Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Genel anlamlı sorular yazmaya devam edeyim.
    sn. @crazycells in tanıdığı gelince de ek olarak oda yanıtlar inşallah.

1- Ankara anlaşması için çok iyi ingilizce bilmek gerekiyormu ?
    2- Ankara anlaşması Mülakatı Türkçe yapılabiliyormu ?
    3- Ankara anlaşması ile iş kurulduğunda ingilterede işin sektörü değiştirilebiliyormu ?
    4- Genel olarak ankara anlaşmalı giden arkadaşlar bilgi paylaşmıyorlar. Bu konuda bir kısıtlama varmı ?
    5- Ankara anlaşması dahilinde iş kurularak geçiminizi bu işten kazanmanız bekleniyor. Bu bağlamda yinede ingilterenin sosyal yardımlarından
    faydalanma imkanı varmı ? (Örn. Çocuk yardımı )

şimdilik bu kadar.

• Bu ileti silindi!

• @smesut İngiltere Göçmenliği - Ankara Anlaşması içinde söyledi:

Birkaç madde halinde yazayım. Cevaplaması Kolay olsun ;

Öncelikle üniversite işletme + MBA Mezunuyum. Ancak sürekli başkalarına ait
    İşyerlerinde çalıştım . Hiç kendi işimin patronu olmadım. Şuanda da Bir firmada Satınalma Birim Müdürüyüm.

1- Bu manada ingilterede yapılabilecek iş tavsiyeleri neler olabilir.?
    2- Hangi bölge yeni başlayanlar için uygun olur ? kira / ulaşım / çocukların okulu / iklim…
    3- Danışmanlık firmaları iş kurma önerileri yapıyorlarmı ?
    4- Piyasa araştırması yapıyorlarmı ?
    5- Kendimin freelance web tasarımlarım / ufak tefek yazılımlarım var ancak bunu hiç faturalı yapmadım. Aynı zamanda yazılımlara ait bilgim olduğuna dair resmi bir belgemde yok.
    Eşimin ise yine freelance olarak yaptığı özel günler için keçe tasarım işler var.. Magnetler , kapı süsleri taç-toka vs . bu gibi işler ile ingileterede oturum alınabilirmi ?
    (Diğer yandan bende çalışma izni alabilirsem kendim başka firmada çalışarak geçim sağlamak istiyorum)
    6- Duyduğum kadarı ile gayri resmi şekilde fatura kesenler oluyormuş bu şekilde işlerini iyi göstererek orada oturum sağlamaya devam edilebilirmi ?

Bu forum gibi açık yüreklilik ile konuşulan forumlar olmadığından hangi bölge ne kadar ucuzdur / pahalıdır , hangi bölgede yaşam türkler için daha uygundur , hangi bölgede okullar daha iyidir bilemiyorum.
    hangi bölgede ne işler revaçta , ne gibi işler yapılabilir gibi bir bilgi yok maalesef.

Örneğin bir avm de kiosk açarak Ankara anlaşmasından faydalanılabilir mi o bile belli değil .

Uzu oldu biraz ama şimdilik burada bırakayım..
    Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Merhaba, Londra'da danismanlik yapan Gold Atlantic firmasinin sahibiyim. Sorulariniza yardimci olayim.

1. Kendi isinizi yapmaniz gerekiyor. Ancak bu demek degildir ki ille de ofis tutmali veya magaza acmalisiniz; yaninizda birilerini calistirmalisiniz vs. Kendi hizmetinizi "sozlesmeli personel" olarak baska firmalara satarak da kendi isinizi yapabilirsiniz. Satin alma biriminde danisman olarak Ingiliz sirketlere danismanlik verebilirsiniz. Ancak bu biraz riskli bir is modeli olabilir (is bulamayabilirsiniz). Ayrica Ingiliz hukumeti isin gelecegi konusunda risk gorurse vizenize red verebilir de. Garantici olmak acisindan online satis (masraflar da minimize edilmis oluyor) -belki isinizle alakali olarak promosyon urunleri satisi olabilir- en cok tercih edilen yontemlerden biridir.

2. Butcenize gore degisir, Londra icin konusursak; zone 1'de 1 odali evlerin kirasi aylik 1500-2500£ arasi iken zone'dan uzaklastikca aylik kiralar dusuyor. Zone 2-3 oneririz, hem merkez kadar pahali degil, hem metro ile her yere ulasim cok kolay. Online satis vs yapacaksaniz ille de Londra olmasina gerek yok, Birmingham, Essex vs de cok guzel yerler. Ancak danismanlik gibi bir hizmet verecekseniz finansin kalbi Londra'da kalmaniz en verimli secenek olur. Iklim olarak tahmin edersiniz ki kuzey taraflari (Edinburgh vs) serin oluyor. Guney taraflari iliman. Su an Londra fazlasiyla sicak mesela. Okul icin Cambridge- Londra-Edinburgh bolgeleri iyidir.

3-4) Biz Gold Atlantic olarak is kurma onerilerileri yapip; is planini hazirliyoruz. Piyasa arastirmasi da yapiyoruz. Diger danismanlik firmalarini bilemiyorum.

1. Evet alinabilir. Elinizde yapmis oldugunuz birkac ornek olmasi yeterli (bakanliga sunabilmek icin)

2. Bu yontemi tercih edenler var, son care olarak bazen bu yontem denenebiliyor ancak biz onermiyoruz. Zaten eger Ankara Anlasmanizin 1. yilinda sirketiniz kar edemezse, devaminda Ingiliz Hukumeti yeniden 1 yillik vize daha verebiliyor (yani size yeni bir sans veriyor tekrardan denemeniz icin). Durust olmakta her zaman fayda var, inanin burada para kazanmak sandiginiz kadar zor degil.

Bir AVM'de kiosk acmak ancak sizin ve ailenizin gecimini saglayacak kadar karli bir is modeli ise Ankara Anlasmasi'ndan faydalanabilir.

Saygilarimla,
    Ilayda Kiraz

• @smesut İngiltere Göçmenliği - Ankara Anlaşması içinde söyledi:

Genel anlamlı sorular yazmaya devam edeyim.
    sn. @crazycells in tanıdığı gelince de ek olarak oda yanıtlar inşallah.

1- Ankara anlaşması için çok iyi ingilizce bilmek gerekiyormu ?
    2- Ankara anlaşması Mülakatı Türkçe yapılabiliyormu ?
    3- Ankara anlaşması ile iş kurulduğunda ingilterede işin sektörü değiştirilebiliyormu ?
    4- Genel olarak ankara anlaşmalı giden arkadaşlar bilgi paylaşmıyorlar. Bu konuda bir kısıtlama varmı ?
    5- Ankara anlaşması dahilinde iş kurularak geçiminizi bu işten kazanmanız bekleniyor. Bu bağlamda yinede ingilterenin sosyal yardımlarından
    faydalanma imkanı varmı ? (Örn. Çocuk yardımı )

şimdilik bu kadar.

Yeniden merhaba,

1. Hayir gerekmiyor, kendi isinizi idare edecek kadar (ise gore degisir, Ingiltere'de pazarlama danismanligi yapiyorsunuz advanced seviye gereklidir ancak online satis yapiyorsaniz dusuk-orta seviye bile yeterli oluyor cogu zaman) Ingilizce bilmeniz yeterli. Ancak sunu not dusmekte fayda var, 16 Haziran 2018 tarihinde suresiz oturum basvurularina (Ankara Anlasmasi'nin 5.yili oluyor) min B seviyesinde Ingilizce bilme sarti geldi.

2. Mulakat olmuyor, sadece dosyanizi elden teslim ediyorsunuz Ingiltere Konsoloslugu'na.

3. Evet degistirilebiliyor. Ancak cok fazla geciktirmenizi onermeyiz (vizenizi aldiktan sonra max 6 aya kadar sorun olmuyor genelde) cunku 1.yilin sonunda uzatmaya basvuracaginiz icin, uzatma vizesi alacaginiz isinizi uzun suredir yapiyor olmaniz basvurunuzu guclu kilacaktir.

4. Hayir bilgi kisitlamasi yok. Sadece ozellikle Brexit etkisiyle beraber kurallar ve yasalar cok fazla degisir hale geldi bu ECAA Agreement konusunda, dolayisiyla up to date bilgiye sahip cok fazla insan yok.

5. Sosyal yardim ile gelirinizi top up edemesiniz. Bu yardim olmadan kendinize vesize bagimli es veya cocuklariniza yetecek geliriniz olmali. Sosyal yardim alabilmek icin de belirli kriterler var, o kriterlere uydugunuz takdirde ancak yardim alabilirsiniz UK'de.

Saygilarimla,
    Ilayda Kiraz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Hosgeldiniz @Ilayda-Kiraz Hanim 🙂
    Elinize saglik.

Bir de isterseniz guncel bir ozet aktaralim foruma anlasma hakkinda. Malum son aylarda bazi degisiklikler yapildi.

• @ilayda-kiraz
    İlayda hanım yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
    Geçen yıldan bu yana özellikle detaylı araştırmama rağmen yeterli bilgi bulamadığım bir konuydu Ankara Anlaşması.
    şimdi her iki gönderinizi de dikkatle inceliyorum. devamında soru işaretlerim olursa yine size ileteceğim. 👍

• @smesut Rica ederim, seve seve yardimci olurum. Bol sans Ingiltere yolunda !

• @ilayda-kiraz
    şahsi sorular için firma bilgilerinizi iletme şansınız varmı acaba ? Forumu bu manada kirletmek istmiyorum.

• @smesut Bey, @Ilayda-Kiraz hnm gayet guzel aciklamis, bir kac ek yapayim dedim.

1. ingilizce yeterlilik diye hicbirsey duymadim.
    2. 2 sene oncesinden bahsediyorum, dosyanizda bazi anlasilmayan noktalar olunca konsolosluga cagriliyordunuz, son 2 senedir mulakata giden duymadim.
    3. Hersey degisebilir, yil sonunda -uzatmaya basvururken- sizden sizin ve kendinizle getirdiginiz ailenizin gecimini saglayacak kadar para kazanip kazanmadiginiza, yeterli sayida musteri bulup bulmadiginiza gibi konulara odaklaniyor. Is planinda bunu yazmissin fakat farkli is yapmissin gibi bir neden hic duymadim.
    4. Sayilari az bence 🙂 boyle oluncada karsilasmak zor oluyor.
    5. Ankara anlasmasi diger adiyla Turkish businessman visa diye geciyor. Is adami olarak ingiletere'ye gelip yardim talebinde bulunmak biraz hos karsilanmayabilir. Keza vize memurlarinin ilk baktigi sey yasaminizi ikame edecek kadar para kazanip kazanmadiginiz. Suanki kosullarda direk vizenizin-brp- uzerinde no public fund yazar.

Bunlar benim bilgilerim, yanlis olanlardan sorumlu degilim 🙂

• Bu ileti silindi!

• @hadi, suan daha onceden AA'ya basvuranlari etkilemesin diye lobi calismalari var ama pek bir sonuc alinacagini sanmiyorum. Suan ki en kotu senaryo ile: 5 yilin sonunda ILR icin ingilizce yeterlilik ve basvuru esnasinda para odemek gerekecek.

• Bu ileti silindi!

• bilgişlemci veya aşçı - lokantacı olmayıp başvuran yokmu acaba ?
    ılıman iklimi olan bölgelerde hangi işler yapılabilir acaba

• @crazycells hosbulduk 🙂 Talebinize istinaden bir ozet geceyim kendim, firmamiz ve Ankara Anlasmasi hakkinda.

Ismim Ilayda Kiraz ve Londra’da yatirim danismanligi yapan Gold Atlantic firmasinin ortagiyim. Ben Londra’da yasiyorum. Ancak firmamizin hem Londra hem Istanbul’da ofisleri var.

Danismanlik hizmetlerimiz dahilinde Ankara Anlasmasi ile sirket kurulumu da yer aliyor. Ingiltere ile ilgili -oturum alma, sirket kurulumu, yasam, vatandaslik sureci, TC devlet tesvikleri, ogrencilik vb- her turlu sorunuzu yanitlayabilirim. Lisans ve yuksek lisansimi da Edinburgh Universitesi’nde yaptigim icin okullar konusunda da yardimci olabilirim.

Su aralar bana en cok Ankara Anlasmasi ile sorular yoneltildiginden, siz sormadan ben kisaca ozet geceyim 😊 Ankara Anlasmasi kokeni 1963 yilina dayanan, Ingiltere ile donemin Avrupa ulkeleri arasinda Ankara’da imzalanmis ve Turk vatandaslarina Ingiltere’de kendi isini yaptiklari takdirde oturum ve daha sonrasinda vatandaslik veren bir anlasmadir. Bu anlasma cercevesinde sekillenen vize turunun adi ECAA yani Ankara Anlasmasi vizesidir.

Amerika ya da diger Avrupa ulkelerinde oldugu gibi belirli bir sermaye yatirimi veya o ulkenin vatandasini calistirma zorunlulugu vb sartlar olmadigindan biz Turklerin de Ingiltere’de yasayip kazanc saglamak icin en cok tercih ettigi yontemlerden biridir. Sermaye sarti yok demisken; elbette ki banka hesabinizda (Turkiye’deki veya baska bir yerdeki) burada 1 yillik yasam masraflarinizi karsilayabilecek miktarda paranizin olmasi gerekiyor. Bu da 1 kisi icin yaklasik yillik 20,000£ gibi bir miktara denk geliyor (Londra icin boyle, diger sehirler elbette ki daha dusuk miktarda olacaktir). Bu miktar bankanizda olmasi gereken ve tamamen size ait bir para. Yani sirket sermayesi ile karistirmamak lazim; sirket sermaye sarti yok dedigim gibi.

Ek olarak, Ankara Anlasmasi vizesi icin cok iyi (ispatlarla desteklenmis) bir is planinizin olmasi gerekiyor. Is plani, sizin Ingiltere’de yapacaginiz isi detayli olarak belirttiginiz, planlarinizi ve is modelini hazirlayip; stratejinizle pazarda nasil basarili olacaginizi anlattiginiz ve bunu realistik finansal figurlerle desteklediginiz (tipki bir universite tezi gibi 😊) basvurunuzdaki en kritik dokumaniniz. Eger Ingiliz Hukumeti’nden vizesine red alirsaniz bunun sebebi yuksek ihtimalle is planinizi zayif bulduklarindan olacaktir. Ozellikle is planinin finansal tablolarini da mantikli olarak sunmak lazim.

Aslinda Ingiliz Hukumeti’nin size vize vermek icin dikkate aldigi iki konu var:

1. Bu isi Ingiltere’de aktif olarak yapip para kazanip vergini odeyebilir misin ?
    2. Her ihtimale karsi 1 yil boyunca Ingiltere’de gecimini saglayacak kadar paran var mi?

Bu iki konuda Ingiliz hukumetini ikna edebildiginiz takdirde vizeniz hazir 😊

Ingiliz Hukumeti oncelikle 1 yillik vize veriyor; bu vize ile oturma izniniz oluyor ve kendi isinizi yapabiliyorsunuz. 1 yilin sonunda uzatma vizesine basvuruyorsunuz; uzatma vizesi cogunlukla 3 yil oluyor (sirketinizin is planina uyup kazanc sagladigini varsayarsak). Uzatmalarla beraber 5.yiliniza geldiginizde ise dilerseniz suresiz oturum basvurunuzu yapiyorsunuz (16 Mart’da gelen 4 yilin sonunda yapilan suresiz oturum basvurularinin durdurulmasi kararinin ardindan 16 Haziran’da suresiz oturumlara basvurular yeniden acildi- bu sefer 5 yilin sonunda yapilma sartiyla. Ek olarak Life In UK gibi basit bir Ingiltere yasam testi, 2389£ ucret ve B seviyesinde Ingilizce sarti geldi).

• Bu arada firmamiz Gold Atlantic'i www.goldatlantic.com sitesi uzerinden inceleyebilirsiniz.

E-mail: [email protected]
    Whatsapp iletisim hatti: +447546904493

Not: Degerli Forum Adminleri, bu tarz iletisim bilgileri paylasimi yasak mi degil mi bilmiyorum, eger boyle bir yasak varsa kusura bakmayiniz; bu yorumu silebilirsiniz.

• @smesut www.goldatlantic.com

mail olarak [email protected] 'a yazabilirsiniz.

• @wahap İngiltere Göçmenliği - Ankara Anlaşması içinde söyledi:

@smesut Bey, @Ilayda-Kiraz hnm gayet guzel aciklamis, bir kac ek yapayim dedim.

1. ingilizce yeterlilik diye hicbirsey duymadim.
    2. 2 sene oncesinden bahsediyorum, dosyanizda bazi anlasilmayan noktalar olunca konsolosluga cagriliyordunuz, son 2 senedir mulakata giden duymadim.
    3. Hersey degisebilir, yil sonunda -uzatmaya basvururken- sizden sizin ve kendinizle getirdiginiz ailenizin gecimini saglayacak kadar para kazanip kazanmadiginiza, yeterli sayida musteri bulup bulmadiginiza gibi konulara odaklaniyor. Is planinda bunu yazmissin fakat farkli is yapmissin gibi bir neden hic duymadim.
    4. Sayilari az bence 🙂 boyle oluncada karsilasmak zor oluyor.
    5. Ankara anlasmasi diger adiyla Turkish businessman visa diye geciyor. Is adami olarak ingiletere'ye gelip yardim talebinde bulunmak biraz hos karsilanmayabilir. Keza vize memurlarinin ilk baktigi sey yasaminizi ikame edecek kadar para kazanip kazanmadiginiz. Suanki kosullarda direk vizenizin-brp- uzerinde no public fund yazar.

Bunlar benim bilgilerim, yanlis olanlardan sorumlu degilim 🙂

Tesekkur ederim sorulariniz ve yanitlar konusundaki destekleriniz icin 🙂

1. Ingilizce yeterlilik hakkinda karar bugun Home Office tarafindan yayinlanan yeni klavuzda yaziyor. O klavuzdaki bilgileri de ozetleyip Turkce olarak birazdan bu foruma ekleyecegim.

2. Bizim de hicbir musterimiz simdiye kadar mulakata cagrilmadi, cok cok istisnai bir durumda mulakat gerekebiliyor.

3. Haklisiniz ancak ozellikle son aylarda is degistirmeyi onermiyoruz (o anda is planindan tamamen farkli bir is yapiyor olabilirsiniz). Uzatma basvurusunda o isi yapabildiginizi ve yapabileceginizi ispatlamaniz icin belirli suredir o isi yapiyor olmak avantajdir. Bu arada is degistirirken sirket kurulumda muhasebeciniz ile kararlastirdiginiz SIC kodlarinin da o is alanini kapsamasi gerekmektedir. Max 4 adet SIC kodu (is alani kodu) alabiliyorsunuz. Daha sonra bu kodlari degistirebilirsiniz 15£ gibi ufak bir ucrete ancak yaptiginiz her degisiklik kayit altina alinir ve home office bunlari gorur. Cok fazla degisiklik size olan guvenlerini sarsabilir.

4. Katiliyorum, ayrica ortada cok fazla cop bilgi var. Bir cogu eksik ya da yanlis, dikkatli olup bilgileri teyit ettirmekte fayda var.

5. Aslinda devlet yardimi almak imkansiz degil ama o kadar cok kriter var ki (Ankara Anlasmasi vizesi ile gelenler icin), cogunlukla bu kriterleri saglamak zor oluyor. Her sekilde kazanacaginiz geliri beyan ederken "yardimsiz" olarak dusunmek ve ona gore plan yapmak lazim.

• @hadi İngiltere Göçmenliği - Ankara Anlaşması içinde söyledi:

@Ilayda-Kiraz hanim danismanlik derken vize danismanligi mi yapiyorsunuz Londra'da? OISC'e kayitli misiniz?

@Wahap ILR icin 5 sene kurali sanirim sizin icinde gecerli olacak. ingilizce yeterlilikten kasit herhalde yeni ILR basvurularinda ki B1 ingilizce seviye testi.

Londra ve Istanbul'da ofislerimiz bulunmaktadir, hem Ankara Anlasmasi vizesi konusunda danismanlik veriyoruz; hem de Ingiltere'ye yerlestikten sonra ticari danismanlik hizmetimiz bulunuyor. Urunlerinizin satisi, distribuyor bulma, fuarlar ve Turkiye devlet tesvikleri konusunda yardimci oluyoruz. Sirketimizdeki avukatlarimizin OISC kaydi vardir, bu sebeple gocmenlik konusunda tavsiye verebilecek yetkimiz bulunmaktadir.

@Wahap 16 Mart 2018 oncesi basvurularinda 4 sene kurali gecerli olacaktir.

• Herkese tekrardan merhaba,

Bugün itibariyle Home Office tarafından Ankara Anlaşması süresiz oturum başvurusu ile ilgili yeni kılavuz yayinlanmistir.

Daha önce de Gold Atlantic olarak bildirdiğimiz gibi ECAA oturum sahipleri bu rota altında 5.yıllarını tamamladıktan sonra sınırsız oturuma, 6. yıllarını tamamladıktan sonra vatandaşlığa başvurabileceklerdir. Sınırsız oturum başvuruları için yeni bir başvuru formu yayınlanmış olup başvuru şartları aşağıdaki şekildedir;

“Sınırsız Oturuma Başvuran ECAA Sahipleri:

1. UK’de ECAA yönetmelikleri altında kendini Türk iş insanı olarak yerleşmiş olmalıdır.
    2. Birleşik Krallık’ ta en son izni ECAA oturum hakki altında olacak şekilde 5 yıllık kesintisiz bir
      süre geçirmiş olmalıdır.
    3. İngilizce bilgisi ve Life in the UK ( KoLL) kriterlerini sağlayabiliyor olmalıdır.
    4. Hiçbir devlet yardımına yönelmeksizin ailenizi finansal anlamda destekleyebiliyor olmalıdır.
    5. Gerekli olan yerlerde polis kaydı yaptırmış olmalıdır.
    6. Ticari faaliyet içinde olmak;
    • Başvuran, sahip olduğu ECAA oturumu şartları altında kurmuş, devralmış ya da direktörü olduğu ticari faaliyetini gerçek anlamda sürdürmelidir
    • Başvuranın oturumuyla ilişkili iş oturum süresince aktif olmalıdır
    • Başvuran bir veya daha fazla işle UK’de ticari faaliyetine devam etme niyetinde
      olmalıdır.”

Kılavuzda açıklanan yeni bir kurala göre ECAA iş insanına bağlı aile bireylerinin de sınırsız oturuma başvurabilmeleri için ECAA rotası altında eskiden son 2 yılı UK’de tamamlamaları gerekirken yeni düzenlemeyle bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.
    Bir diğer konu olarak ECAA Çalışan oturumu sahiplerinin eskiden 10 yıl olarak UK’de tamamlamaları gereken süre de genel ECAA başlığı altındaki tüm kategorilerle eşitlenerek 5 yıl olmuştur. Bu 5 yıllık süre içerisinde tüm başvuranlara her yıl en fazla 180 gün UK dışında kalma sınırı getirilmiştir.
    Ayrıca sınırsız oturum başvuruları için 2018 yılında kişi başı ücret Home Office tarafından diğer tüm oturum türlerinde de olduğu gibi £2,389 olarak belirlenmiştir.

Mevcut durumda yayınlanan bu yeni kılavuz 16 Mart öncesi ve sonrası olmak üzere tüm ECAA oturum sahiplerini kapsamaktadır. Daha önce çeşitli durumlarla da belirttiğimiz gibi 16 Mart öncesinde sisteme girmiş ECAA oturum sahiplerinin kazanılmış hak statüsünde 4 yıllık süreyi tamamlayarak sınırsız oturuma başvurabilmeleri gerektiğine inanıyoruz ancak bu yeni kılavuzda böyle ayrım bulunmamaktadır. Bu doğrultuda Home Office’le müzakere yoluna gideceğimizi ve hak talebi için gerekirse dava açma gibi çeşitli girişimlerde bulunacağımızı belirtmek isteriz.

Gold Atlantic olarak iyi haberlerinizin kaynağı olmak dileğiyle.

Ilayda Kiraz

• @ilayda-kiraz Eger sizin icin sorun yoksa, bizim icin de sorun yoktur Ilayda Hanim 🙂 Foruma tekrardan hosgeldiniz ve bilgilendirmeleriniz icin tesekkurler.

Foruma katki yapan uyelerimizin nerede ne yaptiklarini foruma aktarmasi tesvik ettigimiz bir durumdur, nitekim bir websitesinden ziyade sosyal bir platformuz. Forumdaki pek cok uyemiz diger arkadaslari gerek ozel planlanmis bulusmalar gerekse forum bulusmalari sayesinde kisisel olarak da tanimakta zaten. Dolayisiyla bu tur paylasimlar uyeler arasindaki iletisimi de katkida bulunacaktir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

28

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |