Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ali-Dmr Avustralya için bilgi alabileceğim birçok kaynak buldum, Kanada için de araştırdım ancak bulamadım. Puan sistemi olduğunu biliyorum ancak puanlamayla ilgili bir bilgim yok. Bilgi alabileceğim bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz lütfen.

• @j0nlyesh (Öncelikle yazacaklarım deneyim değil, araştırdığım kadarıyla biliyorum.) Ben de gitmek için çeşitli ülkeler araştırdım, senin için en iyi ülke avustralya olur düşüncesindeyim. Ama ingilizce kursuna gitmen gerekiyor, Haftalık 20 saat çalışma hakkın oluyor, onun dışında bir yerde okumuştum çeşitli kurslar veriliyormuş, kurs sonrası iş garantili. (Çok miş'li muş'lu ifade kullandım, doğruları bulmak için araştır) Madencilikle ilgili çeşitli sertifikalar alabilirsin, zaten mesleğin bu olduğu için zorlamayacaksındır diye düşünüyorum. Tek sıkıntı oraya gidebilmek ve iletişim kurup ilk süreci atlatmak diye düşünüyorum. Ama olaylar anlatıldığı gibi gerçekleşmeyebilir, en kötüsününe hazırlanman lazım, bunun içinde bir adım atmadan, ona göre araştırma yapmanı tavsiye ederim. Misal kursa kayıt oldun, iş bulma garantisi yok veya adapte olabilecek misin? İşi buldun kursta güzel gidiyor, madencilikle uğraşabilecek misin?

Avustralya madencilik ile ilgili nitelikli göçmen alıyorsa, kurs sonrası orada kalma ihtimalin de yükselir. Bildiğim kadarıyla nitelikli göçmenlik içinde mesleğinin yanında, dil seviyesi şartı da var, bu yüzden ingilizce şart.

Ülke seçimi hakkında dil kursu fiyatlarını , aylık gıda ve barınma giderlerini araştırmanı ve yapacağın seçimin sana sağlayacağı marjinal faydayı hesaplamanı tavsiye ederim ve bunların neticesinde doğru karara varacaksındır.

• ⭐⭐

@j0nlyesh Türkiye'den gitmeyi değil, dünyanın dilediğiniz yerinde iş bulabilecek kadar kendinizi geliştirmeyi hedeflemenizi tavsiye ederim. Sonra istediğiniz yerde yaşarsınız.

• @zephyr Çok teşekkür ederim. Aslında kolej eğitimi sonrası doğrudan PR a geçiş gibi bir durum söz konusu değil. Kolej eğitimi almanın avantajı sonrasında sağlanan çalışma izni. Yani siz bir devlet kolejinde iki yıllık eğitimi tamamladığınızda üç yıllık bir çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Buna da ''Post Graduate Work Permit'' deniyor. Aslında tek yapılan şey Express Entry yani nitelikli göçmenlik sistemindeki havuza girebilmek için yeterli puanı toplamak. Kolejler de size ''Kanada'da Eğitim Almak, Diploma Almak, Kanada İş Tecrübesi'' gibi önemli bazı maddelerden puan almanızı sağlıyor.

Toparlamak gerekirse esas önemli olan, gideceğiniz kolejin ''Post Graduate Work Permit'' (PGWP) (Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni) sağlayıp sağlamadığıdır. Bildiğim kadarıyla bütün devlet kolejlerinin iki yıllık bölümleri bu izni sağlıyor. Ama siz yine de vereceğim linkten spesifik olarak bir kolejin bu izni sağlayıp sağlamadığına bakabilirsiniz. Site direkt olarak Kanada Devletine ait yani verilen bilgiler tamamen güvenilir.

Bu sayfanın en alt kısmında ''View list by province or territory'' sekmesinin altından gideceğiniz kolejin bağlı bulunduğu eyaleti seçin. Daha sonra isterseniz tek tek alfabetik şekilde sıralanmış olan okulların durumuna bakın isterseniz de gitmeyi düşündüğünüz kolejin adını aratın. Baktığınız okulun PGWP sağlayıp sağlamadığını en sağdaki ''offers pgwp-eligible programs'' kısmındaki yes/no ibarelerinden anlayabilirsiniz. Eğer kafanıza takılan bir konu olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

• @nevzatyildizz Bu linkte Kanada Geyikleri isimli YouTube kanalı, bir göçmenlik uzmanıyla birlikte Express Entry konusunu oldukça detaylı bir şekilde ele almış. Aynı kanalın ''Kanada'da Eğitim'' isimli yine oldukça detaylı bir video serisi de mevcut. Bunun dışında şu anki mevcut Express Entry puanınızın kaç olabileceğini de hesaplayabilirsiniz.

Video:

Express Entry Puanlama Aracı (sayfanın en altında 1) What is your marital status? sorusuyla başlayan kısım): https://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/crs-tool.asp

Burada 2 saat uzunluğunda oldukça detaylı bir video var (Türkçe). 24. dakikadan itibaren Express Entry de yer alan soruların ne anlama geldiğini anlatıyor. Vaktiniz olduğunda bu videoyu parça parça da olsa izlemenizi tavsiye ederim:

• @Ali-Dmr Kesinlikle izleyeceğim. Bu detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim.

• @Ali-Dmr

Çok teşekkür ederim. 25.000 cad yaklaşık 150 bin TL yapıyor şu anda. Bulunamayacak bir para değil. Arabamı falan satar bir şekilde tamamlarım. Fakat dediğiniz gibi elinizin boş dönmesi de çok kötü. Hem binlerce dolarımdan hem de şuan da çalıştığım işimden olurum.

@Concorde

Çok teşekkür ederim size de. Yalnız, Avustralya kömür madenciliği için işçi alıyor mu? Çünkü baktım biraz ama bulamadım. Türkiye 90'lı yıllardan kalma genelde Alman malzemelerini kullanıyor madenlerde maalesef bu da işin zorluğunu 10 üzerinden 8 ise 9.5 yapıyor. Yani şu an beni Kuzey Kore'ye koy orada bile bu işi yaparım az çok.

@saulgoodman

Teşekkür ederim. Dünyanın istediğim yerinde iş bulabilecek kapasitede biri kesinlikle değilim. Ayrıca, maalesef her insan eşit ve iyi şartlarda yaşamıyor. Ben dünyanın en zor işlerinden birinde çalışıyorum. Bu işte çalışıp, aynı zamanda kendimi geliştirecek kadar büyük iradem de yok. Kendimi başkaları ile de kıyaslamak istemem ama hemen hemen kimsenin de yoktur. Sonuç olarak tozun ve pisin içinde ciğerlerimi solduruyorum. Tabii kendini geliştirmekten kastın açıktan İşletme okumak değil ise. Bu işi bırakıp da kendimi geliştirmeye başlasam o zaman nasıl geçineceğim? Ailem maalesef bana destek olamaz. Ki onlara bile ben bakıyorum sayılır. Babamın emekli maaşı sadece markete gidiyor desem yalan olmaz.

Zaten benim istediğim şey; burada yaptığım şeyi daha iyi bir ülkede yapmak. Burada af edersin köpek gibi çalışıyorsam orada da çalışırım. Ama sırf insan yaşasın bir şekilde diye oluşturulmuş düzen yerine, insan iyi yaşasın diye oluşturulmuş düzeni yeğlerim. Buradaki herkesin de amacı bu zaten. Teşekkür ederim yine de.

• ⭐⭐

@saulgoodman

Teşekkür ederim. Dünyanın istediğim yerinde iş bulabilecek kapasitede biri kesinlikle değilim. Ayrıca, maalesef her insan eşit ve iyi şartlarda yaşamıyor. Ben dünyanın en zor işlerinden birinde çalışıyorum. Bu işte çalışıp, aynı zamanda kendimi geliştirecek kadar büyük iradem de yok. Kendimi başkaları ile de kıyaslamak istemem ama hemen hemen kimsenin de yoktur. Sonuç olarak tozun ve pisin içinde ciğerlerimi solduruyorum. Tabii kendini geliştirmekten kastın açıktan İşletme okumak değil ise. Bu işi bırakıp da kendimi geliştirmeye başlasam o zaman nasıl geçineceğim? Ailem maalesef bana destek olamaz. Ki onlara bile ben bakıyorum sayılır. Babamın emekli maaşı sadece markete gidiyor desem yalan olmaz.

Zaten benim istediğim şey; burada yaptığım şeyi daha iyi bir ülkede yapmak. Burada af edersin köpek gibi çalışıyorsam orada da çalışırım. Ama sırf insan yaşasın bir şekilde diye oluşturulmuş düzen yerine, insan iyi yaşasın diye oluşturulmuş düzeni yeğlerim. Buradaki herkesin de amacı bu zaten. Teşekkür ederim yine de.

Tabii ki herkesin şartları farklı ve sizin de bu ağır şartlarda kendinizi geliştirmeniz mutlaka çok zordur. Belki de öncelikle bu şartları ülke içinde değiştirmeyi denemeyi düşünebilirsiniz, tabi böyle bir şey mümkünse. Biraz daha size zaman tanıyacak bir işe geçebilirseniz bu arada kendinize daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Gitme fırsatı çıkana kadar böyle bir plan yapabilirsiniz. Gittikten sonraki hayatınızı kolaylaştırır. Çünkü gitmek işin sadece ilk aşaması. Asıl macera sonra başlıyor.

Başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |