DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 10 dakika buraya yazi yazdim ve yalnis bir tusa basinca hepsi kayboldu,aceleciligim ve yaslilik olmali....simdi daha yavas yavas yazacagim. 9 haziran pazar sabahi,yarin resmi tatil, kralin dogum gunu, daha evvelki yillarda kralicenin dogum gunu olarak kutlanirdi,cok sevilen bir kraliceydi, allah rahmet eylesin, oglu charles kral oldu,ne yazikki oda prostat kanseriymis...

......evimin su sacaklari bayagi eskimis bazi yerlerinden sular akiyor yani bizi degistirin diyor, ev iki katli,bu isleri yapan bir kac is yeri cagirdim, ilk gelenin sistemi guzel,oluklarin uzeri kapali iceri ot yaprak ve baska seylerin girmesi onleniyor, gelen adam numuneleri gosterdi hosuma gitti ama fiati 12.000 doolara yakin soyledi,icimden bir ohaa cektim sonra dusuneyim dedim, daha sonra adam telefon edip fiati $9800 e indirdi biraz daha dusuneyim dedim, baska birini cagirdim normal su oluklari,oluklar ve asagiya inen borular yenilenecek borularin altindaki tahtaya facia deriz onlarin ustunede ayni renkte colorbond metal kaplanacak,bu vatandasda 7000 dolar dedi, onada biraz dusuneyim dedim...

......gecen hafta baska bir sirkete mail attim iki gun sonra elemani geldi olctu bicti.... bu sirketin malzemesi aluminum fena degil,catida birde canak anteni var 23 yildir duruyor pek kullandigimiz yok, okay bu antenide indireceksiniz dedim, tek katli bina olsa kendim indiririm, merdivenle 8 metreye kadar cikmayi gozum yemez,,, bu adamda 6600 dolar fiat cikardi eyu 400 dolar karimiz olacak dedim, iyi bir iki gun sonra seni ararim dedim,,,,,,catiya iki tanede doner havalandirmalar onlardan koymayi dusundum whirlybird deniliyor,ayni sirklet iki tanesi icin 1030 dolar istiyor,adami aradim su oluklari icin son fiat ne dedim . Adamda son fiat $6000 dedi okay dedim,havalandirmalar pahali geldi, alcak bina olsa yerlestirmesi cok basit sadece bir tane kiremit cikacak,, cuma gunu adam geldi 600 dolar deposit verdim ve kontrat imzaladim, iki hafta icinde gelecekler eski oluklari indirecekler ve goturecekler, bu adamlarin sistemi, kamyon geliyor, boru mesafesi olculup,kamyonda rula halindeki aluminyumdan pres ile su olugu yapiliyor ,ingilizcede guttering deniliyor.

.....gall bladder safra kesesi,benimkinde tas dolu,,, daha evvel uzman doktora gorunmustum, rahat birak dursunlar demisti,ama kafama takildi iste stress yapiyor, yine aile doktoruma gidip bu taslarin alinma zamani geldi beni uzman doktora gonder dedim.... referral yazdi yani tavsiye mektubu, uzman doktorun adresine gidip randevu aldim sekreter hatun daha evvel burda bulundunuzmu dedi yoooo dedim, sonra ofisi hatirladim, evet evet burda bu doktoru gormustum dedim,malum bilgisayarda her sey var,kadin gecmisi buldu ,iki hafta sonraya randevu aldik,aile doktoru havale etmezse doktorlar bakmazlar, yada masraflari cebinizden odersiniz,

..randevu sabah 10, 30 da sekreter hatun gelirkende 140 dolar getirin dedi,60 dolarini hukumet geri oduyor.iki hafta sonra yine ayni yere yarim saat evvelinden gittim ve doktorun gormesini bekledim benden evvel bir kac kisi vardi, sira bana geldi once doktor dosyayi alip odasina gitti,bir kac dakika sonra gelip beni cagirdi...

..hadi anlat bakalim bu oluyormu, yooo, miden bulaniyormu,,,yooooo yemeklerden sonra istifra ediyormusun,yoooo... burda agri varmi, yoooo,uzandik doktor sedyesine karnima saga sola bakti..... bak arkadasim bu taslarin sana zarari yok,,,,, dr vietnam asilli genc cerrah ama neseli adam,sen yaslisin seni bosu bosuna ameliyat etmek istemem, amleyiat masasinda kalp krizi gecirip olursen karin beni dovmeye gelir,,ya doktorum bu taslar bana stres yapiyor, bos ver stresi at kafandan unut taslari....iyi dedik, 4 yil evvel ayni yerde baska bir odadaki baska doktorda ayni seyleri soylemisti,,,, doktora tesekkur edip ciktim sekreterde karttan 140 dolar odedim,safra kesemdeki taslarida kafamdan attimmi bilemiyorum

..kalin saglicakla

• ..malum kis mevsimindeyiz 25 haziran sabahi disarsi 3 derece soguktu,disari cikip baktim arabamin on caminda buz var,KITIR KITIR,,iki haftada bir sehire inmeye alistik,soguk moguk gidelimmi gidelim, 8,15 otobusune bindik,tabi mevsim kis diye kalin seyler giydik.otobus,tren otobus, bondi plajina gittik,saat 9,30 bir suru insan denizde surf yapiyor,iyi dalga yakalayip surf yapanlara baktim,kimileri sona kadar gidiyor kimileri yari yolda dusuyor.,sahil kenarinda yuruyus yapan insan cok, bende kalin motgomer var kafamda kulaklarimi kapayan takke,kimileri yari ciplak kosuyor,kimileri daha ince giyinmis,...

...watsonbay adli bir bolge var,baska bir otobuse binip oraya gittik, ordan tekne sehir merkezine gidiyor,3 saat icinde hava sicakligi 17 dereceye yukseldi,20 dakika teknede liman kiyilarini izledim, istanbul bogazi gibi sahane guzelligi var,ne varki istanbul gibi gok delenler yok,varsada cok nadir.,tekneyle sehir iskelelerine geldik ordan baska bir tekneye binip bu defa manly plajina gittik sicaklik oldu 19 derece,bir kanapeye oturup ekmegimizi yedik biraz martilere ekmek attik,her ne olduysa martiler toplanip havada daire seklinde bagira bagira ucmaya basladilar, 10 dakika kadar durmadan ayni yerde donduler,cok garipti korktuklari bir seymi oldu anliyamadim.

.....manly plajida kalabalikdi ,yuzenler yoktu ama gezmeye gelip yiyecek yerlerinde bir seyler yeyip yuruyus yapan insanlar,, tekneden inince bir tabela var uzerinde harita var, baktim bir indiali aile haritatya bakiyor, nereye bakiyorsunujz dedim, adam plaj plaj dedi,kalabaligi takip et dedim,tekneden inilince tek yhurunecek yer ,5-6 yuz metre otedeki plajdir,bir taraf ic deniz korfezdir diger tarafi acik deniz okyanus,tekneyle geriye donduk bu defa sehir icinden gecip baska bir bolgeye giden tramvay var ona binip central istasyonuna gidiyoruz,guzel sehirin ana caddelerinden geciyoruz, kenardaki insanlara bakiyorum cogunlugu asyali,chinli, vietnamli....
    ..kalin saglicakla.

• .....ne derler yas kemale erdi gibi,bizim yasimizda bir hayli yuksek rakkamlara ulasti,yasadigim her gun bonus sayilir...,zaman zaman evimizde bulunan kullanmadigimiz esyalari toplayip hayir kurumuna birakiyoruz..bir kac hafta evveldi hatun biraz mutfaga gel dedi, gittim,kucuk merdiven seklinde tabure var, ona cik ve en yuksekteki dolabin kapagini ac, ve icindekileri bir bir bana ver.dolapta bir suru porselen tabak var,sahane bir yemek takimi hemde SIRLI cicekli tabaklar,sonra porselen caydanligi demligi, porselen cay bardaklari porselen kahve bardaklari,aman dusup kirilmasinlar diye itina ile tabaklari indirdim,,, eeeeee ne olacak, bunlarida gonderelim..garajimdan bir karton kutu ve bir suru gazete bulup getirdim,hepsini guzelce kutuya yerlestirdik,,bir kac gun sonrada yakindaki bir carsida bulunan hayir kurumunun shopuna biraktim..
    ...... eeee hatun biz bu tabaklarla hic yemek yedikmi, hic cay veya kahve ictikmi, hayir hatirlamiyorum onlar misafirler icindi,yani cok uzun yillar evvelinde iyi para vererek aldigimiz yemek takimi kullanmadan hayir kurumuna gitti,,,,,,bazi seyleri aman simdi kullanmiyalim ilerde kullaniriz diye dokunmayiz...... gecen hafta kizim hawaii ye gitti, gelirkende iki tane resimli uzerinde hawaii yazili porselen mug almis,biri anama biri babama diye... hatun bardaklari gosterdi sonra raftaki bardaklarin en arkasina koydu, bunlar burda dursun simdi eskileri kullanalim sonra bunlarida kullaniriz........insan oglu sanki hic olmiyecekmis gibi yasamaya calisiyor,iki gun sonra hawaii bardagini alip cay kahve icmeye basladim.

.......hayat cok hizli geciyor haziran ayida bitti senenin yarisi gecti,bu gunun isini yarina birakmadan yasamaya calisalim ilerdeki yaslilikda neler olacagi hic belli olmuyor, sapa saglam gordugumuz insan bir anda kanser olabiliyor.bizim yaptigimiz gibi bu misafir tabagi bu misafir bardagi diye kullanmamak yapmiyalim.
    ..kalin saglicakla

• .......INR.....international normalized ratio.kisacasi INR.

.benim hatun iki defa kalp ameliyati gecirdi, son ameliayati 14 yil evveldi problem kalp romatizmasindan kapagin daralmasi ve duzgun calismamasi....ameliyattan 6 ay kadar evvel uzman doktorumuzun tavsiyesi ile aile doktorumuz hatunun kan sulandiriciya baslamasi lazim diyerek once 5 mg olarak gunluk coumadin diger adida warfarin dir, recetesi yazdi,ilk defa kullanacagi icin ilaci veren eczacida gidalar hakkinda bilgi verdi.

....hatun kan sulandirici almaya basladi ve her 6 haftada bir gidip kan verdi-boylece kanin incelme ve kalinlasmasi kontrol altina alindi,,,,,,ameliyatta madeni kapak takildi tek yol sadece yukari dogru acilan ve geriye donen bir kucuk alet,yapanlardan allah razi olsun.....kan sulanmasi veya pihtilasmasini kontrol altina alacak test icin INR Diyoruz, simdi her ay aile doktorumuza gidiyoruz ama doktoru gormeden hemsiresine INR icin geldik diyoruz, kadin kan alip labaratuara gonderiyor.durum kotuyse doktor telefon edip ilaci arttir veya azalt diyor, doktordan bir haber gelmezse bir iki gun sonra kendimiz telefon edip durumu doktora soruyoruz......

..kan 2.2 altina gecmisse kalinlasmis demektir,yani pihtilasmaya dogru gidiyor,normal olarak her aksam 3 mg lik bir hap aliyor,yine yapilan testte kan durumu 3 .v e ucun uzerine cikmissa buda kanin inceldigini anlatiyor,,,,, hatunun ameliyatindan sonra bu kan sulandiricinin hayat boyu kullanmasi gerektigi soylendi.

.....kalbin degisik hastaliklari vardir, bypass olanlar icin belki daha degisik kan sulandirici ilac verilebilinir.australyada kan sulandiricilar doktor recetesi olmadan asla verilmez.......................iste boyle 15 yila yakindir kan sulandiricinin ne oldugunu cok iyi ogrendik,....gecen seneydi, kendim kollestrol ilaci kullaniyorum, 6 ayda bir kan testi yaptiririm, benimde kolestrol ilacim hayat boyu, doktora gittigimde 6 repeat recete yazdiririm, nasil olduysa tum receteyi kullanmisim, o arada doktorumda tatile gitmisti, her zaman ilac aldigim eczaneye gittim,tum bilgilerimiz var, yahu emanet olarak bana kollestrol ilaci verirmisiniz,doktorum tatilde gelince hemen recete yazdirip size getiririm dedim,yok yok, iste butun kayitlarim onlarda olmasina ragmen eczaci hatun ilac vermedi, benim hatunda kolestrol ilaci kullaniyor ama baska marka mecburen bir kac gun hatunun ilacini kullandim..

.....hayat tecrubelerden ibarettir basina gelmeyen bilemez,,hatun kucuk bir operasyon gecirecekse bir kac gun evvelden kan sulandiriciyi durdurup, karindan yapilan antibiyotik igneler veriyorlar..ciddi kan sulandirici kullanan sahis yedigi gidalara cok dikkat etmelidir,bazi yesil sebze meyva gidalar kan sulandiricinin etkisini azaltiyor.
    benim hatunun masallah kanida yo-y o gibi bir ay 2.2. gelecek ay 2.8.yiyeceklere ne kadar dikkat etsede oluyor iste...

..kalin saglicakla.

• ..persembe gunu ogle saatlerinde telefonum caldi cevap verdim efendim, ....xxx sirketinden ariyoruz, yarin elemanlarimiz gelip catidaki su oluklarini degistirecekler, sevindim, eee, saat kacta gelirler, 7 ile 8 arasi.....ev iki katli 8 metreye yakin yuksekligi var,kendi dusunceme gore adamlar ya platform kuracaklar, yada cherry picker denilen,platformlu vinc diyelim seyler var,yuksek binalarda ekseri boyacilar kullanirlar, remork ustunde hidrolikle calisan bir nevi vinc diyelim tam tarifini bilemiyorum veya aklima gelmiyor,

..cuma sabahi erkenden kalktim iki arabayi sokak icinde bir yere park ettim,belki adamlar kamyonla filan gelirler...,7,30 da bir kamyonet yanasti, bir genc ozi indi,bekliyordum kapi zilini calmadan ben disari ciktim, gutter icin geldik, birazdan iki arkadasim daha gelecek dedi,,, bes 10 dakika sonra bir kamyonet daha geldi uzerlerinde merdiven.......havalar serin cati islak yerler biraz islak,,,, eh biz bir kahve icelim bu arada catida biraz kurusun deyip benzin istasyonuna kahve icmeye gittiler, sonradan gelenlerde genc ozi, devamli birbirleriyle sakalasiyorlar...kahvelerini icip geldiler, evimin arka kisminda ilave bolum var ordan yuksek catiya cikmak daha kolay oluyor. iki eleman ellerinde crowbar yani civi ,palet sokmeye yarayan demirler. masallah hic emniyet tedbiri almadan kedi gibi catida dolasip dort tarafin sacaklarini asagiya indirdiler,,,,, is icin fiyat vermeye gelen sahisla eski su oluklarini alip gotureceksiniz diye anlasmistim.... evimin sag tarafindaki downpipe su olugu tenekeden, bir ara miknatisla bakmistim.adamlar borulari indirdiler,birine baktim cok hafif tenekeye benzemiyor evde miknatis vardi aldim tuttum, oluklar aluminyum.genclerden birine bunlari goturmeyin ben hallederim dedim... bir hafta evvel malzeme getiren adam, merak etme bir gun icinde bitirirler, bitmezse ertesi gun gelip tamamlarlar demisti.eh bende uzun is diye dusunmustum.

... eski borular indi, bazilarinin ici simsiyah camur olmus camur boruya yapismis, zaten bir iki yerden su akiyordu delinmis olmali..... is uzarsa adamlara kahve ikram etmeyi dusunuyordum,,,,,,8,30 da basladilar, 11,30 da is bitti,uzun merdivenlerini sadece duvardan asagiya inen boruyu baglamak icin kullandilar.,genclerden biri asagiya inince hic yedek kiremitin varmi diye sordu,8-10 tane filan vardi, sorry 4 tanesi kirildi dedi,arka ilave kismin catisinda kirilmis ordan yukariya merdiven dayamislardi 4 tane kiremit verdim kirilanlari cikarip yerlerine takti ,..is bitti genclerden biri hadi eyvallah biz gidiyoruz dedi,,, dur ya parayi almiyacakmisin diye sordum.biz para almiyoruz sirketten sizi arayacaklar dedi ve arabalarina atlayip gittiler 3 saat icinde isi bitirdiler....yeni sacak su olugu dosendi aluminyum 30-40 yil curumezmis,gerci bizim ne kadar yasayacagimi allah bilir.

........dun eski su borularinin iclerini hortumla yikadim,bir kenara cektim hem teneke makasi hemde grinder ile birer metrelik olarak kestim, incecik alimunyum uzerlerine biraz basincada dum duz oldular.ilerde hurdaciya goturup satacagim.

..evde 25 inci yila girdim, aldigim zaman yeni driveway yaptirmistim 10.000 dolar harcamistim ondan sonraki en buyuk harcamis oldugum para su oluklari icin 6000 dolar oldu.ilerde 5-6 bin dolar daha masraf edersem kusurlu bir yer kalmiyacak.

..kalin saglicakla.

• .bu gun yine biraz yillarin gerisine dondum.

.....bir arkadasimin oglu vardi, ticarete atildi basarili oldu, kadin erkek cuzdanlari kemer filansatiyir toptanciligini yapiyor bende pazar yeri alip onun mallarini satmistim,,bir ara delikanli abi yarin isin varmi diye sordu, yok dedim,yarin auburn carsisina gelirmisin bankadan turkiyeye para havale etmek istiyorum, bir miktar sizin uzerinizden gondersek filan,,,,genc adam kazandigi parayi turkiyeye aktariyor,,,,ertesi gun auburn bolgesinde onun soyledigi bankada bulustuk,.icerdeki kasadar kizlardan birini ayarlamis, kiz hosgeldin filan bizimki dolar ne kadardan gidiyor filan eh 50.000 gonderelim, verdik ehliyetimizi kiz benim adimdan ,arkadasin verdigi turkiyedeki isme parayi gonderdi,,tesekkur ederim abi cok saol, sende saol.... ya o zamanlar benim yillik gelirim 15,000 dolar bile degil,allah muhafaza birisi ya sen bu parayi nerden buldunda gonderdin filan.

...bu arkadasin cok samimi bir arkadasida var o da ticaret yapiyor,ilk sahis isini bu ikinci arkadasa satti ve turkiyeye temelli gitti, eh bende arasira mal almak icin depolarina gidiyorum...... o zamanlar bu 10.000 dolar disari cikarma meselesini kesin olarak kimse bilmiyor gibi,,,,,,mal almak icin ikinci sahisin deposuna gitmistik cay kahve sohbet filan, altan abi kayinbiraderimi bankalara gonderdim,hmmm ne kadar yabanci doviz bulursa alacak, o zamanlar euro avro yok, alman marki fransiz frangi filan,arkadas zannediyorki sadece australya dolari icin 10.000 limit var diger kur paralarindan istedigin kadar cikar, genelde hangi para olursa olsun toplami 10.000 australya dolarindan fazla olursa problem olabilir, bir muddet baska yabanci dovizler toplayip nakit olarak goturdu...

,baska bir gun yine mal almaya gidiyorum,,, abi bana bir yardim edebilirmisin,ederim tabi niye olmasin.ayni sey bu arkadasda turkiyeye yatirim yapiyorlar,australyada pek kalici degiller turkiyeden gelme damat,,,, eee ne yapacagiz ..abi turkiyeye bir miktar para cikartacam senin ismin uzerinden olurmu....... olsun dedik is yeri ana cadde uzerinde, yakindaki bir bankaya gittik, ayni sekilde verdik ehliyetimizi,australyada kimlik ehliyettir,,,bu arkadas icinde 50 uzeri para gonderdik.

....yine eski bir aile dostumde ticarete atildi temizlik isi yapiyor,isleri fena degil kisa zamanda iyi para yapti bazi islerini satti,,,eee altan hadi bana bir koltuk cik, napicagiz, turkiyeye para postalayacagiz,burda yasiyor ama turkiyeden akdeniz kiyilarindan buyuk bir tarla alacakmis. eh oburlerine yardim ettik bu daha samimi arkadasim bunun icinde bir hayli yuksek para havale ettik...zaman zaman dusunurum bir aksilik olsan vergi dairesiyle filan basim belaya girerdi icabinda polislede basim belaya girebilirdi, derdimizi anlatana kadar cok terletilirdik.

...en sonuncu arkadas sakacidir birbirimize takiliriz,,,,, gitti akdeniz kiyilarindami yoksa tepelerindemi koca bir tarla aldi,,,,,,bir zaman sonra eee bu tarlayi parsellere bolelim.abisinin kayinbiraderi var bu islerden anlarmis, konusup anlasiyorlar, arkadasim turkiyeye giden bir arkadasiyla nakit para gonderiyor,kayin birader gelen yolcuyu hava alaninda hurmetle sevgiyle yagcilikla karsiliyor gonderilen parayi aliyor. eh tarla parsellenecek aradan biraz zaman geciyor, arkadasim kayin biraderi arayip parsel islerinin nasil gittigini soruyor..verilen cevap.... sen hic merak etme abicigim kaziklari caktik,cok yakinda parsellere bolunecek..kayin birader parayi yiyor,ne isleme basliyor ne kazik cakiliyor, arasira aklimiza geldikce hey sam kaziklar nasil gidiyor derim,kazik yerine kayinbirader tarafindan kaziklandik der.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.8k

| | | |