atiyorum :). Yakin zamanda Amerikada üniversite okumak icin F-1 vizesine basvurucam. Diger yandan, ülkemizin simdiki durumlarina göre ilk basta turist vizesine basvurup amerikaya gittikten sonra universiteye kayit yaptirip f-1 mi çevirsem yoksa direkt olarak f-1 vizesine mi basvursam tavsiyeniz nedir?

Eger ogrenci olmayi dusunuyorsaniz direkt F1 vizesi almanizi tavsiye ederim. Turist vizesiyle gelip gecis yapmak da uzun bir surec; ama turistik amacli gelmeyi planliyorsaniz o durumda dediginiz gibi B1/B2 ile giris yapip daha sonra statunuzu F ile degistirebilirsiniz.

Eger B vizenizin ustunde, annotation bolumunde "prospective student" diye belirtmemisse ABD'ye giris yaptiktan sonra ilk 90 gun statu degisikligi yapmanizi tavsiye etmem.

• Merhaba,

Kasım ayında Amerika'ya turist vizesi başvurusu yaptım ve vizeyi aldım. Mayıs, haziran gibi seyahat etmeyi planlıyorum. Gittikten sonra da statümü F1'a çevirmek niyetindeyim. Daha önce bu şekilde statü değişikliği yapmış olan varsa süreçten bahsedebilir mi?

1. Statü değişikliği onaylanırsa ya da reddedilirse, mevcut turist vize hakkımı kaybetmiş oluyor muyum?
    2. Statü değişikliği için herhangi bir avukatla çalışmak şart mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

• @ucr biraz saçma olabilir ancak. Gidiş ve dönüşü iki farklı bilet tipinden alsam. Dönüşü iade edilebilen bilet alsam. bunu pasaport memuru veya cpb memuru artık neyse fark eder mi?

• ⭐⭐ Yasaklı

Merhaba 3 4 aylık bir mesleki okul programı için turistik vizeye mi yoksa neye basvurmak gerekir

• ⭐⭐⭐

@Calibraturbo eğitim sonunda sertifika alıyorsanız veya aldığınız eğitim sonunda opt hakkı tanınıyorsa F1 almanız gerekir.

• ⭐⭐ Yasaklı

@waterman dediğiniz f1 vizesi için de 8 9 ay bekleme süresi mi var yine?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |