Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

@kartalveat, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

@stardium Gerçekten sizi kutlarım.
    Üşenmeden koskoca bir liste hazırlamışsınız..
    Emek ve zamanınızı harcamışsınız.

Kullandığım bilgisayar sözde ABD malı ama üretim yeri Çin.
    İşlemcileri amerikada üretilmiyor.
    Bilgisayar ana donanımların bir çoğu amerika dışında ürettiriliyor.
    Sadace ürettiren veya tasarlayan ABD li firma diye %100 ABD üretim denilemez.
    Çoğunluğun ayılıp bayıldığı Apple bile buna dahil.

Nike ;Üretimini asya ülkelerinde yaptırıyor bu markayıda %100 amerikan yerli ve milli kapsamında değerlendirilebilinir mi?

Dünyaca ünlü Coca Cola üretiminde kullandığı ana hammadesi Cola bitkisini ABD dışından alır.Yani dışa bağımlılık var.

Çikolata üreten ünlü markalar ;fındıktan Türkiye ,kakaoda ise fildişisahili,brezilya,ekvador vs gibi başka ülkelere bağımlı.Yani %100 yerli ve milli olamaz.
    Ünlü kahve zincileri kahvelerini gene ABD dışından alır.Hammdaseinde dışa bağımlı.Nasıl bu firmaları %100 yerli ve milli kapsamında değerlendirilir ki?

Microsoft yazılım devi ana kaynağı yazılım üreten beyinler.
    Yazılım tasarımında çalışanların tamamı amerikan vatandaşı olmadığını söylemek yersiz olmamalı.Ana kaynağı insan beyini ise, bu konuda da %100 yerli ve milli kapsamında değerlendirilmemelidir.

Konun başında değim küresel dünyada artık %100 yerli milli firma bulma oldukca zorlaşmış olacağını düşünüyorum hala.

%100 tasarımı ,yazılımı,argesi yapılıp üretime geçilen ,Kaynaklar itibarı ile üretiminde dışa bağlı değilsen ürettiğin her ürün %100 yerli milli grubuna girer diyorum aksi ispatlanıncaya kadar.

en son yazına gelince ilacın hammaddesi japonyadan geliyor ve tasarım yazılım argesinin büyük kısmı japonlar tarafından zaten geliştirildi ve bu ilacın altında ilk yazımda belirttiğim kuruluşlar yer alıyor bizde çin gibi işçi gücünün ucuzluğu kısmına girdik artık. asgari ücret 2320 lira 340 dolar uber yapanları filan görüyorsunuz bazen 1 günde çıkartıyorlar bu parayı.

• @Rhonster, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

Çin.

sizin atladığınız nokta onlar yerli ve milli diye duyurmuyorlar... ayrıca dediğim gibi üretimini yapmış oluyor böyle yapanlar türkiye de üretimini yapıyor sadece pay alıyorlar bilgisayarlar içinde öyle işçi gücü ucuz olduğu için çinde birleştiriyorlar herşeyi. ayrıca hammadeye indekslemek biraz tuhaf olmuş birde yazılım tasarımı çalışanlardan bahsetmişsiniz buda abes kaçmış.

Bana ötekilişetirme profesörün icadı olan ve yandaşlarının ağzında sakız gibi çiğnediği yerli ve milli kavramı ile benim bahsettiğim %100 yerli üretim derken sadece Türkiye kast etmediğimi fark etmeliydiniz.

Çinde üretim yapıyorsa dışa bağımlıdır.
    Hammdaddeyi dışarıdan alıyorsa dışa bağımlıdır.
    Kaynakların en az biri bile olsa dışa bağımlıysa o firma %100 yerli ve milli kavramına girmez.
    herhangi bir anlaşmazlık durumunda savaşta,kıtlıkta o hammade temin edilmediğinde üretim yapılamıyorsa %100 yerli denilmez.
    yazılım çalışanlarıda bir kaynaktır,Bor de,petrolde, alimunyumda,çelikte,

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Favicovir covid-19 ilacı hakkında

Çin.

sizin atladığınız nokta onlar yerli ve milli diye duyurmuyorlar... ayrıca dediğim gibi üretimini yapmış oluyor böyle yapanlar türkiye de üretimini yapıyor sadece pay alıyorlar bilgisayarlar içinde öyle işçi gücü ucuz olduğu için çinde birleştiriyorlar herşeyi. ayrıca hammadeye indekslemek biraz tuhaf olmuş birde yazılım tasarımı çalışanlardan bahsetmişsiniz buda abes kaçmış.

Bana ötekilişetirme profesörün icadı olan ve yandaşlarının ağzında sakız gibi çiğnediği yerli ve milli kavramı ile benim bahsettiğim %100 yerli üretim derken sadece Türkiye kast etmediğimi fark etmeliydiniz.

Çinde üretim yapıyorsa dışa bağımlıdır.
    Hammdaddeyi dışarıdan alıyorsa dışa bağımlıdır.
    Kaynakların en az biri bile olsa dışa bağımlıysa o firma %100 yerli ve milli kavramına girmez.
    herhangi bir anlaşmazlık durumunda savaşta,kıtlıkta o hammade temin edilmediğinde üretim yapılamıyorsa %100 yerli denilmez.
    yazılım çalışanlarıda bir kaynaktır,Bor de,petrolde, alimunyumda,çelikte,

yazılım çalışanları nasıl kaynak olabiliyor ? savaş çıkınca sen benim ülkeme savaş açtın çalışmıyorum mu diyorlar ? ki microsofttaki çalışanların ne kadarı yabancı ? çalışma vizesiyle gelmiş kişiler ?

• @kartalveat yalnız Sn. @Rhonster in yazdıklarına ek olarak, atladığınız bir 2. nokta da kapitalizm'in, abdnin resmi ekonomi modeli olması. Dediğim gibi abd için bu dışa bağımlılık değil, yani abd için kapitalizm zaten bunu gerektiriyor ve ülkeye fayda sağlıyor. Bizim ülkemiz ve saydığınız o diğer ülkeler kapitalizmin kölesi olurken, kapitalizmin sahibi kazanıyor 🙂 abd vs Türkiye kıyasına girmeye hiç gerek yok. Her türlü zararlı çıkarız. Sonuç olarak Türkiyenin %100 yerli malı parmakla sayılır seviyede. (%100 yerli teknoloji zaten üretemez haldeyiz.) İhracat ise durma seviyesinde. Sözde bizim ürettiğimiz "Yeni Rakı" nasıl oluyor da yurt dışına ithal edildiğinde bile Türkiyeden daha ucuz oluyor ? KKTC'de bile Türk rakısı nasıl daha ucuz oluyor ? Kendin ürettiğin mal nasıl kendi ülkende daha pahalıya satılıyor da yurt dışına ithal edilince ucuzluyor ? Buradan durumun vehametini ve yerli üretimin ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 1
  • 10
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |