Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• kuzenim benim sayemde amerikaya yerleşti.şu anda onunla birlikte amerikada yaşıyoruz.ama kendisi organik olmayan psikoz raporuna sahip.yani engelli raporu var.raporunu türkiyede almıştı.amerikada engelli raporu çıkarttığı zaman Amerikan hükümetinin verdiği Amerikan engelli raporuyla ayda en fazla kaç bin dolar maaş alabilir? cevaplarsanız sevinirim.

• @Baran-Sönmez Kuzeninizin sosyal guvenlikten disability alarak maasa baglanmasi icin ilk once bir isde yasal olarak yani paycheckli bir sekilde belli bir sure calismasi gerekiyor. Cunku disability kabul edilirse, alacagi maas calisirken aldigi ucrete ve kac yil calistigina ve saglik sorununun ciddiyetine gore belirleniyor. Yani bir isde cok az bir sure calisip, disability basvurursa, kabul edilse bile alacagi maas cok dusuk olacaktir. Sosyal guvenlikten disability uzerinden maas almak cok ugrastiran bir surectir. Sartlari cok fazla ve surec cok uzun surebilir. Sadece bu konu uzerine uzmanlasmis avukatlar bile var. Asagidaki linkten detayli bilgi edinebilirsiniz.

https://www.ssa.gov/planners/disability/qualify.html

• @Baran-Sönmez ne yazik ki burasi bir Avrupa ulkesi degil.

• Peki ABD'de, spesifik olarak Austin Texas'ta, bir engellinin(%45 işitme kayıplı) sahip olduğu haklar nedir? Vergi muafiyeti/indirimi vs. var mı?

• Sağlık bölümünden taşındı  admin admin 

• Sanırım en yakın başlık burası, o yüzden buradan sorayım;
    Ben malumunuz GC talihlisi değilim ama olacağına inanıyorum bir gün.. Türkiye'de engel raporum var fakat bu ruhsal veya fiziksel değil. Kronik bir rahatsızlıktan dolayı verilen bir hak. Türkiye'de her yıl düzenli olarak kan tahlilleri, MR, Tomografi vs işlemlerle kontrollerim oluyor. Sağlık sisteminin pahalı olduğu Amerika'da bunların altından kalkmam zor gibi geliyor. Bu tür rahatsızlığı olanlar nasıl bir süreçten geçiyor veya tedavi masrafları için hangi haklardan yararlanıyorlar bilmiyorum. GC kazanmayı ailemle birlikte çok istesem de bu bizim için önemli bir konu..
    Bunu yaşayan veya konuyla ilgili bilgi verebilecek olan varsa aranızda yardımcı olursa çok sevinirim.

• @Yıldıray81 Gecmis olsun! Acil sifalar dilerim.

Bu konu malesef oldukca karisik. Bir hastalikla ABD'e gelme durumunda, faydalanabileceginiz saglik yardimlari ve engelli maaslari gibi imkanlar ilk basta hemen hemen yok gibi. Belki eyaletten medicaid alabilirseniz, saglik harcamalarini onlar karsilayabilirler.

• @MySea Bilgi için çok teşekkür ederim. Engelli maaşında gözüm yok açıkcası. Sağlık harcamaları için de sağlık sigortasının bunu büyük ölçüde karşıladığını (diyabet hastaları için okumuştum) yazmışlardı. Ben Türkiye'den ayrılmadan önce bütün tetkiklerimi yaptırır öyle giderim ki böyle bir durumda yaklaşık 1, 1.5 yıl gibi bir süre doktora gitmesem de büyük problem değil. O süre içerisinde de sağlık sigortasıyla hallederim inşallah diye düşünüyorum.

• merhaba ben amerikan green cart başvurusu yaptım herşeyim tamam eksik yok fakat ben %80 engelliyim 25 yıldır tekerlekli sandalye basketbol oynamaktayım istanbuldan tarattıgım için ve kulüp isimlerini bilmediğim için amerikanın her hangi bir eyaletinde tekerlekli sandalye basketbol kulübü ile görüşmek istiyorum bana davetiye çıkarması için yada transfer evrakları için bilgisi olan varmı mülakatta sunmam için ?

• @KERİM-KEKÜÇ Hic bilgim yok ama asagidaki link belki isinize yarar:

• TURKIYEDE CALISIP MALULEN EMEKLI OLANLAR AMERIKAYA GITSELER ENGELLI MAASI VERIR MI AMERIKA

• @AB-AB ABD de belirli bir sure calismadan malulen emeklilige basvuramazsiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |