Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @denizci10 3 aralıkta

• ⭐⭐⭐⭐

@ipeksedaa, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@denizci10 3 aralıkta

Hayırlısı olsun. İnşallah güzel haberler alırız sizden de

• @denizci10 teşekkür ederim umarım 🙏🏻

• @ipeksedaa Perşembe onaylandı Pazartesi PTT’ye ulaştı

• Ali Cihan beyden haberi olan var mı acaba? Hem burda, hem Facebook grubunda 1 hafta 10 gündür pek görünmüyor, inşallah sağlığı sıhheti yerindedir.

@crazycells

• ⭐⭐⭐⭐

@Kef14, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Ali Cihan beyden haberi olan var mı acaba? Hem burda, hem Facebook grubunda 1 hafta 10 gündür pek görünmüyor, inşallah sağlığı sıhheti yerindedir.

@crazycells

https://yesilkartforum.com/forum/topic/274/k1-vizesi-nişanlılık-vizesi/3266?_=1638204390227
    29 kasımda yazmış. Yoğundur heralde.

• Merhabalar herkese, çok önemli bir sorum var bankadan vize başvuru ödeme dekontunu alamıyorum, bütün ekstreyi veriyor, ödeme dekontunun olmaması sorun yaratır mı?

• @stherapist, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

Merhabalar herkese, çok önemli bir sorum var bankadan vize başvuru ödeme dekontunu alamıyorum, bütün ekstreyi veriyor, ödeme dekontunun olmaması sorun yaratır mı?

Randevuları ayarladığınız hesabınızda ödeme makbuzunu görüntüle butonu var. Oradan da alabilirsiniz

• @zeynepsoylev Onun geçerli olduğunu bilmiyordum, eğer öyleyse çok sevindim, teşekkür ediyorum.

• @lfcali hocam beni de alır mısınız ? 5415122616

• @stherapist, içinde söyledi: (B1/B2) Ziyaretçi Vizeleri: İŞ, TURİZM, TIBBİ TEDAVİ

@zeynepsoylev Onun geçerli olduğunu bilmiyordum, eğer öyleyse çok sevindim, teşekkür ediyorum.

Ne demek, yani ben olur diye biliyorum 🙂 daha önce çalışma vizesi almaya gittiğimde kart ekstresinden değil, oradan almştm. Ama o vizeyi alacağımz garantiydi ve ödeme makbuzuna bakmadılar siye hatrlyorm. Risk almak istemezseniz daha iyi bilen arkadaşların cevaplarını bekleyebilirz 🙂

• Forumun Telegram grubu bu mu? Bilen var mı?

• ⭐⭐

arkadaşlar sizce asgari ucret alan biri vize alabilir mi siz hiç alan duydunuz mu?

• B1/B2 (Turist vizesi ve karar mekanizması hk.)

Özellikle öğrenci vizeleri de dahil olmak üzere başvuru sayılarındaki artış, döviz kurlarının artışı ve konjonktürel sebeplerinde etkisiyle; Adeta "Başvuruların büyük çoğunluğuna RED verin" dercesine direktif verilmiş gibi; Bugün görüşme sırasında önümdeki 30 kişinin abartısız yaklaşık 20 sinin RED aldığına tanıklık etmiş ve RED almış biri olarak;
    RED almışlığın verdiği olumsuz psikolojinin yanı sıra; Objektif bir şekilde durumu yorumlamaya çalışıp, bu anlamda insana mastır yaptıran ABD vize memurlarının hepsine olmasa da, bazılarına naçizane haklı sitemimi belirteceğim. (Bu, belki birçok kişinin sesi olur...)

1. Ne için gidiyorsunuz (Turistik Seyahat)
    2. Nereye gidiyorsunuz (New York)
    3. Kaç gün (20 gün)
    4. Daha önce yurt dışına gittiniz mi? (3 ülke 4 şehir)
    5. Nerede çalışıyorsunuz? (X firmasında)
      Üzgünüm şu an için yeterli görünmüyorsunuz.

Hazırsanız artık start verelim o halde..
    Nedir yeterlilik ? Kriter ? Ölçü ?

Yaş 42
    Evli (çocuklu)
    Şu anda çalıştığı yerde (4.5 yıldır aktif çalışan)
    Net maaş, asgari ücrete kıyasla hatırı sayılır bir rakam diyelim (Tabi güncel kura göre, ABD için çerez şu an)
    Daha önce yurt dışına çıkışlar var. Ki son 5 yılda nereye gidildiği soruluyordu ds160 da ve bu nedenle sadece Gürcistan yazıldı o bölüme. Ama tabi son 6-7 yıl içinde Ukrayna ve İran da var. Bunu zaten pasaporttan da görmüştür. (İran ise zaten kafadan RED demeyin, çünkü buna rağmen vize alanları okuduk/duyduk. Peki illa Avrupa gezisi filan mı olmalı? Hayır çünkü Avrupa gezileri olanlardan da RED alanlar var.) Memurundan, şirket yöneticisine vs.

Yaş'ın yanında kuru neden yanıyor?
    Neden bir ABD'li vize memurunun 2 dudağının arasına bırakılır, kişinin turistik seyahat olarak ABD kaderi?
    Vize memurunun verdiği her karar %100 doğru mu?
    Bunu kim inceliyor?
    Tekrar değerlendirilmek üzere neden bir üst merci/muhatap yok?
    Kaldı ki niyet gerçekten %1 milyon turist olarak gitmek.
    Şimdi kala kala, kişi başı aldığı 160 USD'lik vurguna mı kaldı ABD? (Yanıt elbette ultra hayır olsa gerek)

Gelelim elde götürülen onca evraka...
    %90 hiçbir şekilde bakmıyorlar. Peki ne diye o kadar hazırlayıp, sırf götürmek için götürüyoruz?
    Ama yani gerek gördüğü takdirde sizi TR'ye bağlayacak evrakları talep edebilir..
    Hayhay, peki yanımızda getirdiğimiz aşağıda detaylandırılan 1 çuval evraka bakmaz ise nasıl görecek/anlayacak genel durumu???

Çalıştığın kurumdan antetli kağıda aldığın yazı; (Bu adam bizim personelimizdir, şu tarihler arası izinli olarak ABD'nin xxx eyaletine turistik olarak gidecek ve tekrar TR'ye dönüp işine devam edecektir kardeşim)
    Tapular
    Kira gelirin için kira kontratı ve kiranın yattığı hesap dökümü
    Son 3 aylık maaş bordrosu
    Son 3-6 aylık hesap ekstresi
    İşe giriş bildirgesi
    Sgk dökümü
    Şirket imza sirküleri-vergi levhası-faaliyet belgesi vs

Efendim ds160 önceden fikir veriyor? Ya da siz gitmeden önce her şey belli veya gittiniz an belli oluyor vs.
    Bir de TC'nizi giriyorlardır muhtemelen ve her şeyi görüyorlardır ekrandan. O yüzden götürülen hiçbir evraka bakmıyorlar.
    (Yahu iki gözüm, teknik olarak mümkün olabilir mi böyle bir şey. KVKK (Kişisel verilerin korunması kanunu) diye bir şey var. X ülke senin TC'ni girip de her şeyini nasıl görebilir? Hurafeciler sizi..)

Aman ha! Bunlara da dikkat edin...
    Memur karşısında kendinizden emin olun, sorulara kısa ve öz cevaplar verin, uzatmayın, panik yapmayın. Net olun.
    Tamam da, yukarıda sorulan sorulara gayet kendinden emin bir şekilde, panik yapmadan ve net olarak tabiri caizse bam bam bam diye yanıtlar verildi oysa ki... (Bu da işe yaramadı galiba)

Yahu aylar öncesinden ödemeni yapıyorsun, randevunu alıyorsun.. Stresle bekliyorsun, acaba alır mıyım yoksa RED mi olur diye düşünüyorsun. Sonra randevunu erkene almak için ekran başında günlerce gözlerin çıkıyor. Ve gün gelip çatıyor, yağmur çamur demeden gidiyorsun (ki çoğu insanın da, şehir dışından onca zahmetle geldiği oluyor).
    Sıraya giriyorsun, bekliyorsun gergin vaziyette; Önündeki mülakatlara tanıklık ediyorsun ve ister istemez etkileniyorsun. Sonra sıra sana geliyor ve yüzüne bakmadan (Ki ABD kültüründe de konuştuğun kişinin gözlerine bakmak esastır denir) bilgisayarın ekranına bakarak 3-5 soru soruyor, 40-60 saniye aralığında bir sürede kararını beyan ederek (RED) diyor. (Belki şimdi şu düşünülecek; "Yahu herkese de RED vermiyorlar ya") şu anda yüzdeye vurduğunda, çoğunluğa veriyorlar baby merak etme sen.

Peki neye göre karar veriliyor??
    Bir kişi de çıksın desin ki "bu işte 1 tane doğru var kardeşim" alnından öpeceğim..
    Mantık yok, ölçü yok, doğru dürüst kriter yok.

Haberler de birçok saçma sapan ve haber değeri bulunmayan görüntüleri izlettiriyorlar insanlara.
    Bu meseleyi ele alacak 1 tane civanmert haberci yok mu arkadaş? Söz konusu ABD olunca 2 kere düşünmek mi yoksa, olay nedir ??

Neyse... Elbette konu dünyanın sonu değil.
    Biraz dertleştik, hasbihal ettik, realiteyi ele alarak eleştirdik ve sitemde bulunduk kendi gözlemimiz doğrultusunda.
    Demokratlık çizgisinden taviz yok. Belki de mikrofonu ABD tarafına uzatsak, kim bilir neler işiteceğiz o da ayrı konu..
    (Bknz. Yaşın yanında kuru misali)

Umarız birileri, (başta ABD hususunda olmak üzere birçok kişinin istifade ettiği yeşilkartforum vesilesi ile) sesimizi duyar ve bu konulara çözüm getirir.

Sonuç: Umut fakirin ekmeği...

Hangi vize türüne talip olursanız olun;
    "Her şey gönlünüzce olsun"

Saygılar/Sevgiler

• @slayttan Geçmiş olsun, kendimizce burda bir algortima olduğuna inanıyor ve bunu çözmeye çalışıyoruz, ben bu işten hiç bir şey anlamadım, bunların neyi neye göre değerlendiyor anlamış değilim, bir tanıdığım 28 yaşında, geçenler de başvuruyor, daha önce yurt dışına hiç çıkmamış, pasaportu bile yeni çıkarıyor, hiç bir evrağına bakılmadan iyi tatiller, vizeniz onaylandı diyorlar,

• ⭐⭐

@Kef14 Bu bahsettiğiniz profilden bahseder misiniz işi nedir evli midir çocuğu var mıdır maaşı ne kadardır

• @slayttan merhaba 42 yaşında 5 yıl amerikada yaşamış dereceyle master bitirmiş eşim pandemiden dolayı diplomasını alamadı ve ödemede problem yaşandı. Okula gidip yüz yüze halletmesi gerekti. Antalyadan bir gün önce uçak ile istanbula gelecekti sisden ötürü bütün uçuşlar iptal oldu. Rotar da değil. Hemen arabayla yola çıktık. 7 saat sonra istanbula geldik. Ertesi sabah 7 de konsolosluk kapısında hazır bekledik. Biz gibi binlercesi. Sıraya girdi sırası geldi ve tek soru siz 5 yıl amerikada bulunmuşsunuz. Eşim de durumunu anlatmış. Üzgünüm şu an uygun değilsiniz. Hiçbir yasa dışı durumumuz yok. İnsan istiyor ki karşındaki insana bir mantıklı açıklama yap. O kadar çok yazılan çizilen var ki. Şaşırıp kalıyoruz. Kim almış kim alamamış. İstatiksel bir cevabı yok. Ne gelirse artık. Bence siz bu içinde bulunduğunuz durumu mail olarak iletin. Ne kaybedersiniz ki. Bamlayacak değiller ya. Rahatsızlık ne olursa olsun dile getirilmeli . Sözlü yapmamıza izin verilmiyor ya da gerekçesi kabul görmüyorsa yazılı iletilebilir diye düşünüyorum. Bu arada biz de ne yapsaklardayız. Arafdayız anlayacağınız. Diplomamızı da alamıyoruz. İş başvurularında bu belgeye ihtiyacımız da var. Ne yapsak bilemedim😔

• ⭐⭐

Ds160 formunda eğitim bilgileri kısmına sadece kayit yaptırdığımız ama devam etmediğimiz veya kaydımızı sildigimiz yerleri yazmamız gerekiyor mu?

• Cuma günü (3 aralik) 5. Kez turist vizesi icin mülakatta olucam, muhtemelen bu son basvurum olucak, tahminimce yine 214b yi alip cikicaz gibi

• Herkese merhaba.. 21 Ocak vize randevusu iptal..Şuan istanbul ve Ankarada ileri tarih için bile boş yer yok malesef..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |