Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ibrahimasar @musty Bence çocuklarınızın yaşlarına bağlı... İngilizce konuşmaları aksanlı ve native olsun diyorsanız; ne kadar küçük yaşta giderse o kadar iyidir. Çocuklar her ortama sizden daha kolay uyum sağlar. Sıkıntıları onlara çaktırmazsanız sizi de oraya bağlayacaklardır. Aksi durumda hep aklınız burda olacak.

• ⭐⭐

@avar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@musty, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ibrahimasar aynı sorun benim de kafamda var. Sadece gelecekte orda olmasa da Türkiyeye gelip giderlerse daha iyi olurlar düşüncesi teselli ediyor. Olur da yanluz gidersem kazandıklarım onlara burda daha rahat yaşamalarına yardımcı olur ama bilmiyorum. Kafamda deli sorular... Mantıklı düşünenler yazsın, sakinleşelim.

İyi Haftalar herkese öncelikle.

Hocam aklıma ilk gelen şu. Siz hiç çocuğunuzdan 1 ayı aşan bi süre ayrı kaldınız mı? Bu psikolojinin ne demek olduğunu yaşamadan anlamak zor bence.

Nacizene kendimden bişey anlatmak istiyorum. Herkeste böyle olacak diye bişey yok tabi. Evde büyük bi tadilat işi yapılacaktı çocuk hanım rezil olması diye onları memlekete bıraktım döndüm biara. Yaklaşık 1buçuk hafta olarak hesaplamıştım. Giderken bildiğin mutluydum 1 buçuk hafta bi kafa dinlerim akşamları takılırım falan baya seviniyorum anlayacağın. Öncelikle dönüp eve girince sevinilecek bişey olmadığı çıktı ortaya. Tadilat 23 gün sürdü (malum ustalar çok "sözünün eri" oluyor) Bittiğinde tüm hız sınırlarını altüst edip gittim çocukların yanına. Özlem nasıl gözümü kararttıysa tüm toyzrus mağazasını aldım. Sonra hanım baktı bunların yarısı vardı neden aldın diyo. Dediğim gibi herkeste böylemi olur bilemem. Üniversiteye kadar hiçbişey için bi daha çocuklarımdan ayrı kalmam. Hiçbişey için. Para zaten söz konusu bile olamaz.
    dipnot: hanımla tartışmamız bayadır bu. TRde olursak ve yatılı okuması gereken iyi bi lise kazanırsa ne olacak diyor. Gittiği şehre giderim bende. Yatılıda okuyamaz.
    tekrar söylüyorum bunlar benim için böyle illa herkes bunu hissetmemz tabi ki.

Bizde tayin dönemlerimde 4 ay ve 9 ay olmak üzere 2 defa eşimle ayrı kaldık bir seferde oğlumu 1bucuk yaşındayken 4-5 ay kadar nenesine bıraktık iş güç taşınma için götürdük derken pandemi patladı gidip alamadık çok zor @avar kesinlikle size katılıyorum Allah kimseyi ailesinden ayrı bırakmasın
    Not: yaşlandıysak bu ayrılıklar zamanında oldu öncesinde saçımız bile beyazlamamisti.
    @musty siz planlarınızı yaparken uzun süre ayrılık üzerine kurmayın bence sizde mutsuz olursunuz gene sizin kararınız ama tecrübe üzerine tavsiye vermekteyim, değerlendirmek sizin görüşünüzdür

• @gariban
    Kesinlikle hocam yaşlandırma doğru tespit. Olayı iyice arabeskleştirmek istemiyorum. Tamam kimler ne zorluklar yaşıyor kabul ediyorum. Ama gerçekten buda çok zor oluyo.

• ⭐⭐

@ibrahimasar aynı sorun benim de kafamda var. Sadece gelecekte orda olmasa da Türkiyeye gelip giderlerse daha iyi olurlar düşüncesi teselli ediyor. Olur da yanluz gidersem kazandıklarım onlara burda daha rahat yaşamalarına yardımcı olur ama bilmiyorum. Kafamda deli sorular... Mantıklı düşünenler yazsın, sakinleşelim.

Hocam aklıma ilk gelen şu. Siz hiç çocuğunuzdan 1 ayı aşan bi süre ayrı kaldınız mı? Bu psikolojinin ne demek olduğunu yaşamadan anlamak zor bence.

Nacizene kendimden bişey anlatmak istiyorum. Herkeste böyle olacak diye bişey yok tabi. Evde büyük bi tadilat işi yapılacaktı çocuk hanım rezil olması diye onları memlekete bıraktım döndüm biara. Yaklaşık 1buçuk hafta olarak hesaplamıştım. Giderken bildiğin mutluydum 1 buçuk hafta bi kafa dinlerim akşamları takılırım falan baya seviniyorum anlayacağın. Öncelikle dönüp eve girince sevinilecek bişey olmadığı çıktı ortaya. Tadilat 23 gün sürdü (malum ustalar çok "sözünün eri" oluyor) Bittiğinde tüm hız sınırlarını altüst edip gittim çocukların yanına. Özlem nasıl gözümü kararttıysa tüm toyzrus mağazasını aldım. Sonra hanım baktı bunların yarısı vardı neden aldın diyo. Dediğim gibi herkeste böylemi olur bilemem. Üniversiteye kadar hiçbişey için bi daha çocuklarımdan ayrı kalmam. Hiçbişey için. Para zaten söz konusu bile olamaz.
    dipnot: hanımla tartışmamız bayadır bu. TRde olursak ve yatılı okuması gereken iyi bi lise kazanırsa ne olacak diyor. Gittiği şehre giderim bende. Yatılıda okuyamaz.

Ben de aynı fikirdeyim 2,5 yaşında bir oğlum var 6 aylıkken pandemi patladı evden çalışmaya geçtik o zamandan beri sürekli beraberiz. Pandemi hafifleyince ayda 1 hafta ofise gitmeye başladık o 1 hafta bile zor geliyor. Sürekli sigara molalarında görüntülü arıyorum bazen günde 5-6 kere görüntülü konuştuğumuz oluyor. Eğer oraya gittiğim zaman benim moralimi düzeltecek, önüme çıkan engelleri aşmama yardım edecek biri varsa eşim ve oğlumdan başkası değil. Onları burada bırakıp ben düzeni kurduktan sonra sizi alayım dersem tek başıma hem mental olarak hem psikolojik olarak dayanamayıp geri dönerim muhtemelen.

• @sytahmt Kesinlikle artik bende ayni fikirdeyim. Esim ile ben varim zaten cocuk yok. 2kisi birbirimize destek oluruz esimle.

• Bu arada söylemeden edemicem. Beraber çalıştığımız bi arkadaşım öğretmen olan eşini ve çocuğunu her sene yazın 2 aylığına kayınpederine gönderiyor. Ona sorarsak süper bişey. 2 ay kafam rahat deyip takılıyor. Bazısının hoşuna bile gidebiliyor yani.

• @avar ucak biletleri kisi basi ne kadar bilginiz varmi acaba hic bakmadim.

• @fatih-celep, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@avar ucak biletleri kisi basi ne kadar bilginiz varmi acaba hic bakmadim.

400 ila 1000 dolar arası diye düşünebilirsiniz. ABD-TR arası diye sorduğunuzu varsayıyorum

• ⭐⭐

Bence böyle olmaması gerek. Çocuğunuzun bu kadar üstüne düşerseniz özgüveni düşük kalır büyüyünce bile yanına yardımcı arar. Arada bir caretta caretta kaplumbağaları gibi yalnız bırakırsanız kendi başlarına iş yapmayı da öğrenmiş olurlar. Özgüven büyüyünce kazanılan bir şey değil maalesef. Bu adımların çocukluktan atılması gerekiyor. Bırakın liseyi yatılı okusun unide başka şehre gitsin.

• @uzaysan Herkesin bakış açısı ve yaşamı farklı işte.. Ben de önce yalnız gitmeyi düşünenlerdenim.

Evet kızımı çok özleyeceğim ama benim zaten motivasyonum başlı başına kendisi..
    Onun için gidiyorum daha çok, ona daha güzel bir gelecek hazırlayabilmek için. Zorluklar karşısındaki direncim bu. Ama insan başına gelince daha iyi anlıyordur diye tahmin ediyorum.

• @uzaysan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Bence böyle olmaması gerek. Çocuğunuzun bu kadar üstüne düşerseniz özgüveni düşük kalır büyüyünce bile yanına yardımcı arar. Arada bir caretta caretta kaplumbağaları gibi yalnız bırakırsanız kendi başlarına iş yapmayı da öğrenmiş olurlar. Özgüven büyüyünce kazanılan bir şey değil maalesef. Bu adımların çocukluktan atılması gerekiyor. Bırakın liseyi yatılı okusun unide başka şehre gitsin.

Şu kısmı yanlış ifade etmiş olabilirim. Ben akşam evde olmak anlamında bahsetmiştim aslında. Yoksa tüm gün yanyana olamayız zaten. Ama babasıyla aynı ülkede olmadan özgüveni olacaksa okadar özgüven fazla gelir bana. Okul iş vs vs hertürlü ortamda bulunabilir. Bulunsunda isterim. Şimdi çok küçük ama dediğiniz gibi yetişiyor aslında. Özellikle üniversiteye kadar diye belirtme sebebim üniversite döneminde bende aynı şehirde olmamasını istediğimdendi. Umarım özgüvenli olur ama yanında babasıda olur.
    Lisede yatılı konusu biraz değişik. Tüm yatılı okuyanlara bi sormak lazım. Yüzde kaçı iyiki yatılı okudum evde olsam bu noktada olamazdım der acaba. Ben demem mesela. Keşke ailemin yanında okuma imkanım olsaydı. Benim beraber okuduğum hala çok yakın olduğum arkadaşlarımda demez. Bence çoğu çocuk iyiki anamdan babamdan uzak kaldım demez.
    İstiyorum ki herşeyi başarırken yanında babası olsun. İllaki bişeyi başarması için benim olmamam gerekli değildir heralde.

• Merhaba arkadaşlar , başvuru yaparken eşi green card sahibi veya amerikan vatandaşı kısmı var , eşi bu haklara sahip kişilerin başvurusunda öncelik oluyormu ? , bir haberde görmüştüm eşi green card sahibi veya abd vatandaşı olduğu zaman öncelik onlara veriliyormuş yani onlar genelde kazanıyormuş , doğrusunu bilen bilgi verebilirmi ?

• @Ping-PONG Ben de diyorum bu arka plan neden tanıdık geliyor... Bones'in şarkısını editlemiş. 😃

• @Emir23 hayır :))

• ⭐⭐⭐⭐

Kafamdan sildim sayılır amerikayı. Adamı da unutmak istiyorum, başka başka yerlerde çıkıyor karşıma. Siyahi konsolosu merak edenler buyurun video ya 🙂

• ⭐⭐⭐

@ibrahimasar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Kafamdan sildim sayılır amerikayı. Adamı da unutmak istiyorum, başka başka yerlerde çıkıyor karşıma. Siyahi konsolosu merak edenler buyurun video ya 🙂

Her şerde bir hayır vardır derler. Sen Mayıs'ı bekle 😊

• @ibrahimasar Yakın gelecekte görüşmek üzere Nick bey...

• ⭐⭐⭐⭐

@hadi-BE,

Her şerde bir hayır vardır derler. Sen Mayıs'ı bekle 😊

İnan hiç umudum yok. Çıksa da bu esmer şekerin abisi ve ya ablası vermez yine diversity visa mı...

• @avar, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@uzaysan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Şu kısmı yanlış ifade etmiş olabilirim. Ben akşam evde olmak anlamında bahsetmiştim aslında. Yoksa tüm gün yanyana olamayız zaten. Ama babasıyla aynı ülkede olmadan özgüveni olacaksa okadar özgüven fazla gelir bana. Okul iş vs vs hertürlü ortamda bulunabilir. Bulunsunda isterim. Şimdi çok küçük ama dediğiniz gibi yetişiyor aslında. Özellikle üniversiteye kadar diye belirtme sebebim üniversite döneminde bende aynı şehirde olmamasını istediğimdendi. Umarım özgüvenli olur ama yanında babasıda olur.

Lisede yatılı konusu biraz değişik. Tüm yatılı okuyanlara bi sormak lazım. Yüzde kaçı iyiki yatılı okudum evde olsam bu noktada olamazdım der acaba. Ben demem mesela. Keşke ailemin yanında okuma imkanım olsaydı. Benim beraber okuduğum hala çok yakın olduğum arkadaşlarımda demez. Bence çoğu çocuk iyiki anamdan babamdan uzak kaldım demez.
    İstiyorum ki herşeyi başarırken yanında babası olsun. İllaki bişeyi başarması için benim olmamam gerekli değildir heralde.

Benim okuduğum lisede çok fazla arkadaşım yatılı okuyordu. Özgüven ve sorumluluk açısından çok farklı oldular ama hiç gereği olmayan angarya bir konfor bozukuğu da yaşadılar. Bir çoğu üniversite giriş sınavına hazırlanırken toplu halde yaşamanın getirdiği düzenden dolayı aksaklıklar yaşadılar. 7-8 kişiyle aynı odada kalıyordular, saat 12den sonra ışıkları kapatıyordular falan. Bana sorarsanız kazandıklarının yanında kaybettikleri daha ağır basıyor. Fakat üniversite için onu diyemeyeceğim hatta aileden ve ülkeden uzak yurtdışı etkinlikleri/dönemsel eğitimi içeren bir üniversite eğitimi en iyisi bence.

• Bu video gece gece içimi kararttı. Ama gerçekleri göz önüne alma adına güzel bir belgesel.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |