Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@bocekfisil, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@crazycells, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

@bocekfisil, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Herkese merhaba. Öncelikle eğer başlığı yanlış açıyorsam veya yanlış yerde açıyorsam özür dilerim. Birkaç gündür gece gündüz araştırmaktan biraz çaresizlik ve stres sahibi şekilde yazıyorum.

2,5 yıldır beraber olduğum (Türkiye'de) Amerikan vatandaşı nişanlımla ABD'ye gitmemiz gerekiyor birtakım ailevi nedenlerden ötürü. Ben daha önce ABD'ye giriş yapmadım, tek yurtdışı tecrübem 10 sene önce Çek Cumhuriyeti'nde Erasmus.

Planımız şu şekilde: önce ailesinin maddi yardımı ile öğrenci olarak ABD'ye girip, okulu okurken belirli bir süreyi tamamladıktan sonra orada evlenmek ve vatandaşlık almak. 30 yaşındayım, üniversite mezunuyum, herhangi bir malım mülküm yok, freelance çalışıyorum ve sigortam da doğru düzgün yok, bir ufak yerden tapum var mirasla kalan, hepsi o. Giderken nişanlım da ben de dönmek üzere gidiyoruz diyeceğiz. O yüksek lisansını tamamlayacak, ben okulumu tamamlayacağım ve döneceğiz. Nişanlı vizesi ile gitmeye kalkarsak en az 1-2 yıl beklememiz gerekeceği için bu yolu tercih ediyoruz.

Bundan 3 sene önce üzerimde bulunmamasına rağmen bulunduğum yerdeki herkesi toplayıp uyuşturucudan denetimli serbestlik aldım. İfademde suçu kabul etmedim ama verilen kararda "Suçu kabul etmesi zorunlu bırakılmıştır" şeklinde bir ifade var. Denetimli serbestliği tamamlayalı 1,5 yıl oldu ve sicil kaydımda veya arşivli sicil kaydımda hiçbir şey gözükmüyor. Eğer polis gbt yaparsa o zaman görebiliyor.

Bana kafayı yedirten sorum ise şu: Vize başvurusunda da vatandaşlık başvurusunda da bana soracaklar: "Polis ile muhatabın oldu mu, hiç kelepçe takıldı mı, nezarette kaldın mı?" ve benim dürüst davranmam gerekecek. Ama eğer dürüst davranırsam belki de sicil kaydımda bile gözükmeyen bir şeyden dolayı kendimi baltalamış olacağım. Ama eğer bu sorulara hayır dersem ve evlendikten sonra göçmenlik başvurusu yaparsam hükümetlerarası bir sicil araştırmasına gidilip benim sicilimi sicil kaydındakinden daha detaylı (Türkiye Cumhuriyeti Polisi'nin gördüğü şekilde) görme şansları var mıdır?

Acaba dürüst davranıp sonuçlarına katlanmalı mıyım, yoksa yalan söyleyip sicil kaydıma mı güvenmeliyim? Eğer yalanım yakalanırsa vize dolandırıcılığından bir daha ülkeye alınmam söz konusu bile olmayacak sanırım.

Geleceğimiz ve nişanlımın ailesinin akıl ve beden sağlığı buna bağlı diyebilirim. Ben sicil kaydıma güveniyordum ama durumun düşündüğümüz gibi olmayabileceğinden korkmaya başladık, bilgilendirecek olanlara şimdiden çok teşekkür ederim..

sorunuzu ilgili basliga tasidim.

Bir ABD vatandasiyla evlenince, hemen vatandas olamiyorsunuz maalesef, once Green Card almaniz gerekiyor, 3 yil sonra da ABD vatandasligina basvuru yapabilirsiniz.

Her asamada farkli kriterlerle degerlendirileceksiniz, ogrenci vizesi icin adli sicil kaydi gerekmeyecek, ama gocmen vize veya green card icin gerekiyor. Bu basliktaki onceki aciklamalari incelemenizi tavsiye ederim, iletilerde ilgili yasalari da gorebilirsiniz ve hangi suclarin dosyanizi etkileyebilecegini daha iyi anlamis olursunuz...

Bu suclari polislerin gorebilecegi kadar derin gorebileceklerini sanmiyorum, yasal olmayan yollarla bu verilere ulasmalari gerekirdi 🙂 fakat sicil kaydi veya arsiv kaydinin disindan da veri aliyor olabilirler.

Çok teşekkürler. Evet sürekli okuma yapıyorum ama tam olarak bulamadım sorumun cevabını. "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" durumunda "arrested or convicted" sorularına evet mi demeliyim hayır mı 🙂

Bu arada üzerine biraz daha düşündükten sonra K-1 vizesine başvurmayı planlamaya başladık. Bu durumda sanırım direkt background check yapılacak ama "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması" ne kadar problem yaratır hala bilemiyorum.

Tekrar konu başlıklarını tek tek inceleyeceğim.

HAGB olmasi ve hapis veya para cezasi olmamasi bence olumlu bir durum. Onceki yazilari okursaniz bence aklinizda netlesecektir. 👍

• @Gokce-Taskiran Merhaba, bende bu yıl ki green card talihlilerindenim. 2017 yılında aile içi bi olaydan hafif yaralama suçundan 3000-3000 iki adet adli para cezası aldım, ödedim sicilim temiz ama arşiv kayıtlarında gözüküyor bu bana sorun olur mu tecrübelerinize dayanarak soruyorum cevaplarsanız sevinirim.

• @maranty

• Benim 3-4 yıl önce aldığım para cezaları var 8-9 adet hepsi para cezası bu green card almamdabir engel tekil edermi yani belki konsolosluk suç listesinde Yok ama sayısal olarak fazla olduğunda belki olumsuz olarak görebilirler hatta avukata sordum arşivden silinir dedi 1-2 sene içinde sırf red alma korkusundan başvuru yapmıyorum arşivden silinmesini bekliyorum bu konuda bilginiz varmı

• @Gokce-Taskiran mail adresiniz varmı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@world-best-video, içinde söyledi: Adli sicil kaydindaki suclar ve Gocmen Vize gorusmesi

Benim 3-4 yıl önce aldığım para cezaları var 8-9 adet hepsi para cezası bu green card almamdabir engel tekil edermi yani belki konsolosluk suç listesinde Yok ama sayısal olarak fazla olduğunda belki olumsuz olarak görebilirler hatta avukata sordum arşivden silinir dedi 1-2 sene içinde sırf red alma korkusundan başvuru yapmıyorum arşivden silinmesini bekliyorum bu konuda bilginiz varmı

islediginiz sucun da ne oldugu onemli, onceki sayfalarda yasalar yaziyor, orayi incelemenizi tavsiye ederim.

• @world-best-video Öncelikle şunu bilmeniz lazım arşiv kaydını komple sildirme diye birşey yok gidip dilekçe veriyorsunuz sizin arşiv kaydınızı e-devletten görülmeyecek şekil'de kaldırıyorlar ama UYAP'ta bu kaydınız siz ölene kadar kalıyor siz sanıyorsunuz ki sildirme olayı olunca bütün cezalar hükümler arşiv kayıtlarını komple silip çöpe atıyorlar öyle birşey yok arkadaşım sadece e-devletten temiz kağıdı alırken artık orda arşiv kaydınız görülmez

• Yaşarsınız Adli sicil arşiv kaydınız'da bu görünecektir ve konsolosluk bunca suçtan ceza almış birisini kabul etmez

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@world-best-video yurtdışı yasağınızın olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

• belli bir süre sonra (tam olarak kaç yıl olduğunu bilmiyorum) zaman aşımı oluyor dilekçe verip sildirebiliyorsun diye biliyorum ama bi mahkemeyle görüşün bence.

• @gucarslan sadece para cezası ağır ceza mahkemesi değil 1000-ile3000 tl arası para cezaları

• adli sicil kayıt müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak süresi dolduysa cezanın sildire biliryorsunuz.

• @skarkopali Malesef sildiremiyorsunuz sadece e-devlet gibi yerler'den yada temiz kağıdı alırken görünmesini kaldırıyorlar uyap sistemi üzerinden her zaman görünüyor yani bir silinme olayı yok kendim yaşadım bu durumu terk ettiğim eski kız arkadaşım bana sürekli mesaj atıyordu ne yüzsüzsün mesaj atma dediğim için gitti hakaret davası açtı ve hakim yüzsüz kelimesini suç saydı 300tl ceza ödedim adli sicil kaydıma işledi bu durum arada 15 yıldan fazla geçti geçenler'de sildirmek için dilekçe verdim artık e-devlet'ten yada başka bir yerden sorgularken arşiv kaydı çıkmıyordu geçen pasaport için gittiğimde polis arkadaşlar uyap sisteminde görüldüğünü ve bunun ölene kadar silinmeyeceğini devletin hangi işleminde olursa olsun bu görüleceği söylediler hatta benden o gün mahkeme'den verilen karar belgesini istediler uzun lafın kısası sildirme dedikleri şey sadece e-devlet gibi yerlerden temiz kağıdı alırken görülmemesi yoksa ömür boyu bu şekilde sistemde kalıyor silmiyorlar

• Yalnış yönlendirmek istemem kimseyi. Sadece ben bu şekilde başvurdum ve kumar oynamaktan kaynaklı ve arşivi adli sicil kaydım da artık bu suçun gözükmediğini bizzat tecrübe ettiğim için belirttim. Yalnış bir bilgilendirme olduysa affola.

• @skarkopali Estafurullah siz kendi başınızdan geçen tecrübenizi paylaşmışsınız aynı benim gibi ama uyap sisteminden baktırın sistemde hala eski cezanız görülecektir. Burda şöyle birşey çıkıyor işte acaba bunu forum doldururken söylemelimiyiz ? yoksa gizlemelimiyiz ? sonuçta e-devletten alınan sabıka kaydı belgesin'de bu görünmüyor ama green kart kazandığınızda doldurduğunuz forumlar'da sizden mahkeme hakkında bilgi istiyorlar cezanız ertelenmiş yada iptal edilmiş olsanız bile bilgi verin diyorlar şimdi orda ne yaparsınız bilemem gizlerseniz bir yerden çıkarsa hakkınız gider gizlemezsiniz belki ona bakmazlar bu sefer kendi hakkınızı yakarsınız kısaca bu konuda malesef birşey diyemiyorum bende bu ikilemde kaldım malesef

• @crazycells e devletten arşiv kaydı alınıyor neden istiyorsun diye sorduğunda memurluk için diye yaz veriyor arşiv kaydını

• @fireandwater bu konuda bence aralıklarla kontrol edin çünkü sadece isim benzerliği olmayabilir sizin kimlik bilgilerinizi oraya giriyorlar onlardamı aynı? Burada başkasını aklamak için aynı isim soyisimde ve anne baba adında birilerini kurban etmek için yapılmış bişey olabilir bu konu çok ciddi yüksek yerlerde tanıdıkları olanlar heryere sızmış malûm fetö vardı bir zamanlar

• @crazycells konuya yanlış yerden giriyorsunuz sizden arşiv kaydınızı istiyorlar bu kaydı almaya gittiğinizde zaten oradaki evrak herşeyi söylüyor goturmezseniz niyetinizi bu sefer sorguluyorlar

• Merhaba ds260 formu doldururken bir kaçtane sorum var yardımcı olursanız sevinirim

1. Are you or have you ever been a drug abuser or addict?
      Geçmiş zamanda esrar kullanmaktan denetim serbestlik ve tedavi almıştım bu soruya evet cevabı mı vermem gerekiyor? Açıklama kısmana örnek olarak ne yazabilirim?

2. Have you ever violated, or engaged in a conspiracy to violate, any law relating to controlled substances?
      Kontörlü maddeler olarak neyi kast ediyor?

• @Eres-Boss 1. Durumunuza göre bu soruya evet demeniz gerekiyor. Şu an kullanmıyorsanız belli bir süre şunu kullandım deyip kullandığınız zaman aralığını yazabilirsiniz.
    2. Kontörlü maddeler denmiyor, reçete ile alınan özel ilaçlardan bahsediliyor. Mesela hastalık tedavisinde kullanılan ilaçların uyuşturucu amaçlı kötüye kullanımı v.s. soruluyor. Bu şekilde bir durumunuz varsa evet hayır şeklinde cevaplamalısınız.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |