Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @caglaror Hazırlayacağınız tabloyu merakla bekliyorum hocam. Ben de ilk geldiğim zaman bu işle meşgul olacağım mecburen. Austin'e yerleşmeyi düşündüğüm için tabloyu dört gözle bekliyorum. Selamlar 🙂

• ⭐⭐ Yasaklı

arizonada über lift atan varmı

• Rideshare yapanlar/yapacaklar ek bilgi/oneri.
    Dash cam mutlaka alin. Gecen gece bir kadin yolcu aldiktan 1 dk sonra yanlis yoldan gittigimi saga donmem gerektigini soyledi. Genelde yolcular kendi evlerine giden en guncel yolu biliyorlar ve onlari dinlemek gerekiyor, Lyft de bunu oneriyor. Haritada rota tam tersi istikametti, emin misiniz diye sordum, evet dedi. Sonra rota guncellenmediginden (hala en kisa mesafe orijinal rotaydi) yeniden sordum yeniden evet dedi ve tesekkur etti.
    1dk sonra harita yeniden rota cizdi. Ben de rotayi takibe devam ettim. Arkadan garip sesler gelmeye basladi. Inilti ile konusma arasi sesler. Sonra aglamaya donustu. Alkollu oldugu da kesin. Bagirarak aglamaya basladi, hem kufrediyor hem agliyor hem de hepiniz aynisiniz diyordu.
    Icimden eyvah dedim, sevgilisi terketmis, kizcagiz kahrindan ickiye vermis kendini. Ulan erkekler hepiniz aynisiniz (ben dedim icimden)! Sonra agzi ciktigi kadar bagirip deli gibi sesler cikartmaya basladi. Ama nasil bagiriyor anlatamam. Off dedim adam kizi terketti ugrasmasi bize dusecek, insallah kusmaz.
    Kenara cektim, kagit mendil uzattim almadi, dedim medikal bakima ihtiyaciniz var mi? Ses yok. Are you ok? Ses yok.
    Sonra devam ettim, dinmiyor aglamasi bagirmasi, kufurler fena... ..ck, shol... filan bini bir para.
    Derken arada bana beni dolastirp dolastirip fazla para charge ediyorsunuz, hepiniz aynisiniz deyince bende ampul yandi.
    Dedim hanimefendi sizin isaretlediginiz adrese gidiyoruz, isterseniz degistirin (adresi kontrol ettim sehir merkezi). Yokkk diyor sen beni baska yere goturuyorsun, adresi geveliyor girdigi adres ile alakasi yok. Dedim degistirin, duzeltin sizi gotureyim. Yok kufre devam. Cami kapiyi tekmeliyor yumrukluyor bir yandan, bir yandan da arabanin camini kirarim diyor. Otobanda cektim kenara 911'i aramami ister misiniz dedim. Ben arayacam dedi, seni report edecegim dedi. Elbette dedim hakkiniz var edebilirsiniz.
    Cektim kenara, yaktim dortluleri uygulama icinden aradim 911'i.
    Ofisir 2. calmada acti telefonu, kendimi tanittim, musterim kendisini adrese goturmedigimi iddia ediyor bizim adresi belirleme sansimiz yok, uygulamadaki adrese goturmek zorundayiz dedim, ayrica musterimin medical ilgiye ihtiyaci var dedim. Hemen saglik personeline aktardi. Anlattim bastan sona, gorevli yolcu ile konusabilir miyim dedi. Speaker acikti, duyuyor sizi dedim. Hanimefendi durumunuz nedir dedi, "ben eve gitmek istiyorum sadece" demez mi....
    Gorevli o zaman yapacak bir sey yok dedi. Ozur diledim kendilerinden kapattim telefonu. Kadina (yolcu) dedim ki sizi indirme hakkimi kullaniyorum dedim. Nazikce sizden rica ediyorum arabamdan iner misiniz dedim.
    Bir otelin garaj girisinin kenarinda durdum, soylene soylene indi. Zorluk cikarsa ne yapardim bilemiyorum.
    Aractaki dash cam icerinin sesini de kaydediyor, ama eve kadar karti cikartmadigimdan o bolumlerin ustune yazmis. Bu olaydan sonra yedek kart bulundurup ciddi olaylar sonrasinda yedegiyle onemli kaydin oldugunu degistirecegim. Bir de bu dash cam her sarsintida kalici video olusturuyor, onlari da arada temizlemezsek karti doldurup ustune yazilan kisim icin kalan alani daraltiyorlar. Bu dersin uzerine iceriyi de kaydeden 2. bir kamera daha aldim.
    Olayin hemen ardindan Lyfti arayip guvenlik bolumune oldugu gibi aktardim ve yolcuya program icinden 1 yildiz verdim. Lyfte yolcuyu tehlikeli sahis olarak aktardim.
    Lyft 30dk kadar aktarmali bekletmeli bilgi alimi sonrasinda suratima kapatti iyi mi!
    Sonra bir eposta (jenerik bilgiler), kabaca hehe hi hi...
    Yok efendim herkesin guvenligi cok onemliymis filan. Yeterki olay duyulmasin Lyft'in adi gecmesin. Yoksa ne bizi ne yolcuyu onemsedigini sanmiyorum.
    Bu da boyle bir tecrube oldu.

• @caglaror lyft belki uber oyle kimse onlarin umrunda degil. ama ben bu arada lyft'in yolculari zaten kendisinin dolastirdigina eminim bir cok kere denk geldi daha kisa ve hizli rotalar varken uzun suren yollardan goturdugunu. hatta bir kere musteri tarif etti oyle gittim 20dakka ve 5 mil (35 mil 1.5 saatlik yoldu) daha erken gittik 🙂 bazen hani oyle bir seciyorki cok onemsenmeyecek seyler bir dolar alti farklar ama genele bakarsaniz bence milyon dolari rahat buluyordur. ben cok denk geldim boyle

• @gkhanfeez Elbette Lyft dolastiriyor. U turn icin 1 mile yol gonderiyor. Oysa sola U turn serbest. Bu muhtemelen Lyft+Gmaps eksik zekaligi neticesinde oluyor. En kisa mesafe algoritmasinda google sinifta kaliyor bazen. Waze de google da Austin icin felaket, gecelik lane degisiklikleri o kadr fazla ki zaten normali de mumkun degil. Ama yillardir 6. cadde girisleri Cuma ve Ctesi aksamlari kapatilir(mis), hala kapatiliyor. Ama guncelleme yok ikisinde de 😛
    Yolcuyla bizi karsikarsiya birakiyor ben de her zaman yolcuyu dinliyorum.
    Bir de parasal hesaplamada denetlendiklerini sanmiyorum, yolcu basi 1cent alsalar zaten muhendislerin parasi cikar.

• @caglaror çok geçmiş olsun dash cam tavsiyeniz için teşekkür ederim , maalesef bu tür olaylarda haklılığını ispat etmeniz çok zor, haklı olsanız bile şirket hep müşteri tarafında olmaya meyilli, Amerika'da da bu durumun bu yönde olması üzücü

• @caglaror, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

Rideshare yapanlar/yapacaklar ek bilgi/oneri.
    Dash cam mutlaka alin. Gecen gece bir kadin yolcu aldiktan 1 dk sonra yanlis yoldan gittigimi saga donmem gerektigini soyledi. Genelde yolcular kendi evlerine giden en guncel yolu biliyorlar ve onlari dinlemek gerekiyor, Lyft de bunu oneriyor. Haritada rota tam tersi istikametti, emin misiniz diye sordum, evet dedi. Sonra rota guncellenmediginden (hala en kisa mesafe orijinal rotaydi) yeniden sordum yeniden evet dedi ve tesekkur etti.
    1dk sonra harita yeniden rota cizdi. Ben de rotayi takibe devam ettim. Arkadan garip sesler gelmeye basladi. Inilti ile konusma arasi sesler. Sonra aglamaya donustu. Alkollu oldugu da kesin. Bagirarak aglamaya basladi, hem kufrediyor hem agliyor hem de hepiniz aynisiniz diyordu.
    Icimden eyvah dedim, sevgilisi terketmis, kizcagiz kahrindan ickiye vermis kendini. Ulan erkekler hepiniz aynisiniz (ben dedim icimden)! Sonra agzi ciktigi kadar bagirip deli gibi sesler cikartmaya basladi. Ama nasil bagiriyor anlatamam. Off dedim adam kizi terketti ugrasmasi bize dusecek, insallah kusmaz.
    Kenara cektim, kagit mendil uzattim almadi, dedim medikal bakima ihtiyaciniz var mi? Ses yok. Are you ok? Ses yok.
    Sonra devam ettim, dinmiyor aglamasi bagirmasi, kufurler fena... ..ck, shol... filan bini bir para.
    Derken arada bana beni dolastirp dolastirip fazla para charge ediyorsunuz, hepiniz aynisiniz deyince bende ampul yandi.
    Dedim hanimefendi sizin isaretlediginiz adrese gidiyoruz, isterseniz degistirin (adresi kontrol ettim sehir merkezi). Yokkk diyor sen beni baska yere goturuyorsun, adresi geveliyor girdigi adres ile alakasi yok. Dedim degistirin, duzeltin sizi gotureyim. Yok kufre devam. Cami kapiyi tekmeliyor yumrukluyor bir yandan, bir yandan da arabanin camini kirarim diyor. Otobanda cektim kenara 911'i aramami ister misiniz dedim. Ben arayacam dedi, seni report edecegim dedi. Elbette dedim hakkiniz var edebilirsiniz.
    Cektim kenara, yaktim dortluleri uygulama icinden aradim 911'i.
    Ofisir 2. calmada acti telefonu, kendimi tanittim, musterim kendisini adrese goturmedigimi iddia ediyor bizim adresi belirleme sansimiz yok, uygulamadaki adrese goturmek zorundayiz dedim, ayrica musterimin medical ilgiye ihtiyaci var dedim. Hemen saglik personeline aktardi. Anlattim bastan sona, gorevli yolcu ile konusabilir miyim dedi. Speaker acikti, duyuyor sizi dedim. Hanimefendi durumunuz nedir dedi, "ben eve gitmek istiyorum sadece" demez mi....
    Gorevli o zaman yapacak bir sey yok dedi. Ozur diledim kendilerinden kapattim telefonu. Kadina (yolcu) dedim ki sizi indirme hakkimi kullaniyorum dedim. Nazikce sizden rica ediyorum arabamdan iner misiniz dedim.
    Bir otelin garaj girisinin kenarinda durdum, soylene soylene indi. Zorluk cikarsa ne yapardim bilemiyorum.
    Aractaki dash cam icerinin sesini de kaydediyor, ama eve kadar karti cikartmadigimdan o bolumlerin ustune yazmis. Bu olaydan sonra yedek kart bulundurup ciddi olaylar sonrasinda yedegiyle onemli kaydin oldugunu degistirecegim. Bir de bu dash cam her sarsintida kalici video olusturuyor, onlari da arada temizlemezsek karti doldurup ustune yazilan kisim icin kalan alani daraltiyorlar. Bu dersin uzerine iceriyi de kaydeden 2. bir kamera daha aldim.
    Olayin hemen ardindan Lyfti arayip guvenlik bolumune oldugu gibi aktardim ve yolcuya program icinden 1 yildiz verdim. Lyfte yolcuyu tehlikeli sahis olarak aktardim.
    Lyft 30dk kadar aktarmali bekletmeli bilgi alimi sonrasinda suratima kapatti iyi mi!
    Sonra bir eposta (jenerik bilgiler), kabaca hehe hi hi...
    Yok efendim herkesin guvenligi cok onemliymis filan. Yeterki olay duyulmasin Lyft'in adi gecmesin. Yoksa ne bizi ne yolcuyu onemsedigini sanmiyorum.
    Bu da boyle bir tecrube oldu.

Dash camlerin üzerinde ki but tuş genellikle basıldığında o kaydı silinmeyen klasöre atar. Kullanıcı kitabından bir bakın derim.

• @semavi belirli bir sure kaydedilmis kaydi atiyor ama o anlarda cok akla gelmiyor 🙂

• @caglaror, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@semavi belirli bir sure kaydedilmis kaydi atiyor ama o anlarda cok akla gelmiyor 🙂

Kac dakikalik ayarlandi ise o donguyu muhafaza ediyor. carpismaya duyarli olanlarda otomatik atiyor zaten. Bizde atti 🙂 🙂

• @semavi Kazada da standart kayittan aldim, en ufak kasiste kayit baslatan cihaz kazayi sabit kayda atmamis ama ev yakindi gelirgelmez karti aldigimdan ustune yazmadi.
    Bu catlak yolcu deneyiminde ise daldirdim eve kadar Lyft yaptim. Tam yolcuyu indirdigim Lyfti aradigim yere kadar ustune yazmis.
    Neyse kazasiz belasiz bitti o si gitti. Simdi icerisi icin 2. bir kamera aldim, Target'tan ama ucuz etin yahnisi olmadi. 10$ gorunce ne kadar kotu olabilir dedim. Cok kotu olabilirmis 🙂
    Kafayi kirdim saglam bir ic kayit kamerasi alacagim IR'li olanlardan.
    Delil niteliginde olacak hem, hem de bazi asiri sevisgen ciftleri belki bir nebze caydirir. Ozgurluge evet ama Lyft izin vermiyor birader 🙂

• @caglaror bence de muhakkak almalısınız.. Ancak benim yolcu olarak kullandığım kameralı birkaç lyft/uber aracında arka kapının camında kocaman "You are being recorded" yazıyordu. NY eyaletine özel bir yasamıdır bilmiyorum ama böyle bir zorunluluk olabilir, araştırmanızda fayda var.
    (Tüm araçlardaki stickerlar birörnekti, bu yüzden keyfi bir durum olmadığını düşündüm.)

• @VolkanU Burada hic bir aracta bu tur bir ibare gormedim ama zaten yazmayi dusunuyorum. Olasi herhangi bir yasal kazaya kurban gitmemek icin. Havalani duraginda epey aracta dashcam goruyorum. Lyft sitesinde de local mercilerin dedigi olur diyor.
    https://help.lyft.com/hc/en-us/articles/115012923127-Safety-policies.

*Recording device policy
    Depending on local regulations, the use of dashboard cameras and other recording devices during rides may not be allowed. Some cities or states may require signage making known the presence of recording devices, while other regions may not allow recording devices at all.

Please refer to your city and state's regulations on recording devices when giving rides.

Broadcasting another person's image or recording without their express prior consent is prohibited and may result in your account being disabled.*

Broadcast etmedigin (yayainlamadigin) surece sikinti olacagini sanmiyorum, zaten goruntuler belirli surelerde uzerine yaziliyor. Driver kazaya kurban giderse tek kurtulusu bu deliller olur 🙂

TX kanunlarina gore goruntusu/sesi alinanlardan (surucu) en az birisi haberdar ise legalmis: https://atxdriving.com/are-dashcams-legal-in-austin-texas/did-you-know/

• Arkadaşlar hemen gelir gelmez ehliyet işini lyft önemesemezse express drive olayına dalabiliyormuyuz ? Hani ilk gediğimizde direk araca paramızın yarısını gömmektense bir süre böyle daha mantıklı değil mi ? Ayrıca bu aracı lyft dışında eş zamanlı doordash vs yapmak içinde kullanabiliyormuyuz ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hawkerx her yerde yokmuş

https://www.lyft.com/expressdrive

The program is currently live in: Atlanta, Austin, Baltimore, Boston, Charlotte, Chicago, Cleveland, Columbus, Dallas/Fort Worth, Denver, Detroit, Fort Worth, Houston, Indianapolis, Jacksonville, Las Vegas, Los Angeles, Matawan, Miami, Milwaukee, Nashville, New Orleans, New York, Oakland, Orange County, Orlando, Philadelphia, Phoenix, Pittsburgh, Portland, Raleigh-Durham, Richmond, Sacramento, Salt Lake City, San Antonio, San Diego, San Francisco, San Jose, Seattle, Tacoma, Tampa Bay, and Washington, D.C.

• ⭐⭐

@caglaror abi cok cok gecmiş olsun... Siz nasılsınız peki? İyimisiniz?

• @ayvalik10, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@Hawkerx her yerde yokmuş

https://www.lyft.com/expressdrive

The program is currently live in: Atlanta, Austin, Baltimore, Boston, Charlotte, Chicago, Cleveland, Columbus, Dallas/Fort Worth, Denver, Detroit, Fort Worth, Houston, Indianapolis, Jacksonville, Las Vegas, Los Angeles, Matawan, Miami, Milwaukee, Nashville, New Orleans, New York, Oakland, Orange County, Orlando, Philadelphia, Phoenix, Pittsburgh, Portland, Raleigh-Durham, Richmond, Sacramento, Salt Lake City, San Antonio, San Diego, San Francisco, San Jose, Seattle, Tacoma, Tampa Bay, and Washington, D.C.

Evet hocam onu gördüm benim gitmek istediğim yerde var ondan sordum.

• Yasaklı

@Hawkerx ehliyeti aldiktan sonra sorun olmaz da o ehliyet sureci 2 ayinizi goturecek 2 ay ulasimsiz yasayamazsiniz buralarda

• @mhepekiz, içinde söyledi: Uber ve Lyft Şoförlüğü

@Hawkerx ehliyeti aldiktan sonra sorun olmaz da o ehliyet sureci 2 ayinizi goturecek 2 ay ulasimsiz yasayamazsiniz buralarda

O zaman ucuz ve kolay alınıp satılabilir bir araba alıp bir süre onla idare etmek daha mantıklı. Sonra express drive.

• Selam forum ailesi lyft Ehliyeti 1 yıldan az kabul edilen oldumu son 2 ay içerisinde acaba benim için çok önemli cevap verenlere teşekkür ediyorum Orlando bölgesindeyim

• genelde ehliyet aldiktan bir iki gun sonra herkesin kabul edildi burada... Orlandoyu bilemiyorum..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |