Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Aşağıdaki adresten durum kontrolü yapmakta sakınca yok. Bildiğim kadarıyla W-4 formu doldurmak bunun için yeterli değil. 2019 yılı için vergi beyanı doldurması iyi olur, böylece çocuk için de para alma şansı olur.

• IRS bazi hatali odemelerin yapildigini ve duzeltmeye calistiklarini belirtti. Bazi para almamasi gerekenlere para gonderilmis. Dogal olarak almasi gerekenlere de para gitmemis.

Bu arada Indiana'da birisine $8 million ve Florida'da baska birisine $8.5 million yanlislikla gonderilmis. 😁

• @MySea isimleri belli ise akrabamizdir diyip kapilarina dayanalim 🙂

• @cnpist Geriye alirlar parayi. Harcamis olsalar bile kacamazlar! 😎

• @crazycells 'in yazdiklarina gore gore biz yararlanamicaz.2019 tax return yapmak yetiyor diye biliyodum fakat 2020'ye kadar 163 gun kaldim:(

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tugbafurkan, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Merhaba arkadaşlar abd ye 19 martta giriş yaptık bizim bu 1200 dolarlık yardımı alamayacagimizi biliyorum fakat coronadan dolayı işsiz kaldığımız için mağdur olduk bunun haftalık 600 dolar ödeme yapılan bi yardim vardi ona başvurabiliyoruz sanırım. Bizim gibi ilk girişini 2020 yılında yapan ve bu yardıma başvuran var mı acaba

Su konudaki bilgileri incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/367/abd-de-i̇şsizlik-maaşı

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Sn. @crazycells Ali Bey ve Sn @knnrn Kenan bey sizden bu ödeme hakkında bir yardıma ihtiyacım var.

Biz Ağustos da VA ya taşındık. Eşim ve oğlum hala oradalar. Eşim ingilizce pratiği yapmak için bir mağazada haftada 8-10 saat çalışmaya başladı. Asgari ücretten. W4 gibi bir form doldurduk. 2 hafta da bir ücret vergisi kesilerek hesabına yattı. Bu durumda bizim bu yardımı alabilmek için form doldurmamıza gerek varmı ? Zaten vergimizi peşin yatırmış olduk.
    Bir de bu Sn @crazycells yukarıda yazmış olduğunuz koşulla ilgili bir yazı buldum. Aşağıya kopyalıyorum. Yazıda 1 ve 2.nci madde arasında OR ifadesi var. Yani substantial presence Green Kartlılar için sanki aranmıyor gibi.

Selamlar,

Furthermore, an individual who is a “Nonresident Alien” under the United States tax law is not eligible for a stimulus rebate. Generally speaking, if you are not a U.S. citizen, you are considered a “nonresident alien” unless you (1) have a U.S. green card, or (2) you satisfy the Internal Revenue Service (IRS)’s “substantial presence” test for the calendar year. The IRS substantial presence test counts and calculates whether you were physically present in the United States at least 31 days during the current tax year and a total of 183 days during the last three tax years (including the current tax year).

Evet, "resident" testi vizeli kisiler icin... Bu normalde IRS'in uyguladigi tanim; fakat bu kanun icin farkli sekilde uygulayip uygulamadigini bilmiyoruz...

2020 yilindan once Green Card sahibiyseniz veya ABD vatandasiysaniz o durumda sorunsuz almaniz lazim. Butun ornekler o yonde...

2020 yilinda olanlar sanirim alamayacaklar, bu konuda henuz olumlu bir ornek goremedik.

Vergi odemek ve vergi beyani yapmak farkli seyler, ben bu sekilde yeterli olacagini sanmiyorum. 2019 icin vergi beyani yapin hizli bir sekilde, o durumda gecikmeli de olsa 1200 dolari alirsiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Bu arada Demokratlar yeni bir yardim paketi proposal hazirliyorlar. 16 yas ustundeki her Amerikaliya aylik $2K odemeyi kapsiyor.

Benim gordugum butun yorumlar, Cumhuriyetci vekillerin cogunlukta oldugu Senato'dan bu yasa tasarisinin gecmeyecegi yonunde 🙂 ki ben de o sekilde dusunuyorum... O nedenle bu konuda cok umutlu olmayalim. Trump bile odeme yapmak istemeyecektir (Senato ve Temsilciler Meclisi onaylasa bile, baskan onayi da gerekiyor), ulkeyi parca parca acmayi planliyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@crazycells, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Stimulus check konusunda diger mecralarda yazilanlara goz gezdirdim, anladigim kadariyla guncelleme yapayim... Oncelikle IRS, bu surecle ilgili her seyi duzene oturtmus ve bu konuda yonerge yayimlamis degil; o nedenle hala bazi bilinmeyenler mevcut.

Fakat ABD'de olup vize sahibi olup check alanlar da mevcut, almayanlar da... Daha once ilk yasa aciklandiginda yasada vize sahiplerini ayirmadigini ve "taxpayer" diye gectigini soylemistik. O nedenle vizeye sahip olanlarin da eger hukumete vergi odedilerse alacagini tahmin ediyorduk, ki aynen o sekilde oldu...

IRS'in ilk baktigi sey, sizin bir SSN sahibi olup olmadiginiz. Eger SSN'niz varsa taxpayer kabul ediliyorsunuz. O nedenle ABD'de turist olarak bulunan arkadaslar dogal olarak bu check'ten yararlanamazlar. SSN sahibi olmanin disinda resident olmaniz da onemli. Bu konuda daha once formulu vergi konularinda yazmistik, IRS'in yonergelerini incelerken hatirladim... IRS'e gore, eger 2019 yilinda en az 31 gun ABD'de bulunduysaniz ve 2017, 2018 ve 2019'da toplamda en az 183 gun ABD'de bulunduysaniz (bu formul soyle: 2019'da bulundugunuz gunlerin tamami + 2018'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/3'u + 2017'de ABD'de bulundugunuz gunlerin 1/6'si 183 gunu gecmeli) o durumda IRS sizi 'resident' kabul ediyor. IRS, buyuk ihtimal bu sartlara bakarak odeme yapiyor.

Ayrica anladigim kadariyla onemli olan 2019'daki cocuk sayisi... yeni dogan cocuklar icin buyuk ihtimal +500 dolar alamayacaksiniz; ayrica eger 2019'daki cocugunuzu henuz IRS'e vergi bildirimlerinde bildirmediyseniz o durumda bu 500 dolari cok buyuk ihtimalle ayri bir check olarak almaktansa 2020 vergi bildirimlerinde 'tax credit' olarak alacaksiniz, eger 2019 yilinda az kazandiysaniz ve 2018 yilinda cok kazandiysaniz ve dogal olarak size 1200 dolardan az check verildiyse, o durumda arada kalan miktari yine 'tax credit' olarak vergiden dusebileceksiniz. Sanirim ayni durumda fazlaliklar icin de gecerli, yani size fazla odeme yapildiysa o durumda 2020 vergi bildirimlerinde bu hesaba katilarak size vergi borcu cikarilabilir. En basta da dedigim gibi IRS'in henuz her soruyu cevaplayan bir yonergesi yok.

Eger IRS'ten henuz check'i almadiysaniz o durumda ve stimulus check'e uygun bir bebeginiz varsa o durumda en mantikli yapilacak sey hizli bir sekilde 2019 vergi bildirimini yapip, IRS'in buna gore check gondermesini saglamak. IRS, 2. kez check gondermeyip, aradaki farki tax credit olarak size verebilir.

2019da Wat yapmış olan bazı kişiler check aldığını iddia etmiş eksisozlukde. Doğru mu acaba, bana pek inandırıcı gelmedi.

J1 vize sahipleri bir SSN numarasina sahip ve vergi oduyorlar... Herkes alabilir mi emin degilim ama Turkiye icin WAT suresi max. 4.5 ay olarak gorunuyor... Yani iki yil ust uste WAT yapmis birinin de bu check'e hak kazanmasi mumkun. Tek bir sefer yapanlar ise IRS'in "resident" testine gore alamamaliar, ama IRS bu testi yapiyor mu yapmiyor mu, henuz bilmiyoruz...

Screen Shot 2020-04-17 at 5.29.43 PM.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

IRS bazi hatali odemelerin yapildigini ve duzeltmeye calistiklarini belirtti. Bazi para almamasi gerekenlere para gonderilmis. Dogal olarak almasi gerekenlere de para gitmemis.

Bu arada Indiana'da birisine $8 million ve Florida'da baska birisine $8.5 million yanlislikla gonderilmis. 😁

Gurbetci Saban filminde, Saban tum koylerdeki baba ismi "Saban Yildiz" olanlar cocuklari toplayip kendi cocugu olarak gosterip Almanya'da cocuk maasi almisti 😃

Bu arkadaslar da bir cinlik yapmis olabilir 😃 16.000 tane 'dependent' bulmasi yeterli 😃 500 dolardan 8 milyon ediyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katakomp, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@crazycells 'in yazdiklarina gore gore biz yararlanamicaz.2019 tax return yapmak yetiyor diye biliyodum fakat 2020'ye kadar 163 gun kaldim:(

O test, vize sahipleri icin gecerli; Green Card sahipleri icin degil...

• @crazycells Greencardlilar icin resident olarak kalma suresi sarti aranmiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katakomp, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

@crazycells Greencardlilar icin resident olarak kalma suresi sarti aranmiyor mu?

Sanirim o yil icinde Green Card sahibi olduysaniz, IRS sizi otomatik olarak resident olarak kabul edecek ve ona gore vergi odemenizi bekleyecek.

• @crazycells Soyle Ali bey;2018 talihlisiyim ama gir cik yaptim.2019 temmuzunda ise yerlesip tax'imi odedim ve return yaptim.Beni kapsiyor mu emin olamadim..Saygilar,Saglikla kalin..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Soyle Ali bey;2018 talihlisiyim ama gir cik yaptim.2019 temmuzunda ise yerlesip tax'imi odedim ve return yaptim.Beni kapsiyor mu emin olamadim..Saygilar,Saglikla kalin..

bu durumda kapsamasi lazim.

• Bende de payment status not available yaziyo. 2019 vergi bildirimi yaptim hatta 160 dolar return aldim 5 gun once. Yani bilgilerimin dogru sekilde ellerinde oldugunu gösteriyo . Sorun ne anlamadim

• @berkergn13 bu arada banka hesabıma yattı refund yani banka bilgilerim de var

• Merhaba herkese, 18 yaşında üniversiteye giden oğlum, IRS yönergeleri gereği 500 dolarlık yardımdan faydalanamadı. 2019 tax return de dependent olarak göstermiştim. Amerika'da bu durumda olan milyonlarca genç var. Şimdi bu cares yasası uyarınca bu genç bireyler herhangi bir yardım alma hakkına sahip değiller mi? Dependent olarak düşündüğümüzde bir haksızlık yok mu? Ya da bu süreçte IRS bu statüdeki gençlerinde bu yardımdan faydalanması için mi non-filers eklentisini yaptı? Kısacası oğlum bu yardımı alabilecek mi? Hak sahibi mi? IRS bir eklenti yapacak mı bu konuda? Önümüzdeki sene 2020 taxi yaparken bana hala bağlı olan oğlumu dependent olarak göstermeye devam edeceğim ama bu sebepten bu tarz yardımlardan mahrum kaldığını görüyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Saygılar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkergn13, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Bende de payment status not available yaziyo. 2019 vergi bildirimi yaptim hatta 160 dolar return aldim 5 gun once. Yani bilgilerimin dogru sekilde ellerinde oldugunu gösteriyo . Sorun ne anlamadim

H&R Block veya TurboTax mi kullandiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mesaha, içinde söyledi: Trump Hükümeti Tüm Amerikalılara Çek Gönderiyor (CARES Act Stimulus Payments)

Merhaba herkese, 18 yaşında üniversiteye giden oğlum, IRS yönergeleri gereği 500 dolarlık yardımdan faydalanamadı. 2019 tax return de dependent olarak göstermiştim. Amerika'da bu durumda olan milyonlarca genç var. Şimdi bu cares yasası uyarınca bu genç bireyler herhangi bir yardım alma hakkına sahip değiller mi? Dependent olarak düşündüğümüzde bir haksızlık yok mu? Ya da bu süreçte IRS bu statüdeki gençlerinde bu yardımdan faydalanması için mi non-filers eklentisini yaptı? Kısacası oğlum bu yardımı alabilecek mi? Hak sahibi mi? IRS bir eklenti yapacak mı bu konuda? Önümüzdeki sene 2020 taxi yaparken bana hala bağlı olan oğlumu dependent olarak göstermeye devam edeceğim ama bu sebepten bu tarz yardımlardan mahrum kaldığını görüyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Saygılar

Evet, bildigim kadariyla 16 yasindan kucuk olmasi gerekiyor +500 dolar icin... Su bilgilere gore oglunuz yardimdan yararlanamiyor maalesef:

• Have a valid Social Security number,
    • Could not be claimed as a dependent of another taxpayer, and
    • Had adjusted gross income under certain limits.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |