Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @SonSamuray 1 sene. 1seneden once donerseniz bct ye gitmenizz gerekmiyor.2 seneden once donerseniz bct gerekiyo ama rutbe kaybetmiyorsunuz.2seneden sonra hem rutbe kaybedip hemde bctye gidiyorsunuz

• @MySea MAVNI iptal oldu diye duymustum 2019 da filan+

• @Ping-PONG MAVNI yapan 2 kisiyle tanismistim arkadaslarim ama onlari 2015 de filan basvurmus BCT den 2019da mezun olmustu 2-3 sene surmustu sureci

• @Richmond Evet MAVNI iptal olmus.

• Yasaklı

• Yasaklı

Volkan DEMİREL US Army ye katılmış olabilir mi?

• Hocam öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim lakin sorularımı cevaplamanız benim için çok önemli. @tfnsylmz

Ben 23 yaşında inşaat mühendisiyim dv 2022 talihlisiyim. Amerika da Air Force da (Civil engineer Officer ) İnşaat mühendisi Subay olarak görev yapmak istiyorum. Bu konuda da çok ciddiyim rastgele bilgim olsun diye buraya yazıyor değilim. Ciddi anlamda düşünüyorum o yüzden soruyorum bunları.

Hocam öncelikle kendinizden ve ordu sürecinizden kısaca bahsettikden sonra :

1. Subay inşaat mühendisi olarak Orduya ne kadar süre içinde girebilirim ? Vatandaşlık alma subay olma süreçlerinden bahseder misiniz ?
    2. Hemen subay olabiliyor muyum ?
    3. Civil engineer officer Maaş araştırması yaptığımda 85 90 bin dolar civarı rakam yazmışlar doğruluğu nedir ? Yanlış ise doğrusu nedir ? Türkçe dilini bilmenin avantajları nelerdir ? Bu hususa dikkat ediyorlar mı?
    4. Orduya subay olarak girdim diyelim yükselme durumları nasıl oluyor çifte vatandaşlığa izin veriyorlar mı ? Hangi durumda izin vermiyorlar vb ?
    5. Subayken Ek iş yapabiliyor muyum ? Uber Lyft vb
    6. Amerika cidden askerine değer veriyor mu ?
    7. Sitesinde ev kredisi yardımı sigorta vb bahsediyor. Bu tüm yardımlardan detaylıca bahseder misiniz ?
    8. Benim gibi Amerikada ciddi subaylık düşünen arkadaşlara Ne tavsiye edersiniz ?

NOT: Sorularım için İlla inşaat mühendisliğini şart koşmuyorum tabi başka alanda Subaylık da olabilir. Örn : Diğer mühendislik subayları , Pilotluk, piyade subay vb .
    Ben inşaat mühendisi olduğum için inşaat mühendisi konteyjanından girerim diye düşünüyorum.

Cevaplarsanız ben ve benim gibi düşünen arkadaşlara çok yardımı dokunacağından eminim. Saygılarla…

• bu iletiyi simdi gordum zaten ozelden konusmus olduk ama en azindan oraya yazdiklarimi kopyalayayim buraya, baskalari okursa diye.

subay olabilmeniz icin vatandas olmaniz gerekir. ya normal sekilde amerika'da 5 sene calisip vatandasliginizi aldiktan sonra subayliga basvurabilirsiniz ya da enlisted yani er olarak 3-4 senelik kontratla girip, vatandasliginizi 1 sene icinde aldiktan sonra subayliga basvurabilirsiniz. subayliga basvurabilirsiniz diyorum cunku kesin olarak secileceksiniz diye bir sey yok. ben de su an basvurmak uzereyim ama belli bi kontenjan var yani almazlarsa o 3-4 senelik kontratinizi er olarak tamamlamak zorunda kalirsiniz. ingilizceniz ne durumda bilmiyorum ama bunlar cok temel bilgiler, bunlari zaten kendiniz arastirabiliyor olmaniz lazim eger hedefiniz subayliksa. cok zayif ingilizceyle zaten subaylik mumkun bir sey degil.

maas evli-bekar olmaniza, nerede gorev yaptiginiza vs gore cok degisebilen bi sey. yillik 60-65k ile baslarsiniz subay olarak. meslegin itibarina zede getirmeyecek isleri yapabilirsiniz tabii ki.

yani detay sorular sormussunuz benefitler hakkinda vs, biraz zaman ayirip arastirmanizda fayda var

• @mcuks Bence insaat muhendisi olarak, uniforma icinde degil ama sivil olarak Air Force da, vatandaslik aldiktan sonra calisabilirsiniz:

Uniforma icinde ise Army de Corps of Engineers'a asker olarak katilabilirsiniz:

• ⭐⭐

@mcuks

bu videoda çoğu şey anlatılıyor.. https://www.army.mil/ranks/ buradan da rütbelerin üstüne tıklayın kaç yılda olunur kaç kişiyi yönetir gibi bilgiler var 4 yıllık üniversite mezunları ya E-3 yada E-4 oluyordu sanırım. ABD askerine değer verir mi evet halkı da devleti de büyük değer verir. Örneğin bir ölür bin diriliriz gibi bir kavram yerine kimse arkada kalmayacak denir + Pentagonun sözcüsüne soruluyor silah kimlik eşya bırakıp kaçan askerleri sorunca hiç bir kıyafet silah kimlik vb askerlerin hayatından önemli değildir diyor. Burada ise bir asker vardı IŞİD'in eline esir düştü sonrada "itibari" zedelediği için ordudan atıldı, ABD de ise Taliban'ın eline geçen bir asker ise yillarca orada kaldı hatta müslüman oldu sonrada 5 guantanamo tutuklusu karşısında takas yapıldı ABD ordusunda ölmeye geldiniz diye bir şey de yok hizmet vermek var. Şu eğitim veriliyor savaşta yaralanan asker olursa estetik dikiş attırmak bu küçük bir detay olsada ince güzel bir şey FBI polis CIA gibi kurumlarda eski askerler çoktur polis teşkilatlarında veteranlara öncelik var sağlıkta sağlık sigortan herşeyi kapsıyor Ordu'da en alt rütbe de ki kişilerin bile özel alani vardır tek kişilik odada kalırlar burada astsubay mi subay yada bir kızla konuştum 10 kişi kalıyorlardı... Orada bir subay villa da kalıyor army house denir. Pentagonun bir projesi var bu uzuv kaybeden bedenin esiri olan askerler için onları bedeninin esiri olmaktan kurtaracak bir proje için çalışıyor DARPA https://www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/pentagon-askerlerin-beyinlerini-programlayacak-2180680-amp bunu da okuyun tamamını tabi

• @LordBolton, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

Ordu'da en alt rütbe de ki kişilerin bile özel alani vardır tek kişilik odada kalırlar

emin olmadan yanlis bilgi vermeyelim... bulundugunuz yere gore degisir. hala onemli sayida yerde oda arkadasiniz olur, kendinize ait privacy olmayan odada hic tanimadiginiz biriyle kalabilirsiniz. belli bi yasa gelmis, belli bi egitimde olan insanlar icin bu tarz onemli detaylari atlamamak lazim.

• @tfnsylmz, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

@LordBolton, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

Ordu'da en alt rütbe de ki kişilerin bile özel alani vardır tek kişilik odada kalırlar

emin olmadan yanlis bilgi vermeyelim... bulundugunuz yere gore degisir. hala onemli sayida yerde oda arkadasiniz olur, kendinize ait privacy olmayan odada hic tanimadiginiz biriyle kalabilirsiniz. belli bi yasa gelmis, belli bi egitimde olan insanlar icin bu tarz onemli detaylari atlamamak lazim.

Doğru . JRTC ,NTC gibi yerlerde aynı odada 30 kişi kalıyorduk biz . Aynı şekilde basicde 55 ait de 3 kişi aynı odadaydık . Bazı askeri üslerde hala 2 kişilik odalar olduğunu duymuştum birkaç sene önce ama belki yenilenmiştir artık

• @LordBolton

@LordBolton, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

Orada bir subay villa da kalıyor army house denir.

yine ayni sekilde, sadece videodan izlediklerimizle yonlendirmeyelim... askeriyenin evleri disaridan gorundugu kadar iyi degil. bi sorun ciktigi zaman maalesef "deal with it" durumu var. cogu yerde ciddi mold, leaking vs problemleri var. bircok kisi bos kontenjan olmasina ragmen disarida yasamayi tercih ediyor. (ben dahil)

ozet olarak aslinda sadece guzel seylere odaklanarak, isin icinde olmadan 2-3 haber ya da video izleyerek yanlis yonlendirmeyelim derim. bunu kirici degil yapici anlamda soyluyorum ilgili arkadaslar farkli dusuncelere kapilip 4-5 sene kontrat imzalayip kendini baglamasin diye. isin icinde olunca her seyin advertise edildigi gibi olmadigini goruyorsunuz. @Richmond'in onemli tecrubeleri var bu konuda.

• @Richmond Ft. Hood en buyuk uslerden biri olmasina ragmen bizim barracksta hala 2 kisi ayni odada kaliyor hicbir privacy olmadan.

• @tfnsylmz gemide çalışırken odam daha iyiydi 😂😂😂😂 çok eski bizim yurtlar malesef ama yalan olmasın rutubet filan olmadı hiç . Colorado olduğundan olabilir zaten genelde nem yok kupkuru eyalet

• Green Card'ı olan biri 1 yıl görev sonrası vatandaşlık alabiliyor mu? Son durum nedir, bir süre önce Trump zamanında farklılıklar vardı sanırım.

Şöyle bir pozisyon buldum Türkçe gereken.

https://www.indeed.com/viewjob?cmp=US-Army&t=Cryptologic+Linguist&jk=5ed7fa35ecc9bbcb&q=turkish&vjs=3

• @Erbatur 1 yilda falan alirsiniz ortalama. O, green card ile girebileceginiz bir pozisyon degil. Top Secret clearance gerekir.

• @tfnsylmz

Requirements kısmında böyle yazıyor.

1. Must be an US Citizen/Green Card Holder (Earn your citizenship within a year)

Birde national guard veya sadece part-time / weekend seçeneklerim olabilir mi? Bilgi almış kısmında bu seçeneklere yer vermişler. Eğer part-time olursa yine 1 yılda vatandaşlık garanti mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

@tfnsylmz

1. Must be an US Citizen/Green Card Holder (Earn your citizenship within a year)

Birde national guard veya sadece part-time / weekend seçeneklerim olabilir mi? Bilgi almış kısmında bu seçeneklere yer vermişler. Eğer part-time olursa yine 1 yılda vatandaşlık garanti mi?

"active duty" olmaniz gerekiyor vatandaslik icin, dediginiz pozisyon active duty olarak mi geciyor?

Bence sayin @tfnsylmz , eger vatandas degilseniz "top secret clearance" almaniz cok zor, o nedenle giremezsiniz anlaminda soyledi.

• @crazycells, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

@Erbatur, içinde söyledi: Amerikan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerine Katilmak

@tfnsylmz

"active duty" olmaniz gerekiyor vatandaslik icin, dediginiz pozisyon active duty olarak mi geciyor?

Bence sayin @tfnsylmz , eger vatandas degilseniz "top secret clearance" almaniz cok zor, o nedenle giremezsiniz anlaminda soyledi.

Vatandas olduktan sonra bile, secret veya top secret clearance almak oldukca zor olabilir. Bir kere hemen almak cok zor cunku son 10 yillik yasantinizin cok temiz olmasi gerekiyor. Sadece criminal background degil, ayni zamanda finansal, ailevi ve is gecmisiniz de arastiriliyor. Finansal deyince, kredi kartlariniz, borclariniz, kredi skorunuz vs vs...Ailevi deyince, aile bireylerinizin de finansal ve criminal gecmisleri vs vs...Tum bunlarin yanisira kotu aliskanliklariniz var mi diye ayrica arastiriliyor, mesela alkol veya kumar bagimliligi gibi. Yine ayrica ABD disindaki ziyaretleriniz ve baska ulkelerdeki tanidiklariniz da arastirma konusu...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |