Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaslar 2. 4. Yardim paketiyle ilgili bilgisi olan var mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Oncelikle duzeltme yapalim, 2. degil 4. olacak siradaki 🙂

Ilk yardim paketi - 6 Mart 2020

Trump, 8.3 milyar dolarlik yardim paketini yasalastirdi, bu para tum eyaletlere ve arastirma enstitulerine halk sagligini korumak ve coronavirus ile mucadele icin verildi. Paranin buyuk bir bolumu tedavi arastirmalari ve eyaletlerin ilac satin almalari icin harcandi.

https://thehill.com/policy/healthcare/486182-trump-signs-83b-coronavirus-package

Ikinci yardim paketi - 18 Mart 2020

The Families First Coronavirus Response Act (FFCRA), bu da 100 milyar dolarlik yardim paketi... Bu da tum eyaletlerdeki issizlik maasi, ucretli izinler, yemek yardimlari, hastalik testleri ve saglik hizmet sektoru calisanlarinin korunmasi icin harcandi...

Ucuncu yardim paketi - CARES Act

Bu, bildigimiz ve forumda sikca konustugumuz 2.3 trilyon dolarlik CARES Act...

ilgili forum konusu:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/3250/trump-hükümeti-tüm-amerikalılara-çek-gönderiyor-cares-act-stimulus-payments

500 milyar - buyuk sirketlere
    130 milyar - hastahanelere
    150 milyar - eyalet ve yerel hukumetlere
    367 milyar - kucuk isyerlerine
    25 milyar - havayolu sirketlerine

Geri kalan ise halka 1200 dolarlik yardim ve issiz kalanlara haftalik +600 dolar icin harcandi...

Burada kucuk isletmeler icin ayrilan butceye tekrar odaklanmak lazim... Cunku kucuk isletmeler icin "Paycheck Protection Plan" da denilen bu 350 milyar doalrlik kredi programi 500'den az calisana sahip olan is yerlerinin ortalama bordro tutarinin 2.5 kati kadar kredi saglamak icin (maximum 10 milyon dolar) ayrildi. Yasada eger bu paranin en az %75'i maaslara aktarildigi surece kredilerin affedilecegi yazdigi icin, pek cok is yeri icin bu "free money" oldu ve zaten ilk gunde tum para tukendi...

Uc bucukuncu yardim paketi

Kucuk isyerlerine ayrilan fon ilk gun bittigi icin bu programa ekstra 484 milyar dolarlik ekleme yapildi... Bu, sadece yukaridakine kisa bir ekleme yoldugu icin buna 4. demiyorlar; 3.5 diyorlar... 🙂

Dorduncu yardim paketi icin konusulan tasarilar:

• Kucuk isletmeler icin ekstra bir program
    • insanlara aylik 2000 dolarlik yardim (1 yillik plan),
    • 2000 dolarlik debit card + aylik 1000 dolarlik yardim
    • 1 yillik kira/mortgage odememe ve kiralarin ertelenmesi

Fakat bu tasarilarin hicbiri henuz yasalasmadi. Yasa olarak gecip gecmeyecegini de bilmiyoruz. Demokratlar (Nancy Pelosi onderliginde) halk icin yardim paketi gecirmeye calisiyorlar; diger taraftan Cumhuriyetciler sadece zenginlerin yararlanabilecegi tasarilar uzerinde konusmayi seviyorlar 🙂 Trump ise ekonomiyi acip hickimseye daha fazla yardim etmek istemiyor gibi... Oyle ya da boyle bu tasarilardan birinin yasalasmasi icin Demokratlarin, Cumhuriyetcilerin ve Trump'in anlasmasi lazim.

• @crazycells dort gozle yasalasmasini bekliyoruz 😃

• @crazycells, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

Dorduncu yardim paketi icin konusulan tasarilar:

• Kucuk isletmeler icin ekstra bir program
    • insanlara aylik 2000 dolarlik yardim (1 yillik plan),
    • 2000 dolarlik debit card + aylik 1000 dolarlik yardim
    • 1 yillik kira/mortgage odememe ve kiralarin ertelenmesi

Fakat bu tasarilarin hicbiri henuz yasalasmadi. Yasa olarak gecip gecmeyecegini de bilmiyoruz. Demokratlar (Nancy Pelosi onderliginde) halk icin yardim paketi gecirmeye calisiyorlar; diger taraftan Cumhuriyetciler sadece zenginlerin yararlanabilecegi tasarilar uzerinde konusmayi seviyorlar 🙂 Trump ise ekonomiyi acip hickimseye daha fazla yardim etmek istemiyor gibi... Oyle ya da boyle bu tasarilardan birinin yasalasmasi icin Demokratlarin, Cumhuriyetcilerin ve Trump'in anlasmasi lazim.

Bu 4. paket cok dillendirilmeye baslandi. Ozellikle 16 yas uzeri olan her Amerikaliya aylik $2k insanlara cok cazip geliyor. Dusununce cok zor geliyor ama secim oncesinde birde bakmisiz demokrat ve cumhuriyetciler anlasmis olabilirler. Herkes secim oncesi avantaj saglamaya calisiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea evet, zaten CARES Act ile bitmemesi bekleniyordu, bence cok gec kaldilar bile 4. paket icin... Hep bu politik oyunlar yuzunden gecikmeler oluyor...

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

@MySea evet, zaten CARES Act ile bitmemesi bekleniyordu, bence cok gec kaldilar bile 4. paket icin... Hep bu politik oyunlar yuzunden gecikmeler oluyor...

dış minnakların oyunu diyorlar mı orada da ? 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

aynen 🙂 Turkiye'deki "Ameriga'nin oyunu bunlar" burada "Rusya'nin/Putin'in oyunu"na donusuyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

aynen 🙂 Turkiye'deki "Ameriga'nin oyunu bunlar" burada "Rusya'nin/Putin'in oyunu"na donusuyor 🙂

üzüldüm ya şimdi ne güzel sadece bize özgü sanıyordum dış minnakları.

• @Rhonster dış minnaklar Trump reisin bize yardim etmesini engelleyemez 😃

• @Rhonster Dis minnaklar heryerdeler! 🙂

1. yardım eger şu aylık maaş olayı olursa veya kira ödememe olayı olursa gerçekten çok manyak bir şey olur 😃 🥁

• 100 dolarlik banknot'un ABD'ye masrafi sadece 6 cent; kagidi, yesil boyasi, uzerine 100 rakaminin basimi vesaire. 6 cent'e mal edilen kagit parcasina ABD devleti 100 dolar deger yukluyor, uluslararasi piyasaya suruyor. Sonra o kagit parcasi icin ortalama bir Amerikali yarim gun, Romanya'li 1 hafta, Kambocyali 1 ay ter dokuyor.
    Eskiden boyleydi ama artik bu kadar zahmete ve masrafa gerek yok. Kagit para yerine dijital para var. Hersey artik bilgisayar ekraninda. Ay sonunda banka hesabiniza 3-5 bin dolar ekleniyor. Sadece rakam. Siz de o parayla ev kiranizi/mortgage odemenizi yapiyorsunuz. Kredi kartlariniza para aktariyorsunuz. Online veya Debit/Credit kartlarinizi kullanarak 1 ay boyunca alisverislerinizi yapiyorsunuz. Ortada elle tutulur para yok, sadece banka hesabinizda surekli degisen rakamlar var. Araba alacaksiniz, bankaya loan icin basvurdunuz kabul edildi. Hesabinizda ki rakam yukseldi, arabayi aldiniz rakam azaldi. Parayi gormediniz, dokunmadiniz bile.
    3 trilyon dolar nedir degil mi? Hukumet tahvil cikariyor, FED bunu pazarliyor oncelikle yatirim bankalarina. Hatta onlara kredi de aciyor. O krediyi actigi anda yani o yatirimcilarin banka hesaplarinda ki rakamlari yukselttiginde para basilmis oluyor.
    2008 krizini niye cikti? Ortada tuten fabrika bacasi yok, uretim yok, mal yok ama bilgisayar ekraninda bol rakamlar var. 2008 krizinde ABD ekonomisinden (stock market, insurance market, retirement funds vs) buhar olup ucan para 8 trilyon dolar. O ulkenin bile kendini toparlamasi seneler surdu. Huffington Post'da ki bir yaziya gore 2008 krizi ABD'ye 22 trilyon dolara mal oldu. O yuzden herne kadar parasi halen reserved currency olsa da bu isler ABD icin de kolay olmuyor.

https://www.msn.com/en-gb/news/world/us-house-aims-to-pass-dollar3-trillion-democratic-coronavirus-bill-rejected-by-republicans/ar-BB147OHB?ocid=spartanntp

• Stimulus geldi gelmesine, ama gıda fiyatları tavan yaptı. Bundan önce 10 seneyi geçkin ABD’de yaşamış biri olarak böyle enflasyon görmedim. Gerçi elektronik eşya vesaire hızla satılıyor. Tüketim eğilimleri irrasyonel olduğu kadar şaşırtıcı!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bugun mecliste onaylanacak 3 trilyon dolar butceli yasa tasarisi soyle: https://docs.house.gov/billsthisweek/20200511/BILLS-116hr6800ih.pdf

Cok uzun tabii 🙂 o nedenle hepsini okumak mumkun degil ama haber sitelerinden derledigim bilgiler ozetle soyle;

• Herkese 1200 dolar check ama bu sefer CARES Act'e kiyasla birkac degisiklik ile havuzu daha da buyutmusler... bu sefer eslerin birinin almamasi (SSN sahibi olmamasi) diger esi etkilemeyecek ve uygun olan herkese 1200 dolar verilecek. Maksimum 3 dependent (cocuklar, bakmaya yukumlu oldugunuz diger yetiskinler) icin de ekstra 1200 dolar verilecek, yani 5 kisilik bir aileyseniz bu durumda 1200*5 = 6000 dolar aliyorsunuz...

• Bir oncekinde dependent olan yetiskinler ve universite ogrencisi gencler bu check'ten yararlanamamisti; bu sefer tum dependent'lar dahil bu yasaya, ayrica bu uygulamayi geriye donuk yapmislar, yani bir oncekinde diyelim ki 18 yasinda universite ogrencisi oldugunuz ve ailenizin vergi bildiriminde "dependent" olarak gorundugunuz icin 500 dolar alamadiysaniz, bu sefer iki tane 1200 dolar alacaksiniz...

• 12 ay boyunca kirasini odemeyen kisilerin evlerden cikarilmasi yasak (buna benzer bir yasayi zaten pek cok sehir uygulamaya sokmustu, fakat bu sefer tum ulke genelinde evden cikarilmalar yasaklanacak) Ayrica bunu "kira odemek zorunda degiliz" diye algilamayin, bu durum sonlandigi zaman ev sahibi odenmeyen kiralar icin pesinize dusecektir; ama 1 yilligina "eviction"lar rafa kaldirilacak; ayrica daha sonrasinda ev sahibi size toplu odemeler icin secenekler sunmak zorunda birakilmis.

• Issizlik maasi ile verilen haftalik ekstra 600 dolarlik yardim 31 Ocak 2021'e kadar verilmeye devam edecek.

• Ayrica sartlari saglayan "frontline worker"lar icin ekstra saatlik 13 dolarlik bir odeme var ve bu da geriye donuk bir uygulama (27 Ocak 2020), sartlari sagliyorsaniz ve bu tarihten sonra calistiysaniz saatlik ek 13 dolar size odeme yapilacak, bu odemenin de maksimum miktari 10.000 dolar...

• Ev sahibi olanlar icin de bazi kredi programi uygulamalari var yasada...

• Ogrenci kredisi olanlar icin ise 10.000 dolara kadar da af var, daha dogrusu belli bir sure aylik odemeler sizin yerinize Hazine Bakanligi tarafindan odenecek, bu odemeleri daha sonra geri odemek zorunda olmayacaksiniz!

• ⭐⭐⭐⭐

Bugun mecliste onaylanacak 3 trilyon dolar butceli yasa tasarisi soyle:

Cok uzun tabii 🙂 o nedenle hepsini okumak mumkun degil ama haber sitelerinden derledigim bilgiler ozetle soyle;

• Herkese 1200 dolar check ama bu sefer CARES Act'e kiyasla birkac degisiklik ile havuzu daha da buyutmusler... bu sefer eslerin birinin almamasi (SSN sahibi olmamasi) diger esi etkilemeyecek ve uygun olan herkese 1200 dolar verilecek. Maksimum 3 dependent (cocuklar, bakmaya yukumlu oldugunuz diger yetiskinler) icin de ekstra 1200 dolar verilecek, yani 5 kisilik bir aileyseniz bu durumda 1200*5 = 6000 dolar aliyorsunuz...

• Bir oncekinde dependent olan yetiskinler ve universite ogrencisi gencler bu check'ten yararlanamamisti; bu sefer tum dependent'lar dahil bu yasaya, ayrica bu uygulamayi geriye donuk yapmislar, yani bir oncekinde diyelim ki 18 yasinda universite ogrencisi oldugunuz ve ailenizin vergi bildiriminde "dependent" olarak gorundugunuz icin 500 dolar alamadiysaniz, bu sefer iki tane 1200 dolar alacaksiniz...

• 12 ay boyunca kirasini odemeyen kisilerin evlerden cikarilmasi yasak (buna benzer bir yasayi zaten pek cok sehir uygulamaya sokmustu, fakat bu sefer tum ulke genelinde evden cikarilmalar yasaklanacak) Ayrica bunu "kira odemek zorunda degiliz" diye algilamayin, bu durum sonlandigi zaman ev sahibi odenmeyen kiralar icin pesinize dusecektir; ama 1 yilligina "eviction"lar rafa kaldirilacak; ayrica daha sonrasinda ev sahibi size toplu odemeler icin secenekler sunmak zorunda birakilmis.

• Issizlik maasi ile verilen haftalik ekstra 600 dolarlik yardim 31 Ocak 2021'e kadar verilmeye devam edecek.

• Ayrica sartlari saglayan "frontline worker"lar icin ekstra saatlik 13 dolarlik bir odeme var ve bu da geriye donuk bir uygulama (27 Ocak 2020), sartlari sagliyorsaniz ve bu tarihten sonra calistiysaniz saatlik ek 13 dolar size odeme yapilacak, bu odemenin de maksimum miktari 10.000 dolar...

• Ev sahibi olanlar icin de bazi kredi programi uygulamalari var yasada...

• Ogrenci kredisi olanlar icin ise 10.000 dolara kadar da af var, daha dogrusu belli bir sure aylik odemeler sizin yerinize Hazine Bakanligi tarafindan odenecek, bu odemeleri daha sonra geri odemek zorunda olmayacaksiniz!

ameriga batıyor eyy insanoğlu ne işin var senin şunları yapan ülkede eyy @crazycells eyyy biraz dah eyy çekem 😃

Tasari reddedildi. Yukarida ki mesajimin sonuna eklemistim haberi gormediniz herhalde.
    https://www.msn.com/en-gb/news/world/us-house-aims-to-pass-dollar3-trillion-democratic-coronavirus-bill-rejected-by-republicans/ar-BB147OHB?ocid=spartanntp

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman, içinde söyledi: 4. Ekonomik Yardim Paketi

https://docs.house.gov/billsthisweek/20200511/BILLS-116hr6800ih.pd

Tasari reddedildi. Yukarida ki mesajimin sonuna eklemistim haberi gormediniz herhalde.

yok sayin @newman , tasari bugun oylanacak... Haberde Cumhuriyetciler reddediyor diyor, ama zaten bu surpriz degil 🙂 Cumhuriyetciler halka yapilacak butun bedava yardimlari reddediyor 😃 Mecliste Demokratlarin cogunlugu oldugundan yasayi gecirebilirler.

Tasarinin yasaya donusmesi icin hem Meclis'ten, hem Senato'dan gecmesi hem de Trump tarafindan imzalanmasi gerekiyor.

Eger Meclis'ten gecerse, bu yasa Senato'da bekleyecek. Meclis'in aksine, Senato'da Cumhuriyetcilerin cogunlugu var... Cumhuriyetciler zaten Memorial Day'e kadar oylamayacaklarini da soylediler (25'i oluyor); ama bu tasari bir baslangic, eger House'dan gecerse iki taraf arasinda anlasmalar ve orta yolu bulmalar baslayacak, bir oncekinde de oyle olmustu...

Tasarinin icerigi daha sonraki anlasmalara gore degisebilir, yardimlar azalabilir, turu degisebilir, toplam butce azalabilir vs. Bunu, onumuzdeki haftalarda gorecegiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu arada belirtmis olayim yukaridaki son tasarinin ismi "Health and Economic Recovery Omnibus Emergency Solutions Act" yani HEROES Act olarak geciyor. Eger tasari Meclis'ten gecerse ve konusulmaya devam ederse konu basligini ona gore degistiririz.

yok sayin @newman , tasari bugun oylanacak... Haberde Cumhuriyetciler reddediyor diyor, ama zaten bu surpriz degil 🙂 Cumhuriyetciler halka yapilacak butun bedava yardimlari reddediyor 😃 Mecliste Demokratlarin cogunlugu oldugundan yasayi gecirebilirler.

Tasarinin yasaya donusmesi icin hem Meclis'ten, hem Senato'dan gecmesi hem de Trump tarafindan imzalanmasi gerekiyor.

Eger Meclis'ten gecerse, bu yasa Senato'da bekleyecek. Meclis'in aksine, Senato'da Cumhuriyetcilerin cogunlugu var... Cumhuriyetciler zaten Memorial Day'e kadar oylamayacaklarini da soylediler (25'i oluyor); ama bu tasari bir baslangic, eger House'dan gecerse iki taraf arasinda anlasmalar ve orta yolu bulmalar baslayacak, bir oncekinde de oyle olmustu...

Tasarinin icerigi daha sonraki anlasmalara gore degisebilir, yardimlar azalabilir, turu degisebilir, toplam butce azalabilir vs. Bunu, onumuzdeki haftalarda gorecegiz.

Buyuk ihtimalle pazarliklar sonucu miktarlar ve bazi maddeler ile kapsama alani degisecektir ama tamda secim oncesi donemde bu tasari getirilmisken, mutlaka birsey uzerinde anlasma saglanip, gecirilir diye beklentim var.

Kongre'den gecse bile Cumhuriyetciler senato'dan kesinlikle gecirmeyeceklerini deklare etmisler ama. 🙂

"Senate Republicans have promised that it will be "dead on arrival" in their chamber."

Umarim gecer sizlere de faydasi dokunur bir miktar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |