Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ayvalik10 Santa Monica da 🙂

• Selam. California şu anki saatlik ücreti ne kadar?
    tek bir kişi saatlik ücretle geçinilir mi?
    aylık ortalama giderler ne kadar ?
    eğer gc çıkarsa yerleşmeyi düşündüğüm bir yer. tavsiye eder misiniz biri için ? başlangıç için güzel bir yer mi?
    aklımı kurcalayan sorular ya bilgisi olan varsa paylaşırsa mutlu olurum 🙂

• @sabri-ft, içinde söyledi: California

Selam. California şu anki saatlik ücreti ne kadar?
    eğer gc çıkarsa yerleşmeyi düşündüğüm bir yer. tavsiye eder misiniz biri için ? başlangıç için güzel bir yer mi?

CA'da 2022 yılı için asgari ücreti (25 çalışan ve daha azı için) $14, (25 çalışan ve daha fazlası için) $15 gösteriyor. Aylık geliriniz sizin günde kaç saat çalıştığınıza ve de o iş yerinin sizi ne kadar çalıştığına bağlıdır. Amerika'ya yeni gidecek biri olarak her gün aralıksız çalışmak planlarınızda olması gereken bir şey olmalı. Çünkü ne de olsa ilk senelerinizde zorluk çekeceksiniz.

Günde 10 saat haftanın her günü çalıştığınızı varsayarsak;
    10x7 : 70 saat

Haftada 40 saat üzeri çalışırsanız, 40 saatin üzerinde olan saatleri normal saatlik asgari ücretin 1.5 katı ile alırsınız. California Overtime Facts bilgilerine göre "Ayrıca, bir günde 12'den fazla veya haftanın art arda 7. gününde 8'den fazla çalışılan saat, bir çalışanın normal ücret oranının 2 katı kadar ödenir." deniyor. Yani siz art arda 7 gün boyunca 10 saat çalışacağınız için normal saatlik ücretin 1.5 katını değil 2 katını alma olasılığınızda var. Ama biz yine 1.5 kat alacağınızı varsayarak devam ediyoruz.

70 saat çalışırsanız 30 saat fazladan mesainiz olacak.
    40x14 : $560
    30x21 : $630
    560+630 : $1190
    Bir haftanın sonunda kazancınız bu şekilde olacaktır.

Aylık hesaba vurduğumuzda ise (28 günlük sonuçlardır.);
    1190x4 : $4760

Aylık $4760 kazanıyorsunuz. Ama bunun belli bir miktarını her sene -bildiğim kadarıyla- Nisan ayında vergi olarak ödüyorsunuz. Vergi miktarınızı yıllık kazancınıza göre vermek durumundasınız. Sizin yıllık kazancınız sabit bu çalışmaya göre $48,436 ile $61,214 arasında olacaktır. California State Tax bilgileri "$1,672.87 + $48,435 üzerinde kalan miktar için 8%." diyor.

Yani bu durumda yıllık kazancınız;
    4760x12 : $57120 oluyor.
    Bunun üzerinden vergi hesabı yaparsak;
    57120-48435 : $8685
    Bu miktarın 8%'ini vergi olarak vereceksiniz;
    8685x8/100 : $694.8

Bir yıl sonunda toplam ödeyeceğiniz vergi;
    694.8+1672.87 : $2367.67 olacaktır.

Bu durumda yıl sonunda elinize kalan miktar;
    57120-2368 : $54752 oluyor.
    Aylık olarak ise;
    54752/12 : $4562 oluyor.

Aylık $4562 gelirimiz var. Bunun yanı sıra giderlerimiz de olacağı için bir de onun hesabını yapalım.. Oda mı apt. dairesi mi kiralarsınız bilmiyorum ama apt. dairesi kiraladığınızı varsayalım. Google'dan aldığım bilgilere göre CA'da $2500'a 85 m2, eşyalı, ortalama bir konumda daire bulunabiliyor.

Elektrik, su, internet gibi giderleriniz de olacaktır. Bazı apartman dairelerinde bunlar kiraya dahil olabiliyor. California eyaletinin bilgilerine göre ortalama olarak bu tür giderleriniz aylık $350 tutacaktır.

Aylık gider olarak -eğer araba sahibi olacaksanız- araba sigortası ve benzin masrafı da çıkacaktır karşınıza. Tabii başlarda araba sahibi olmak istemeyebilirsiniz. Bunu es geçiyorum. Sırada karşınızda mutfak alışverişi gelecektir. Tek kişinin aylık mutfak alışverişi ortalama $100-$150 olacaktır.

Her ay hattınıza ödeyeceğiniz bir miktarda bulunacaktır elbette. O da sizin seçeceğiniz pakete göre değişiklik gösterecektir tabii ki. Ortalama $70 dolar masraf çıkacak karşınıza.

Giyim alışverişlerinizi vesaire bu hesaba katmıyorum. Şu durumda sizin toplam aylık gideriniz;

Ev Kirası : $2500
    Elektrik-Su-İnternet : $350
    Mutfak Alışverişi : $150
    Telefon Hattı : $70

Toplam : $3070 olacaktır. Tabii ki şu anda aklıma gelmeyen daha bir çok ihtiyaç olabilir. Yanlışım, eksiğim varsa affola.. Şuanlık size bunları söyleyebilirim. Tabii internet diye bir araç olduğu için tüm merak ettiklerinizi araştırabilirsiniz. Forumda verilen bir çok bilgi var. Yaşamak isteyeceğiniz eyaletin suç oranından, yaşam kalitesine, ortalama giderlerinize, gelir sağlayacağınız iş türlerinden, miktarlarına kadar her bilgiyi forumda az biraz gezinti ile bulabilirsiniz. Teşekkür ederim. İyi günler dilerim. ☺ ☺

• ⭐⭐⭐

@sabri-ft, içinde söyledi: California

Selam. California şu anki saatlik ücreti ne kadar?

Youtube videoları olan bir tayfa var. Hatta ben onlara California tayfası diyorum. Sanırım hiç biri tam zamanlı bir işte çalışmıyor. Ona rağmen yaşam standartları gayet iyi. Hatta biri 2700$'a (miktarda yanılıyor olabilirim) yeni bir eve geçti.

Merak edersen özelden isimlerini söylerim. Bu arada tabi ki sorularına kesin cevap olmayabilir. Onlar başka sen, ben başka. En azından bir fikrin olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi-be türk youtuber sayfasında isimleri var 3 kafadarlar. ondan buradan yazsan da sıkıntı olmaz

https://yesilkartforum.com/forum/topic/171/abd-deki-turk-youtuber-tavsiyeleri/2?_=1641543423776

• @hadi-be @ayvalik10 ikinizde çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için:)

• @can-akar verdiğin bilger için çok teşekkür ederim CA yaşayan biri bile bu kadar iyi anlatamazdı vallah benim için çok değerli bilgiler

• Birde merak etiğim bir şey var Ca hafta içi bir işte çalışıp hafta sonuda sokakta fln kalabalık yerlerde sokak müzisyenliği yapmak istiyorum ek gelir ve vergi den kaçınmak biraz. serbest mi yoksa gerekli kurumlarda izin alınması gerekiyor?

• ⭐⭐⭐

@sabri-ft hem vergi kacirmak istiyorsunuz hem de vergi kaciracaginiz is icin izin gerekir mi diye soruyorsunuz 😅

• ...sokak muzisyenlerine,veya sokakta degisik turde gosteri yapip para kazananlara buskers denir,bir yerde bu isi yapmak icin bolge belediyesinden permit almak lazimdir,ayrica belediye her caddede bu isin yapilmasini istemez.PRS Denen degisik bir tur permit de istenebilinir.sokak muzisyenliginden gelen gelir icin vergi odenirmi bilgim yok.

• @keysnambır bilmiyorum o yüzden soruyorum serbest se benim için güzel daha fazla kazanç daha az vergi 😀

• @sir-altan teşekkür ederim hocam ufakta olsa benim için büyük bir bilgi.

• ⭐⭐⭐

@cnpist selamlar siz santa monica bölgesinde mi yaşıyorsunuz, gelince orda olmak istiyoruz kiralık yer bakıyorum acaba 2 yetişkin 1 çocuk için güvenli sayılan bir bölge söyleyebilir misiniz ayrıca kiralar ne kadar, ve santa monica fiziki iş girişimleri için sizce uygun mudur 🙏🏼

• @ahsenaydgdu biz Irvine da ikamet ediyoruz, Santa Monica tarafınnı bilmiyorum maalesef .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu
    ilk adresten en güvenli yerlerin cadde yada sokak olarak belirledikten sonra 2 ve 3. adreslerden de evlere bakabilirsin. yada o bölge de yaklaşık 5-6 yıldır yaşayan youtuber tutku yıldırım var onunla sosyal medya üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

https://crimegrade.org/safest-places-in-santa-monica-ca/

https://www.apartments.com/santa-monica-ca/max-2-bedrooms/

https://www.apartmenthomeliving.com/santa-monica-ca/apartments-for-rent/2-bedroom

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10 tutku yıldırım aklımda abi ona yazdım instadan cevap bekliyorum, b1/b2 randevu 2023 ama öne çekilir diye umut ediyoruz bakalım 🙏🏼

Edit: ne tutku yıldırım ne oğuz, allahınıza kurban diyen doğukandan başka dönen olmadı o da 1-2 tane çok kısa cevap şeklinde..
    Hele bi gideyim.. onlar denk gelmesin bana venice beachte bak onları napıyorum 😂

• @ayvalik10, içinde söyledi: California

@ahsenaydgdu
    ilk adresten en güvenli yerlerin cadde yada sokak olarak belirledikten sonra 2 ve 3. adreslerden de evlere bakabilirsin. yada o bölge de yaklaşık 5-6 yıldır yaşayan youtuber tutku yıldırım var onunla sosyal medya üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

https://crimegrade.org/safest-places-in-santa-monica-ca/

https://www.apartments.com/santa-monica-ca/max-2-bedrooms/

https://www.apartmenthomeliving.com/santa-monica-ca/apartments-for-rent/2-bedroom

.santa monica ya takin bir yer olan marina del rey diye bir yerde kalip bir kac sefer santa monica ya gezmeye gittik, oralarda yasamak icin milyoner olmak lazimdir.

• @ahsenaydgdu, içinde söyledi: California

@cnpist selamlar siz santa monica bölgesinde mi yaşıyorsunuz, gelince orda olmak istiyoruz kiralık yer bakıyorum acaba 2 yetişkin 1 çocuk için güvenli sayılan bir bölge söyleyebilir misiniz ayrıca kiralar ne kadar, ve santa monica fiziki iş girişimleri için sizce uygun mudur 🙏🏼

Santa Monica Hollywood’un dibi, 5 dk kadar uzak. Çok kalabalık, trafik çilesi büyük ve gereksiz pahalı. Yetişkin çocuklarınızın olması artı mutlaka. Çok zorlanmazsınız yine de. Venice beach gibi popüler mekanlar yakın. Mutlaka zevkli yaşam tarzı var. Fakat bana göre bir Orange County degil. Özellikle güvenli bölge durumu açısından. İlk geldiğiniz zamanlarda cekici gelebilir, ilerleyen zamanlarda kaçmak isteyebilirsiniz. Yapılaşmalar genelde eski. Arkadaşım Santa Monica tamm merkezde oturuyor, Barrington plaza. Dışarıdan bakıldığında şaşalı görünümü ile dikkat çekebilir ancak 1958 yapımı, ofisten bozma bir apartment complex. Kiraları ise 2+2 $3500. Bu fiyata Orange County içerisinde her hangi bir şehirde 3+2 bir single house veya oldukça büyük bir townhouse bulabilmeniz mümkün. En azından evin yaşı bahsettiğimden daha genç olacaktır. Homeless nüfusunu da unutmamak lazım. Tabiki yer eyalette veya şehirlerde sayılar oldukça yüksek ama Los Angeles county ( Santa Monica da içinde) nedense bu durumun ana vatanı.

Irvine, Orange County içerisinde yer alan en güvenli şehirler arasında. Elit kesim diye adlandirabilecegimiz bir kesim genelde o tarafı tercih eder. Yeni yapılaşma çok, bu nedenle de bulacağınız evlerin yaşı küçük olacaktır orayı tercih ederseniz.
    Aynı şekilde fountain valley çok yeni yapılara sahip olmasa da benim beğendiğim yerleşim yerlerinden biri.

Costa Mesa. Nezih ve kaliteli insanların yer aldığı bir merkez. Newport beach ile yan yana. İrvine ve costa Mesa gibi yerlerde kira açısından ucuza kalabilmeniz pek mümkün degil ama yaşam kalitesi anlamında tadından yenmez, emin olun.

Huntington beach, yaz veya kış olsun görsel soleni ile hayatınıza ayrı bir tat katacaktır. Aşığım 😻 Kiralar ucuz degil, ama değer.

Anaheim fena degil ama kalabalık sayılabilecek konumda ve eski yapılaşma çok. Kiralar fena degil.

Santa ana, uzak durun. Güvensiz. Irkçı konuma erişmeniz olası 🥲

Garden Grove. Minik, kendi halinde, oldukça güvenli, asian insanların çok yoğun yasadigi şirin bir kasaba modunda. Yaşanılası, ki yaşıyorum hali hazırda ❤

Siz Santa Monica sordunuz ama ben daha iyi bir alternatif ile cevap vermek istedim, naçizane 🥰

Orange county genel anlamda yeşili boldur. Hava almak, ritüel yapma tercihiniz standartlarınıza göre değişir elbet, fakat tüm bunlari bazen bir parkta bazen sahil kenarlarında hafif esinti eşliğinde yapmanız çok tatlı olacaktır. Belki tercihinizi gözden geçirmenize vesile olurum. Bol şans ❤

• ⭐⭐⭐⭐

@tugba süper bir bilgisel olmuş elinize sağlık...

• @tugba sizde Irvine dasınız. Tum anlatım o kadar guzel olmuski, merak ettim 🙂 .

Benzer Başlıklar

• 6
  • 1
  • 109
  • 10
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |