Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Claudia Hanim merhaba, 2018 Eylül ayında turist olarak NYC'e gittim. Belli bir süre turistik olarak orada gezip dolaştıktan sonra burada neden çalışmayayım diye düşünmeye başladım ve yaptığım iş ile ilgili bana sponsor olacak bir firma buldum ve süreç başladı. 2019 yılı Nisan ayında yapılan H1B vizesi için çekilişe girdim ve o çekilişten çıktıktan sonra USCIS gerekli tüm incelemeleri tamamladı ve Kasım 2019 da "approval notice" mi gönderdi. Malum 2019 Kasım Aralık aylarında başlayan virüs salgını ve 2020 Mart ayında ilan edilen pandemi sonrası ülkelerin konsoloslukları kapatması ve özellikle Trump'ın vizeler ile ilgili aldığı kararlar ve ertelemeler benim bu sürece başvurmamı doğal olarak engelledi. Bildiğiniz üzere H1B Approval Notice in 3 yıllık bir süresi var ve benim sürem 2022 yılı Eylül ayında son bulacak. Size kısaca durumumu anlattıktan sonra sizden cevabını bulabileceğimi düşündüğüm bir kaç soru var. Şöyle ki;

• Tüm Dünya'da baş gösteren virüs ve sonrasında ilan edilen pandemiden dolayı kapanan konsolosluklar ve Trump'ın vizeler ile ilgili almış olduğu kararlar benim dosya süremin uzatılmasına yada ertelenmesine olanak sağlar mı?

• Şu an konsolosluklar H1B vize başvurularına turist vizelerine oranla F1 yada ticari vizeler gibi öncelik veriyor mu?

• Dosya süresi 2022 Eylül ayında dolacak olan H1B dosyam için DS160 formunu doldurup gerekli ödemeleri yaptıktan sonra eğer H1B vizelerinin de turist vizeleri gibi bir önceliği yok ise 1 belki 1,5 yıl sonraya verilecek randevu da bile hakkımız saklı kalır mı?

• H1B vizesi için gerekli formları doldurup randevu alıp görüşmeye girdikten sonra pasaportuma o vizeyi almış olmam o vize ile NYC (USA) gitmesem bile işveren, benim bu vizeyi almamdan kaynaklı herhangi bir vergi yüküne tabi olur mu?

• Mücbir bir sebep olduğu için H1B dosyalarında süre uzatmasına dair bir açıklama yapıldı mı? (hiçbir yerde denk gelmedim belki kaçırmış olabilirim.)

Bu konuda sahip olduğunuz deneyimleriniz ile ilgili sorularımın cevapları konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.
    Fuat GÜNARSLAN

• Muslu Law Firm

@fgunarslan, içinde söyledi: H1B Çalışma Vizesi Hakkında

Claudia Hanim merhaba, 2018 Eylül ayında turist olarak NYC'e gittim. Belli bir süre turistik olarak orada gezip dolaştıktan sonra burada neden çalışmayayım diye düşünmeye başladım ve yaptığım iş ile ilgili bana sponsor olacak bir firma buldum ve süreç başladı. 2019 yılı Nisan ayında yapılan H1B vizesi için çekilişe girdim ve o çekilişten çıktıktan sonra USCIS gerekli tüm incelemeleri tamamladı ve Kasım 2019 da "approval notice" mi gönderdi. Malum 2019 Kasım Aralık aylarında başlayan virüs salgını ve 2020 Mart ayında ilan edilen pandemi sonrası ülkelerin konsoloslukları kapatması ve özellikle Trump'ın vizeler ile ilgili aldığı kararlar ve ertelemeler benim bu sürece başvurmamı doğal olarak engelledi. Bildiğiniz üzere H1B Approval Notice in 3 yıllık bir süresi var ve benim sürem 2022 yılı Eylül ayında son bulacak. Size kısaca durumumu anlattıktan sonra sizden cevabını bulabileceğimi düşündüğüm bir kaç soru var. Şöyle ki;

• Tüm Dünya'da baş gösteren virüs ve sonrasında ilan edilen pandemiden dolayı kapanan konsolosluklar ve Trump'ın vizeler ile ilgili almış olduğu kararlar benim dosya süremin uzatılmasına yada ertelenmesine olanak sağlar mı?

• Şu an konsolosluklar H1B vize başvurularına turist vizelerine oranla F1 yada ticari vizeler gibi öncelik veriyor mu?

• Dosya süresi 2022 Eylül ayında dolacak olan H1B dosyam için DS160 formunu doldurup gerekli ödemeleri yaptıktan sonra eğer H1B vizelerinin de turist vizeleri gibi bir önceliği yok ise 1 belki 1,5 yıl sonraya verilecek randevu da bile hakkımız saklı kalır mı?

• H1B vizesi için gerekli formları doldurup randevu alıp görüşmeye girdikten sonra pasaportuma o vizeyi almış olmam o vize ile NYC (USA) gitmesem bile işveren, benim bu vizeyi almamdan kaynaklı herhangi bir vergi yüküne tabi olur mu?

• Mücbir bir sebep olduğu için H1B dosyalarında süre uzatmasına dair bir açıklama yapıldı mı? (hiçbir yerde denk gelmedim belki kaçırmış olabilirim.)

Bu konuda sahip olduğunuz deneyimleriniz ile ilgili sorularımın cevapları konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.
    Fuat GÜNARSLAN

Sayın @fgunarslan,
    Pandemi sureci ile göçmenlikte ekstra sorunlar yasandı ve yaşanmakta. Sizin dosyanız da herkesin dosyası ile ayni şekilde değerlendirilecektir. Kendiniz ayrıca bir acil vize değerlendirme talebi gibi bir talepte bulunursanız tabii ki bu farklı olacaktır. O zaman hisli bir değerlendirmeye tabii tutulursunuz. Su anda konsolosluklar öğrenci vizelerine öncelik veriyorlar. Ayrıca dünyanın değişik yerlerindeki bazı konsolosluklar hem 3. Ülke vatandaşı süreçlerini alabiliyorlar hem de daha çabuk donuş sağlayabiliyorlar. H1B vizenizi başka bir ülke konsolosluğundan almanız da mümkün olabilir. Vize ve surecin 1-2 yıl sonraki geçerliliği ile ilgili bütün durumunuza bakmadan cevap vermek doğru olmayacaktır. Zaten H-1B 3 yıllık bir vize olup, 3 yıldan sonra bir daha uzatma isteyip H-1B almak gerekecektir. Isıverenin vergi yüküne tabii olması için genelde sizin bir maaş veya bir ödeme alıyor olmanız gerekir. Genelde çalışana ödeme yapılmadan vergi yükü doğmaz. Ancak vergi uzmanı ile bunları teyit edebilirsiniz, vergi benim alanım değildir. “Extraordinary circumstances” denen durum bazı hallerde kullanılabilir. Sizin durumunuz da buna uygun olabilir. Bu andemiden dolay olan bir mücbir sebep değildir. Her zaman olabilecek mücbir sebepler için göçmenlikte kullanılabilir.
    Teşekkürler.

• Kilitlendi  admin admin 

Benzer Başlıklar

• 5
  • 3
  • 2
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |