Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,
    Çeşitli şekillerde Kanada'ya gitmiş ve oradan vatandaşlık almış kişiler için emeklilik süreci nasıl işliyor? Örneğin Canada Express Entry Visa aldınız ve orada geçirdiğiniz 5 yılın sonunda artık Kanada vatandaşınız. Emeklilik hakkı kazanmak için kaç yıl çalışmalısınız? Prim ödemeleri vs. nasıldır?

Kanada'da emeklilik hakkında bu gibi konularda detaylı bilgisi olanlar varsa bizimle paylaşabilir mi?

• ⭐⭐

...kanada emeklilik yasi 65,devletten emekli olmak icin en az 10 yil orda yasamis olmak lazim,permanent yani vatandas olmayipda kanadada devamli oturma musaadeniz varsa emekli olabilirsiniz vatandaslik sart degil,hic calismamis kisilerde emekli olabiliyorlar,biraz arastirdim ama tam bilgi elde edemedim....

.3 turlu emeklilik sekli varmis..CPP Canada pension plan,calistiginiz yillarda devlete odediginiz vergi veya emeklilik primi uzerinden hesaplanip emekli maasina baglaniyor, digeri OAP old age pension,65 yasina gelen herkese odeniyor,calismiz veya calismamis, calisipda prim veya vergi odiyenlere gore old age pension maasi daha dusuk oluyor.

• @sir-altan teşekkürler. Verdiğin bilgiler ışığında Kanada resmi sitesinden ilgili sayfayı buldum. İlgilenen arkadaşlar için burada baya detaylı bilgi mevcutmuş.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 1
  • 9
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |