Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cnpist, içinde söyledi: California

@tugba sizde Irvine dasınız. Tum anlatım o kadar guzel olmuski, merak ettim 🙂 .

Ben Garden Grove’dayim. İrvine ile arası 15 dk kadar. Orange county genel anlamda en yaşanılası yer bana göre.
    LA county içerisinde evler ne kadar iç iceyse, orange county’de daha düzenli. Aşığım ben buraya, doyamiyorum 😍

• @can-akar
    Vergiyi sadece California olarak hesaplamissiniz.
    Bunun daha
    Fed Income Tax, %18
    Social Security %7
    Medicare %1-2
    Kesintileri var. Yani elinize geçecek miktar %20-30 daha az olacaktır. Aile durumunuza göre değişiyor.

• @tugba istanbuldayiz uzucu bir olay sebebi ile. donunce haberlesiriz insallah. guzel yer irvine.

• ⭐⭐⭐

@tugba hanım çok teşekkürler cevabınızı bi solukta okudum. Şimdi hepsine tek tek bakacağım tekrar tekrar teşekkürler :)))) Umarım gelmek ve tanışmak nasip olur, sevgilerle..

• @sabri-ft, içinde söyledi: California

Selam. California şu anki saatlik ücreti ne kadar?
    tek bir kişi saatlik ücretle geçinilir mi?
    aylık ortalama giderler ne kadar ?
    eğer gc çıkarsa yerleşmeyi düşündüğüm bir yer. tavsiye eder misiniz biri için ? başlangıç için güzel bir yer mi?
    aklımı kurcalayan sorular ya bilgisi olan varsa paylaşırsa mutlu olurum 🙂

Selam. Statu durumunuz nedir sakıncası yoksa?
    Saatlik ücret $15’dan başlayarak kalifiye durumunuza göre değişir. Paycheck ile calisma durumunuzda vergi kesintileri olacaktır, hesaba katmanız gerekir. Cash veya başka tur 1099 calisma durumu olacaksa, her yıl belirlenen zamanda ( nisan son ay) vergi bildiriminizi yaparsınız. İşinizin gerekliliklerine göre yaptığınız masrafları vergi beyannamenize ekleyebilir ve indirim alabilirsiniz. ( tax yapan kişi neyi ekleyip neyi yapamayacağınızı size bildirir mutlaka)

Ca oldukça pahalı bir eyalet. Yasamayı düşündüğünüz bölgeyi ona göre hesaplarsanız (tabiki is alanınıza göre de ) sizin için daha iyi olur. Burda benzin bir Texas’a göre iki katı fiyat mesela. 1+1 evler iyileri $2000’dan kapı açar. Çoğu evlerin kuralları var( her eyalette mutlaka vardır)

Kredi skorunuz ne durumda bilemiyorum tabi ama eğer yoksa ev kiralarken vereceğiniz depozitoyu genelde 3 katı alırlar. Veya Sponsor bulmanız gerekebilir.

• Herkese öncelikle merhaba,

35 yaşında 9-10 yıldır İngilizce Öğretmenliği alanında İstanbul'da öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Çeviribilim alanında da PhD diplomamı yeni aldım ve ayrıca yeminli tercümanlık ve seslendirme deneyimim de bulunmakta.
    4,5 yıl önce eşimi kanserden kaybettim ve çifte vatandaş olduğu için sonrasında oldukça zorlu bir süreç geçirdim. 5 yaşında bir oğlum var, kendisi de Amerikan vatandaşı aynı zamanda. Cesaret edemediğim ve manevi sebeplerden ötürü ertelediğim "widow" statüsüyle Nisan 2021'de aldığım green card sonrasında giriş çıkış yaparak ABD sürecini hep erteledim.
    Türkiye'deki durumu ve hayat kalitesini de düşünerek bir cesaret ile önce yazın 3 ay araştırarak ve ardından üniversiteden ücretsiz izin alarak California'da yaşamaya başlamayı planlıyorum. Türkiye'de de aileden babam dışında destek göremeyen biri olarak tek ebeveyn durumu ve oğlum ve benim için yeterli finansal gücü yaratabilecek işleri bulabilir miyim bu konuda önerileriniz benim için çok kıymetli. Özellikle de çocuk açısından güvenli community içerisinde olabilmek adına nereleri önerirsiniz? Şuan San Diego'da yaşayan ve her konuda destek olan Türk aile dışında birkaç arkadaşım olan bir eyalet olması da etken bir unsurdu; fakat benim için en önemlisi oğlum açısından entegre olabileceği güvenli ve nispeten iyi okulların olduğu bir community ye taşınmak aslında..
    Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

• Uzun yıllar California'da yaşamış birisi olarak, ilk başlangıç için California'nın doğru bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Yaşam masrafları çok olduğu için birikiminizi çok hızlı tüketirsiniz. Bence Teksas, Arizona gibi şehirleri düşünebilirsiniz. Bir araştırma yapmanızı öneririm.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@malkoç-ömer boot camp bir girdiniz bir daha çıkamadınız ne zaman bitiyor videolar gelir acaba

• @ayvalik10 :))) çok doğru söylüyorsunuz, girdim çıktım ama pandemi koşullarında iş bulamadım ben de Türkiye'ye döndüm. Bootcamp ile ilgili bir iş yapmıyorum, kendi işime odaklandım onu yapıyorum şimdilik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@malkoç-ömer yakına geldiğiniz için sevindik ancak yine de muhabir cevat kelle gibi her olayda içine içine gidip yayın yapmanızı özleyeceğiz. Pandemi sizi alt etti yoksa pandemi olmasa buralarda işiniz yoktu oyun bile yazmıştınız. Olsun değişiklik iyidir yeterki insan ne istediğini bilsin.

• @ptekin, içinde söyledi: California

Herkese öncelikle merhaba,

35 yaşında 9-10 yıldır İngilizce Öğretmenliği alanında İstanbul'da öğretim görevlisi olarak çalışmaktayım. Çeviribilim alanında da PhD diplomamı yeni aldım ve ayrıca yeminli tercümanlık ve seslendirme deneyimim de bulunmakta.
    4,5 yıl önce eşimi kanserden kaybettim ve çifte vatandaş olduğu için sonrasında oldukça zorlu bir süreç geçirdim. 5 yaşında bir oğlum var, kendisi de Amerikan vatandaşı aynı zamanda. Cesaret edemediğim ve manevi sebeplerden ötürü ertelediğim "widow" statüsüyle Nisan 2021'de aldığım green card sonrasında giriş çıkış yaparak ABD sürecini hep erteledim.
    Türkiye'deki durumu ve hayat kalitesini de düşünerek bir cesaret ile önce yazın 3 ay araştırarak ve ardından üniversiteden ücretsiz izin alarak California'da yaşamaya başlamayı planlıyorum. Türkiye'de de aileden babam dışında destek göremeyen biri olarak tek ebeveyn durumu ve oğlum ve benim için yeterli finansal gücü yaratabilecek işleri bulabilir miyim bu konuda önerileriniz benim için çok kıymetli. Özellikle de çocuk açısından güvenli community içerisinde olabilmek adına nereleri önerirsiniz? Şuan San Diego'da yaşayan ve her konuda destek olan Türk aile dışında birkaç arkadaşım olan bir eyalet olması da etken bir unsurdu; fakat benim için en önemlisi oğlum açısından entegre olabileceği güvenli ve nispeten iyi okulların olduğu bir community ye taşınmak aslında..
    Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Arkadaşın da belirttiği üzere, Ca iyi bir başlangıç değil. Hemen hemen herkes Ca istiyor genelde ama inanın bu şartlar altında çok zorlanırsınız. Texas sizin açınızdan çok daha dogeu olacaktır. Özellikle çocuğunuzun adaptasyonu.

Bunun icin SAN Diego hiç iyi hır seçim degil, üzgünüm. Orası daha çok genç öğrencilere hitap eden bir city. Irvine hem okul hem komşu anlamında sağlıklı bir bölge olurdu, fakat pahalı. Maddi durumunuzu bilemem. Ama İngilizce eğitim veririm diye düşünüyorsanız (okullarda) bunun icin denklik tarzı belgeler gerekecektir. Veya belki bir sınava tabi tutularak elde edeceğiniz herhangi bir isimde belge. Bol şans 🤲

• @israfil Tabii ki öyle olacaktır. Hesaba katmadığım bir çok şey olabilir diye belirtmiştim. Dikkatiniz için teşekkür ederim. Bende elimden geldiğince insanlara tüm doğrularıyla anlatmaya çalışıyorum.

• Selamlar, Berkeley bölgesinde yaşayan arkadaşlar var mıdır? İlk defa usa ya gideceğiz ve oraya yerleşmeyi planlıyoruz. Kardeşimin greencardı olacak ben ise turist vizeli olacağım. Bu konuda öneri, düşünce ve yardımı olabilecek varsa memnun olurum. Birde genel olarak, ingilizcesi zayıf olan kardeşim ilk etapta belki bir yıl belki daha uzun dil geliştirene kadar ne gibi işler yapabilir bu konuda önerileriniz ne olur?

• @Ahmet-0, içinde söyledi: California

Selamlar, Berkeley bölgesinde yaşayan arkadaşlar var mıdır? İlk defa usa ya gideceğiz ve oraya yerleşmeyi planlıyoruz. Kardeşimin greencardı olacak ben ise turist vizeli olacağım. Bu konuda öneri, düşünce ve yardımı olabilecek varsa memnun olurum. Birde genel olarak, ingilizcesi zayıf olan kardeşim ilk etapta belki bir yıl belki daha uzun dil geliştirene kadar ne gibi işler yapabilir bu konuda önerileriniz ne olur?

O taraflarda Türkler çok. Facebook los angeles Türkleri gibi sayfalarda is sorabilirsiniz. Avmlerde kiosklarda illaki is bulunur. Kaldınız 11 saat günlük calisma ve $15 en az saat ücreti ile de fena kazanılmaz. Bildiğim kadarıyla palo alto gibi pahalı degil. Ama neticede SF. Yine de evler pahalıdır. Oda tutmaya bakın. Dil bu gibi yerlerde çalışırken az çok gelişir. Bulunduğunuz çevrede ucretsiz kütüphaneler olacaktır. Haftaiçi veya haftasonu seçenekler sunuyorlar. Onları araştırabilirsiniz. Daha kapsamlı bir şey isterseniz ucuz ama iyi okullar mutlaka var. Fakat oakland tarafına çok yaklaşmayın. Tekin bir yer degil. Hırsızlık, kapkac, drug, park halinde araba soyma ne ararsanız var. Los angeles’in Carson’i gibi.

• @Tugba hanım teşekkür ederim bilgiler için, araştıracağım hepsini.

Ancak dil okulu ve kurslar olarak haftalık 500 dolardan aşağı pek göremedik, bu da bize oldukça pahalı geldi. Acaba, tr den baktığımız ve google araştırmasından bulabildiğimiz okullar olduğu için mi böyledir, yada bize mi pahalı geliyor çözemedik 🙂

• @Ahmet-0, içinde söyledi: California

@Tugba hanım teşekkür ederim bilgiler için, araştıracağım hepsini.

Ancak dil okulu ve kurslar olarak haftalık 500 dolardan aşağı pek göremedik, bu da bize oldukça pahalı geldi. Acaba, tr den baktığımız ve google araştırmasından bulabildiğimiz okullar olduğu için mi böyledir, yada bize mi pahalı geliyor çözemedik 🙂

Haftalık çok pahalı zaten. La tarafında olsaydiniz sahibi Türk arkadaşlar olan bir okul var. 3 aylık 3750 falandı. Dediğim şekilde de çözebilirsiniz. Kütüphaneler çoğu bedava. Veya bazı kiliseler.

• Merhaba, LA daki Meksika asıllı arkadaşımla yaptığımız bir muhabbetten hatırladığım kadarıyla ücretsiz ve yetişkinler için okullarda dersler de veriliyormuş. Ancak ne kadar profesyonel, ne kadar saat ve hangi saatlerde olduğu gibi konuların detayını bilmiyorum. Bu konu ilerde gelebilirsem bana da lazım 🙂

• @madmizah, içinde söyledi: California

Merhaba, LA daki Meksika asıllı arkadaşımla yaptığımız bir muhabbetten hatırladığım kadarıyla ücretsiz ve yetişkinler için okullarda dersler de veriliyormuş. Ancak ne kadar profesyonel, ne kadar saat ve hangi saatlerde olduğu gibi konuların detayını bilmiyorum. Bu konu ilerde gelebilirsem bana da lazım 🙂

Evet, ondan bahsediyorum. Kalitesi tartışılır ama başlangıç icin, hele ki hiç temeli olmayan icin iyi fırsat.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba elinize saglik 👍

• San Francisco. Çekilmiş bir timelapse videosu. Böyle güzel manzaralar, timelapse ve güzel bir müzik olunca (ben beğendim şahsen) suyunu çıkarırcasına izliyorsunuz videoyu.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 10
  • 6
  • 109
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |