Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustapha cevabınız için çok teşekkürler.

• Philadelphia

FB_IMG_1612201403087.jpg

• Pittsburgh

FB_IMG_1615129859488.jpg

• Son 5 senedir Philadelphia’dayım arkadaşlar,öncesinde Florida ve Missouri eyaletlerinde de yasadım. Özellikle Philadelhia, PA halkında sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım sizlere.

• Yasaklı

merhaba arkadaslar, ben pittsburgh"da 3 seneye yakin yaşadım ve sehri biraz anlatmak isterim.
    öncelikle sunu söylemekte istiyorum. Ben yıllardır hiç durmadan amerikanin her yerini geziyorum. ve bu yapacağım kıyaslama çok fazla sehirleri eyaletleri gezdiğimden diger sehirlere oranla olan bir kıyaslamadır.
    Olumlu yanları :
    1:) ben sehirden memnun olmadigim icin tasindim fakat herkesin sevdiği seyler ve yasam kalitesi herkese gore farklı.
    pittsburgh çok soğuk bir sehir, haziranda bile hava tam sıcak olmuyor, yazın genel olarak sıcak degil, yazın bile genelde hep yağmur yağar yani güneşli güzel bir gun yüzü görmeniz çok az. eylulun ortasından sonra soğuklar bir baslar, hazirana kadar yakanızı bırakmaz:)
    ben tam 2 ay hiç bir sekilde kar yüzünden arabayı sokağa cikaramadigimi hatırlıyorum.
    2:) amerikada görüp görebileceğiniz en kotu yollara sahip. müthiş ötesi yolda arabaya zarar verecek çukurlar ve sürekli inişli cikisli yollar var. her taraf tepe, sürekli arabayla biryerlere tırmanıyorsunuz. arabayla sürekli bir tikirti halindesiniz sürekli çukurlara girip cikiyorsunuz ve inanin insani deli ediyor. ve yollarda sürekli bir yol yapım hali var. hava soğuk oldugundan dolayı yollarda hep bozuk hayliyle.
    3:) genel olarak çok turk var ve Türklerin birbirlerini hiç sevmediğini gordum, acikcasi pek turk dayanismasi yok, kimse kimseye yardimci olmaz. yüzden bende uzak durmayı tercih ettim.
    4:) soyle bir gezeyim deseniz gezilecek sadece bir iki yer disinda gercekten hiç bir yeri yok. bir tek mount washington adında sehri çok güzel goren bir manzaralı yeri var , downtown klasik downtown ve nehri ise her zaman kahverengi renkte, hep boyle bir ic karartıcı .
    5:) cevresinde yakin olarak nerdeyse hiç güzel bir sehir yok. phidelphia 6 saatlik uzaklıkta , washington dc 4 saat uzaklıkta , colombus 3 saat uzaklıkta . baska da bir sehir yok. eğer büyük bir sehirden geldiyseniz bu sehir size gore olmayacaktır ki ben istanbuldan geldim ve burası bana çok kucuk bir sehir olarak geldi. sehirde 3 tane mall var. 2 tanesi nerdeyse kapanacak kadar kotu. sadece bir tanesi idare eder durumda.

olumlu yanları;
    1: muthissss güzel mimarisi olan sanki hobbit evleri gibi eski ve muazzam mimarisi olan evler var. ben sehrin en tarihi ve en işlek mahallesinde yaşıyordum . hergun yürüyüşe çıkar ve evlere ağzım açık bakardım. kadar güzeller.
    2: sehir öğrenci sehri ve ve çok iyi üniversiteleri var. cernegie mellon üniversitesi amerikanin en iyilerinden biridir.
    3: genelde delivery isleri uber amazonflex amazon whole foods grub hub door dash bunlar çok iyi para kazandiriyor. eğer bir yerden başlayacaksanız ve direk bu isleri yapacaksınız çok iyi fakat dediğim gibi bu isleri yaparken havanın soğuk olma ihtimalini de göz önünde bulundurun.
    4: her sehrin güzel ve kotu yerleri vardır . benim yasadigim bölge shadyside idi. burada genelde durumu iyi beyazlar yada üniversitelerde okuyan öğrenciler oturur. semt istanbulun nisantasisi gibiydi. çok orijinal ve güzel . dediğim bölge sehrin tam ortasıdır . birde north tarafı var yani ross park mall "un civarları ve ötesi. o tarafda cocuklu aileler icin ve gurultusuz hayat sevenler icin çok güzel.
    kotu mahalleleri de çok fazla var, genelde siyahiler yaşıyor.
    5: bence her bütçeye gore kiralar var ve kiralar çok yüksek degil.

• @handuş, içinde söyledi: Pennsylvania

merhaba arkadaslar, ben pittsburgh"da 3 seneye yakin yaşadım ve sehri biraz anlatmak isterim.
    öncelikle sunu söylemekte istiyorum. Ben yıllardır hiç durmadan amerikanin her yerini geziyorum. ve bu yapacağım kıyaslama çok fazla sehirleri eyaletleri gezdiğimden diger sehirlere oranla olan bir kıyaslamadır.
    Olumlu yanları :
    1:) ben sehirden memnun olmadigim icin tasindim fakat herkesin sevdiği seyler ve yasam kalitesi herkese gore farklı.
    pittsburgh çok soğuk bir sehir, haziranda bile hava tam sıcak olmuyor, yazın genel olarak sıcak degil, yazın bile genelde hep yağmur yağar yani güneşli güzel bir gun yüzü görmeniz çok az. eylulun ortasından sonra soğuklar bir baslar, hazirana kadar yakanızı bırakmaz:)
    ben tam 2 ay hiç bir sekilde kar yüzünden arabayı sokağa cikaramadigimi hatırlıyorum.
    2:) amerikada görüp görebileceğiniz en kotu yollara sahip. müthiş ötesi yolda arabaya zarar verecek çukurlar ve sürekli inişli cikisli yollar var. her taraf tepe, sürekli arabayla biryerlere tırmanıyorsunuz. arabayla sürekli bir tikirti halindesiniz sürekli çukurlara girip cikiyorsunuz ve inanin insani deli ediyor. ve yollarda sürekli bir yol yapım hali var. hava soğuk oldugundan dolayı yollarda hep bozuk hayliyle.
    3:) genel olarak çok turk var ve Türklerin birbirlerini hiç sevmediğini gordum, acikcasi pek turk dayanismasi yok, kimse kimseye yardimci olmaz. yüzden bende uzak durmayı tercih ettim.
    4:) soyle bir gezeyim deseniz gezilecek sadece bir iki yer disinda gercekten hiç bir yeri yok. bir tek mount washington adında sehri çok güzel goren bir manzaralı yeri var , downtown klasik downtown ve nehri ise her zaman kahverengi renkte, hep boyle bir ic karartıcı .
    5:) cevresinde yakin olarak nerdeyse hiç güzel bir sehir yok. phidelphia 6 saatlik uzaklıkta , washington dc 4 saat uzaklıkta , colombus 3 saat uzaklıkta . baska da bir sehir yok. eğer büyük bir sehirden geldiyseniz bu sehir size gore olmayacaktır ki ben istanbuldan geldim ve burası bana çok kucuk bir sehir olarak geldi. sehirde 3 tane mall var. 2 tanesi nerdeyse kapanacak kadar kotu. sadece bir tanesi idare eder durumda.

olumlu yanları;
    1: muthissss güzel mimarisi olan sanki hobbit evleri gibi eski ve muazzam mimarisi olan evler var. ben sehrin en tarihi ve en işlek mahallesinde yaşıyordum . hergun yürüyüşe çıkar ve evlere ağzım açık bakardım. kadar güzeller.
    2: sehir öğrenci sehri ve ve çok iyi üniversiteleri var. cernegie mellon üniversitesi amerikanin en iyilerinden biridir.
    3: genelde delivery isleri uber amazonflex amazon whole foods grub hub door dash bunlar çok iyi para kazandiriyor. eğer bir yerden başlayacaksanız ve direk bu isleri yapacaksınız çok iyi fakat dediğim gibi bu isleri yaparken havanın soğuk olma ihtimalini de göz önünde bulundurun.
    4: her sehrin güzel ve kotu yerleri vardır . benim yasadigim bölge shadyside idi. burada genelde durumu iyi beyazlar yada üniversitelerde okuyan öğrenciler oturur. semt istanbulun nisantasisi gibiydi. çok orijinal ve güzel . dediğim bölge sehrin tam ortasıdır . birde north tarafı var yani ross park mall "un civarları ve ötesi. o tarafda cocuklu aileler icin ve gurultusuz hayat sevenler icin çok güzel.
    kotu mahalleleri de çok fazla var, genelde siyahiler yaşıyor.
    5: bence her bütçeye gore kiralar var ve kiralar çok yüksek degil.

Hocam turkler birbirini sevmez yazmissiniz Pittsburgh da .bu olay heryerde maalesef boyle bir milletiz siz bide onceden yasadigim new jersey I gorseydiniz ayni sehrin insanlari birbirlerine dusman

• ⭐⭐

@Philly1 üstad 2 ay sonra bende Philadelphia ya geliyorum biraz merak içindeyim Philadelphia için

• ⭐⭐

@handuş abla kusura bakma bende Türklerle aynı yerde yaşamak istemem bu düşüncem cehaletten kaynaklanmıyor genel olarak bu düşüncedeyim hep bir çekememezlik haset peşinde bizim milletimiz insanların karısına kızına göz diker bu yüzden açıkçası Türklerden Uzak durma düşüncesindeyim tabi karakteri bozuk olanlardan kastim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emirgenco bu bahsettiğiniz Türkler geliş tarihini sorun en az 5-6 yıl önce gelmiş kişiler hatta daha da yıl önce. Amcamlar da 1996 yılında geliyor tabiki de önce tursit ondan sonra kaçak duruma düşüyorlar daha sonra ilk zamanlarda az bilinen gassal mesleği sayesinde iş sponsor derken şu anda vatandaş oldular. Tabiki de bu kaçak dönemde yaşarken çektikleri acı - üzüntü - 3 dolara çalışma çileler sayesinde bu zamana kadar gelip bir nebze rahat bir hayat yaşamaya başlıyorlar. Fakat şimdi gelen insan onunla aynı hatta daha da üst seviyesinde yaşamaya başlayınca ben bu kadar çileler çektim bu seviye gelmek için şimdi bu kişi elini kolunu sallaya güle oynaya geliyor diye kafayı sıyırıyorlar. Bu olay sadece amerika için değil avrupa ülkesi olsun başka ülkeler olsun 70 - 90 yıllar arasında gitmiş tüm Türklerin yanına giden kişiler yaşar. Ben almanya doğumluyum ilk almanyaya döner geldiği zaman ilk ustalar aşırı miktarlarda para kazandılar. Daha sonra yanına eleman geliyor öğretmiyor çünkü gider başka dükkan açar benim ekmeğim azalır diye. Ondan bu olay tarihimiz boyunca hep var olan bir şey.

• Turklerle aynı ortamda bulunmama istegimizin hakli sebepleri var ama suda var 100 turkiyeliden bir 5-10 oraninda iyi insani bulduğunuzda o 5-10 kadar iyisini yabancida bulamayız.

• @emirgenco

Guzel bir seçim yaptığını söyleyebilirim emirgenco.
    Gelmeden önce şehri harita üzerinde çalışman iyi olacaktır. Merkez Philadelphia county dışında, şehrin kuzeyinde ve Kuzeybatısında Bucks ve Montgomery county leri, batısı ve güneybatısında ise Chester ve Delaware county leri bulunmakta. Bu 4 county ile birlikte merkezi de alınca Büyük Philadelphia alanında yaklaşık 6-7 milyon insan yasamakta. ( Nehrin karşında Camden County, NJ de bu alana giriyor tabi )
    Hangi county de yasamak istediğine artılarına eksilerine bakarak karar verebilirsin.
    Eger arabam olmayacak diyorsan direk merkez Philadelphia county yi düşünmelisin.
    Merkezde sana North Philly den ve West Philly den ( 46-47 st sonrası genelde ), Kensington dan ( uyusturucu bölgesi ) uzak durmanı öneririm.
    Bunlar belli başlar sakat ve güvensiz bölgeler. Şehrin epey geniş bir bölgesinde ise kendini güvende hissedeceksindir. Yukarda saydığım yerler ve bir kaç ilave daha, über ve lyft yapmadığın sürece yolun düşmeyecektir.

• ⭐⭐

@ayvalik10 vallahi abim keşke hep iyi olsak yardim sever olsak iyi düşüncelere sahip olsak Allah her müslüman kardeşimin yar ve yardımcısı olsun değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum ben genelde hep darbe yediğim için biraz temkinliyim yoksa herkesi aynı kefeye koymak doğru değil

• ⭐⭐

@Philly1 üstadım değerli bilgilerinden dolayı çok teşekkür ederim malum zaman yaklaştı insan merak ediyor rabbim yardımcımiz olsun inşallah

• ⭐⭐

Yeni yerleşim yerim chadds Ford. İnşallah iyi olur benim için

• pensilvanya residenti olmaya karar verdim ve oldum. NJ ile karsilastiracak olursak:
    NJ daha yuksek maas ve is olanaklari ve ucuz benzin. Yuksek sigorta ucreti mesela babama nj 120 usd istiyorken pa 45 dolar araba icin.
    Nj de inspection iki yilda bir pa da yilda bir
    PA yollari berbat ve kis agir arabayi daha hizli curutuyor.
    PA nispeten daha huzurlu gibi geldi.
    Gerci bu dediklerim bolge bolge degisir ben pottsville orwigsburg jim thorpe betlehem lehigh allentown hazeltown vs bilgiliyim simdilik bu sekilde.

Ayrica maaslar dusuk oldugu icin aile yanindan kurtulmak ucuz kira imkani zor gibi devlet memurlari maasi bile 1600 dolar civari.
    Dunkin donuts 10 dolar veriyor.

Simdilik bu kadar.

• @Doncarleone bende pa dayim lehigh valley emmaus buralar guzel ve sakin bende onceden nj deydim kiyaslama yapilirsa buralar daha iyi okullar daha kaliteli

• ⭐⭐

@kursat68 Evet çok sakin güzel yerler chadds Ford bende reis

• @kursat68

babamla o taraflardan da gectik. bencede yasanabilir. ben nedrnse new ringgold, orwigsburg begendim. schuylkillde bubeck parkda hos gibi. ama oralar biraz daha rural kaliyor sehir hayati arayana uymaz.

benim diyalogum amerikalilarla cumhuriyetcilerden de demokratlardanda kimle tanissam turk insanini guzel temsil ettigime inaniyorum. fakat demokratlar biraz daha duyarli ve dunya hakkinda ucbes birsey biliyor gibi geldi.
    Buradaki amerikalilardan duydugum kadariyla bloomsburg insani bagnaz hatta ogrenciden ve yabancidan hoslanmayan cahil tayfa var. bu ogrenci nefretinden dolayi bissuru kafe vs kampus icine insa etmek zorunda kalmislar.

Mcadoo polisi ise ayri bir serefsiz o bolgeden gecerken dikkatli olmaniz daha tavsiye edilir. kucuk geliri olmayan eyalet o yuzden dikkatli i81 gibi interstate kullanmak daha makul.

ayrica scrantonu da begenmiyorlar
    yeni tecrubelerim bunlar.

• @Doncarleone dogru demissiniz pitt turk dayanismasi yok gibi birsey yollari berbat yokuslu karyagidigi icin tuzdan eski yapidan kaynakli guzel degil.

• Pa baslangic icin evli cocuklu bireylere tavsiyem Uygun bir eyalet

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

34

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |