Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orcrist, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@ayvalik10 Fotoğrafçıdan 600x600 ölçülerinde resmi gmail olarak istedik geldi.Bu seferde göz olması gereken alanda değil.Bu fotoğrafçıda mı bir sıkıntı var yoksa ben de mi anlam veremedim.

biyometrik cektigindendir... Normal kalip (vesikaliklarda oldugu gibi) kullanmasi gerekiyordu; ama cok problem degil, bu fotoyu da kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@izm, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Tekrardan merhabalar, bu sefer ilk adımı atmak için hazırlanırken sizleri rahatsız ediyorum. Genel olarak başlangıçtan sona süreçle ilgili kendi planlarım ve sorularımla ilgili bir yazı paylaşmak istedim. Şimdiden vakit ayırıp okuduğunuz ve bilginiz dahilinde olan sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, sevgiler.

Öncelikle; şu an halihazırda öğrenciyim ve 16 Ekim tarihinde 24 yaşına gireceğim. Hayatımda askerliğim haricinde hiç yurt dışına çıkmadım ve Green Card talihlisi olursam(yine de Allah büyük konuşturmasın) geri dönmemek üzere Amerika'ya gideceğim, bu süreç kendim için yaptığım tek şey ve hayatımdaki birçok şeyin ilki olacak. İlk realist adımdan, planlarım dahilindeki son adımıma kadar olan listemi ve sorularımı aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- İlk iş olarak pasaport ile başlayacağım. Halihazırda üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim ve "Öğrenci Pasaportu" olarak adlandırılan faydadan faydalanabiliyorum. Temelinde Hususi(Bordo) Pasaport, sadece harç ücretleri farklı ve bu benim için çok büyük bir şans. Sadece 174,5₺ ödeniyor.(Kaç yıllık olduğuna göre değişmekle beraber normalde 600+-₺ ile 1200+-₺ arasında olduğunu gördüm.) Bu pasaportu 25 yaşına girene kadar kullanabiliyor olacağım ve 2021 Ekim ayında çıkartmış olurken 2022 Ekim ayına kadar geçerli olacak, planlarım dahilinde GC'ye başvurmak için yeterli, eğer GC'yi kazanırsam 10 yıllık yeni pasaport çıkartmak için ilk adımım olacak. Maddi külfetinden daha az etkilenmek ve öğrencilere sağlanan bu avantajdan faydalanmak istiyorum.
    2- Halihazırda AÖF okuduğum için bu yıl derslerimi geçmemle beraber Ön Lisans diploması alabileceğim fakat Lisans eğitiminde olduğum için bunu ABD'ye gitsem de devam ettirmeyi düşünüyorum, sizce bu mantıklı bir hareket olur mu? Araştırmalarım sonucu TR'de okuduğumuz üniversitelerin ABD'de geçerli olduğunu söylemek güç. Alanım MIS, yazılım üzerine yoğunlaşıyorum ve bunun bana daha fayda sağlayacağını düşünüyorum özellikle ABD'de.
    3- Birçok kez gördüm ve çok araştırma yaptım, "para konusu". Şöyle ki; dolar kuru(9₺-10₺ olarak tahmin ediyorum, gidişata bakılırsa yükselecek çünkü) yan harcamaları bir kenara bırakırsak mülakatta kesin olarak 3500$ + 60000₺ kredi çekip bunu göstermeyi planlıyorum. 60000₺ kredi de 6000$ olduğunu göz önünde bulundurursak 24 yaşında, bekar ve tek başına giden birisi için en kötü ihtimalle 8500$ - 9500$ arası bir para yeterli olur mu? Bu krediyi de ABD'de kazandığım parayı Türkiye'ye göndererek ödemeyi planladım.
    4- Gitmeyi planladığım yer(ler) konusu. Öncelikle önümde birkaç seçeneğim var. Bunlardan birisi New Jersey. Lise matematik öğretmenim 2015 GC talihlisi ve 6 yıldır orada yaşıyorlar, kendisinin ilk etapta bana yardım edebileceğini düşünüyorum. Pennyslvania ise ikinci seçeneğim. Pennyslvania'da benim için kesin olarak iner inmez kalabileceğim yer ve takiben gelen süreçte giriş seviyesi iş bulabileceğim bir yer. 12 yıldır orada yaşayan ve vatandaş olan bir yakın aile dostumuz beni memnuniyetle karşılayıp yardımcı olabileceğini belirtti GC konusunu onlara açtığımızda, bu konuda çok heyecanlıyım. Son olarak ise Florida, burada da liseden arkadaşım var ve kendisi üniversite okuyor. Sanırım bir kapım da Florida'da var. Aralarında Pennyslvania/oradaki tanıdıklarımız bana en sıcak ve garanti veren bölge/kişiler. Mülakatta bunu belirtmem bana artı sağlar mı?
    5- Harvard, Cisco gibi kurumlardan yazılım/IT sertifikalarına sahibim, bununla beraber ehliyet, ilk yardım, silah taşıma gibi lisanslara da sahibim, bunların orada artısı olur mu? Bu süreçte kendimi geliştirebilmem için önerileriniz var mı?
    6- Birkaç konuda yurt dışında bir süre kalanların polis belgesi alması gerekiyormuş. Ben askerlik sebebiyle kalmış olsam da bunu almak zorunda mıyım?

Uzunca yazım ve belki de daha önce sorulmuş soruları tekrar sorduğum için üzgünüm, sadece benim perspektifimden bakmanızı rica ediyor ve cevaplarınızı heyecanla bekliyorum. Saygılarımla.

1.Ogrenci pasaportunu da basvuru icin kullanabilirsiniz. Sonradan pasaportunuzu degistirmeniz bir problem yaratmaz.

2.ABD'ye transfer de olabilirsiniz? Ilgili konu: https://yesilkartforum.com/forum/topic/359/amerika-da-transfer-öğrenci-olmak-üniversite

3.Tum mal varliginizi gostermelisiniz, ne kadar cok olursa o kadar iyi olur. Su konuyu da gozden gecirmeyi unutmayin: https://yesilkartforum.com/forum/topic/3085/turkiye-den-kredi-cekip-abd-ye-gitmek

4 ve 5 . Bu sorularin cevaplari icin su bolumleri incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/category/10/amerika-birleşik-devletleri-nde-yaşam

6.Bir yildan fazla mi kaldiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Blunk, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Herkese iyi geceler. Başvurular başlayınca erkenden başvurmanın kazanmaya etkisi var mı? YouTube da erken başvurun diyenler var. Yönergede de buna benzer birşeyler yazıyordu galiba. Kazananları bilgisayar rastgele seçecekse ilk gün başvuranla son gün başvuranın ne farkı var?

Bir farki yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Corona2023, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@Erkand, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@izm, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Tekrardan merhabalar, bu sefer ilk adımı atmak için hazırlanırken sizleri rahatsız ediyorum. Genel olarak başlangıçtan sona süreçle ilgili kendi planlarım ve sorularımla ilgili bir yazı paylaşmak istedim. Şimdiden vakit ayırıp okuduğunuz ve bilginiz dahilinde olan sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, sevgiler.

Öncelikle; şu an halihazırda öğrenciyim ve 16 Ekim tarihinde 24 yaşına gireceğim. Hayatımda askerliğim haricinde hiç yurt dışına çıkmadım ve Green Card talihlisi olursam(yine de Allah büyük konuşturmasın) geri dönmemek üzere Amerika'ya gideceğim, bu süreç kendim için yaptığım tek şey ve hayatımdaki birçok şeyin ilki olacak. İlk realist adımdan, planlarım dahilindeki son adımıma kadar olan listemi ve sorularımı aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

1- İlk iş olarak pasaport ile başlayacağım. Halihazırda üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim ve "Öğrenci Pasaportu" olarak adlandırılan faydadan faydalanabiliyorum. Temelinde Hususi(Bordo) Pasaport, sadece harç ücretleri farklı ve bu benim için çok büyük bir şans. Sadece 174,5₺ ödeniyor.(Kaç yıllık olduğuna göre değişmekle beraber normalde 600+-₺ ile 1200+-₺ arasında olduğunu gördüm.) Bu pasaportu 25 yaşına girene kadar kullanabiliyor olacağım ve 2021 Ekim ayında çıkartmış olurken 2022 Ekim ayına kadar geçerli olacak, planlarım dahilinde GC'ye başvurmak için yeterli, eğer GC'yi kazanırsam 10 yıllık yeni pasaport çıkartmak için ilk adımım olacak. Maddi külfetinden daha az etkilenmek ve öğrencilere sağlanan bu avantajdan faydalanmak istiyorum.
    2- Halihazırda AÖF okuduğum için bu yıl derslerimi geçmemle beraber Ön Lisans diploması alabileceğim fakat Lisans eğitiminde olduğum için bunu ABD'ye gitsem de devam ettirmeyi düşünüyorum, sizce bu mantıklı bir hareket olur mu? Araştırmalarım sonucu TR'de okuduğumuz üniversitelerin ABD'de geçerli olduğunu söylemek güç. Alanım MIS, yazılım üzerine yoğunlaşıyorum ve bunun bana daha fayda sağlayacağını düşünüyorum özellikle ABD'de.
    3- Birçok kez gördüm ve çok araştırma yaptım, "para konusu". Şöyle ki; dolar kuru(9₺-10₺ olarak tahmin ediyorum, gidişata bakılırsa yükselecek çünkü) yan harcamaları bir kenara bırakırsak mülakatta kesin olarak 3500$ + 60000₺ kredi çekip bunu göstermeyi planlıyorum. 60000₺ kredi de 6000$ olduğunu göz önünde bulundurursak 24 yaşında, bekar ve tek başına giden birisi için en kötü ihtimalle 8500$ - 9500$ arası bir para yeterli olur mu? Bu krediyi de ABD'de kazandığım parayı Türkiye'ye göndererek ödemeyi planladım.
    4- Gitmeyi planladığım yer(ler) konusu. Öncelikle önümde birkaç seçeneğim var. Bunlardan birisi New Jersey. Lise matematik öğretmenim 2015 GC talihlisi ve 6 yıldır orada yaşıyorlar, kendisinin ilk etapta bana yardım edebileceğini düşünüyorum. Pennyslvania ise ikinci seçeneğim. Pennyslvania'da benim için kesin olarak iner inmez kalabileceğim yer ve takiben gelen süreçte giriş seviyesi iş bulabileceğim bir yer. 12 yıldır orada yaşayan ve vatandaş olan bir yakın aile dostumuz beni memnuniyetle karşılayıp yardımcı olabileceğini belirtti GC konusunu onlara açtığımızda, bu konuda çok heyecanlıyım. Son olarak ise Florida, burada da liseden arkadaşım var ve kendisi üniversite okuyor. Sanırım bir kapım da Florida'da var. Aralarında Pennyslvania/oradaki tanıdıklarımız bana en sıcak ve garanti veren bölge/kişiler. Mülakatta bunu belirtmem bana artı sağlar mı?
    5- Harvard, Cisco gibi kurumlardan yazılım/IT sertifikalarına sahibim, bununla beraber ehliyet, ilk yardım, silah taşıma gibi lisanslara da sahibim, bunların orada artısı olur mu? Bu süreçte kendimi geliştirebilmem için önerileriniz var mı?
    6- Birkaç konuda yurt dışında bir süre kalanların polis belgesi alması gerekiyormuş. Ben askerlik sebebiyle kalmış olsam da bunu almak zorunda mıyım?

Uzunca yazım ve belki de daha önce sorulmuş soruları tekrar sorduğum için üzgünüm, sadece benim perspektifimden bakmanızı rica ediyor ve cevaplarınızı heyecanla bekliyorum. Saygılarımla.

Merhaba Öncelikle Bol Şans

Amerika'nın belirlediği bir miktar yok fakat biz forumda genel olarak düşündüğümüz miktar 10.000$ tek kişi için, aile içinse her biri için 5.000$.

İlk etapta tanıdığınızın yanına gitmeniz bir avantaj size çevre ve iş konusunda yardımı büyük olur ve bir tanıdığınızın olması mental ve maddi açıdan da sizi rahatlatır.

Çekiliş tamamiyle şans sadece mülakatta tanıdığınızın adresini vermeniz bir avantaj olabilir.

Başvuru sahipleri doğdukları ülkeden ve halen en az 6 aydır yaşamakta oldukları ülkeden polis belgesi ibraz etmelidirler.
    Başvuru sahipleri aynı zamanda 1 yıldan fazla yaşadıkları tüm ülkelerden polis belgesi ibraz
    etmelidirler.

şu "1 yıldan fazla yaşadıkları tüm ülkelerden polis belgesi şartı"
    a) herhangi bir tarihi var mı? son 10 yılda-20 yılda gibi
    b) 6 ayda bir TR'ye girildiyse ama toplamda 2yıl kalındıysa geçerli mi? (mantıken hayır ama teyit amaçlı sorayım)
    c) askerlik yüzünden 13 ay yurt dışı görevin polis arşivini nerden bulayım ben ki üzerinden 20 sene geçmiş 🙂

1. Hayatiniz boyunca uzun sureli yasadiginiz yerlerden alin.

2. Toplamda 2 yil kaldiysaniz almanizi siddetle tavsiye ederim.

3. O ulkeden yeniden cikartabilirsiniz.

Su basligi incelemelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/150/türkiye-dışındaki-ülkelerden-adli-sicil-kaydı-almak

• Şu sitede https://tsg.phototool.state.gov/photo fotoğrafımı konrtrol ettiğimde sıkıştırılmış ve uygun değil uyarısı alıyorum ama https://www.greencardphotocheck.com/tr/ ve https://dvlottery.me/dv-lottery-photo-checker gibi sitelerde bir sıkıntı görünmüyor.Bir fikri olan var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orcrist, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Şu sitede https://tsg.phototool.state.gov/photo fotoğrafımı konrtrol ettiğimde sıkıştırılmış ve uygun değil uyarısı alıyorum ama https://www.greencardphotocheck.com/tr/ ve https://dvlottery.me/dv-lottery-photo-checker gibi sitelerde bir sıkıntı görünmüyor.Bir fikri olan var mı?

Merak etmeyin, fotograflarda milimetrik hesap yapmiyorlar 🙂 o nedenle o tool'lardan birini kullanmaniz yeterlidir.

• Merhabalar,
    2022 Mayıs'ta 25 yaşıma girince süresi bitecek bir pasaporta sahibim. Fakat greencard yine Mayıs'ın ilk 2 haftasında açıklanırsa tarih olarak pasaportun geçerli olduğu bir zamana denk gelir demek. Sizce risk alıp bu pasaportla başvuru yapmalı mıyım yoksa GC çıkarsa zaten yenilemek zorunda kalacağım için baştan yenileyip mi başvurayım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hato-santa, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Merhabalar,
    2022 Mayıs'ta 25 yaşıma girince süresi bitecek bir pasaporta sahibim. Fakat greencard yine Mayıs'ın ilk 2 haftasında açıklanırsa tarih olarak pasaportun geçerli olduğu bir zamana denk gelir demek. Sizce risk alıp bu pasaportla başvuru yapmalı mıyım yoksa GC çıkarsa zaten yenilemek zorunda kalacağım için baştan yenileyip mi başvurayım?

Pasaportun basvuru yapildigi zaman gecerli olmasi yeterlidir. Daha sonra pasaportu guncelleyebilirsiniz.

• @Corona2023, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@avar paralı olması ya da başka bir şart koşulması bence hiç adil değil. illa şart konulacaksa yeterli İngilizce seviyesi ve/veya yaş sınırı çok daha mantıklı olurdu. örneğin 25-40 yaş arası gibi...

Fikir işte. Siz öyle düşünüyosunuz ben diğer türlü. Asıl olan yine yönergede yazan olacak. Açıklasalarda okusak.

• @Corona2023 Bizim Amerika ya gitmek istememizin başlıca nedenleri eşitlik, adalet, özgürlük vb. İlkelere tamamen aykırı olur eğer bu söylediklerinizi yaparlarsa. O zaman da Türkiye den farkı kalmaz. Zaten parası olana, öğrenci olana başka fırsatlar veriyor. Bırakalım greencard böyle kalsın ve herkes eşit bir şekilde şans bulsun.

• @Yıldırım-Özcan, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

@Corona2023 Bizim Amerika ya gitmek istememizin başlıca nedenleri eşitlik, adalet, özgürlük vb. İlkelere tamamen aykırı olur eğer bu söylediklerinizi yaparlarsa. O zaman da Türkiye den farkı kalmaz. Zaten parası olana, öğrenci olana başka fırsatlar veriyor. Bırakalım greencard böyle kalsın ve herkes eşit bir şekilde şans bulsun.

buna ben de katılıyorum... zaten şart getirilmez de bizimkisi öylesine muhabbet

• @Erkand baş vuru tarihî açıkladımı?

• Selam herkese, başvuru tarihleri hepimizin merak ettiği konu olduğu için ufak bir bilgi paylaşmak istiyorum. Son iki yıldır ekim ayının ilk çarşamba günü başvurular açılmış. Haftaya çarşamba oluyor bu sene için. (Aynı şekilde uygularlarsa) Tabi başvurulardan önce tarihleri vs yayınlamaları lazım o da çok yakındır diye tahmin ediyorum☺
    Beklemek zor diyenlere forumu karıştırıp okumalarını tavsiye ederim. Geçmiş yıllardaki başvuru-mülakat tecrübeleri çok detaylı yazılmış, sağlık muayenesi ücretlerine kadar her bilgi var. Bir sürü soruyu farklı kişilere yardımcı olmak için çok kereler cevaplamış adminler. Kendilerini sabırlarından ve emeklerinden dolayı tebrik ediyorum.
    Umarım biz de kazanırız da banka hesap dökümü mü cüzdanı mı diye sorarız, pasaportu değiştirince eskisini yanınızdan ayırmayın diye tembihleniriz🤣

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cigdemlik eğer gözünden kaçtıysa aşağıdaki linkte başvuru kılavuzu açıklanacak

• @ayvalik10 teşekkürler. https://dvprogram.state.gov/ Adresinden takip ediyorum. Buna da bakarım nasılsa bekliyoruz☺

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cigdemlik başvuru kılavuzunda değişiklik var mı diye bakarsanız dedim mesela geçen sene pasaport zorunluluğu gelmişti örnek olarak

• Başvurularında yaklaştığına göre hesap açabilirim. Bugün pasaport başvurusu yaptım memur 2 hafta sürebilir gelmesi yoğunluk var dedi inşallah gc başvurusu yoğunluğu değildir bu 😃

• Selam forum! Bayadır giremiyorum buralara ve takip edemedim süreci. Başvuru tarihleri açıklandı mı? ya da olumlu olumsuz yeni bir ekşın var mı? Bir de herkes iyi mi 🙂

• ⭐⭐

@istanbuladami, içinde söyledi: DV2023 Sohbet Odası

Başvuru tarihleri açıklandı mı?

Daha değil.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |