Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

....avrupada liderler toplantisi yapildi australya basbakanida toplantiya gitti, bu arada sevgili kralicemizide ziyaret etti,covid-19 dolayisiyla bir cok australya vatandasi geriye donebilmek icin sirada bekliyorlar,sira gelipde donus yapincada 14 gun karantina suresi var, basbakanimizda avrupadan geldi ve hemen 14 gunluk karantinaya girdi,demokrasi boyle olur derim...

• ⭐⭐

...australyada toplam olarak 43 tane universite vardir.....ilk sirada gelen universite ismi ANU diye gecer australyanin bas sehri olan canberra sehrindedir, ikinci olarak sydeydeki bir uni,3 uncu olarak melbourne sehrindeki bir universitedir.benim bulundugum eyalette 11 tane universite vardir,sydney sehrinde 6 uni vardir 6 universitenin 35 campusu vardir yillik 300,000 ogrencileri vardir 300,000 ogrencinin 100,000 e yakini yurt disindan gelen talebelerdir. western sydney universitesi buyuk olanlarindandir ve bir cok yerde campuslari vardir

• ⭐⭐

....spora merakliyimdir, evimin yakinlarinda bir kac futbol sahasi var,cumartesi veya pazar gunleri biraz dolasir futbol maclari varsa izlerim,bu gunde saat 14,00 de cikip yuruyus yaptim butun sahalar bos kimseler yok,sydney ve civarlarinda covit-19 vakalari goruldu,70-80 kisi pozitif,hemen ardindan yasaklar geldi,maske takin, mecbur olmadikca evden cikmayin,fazla misafir filan kabul etmeyin,,,, 14 gunluk karantina gibi bir sey oldu.
    ..sabahleyin yakindaki markete gittik,baktim millet yine tuvalet kagitlarina ususuyor. 9 temmuza kadar lockdown olduk.

...turk gazetelerine bakiyorum akdeniz sahillerine akin akin rus turistler geliyor,insallah virus getirip virus goturmezler.

• @sir-altan Abi Sydney'de sokaga cikma kisitlamalari baslamis, covid delta variant sebebiyle sanirim. Durumlar nasil?

• ⭐⭐

@MySea

@MySea, içinde söyledi: Avustralya hakkinda bilgiler ve deneyimler

@sir-altan Abi Sydney'de sokaga cikma kisitlamalari baslamis, covid delta variant sebebiyle sanirim. Durumlar nasil?

..evet sydneyde telas var,sydney ve bir kac yakin bolgesinde 14 gunluk lockdown olduk,gerci hayat kaybeden yok,bu gun pazartesi saat 9, 45, ben sabah 6,00 da ayazda sokaga cikip bir saatten fazla yuruyus yaptim tenha yerlerde dolastim,saat 6,00 da ana caddeler cok islek olur, aksine cok sakindi,tabi isine giden yine isine gidiyor maske kapali yerlerde mecburi.eyalet valileri mecburen tedbirler aldiriyorlar,bizde virus varsa baska eyalet SINIRINI kapatiyor...insallah kazasiz belasiz bu gunleride atlatiriz.

• ⭐⭐

....sydney ve civarlarinda 9 temmuza kadar lockdown var,bir nevi yasaklar ama milleti hapis etmiyorlar,yuruyen yuruyusunu yapiyor,gencler spor sahalarinda kendi aralarinda oynuyorlar.bir eyalette pozitif vaka olunca komsu eyaletler sinirlarini kapatiyorlar,gelinim daha evvelden queensland eyaletindeki kardesinin yanina gidecekti,eyalet sinirlarini kapadi,ucak bilet paralarida geri odenmiyor... belli yerlerde maske takmak mecburi 200 dolar cezasi var, bir bolgede rutbeli bir polis mac donalda benzer bir yerden yiyecek aliyormus, maskesi yokmus, baska polisler gormusler ve 200 dolar ceza yazmislar.,haberlerde cikti.bizim ulkede olsaydi ne olurdu diye dusunuyorum....ogleden sonra maskemi takip sakin bolgelerde yuruyus yaptim 3-4 spor sahasi var yetiskinler icin ekzerzis makineleri var,gencler kendi aralarinda oynuyorlar, bebeler bisikletlerle kosturuyorlar, bir parkda basketbol potasi var gurup gurup tek poyata atis yapiyorlar.
    ...amerikali muzisyen ve sarkici louis armstrong diye bir adam vardi,cok meshur bir sarkisi vardir,---- what a wanderfull world --diye adaminda acayip sesi vardi,,bende yururken neseli insanlara bakip sarkinin bildigim kisimlarini icimden soyluyorum,,,bu lanet covid-19 gitsede tekrar wanderfull olmasada normal yasantimiza donsek...

......bu aralar biraz ev degistirme fikri kafamiza yatti, iki hafta evvel bir ev satiliga cikmisti,oglumun evine yakin, evin ici cok guzel ama bahce yok, yani iki cicek ekecek yer yok,cati sacaklari nerdeyse birbirine degecek,kendim interetten resimlerini gordum,gecen hafta hatunla kizim gidip baktilar,hatun bizim ev cennet dedi....pazartesi gunu ev satilmis, arttirma ile satilacakti birisi uygun fiat vermis sahibide satmis,oglum emlakciyla konusmustu, emlakci ogluma mesaj atmis, ev 1,3 milyona gitti demis.son 6 ay icinde ev fiatlari 200,000 kadar artti,yeni yetisen nesile allah kolaylik versin diyorum, markete cikan evlerde cabucak satiliyor

• ⭐⭐

..yaz gunleri en tatli hayallerle gecermis diye bir soz vardir
    ..bende kis gunlerini sakinlik icinde geciriyorum,hele viruslu gunler olunca vakit zor geciyor,fazlaca evden cikmiyoruz......sydneyde saat 10,45 pazar sabahi.los angelesde cumartesi aksami uzeri saat 17,45, newyorkda cumartesi aksami saat 8,45....

..bos durani allah sevmez derler bende bos durmayip bir seyler yazayim bari..

...tasmanya adasi,takma adiyla tassie de denir.ada diyelim bu ada ana karaya 240 km uzakliktadir,australyanin eyaletidir,540.000 kadar nufusa sahiptir.toprak buyuklugu 68,400 km karedir..cok eskilerde adanin adini van diemen lands diye koymuslar anthony van diemen...1854 yilinda resmen tasmania olmus.eski yillarda burayada ingiliz mahkumlar getirilmis.....1642 yilinda abel tasman adli hollandali kaptan gelmis,daha sonra fransiz arastirmaci gemi filan ama kimse adaya sahip cikmamis...

..1820 yilinda aborgine yerlileriyle beyazlar arasinda savas olmus,beyazlara yaklasan aborgineyi vurun emri verilmis bir nevi soy kirimi olmus,yine bir cok aborgine baska adaya surulmus coguda hastalikdan zayi olmus,bu an tasmanya adasinda aborgine yerlisi yoktur
    ..tasmanyanin bas sehri hobart dir, ayrica Launceston ve devonport diye baslica sehirleri vardir, iste yarim milyon nufuslu adada sehir ve kasaba dusunun...1967 yilinda buyuk yangin olmus 62 kisi yasamini yitirmis.malum australyada her yil yanginlar olur cok evler yanar...

..1996 yilinda port arthur denen bolgede bir deli oglan eline makineli tufegi alip 35 kisiyi oldurdu, kendisi halen mapushanede,boyle adamlari niye beslerler bilemem,idam cezasi yok,..2016 yili nufus sayimina gore toplumun %20 si overseas dogumlu yani baska ulkelerde dogmuslar.nufusun %88 i ingiliz.mandarin greek nepal ve italyan dilleride konusuluyor.

..tasmanyada hububat yetisir,bol bol meyva ve sebze yetisir, balikciligi buyuktur, diger eyaletlere taze ve dondurulmus deniz urunleri satar.....toyota hi-lux diye double cab arabam vardi,amerikada 8 silindirlilerini gordum tabi isimleride degisik.. 9 yil kullandim 54,000 km yol yapmisim, 2014 yilinda internete koydum, araba da 4 litre motor var,ve videsli araba, bir gun sonra biri telefon etti,arabayi sordu adam tasmanyadan ariyor balikcilik yapiyor,oglum arabayi anlatti, adam eger iki gun beklersen arabayi muayene ettireyim dedi, okay dedik, sigorta sirketinden mekanik gelip arabaya bakti aliciaya %10 uzerinden 8 verdim demis,tasmanyali biraz indir dedi 400 dolar indirdik,sydneydeki bir tanidigi vasitasiyla cek gonderdi,bende arabayi bir transport firmasina teslim ettim,benim araba sydneyden tasmanyaya gitti,baska eyalete gidince plaka degisiyor o eyaletin trafigine kayit oluyor....

• ⭐⭐

.sydney sehri ve yakin cevrelerinde lockdown yapilmisti,yani sokaga cikma yasagi,millet parklara ve plajlara gitti tabi, bu gun eyalet valisi aldigi bir kararla lockdown u 17 temmuza kadar uzatti..benim oturdugum bolgede dahil olmak uzere bir kac muhitte 27 cases gorunmus,,,pazartesi okullarin acilmasi lazim bakalim onlara ne yapacaklar.

...yurt disinda hala australyaya geri donmek isteyen cok vatandas var,kabinenin aldigi bir kararla haftalik geri getirme sayisini cok azalttilar,gelen ucaklar adeta bos geliyor,geri donus sayisi azalinca ucak fiatlarida bir gelis icin 30,000 dolari gecmis.australyada durum cok korkunc degil ama eyaletler ve ana hukumet tedbirleri elden birakmiyor,..amerikada yasiyan bir kari koca var,burda yasiyan babalari son gunlerini yasiyor, aile amerikadan geliyor,babalari queensland eyaletindeymis, aile once bizim eyalete iniyor,bu arada bir kac vaka gorundugu icin queensland eyaleti sinirlari kapiyor,amerikadan gelen aile babalarini son defa gormek icin cirpiniyorlar,eyalet valisi bir cadi kadin olmazda olmaz sizi eyaletime sokmam diyor,yalvara yakara aile zar zor izin aliyor,sydneyden ozel ucak kiralayip babalarina gidiyorlar ve hasta babada vefat ediyor.bazi durumlarda eyalet valileri cok insafsiz olabiliyorlar,bizim eyalet valiside hatun ermeni kokenli soyadi berejikliyan,ben becerikli hanim diyorum....

..

• ⭐⭐

.....sydneyde hayat sessizce devam ediyor,delta-variant virusu var,okullar kapali cocuklar evden calisiyorlar,70 den fazla vaka gorunmus,benim oturdugum bolgede hotspot du.lockdown bu hafta sonuna kadar devam edecek,belki daha cok uzatacaklar,,,sydneyin meshur sporu rugby lig var,maclari oynamak icin takimlar queensland eyaletine gittiler,ekim ayi basinda grand final oynanir galiba maclari ve galiba finali o eyalette oyniyacaklar..iki haftadir bizde eve kapandik kaldik, gerci gecen yil daha kotusunu yasamistik.polis ekipleri cogaltildi ve devriye geziyorlar,maskesiz gorduklerine 200 dolar ceza yaziyorlar,her yerde oldugu gibi burdada kanunlari takmiyan insanlar oluyor, bir yerde 18 yas partisi yapiyorlar,tabi kim varsa 1000 er dolar ceza yiyor, 8 kisi bir otele gidiyorlar,bunlarada cezayi basiyorlar.
    ..bir bolgede bir apartmani karantinaya aldilar.,,3-4 km otede bir merkez var indirimli ilac satan eczane var biraz ilac lazimdi, otobusle gidip bir kac ilac aldim geldim,, carsi bombos,ihtiyaci olmiyan sokaga cikmiyor.

• ⭐⭐

..western australi...bati australia...
    .western australia kitanin en buyuk eyaletidir,kitanin %33 unu kaplar,eyalet kitanin bati sahillerindedir,toprak 2,6 milyon km karedir, cok buyuk topraklar,hemen hemen turkiyenin 4 misline yakindir.bu kadar buyuk toprak uzerindede 2,6 milyon insan yasar.nufusun buyuk cogunlugu sahile yakin yerlerde ikamet ederler.eyaletin bas sehri perth dir, orada turk ailelerin yasadiklarini tahmin ediyorum ama kalabalik olmadiklarini dusunuyorum..1616 yilinda hollandali kasif buralardan gecmis,.ulkenin ekonomisi madenler uzerinde yurur, dunyanin en cok demir cevheri cikarilan bolge bu eyalettedir, yer alti madenleri vardir, open cut diye acik madenler vardir. gaz, petrol alumni, bakir,diamond elmas degil kesici seyler icin,dunyanin en uzun boylu agaclarida bu eyalette yetisirmis.

.....ikliminin akdeniz iklimine yakin oldugu soylenir,kendim cok defa niyetlendim ama gitmek kismet olmadi.ingilizceden baska mandarin, italyan ve vietnam dilleri konusulur,buyuk madenler ic bolgelerdedir, cogunun hava alanlari vardir,calisanlar zaman zaman ucakla medeniyet icine giderler,demir fabrikasinda calistigim zaman bu bolgede bazi madenlere paslanmaz celikden bir seyler yapiyorduk..australyada uranyum madenide cikar ekseri bu bolgede bulunur.bu bolge derken yukarda yazdigim gib, 2,6 milyon km karelik yer....

..oglumun bir arkadasi var,nativ yasakli hayvanlara meraklidir,bir tanidigi madenlerden birinde is buluyor,ic bolgelerde gidiyor,maden sefi is veriyor iki kisi olarak sizin isiniz madenin etrafinda dolasip yilan ona benzer tehlikeli hayvan gorurseniz yakalayacaksiniz diyor.,delikanli bir yil filan oralarda kaldi ama tam mahrumiyet bolgesi deyip geri geldi, madenler ic bolgelerde ve uzaklarda,isolation bolgesi gibi,calisanlarinada iyi ucret verirler.

..western australya havasi yazlari kuru sicakdir 50 dereceye kadar yukseldigi olur, ic bolgeleri daha sicaktir......western australyanin bas sehri perth dir nufusuda 2 milyon olup australyanin dorduncu buyuk sehiridir.south australya eyaletinden karadan perth e giderken nullarbor plain diye bir yer vardir 160 km dumduzdur etrafta hic bir sey yoktur bir nevi col gibidir cok insanlar arabalariyla nullabor,u gectim diye ogunurler,.....pert sehrinde yasiyanlar avrupaya veya asyaya giderken sydneyde yasiyanlara gore 4 saat karli cikarlar sydney ile perth arasi 4000 km dir.

• ⭐⭐

.australyada da idam cezasi varmis son idam 1967 yilinda olmus,idam cezasi kalkmamis ama kimseyi idam etmemisler galiba 2010 yilinda resmen idam cezasi kalkmis.eski yillarda yurt disindan geri gelirken iceriye iki karton sigara getirebiliyorduk.bir kac senedir sigara getirmeyi yasaklamislar bir acilmis paket ve birde 25 tane sigara getirebiliniyor....australya icinde sigaralar cok pahali tabi buyuk para vergiye gidiyor, galiba hukumetde icerde sigara icen vergisini odesin diye duty free sigarayi yasaklamis.

.....bir kamyon tir soferi covit positifmis buna ragmen nakliyeci sydneyden cikip victoria eyaletine gitmis mal indirmis mal yuklemis, ordan daha otede adelaide sehrine gitmis, yollarda bir cok yerlerde konaklayip sydney e geri donmus,adami mahkemeye verelimmi vermiyelimmi diye dusunuyorlar.

• ⭐⭐

.....delta variant....
    ....3 haftadir adeta evlerimize hapis olmus gibiyiz 30 temmuza kadar lockdown var ,mecbur olmadikca sokaga cikmayin deniliyor,benim oturdugum muhit belediyesi bankstown dir,dun bu bolgeyide SIKI kontrol altina aldilar,genellikle insaatcilarin oldugu bolgedir,yeni bir karara kadar kimse ise gitmiyecek,bizim bu taraflara southwest denir iste bu bolgede 111 case gorunmus.bir cok bolgelerde test istasyonlari kuruldu, polisler devamli geziyorlar,gecen yil daha SIKI tedbirler vardi,bu defa kendiminde icim SIKILDI ,bahcem var garajimda yapilacak cok is var, fakat elimi hic bir seye surmek istemiyorum....okul cocuklari yine evlerden ders calisiyorlar.essential shoplar haricinde diger dukkanlar kapali,maske mecburi.hayatimin son yillarinda bu gunleride gormek varmis, ne diyelim her seyler insanoglu icin.

• ⭐⭐

..2032 yilinda yapilacak olimpiyat oyunlari australyanin brisbane sehrine verilmistir,evvelki yillarda 7 yil onceden verilirdi, bu defa12 yil evvelden verilmis oldu......1956 yilinda melbourne sehrinde olimpiyat oyunlari olmus, 2000 yilinda sydneyde yapildi harka bir olimpiyat oldu.

• ⭐⭐

..australya eyalet ve territory lere bolunmus ulkedir,territory denilince ana fedaral hukumete bagli toprakdir,askeri us olabilir, hava alanlari olabilir.toprak olarak kitanin yukarki ucunda norther territory isimli bolge vardir,dik duran bir kibrit kutusu gibi asagilara uzanir.1,349 milyon km kare lik arazidir, nufus ise , 250,000 filan genis topraklarda az insan.territori nin bas sehri darwin dir gidip gormek kismet olmadi.denizden iceri cok nehir gibi girisler oldugu icin timsahlarida coktur.

.darwin den asagi dogru kakadu isimli national park vardir cok buyuktur,gunluk tur yapilir icinde kamp yapilir timsahlarin dolastigi yerleri vardir....bu territory de insan hayatinin 40-50 bin yil once basladigi dusunulur, tabiki ilk insanlar aborgine yerlileridirler.territory nin katherine ve tennant creek diye sehirleri vardir, genellikle madencilik yapilan sehirlerdir tennant creek de bir zamanlar cok altin cikarilmis,simdilik nufusu 3000 kisi kalmis yarisida aborgine yerlisi....

..asagilara inilince alice spring diye meshur sehir vardir....cok eskiden televizyonda gormustum sehirin ana caddesinde trafik yogunlasinca hmm buraya bir trafik lambasi isigi koyalim deyip direk dikip lambayi koyuyorlar,aborgine yerlileride gelip allah allah bu nedir neye yarar diye merak edip lambaya bakiyorlar.

..alica spring civarlarinda gercek ismi ayers rock olan sonradan aborgini ismi konulup uluru diye degistirildi, ortada koca bir kaya var red rock da denir yerden 348 metre yuksek, etrafini dolasayim derseniz 9,4 km yurumek lazimdir.kayanin tepesine tirmanmak icin keci yolu gibi yol yapilmistir, kendine guvenen cikabilir ama yol cok diktir,sicak havalarda musaade etmezlermis.....bu kaya 550 milyon yil evvel olusmus

..northern territory de havalar devamli sicaktir sydneyde sicaklik 5 dereceyse orda 20 olabilir,yaz mevsiminde sicaklik 50 dereceye yakin olabilir.darwin e cok turist gelir bilhassa kakadu ormanlarini gorurler,bir yerde buyuk selale vardir altinda havuz olusmustur,insanlar burda yuzerler.

..gezmek bir yerleri gormek tatil yapmak cok guzeldir, ama vakit ve nakit lazimdir,yaslandim ama hala icimde hep bir yerlere gidip gorme duygulari hisleri hic eksilmiyor.kalin saglicakla.

• ⭐⭐

,bu gunlerde sydney sehri sanki demir cember icine alindi,haberlere gore virus vakalari cogaliyor,sehir gobeginde dun 3500 kisi protest yuruyusu yapiyor, cogunda maske filan yok.polis mudahele etti,tutuklamalar oldu,milleti anlamak gercekten zor.diger eyaletlerdede kisitlamalar var. doktorlar ve eyalet ileri gelenleri asi olunuz diye bas bas bagiriyorlar.

..astraaZeneca isimli asi her yerde var ve 60 yas ustu insanlar icin tercih ediyorlar. diger asi pfizer bu asida 19 ile 60 yas arasi.pfizer asisi az miktarda,bizim bulundugumuz eyalet new south wales, vaka daha cok oldugu icin diger eyaletlerden asi gonderme yardimi isteniyor.pfizer asisida yurt disindan geliyor tabi milyonlarca gelmiyor, bu asiyi once saglik calisanlarina ve muhim islerde calisanlara yapmaya calisiyorlar......pazartesi gunu kendimde aile doktoruma gidip astraszeneca asisindan olmak istiyorum......

her alis veris merkezi veya normal dukkanlar onunde camda veya duvarda barcode gibi kagit var A4 iceri girmeden telefon app le giris yapiliyor,kendimde app yukledim ama henuz denemedim bazi yerlerde defter var deftere isim ve telefon numarasi yazilip imza atiliyor....
    ..bizim sokagin kosesinde shell benzinci var,,persembe gunu plaza ya yuruyorum baktim bir polis otosu benzincide kenara cekti, galiba polis kosede uyuyacak dedim...cuma gunu yine plazaya gittim donuyorum baktim yine polis arabasi geldi kenara park etti.
    .....hafta sonu yesil cimen copu alinacak, bende uzun zamandir cimen kesmemistim benzinde bitmisti, 4 litrelik kucuk bidonu alip benzinciye gittim doldurdum, ayni sekilde kapiya bar code koymuslar,para vermek iceri girdim baktim polis icerde bir adami sorguluyor,adam iceri girerken telefon app dan giris yapmamis.ben farkinda bile degildim,kapidaki bar codlu kagidi cikarken gordum.iyiki adam benden once girmis dedim,belki polis bana ceza yazacakti yada ikaz edecekti.iki gundur polis arabasinin benzincinin parkinda niye durdugunu anlamis oldum.

• ⭐⭐

..sydneyden selamlar diyelim,persembe sabahi saat 7,15,kendim erkenciyimdir saat 6,00 olmadan yatakdan cikarim.

.....sydneyde lockdown 4 hafta daha uzatildi yani yasaklama , mecbur olmadikca evden cikilmiyacak,herkes asi olmaya davet ediliyor,yasaklar 8 belediye sinirlarini kapliyor,,avrupaya baktigimiz zaman gunluk cases numaralari cok yuksek oluyor,bizim burda cok az artiyor,buna ragmen hukumet ve eyaletler hukumetleri gerekli tedbirleri aliyorlar,luzumsuz shoplarin cogu kapali....galiba can kaybi 11 olmus....bir milyondan fazla kisi ise gidemiyor..trade section deriz insaat islerinde calisan her kes sanatkarlar,tamamen eve kapanmis durumdalar......dun haberlere bakiyordum ingiliz basbakaninin soyledigine gore ekim ayinin sonunda hastalik bitecekmis. insallah oyle olur,bu son 4-5 haftadir ne yasiyoruz ne de yasamiyoruz gibi olduk.

... tokyo olimpiyat oyunlarinda ozi sporcular madalyalar kazaniyorlar,her madalya aldiklarinda bende cok seviniyorum,uzun yillar burda yasayinca bizde ozi olduk sayilir, tabi kendi turk sporcularimizda madalya kazaninca yine gogsumuz kabariyor, eskiden olimpiyatlarda rus ve amerikan sporculari madalya almakta yarisirlardi,ruslar sahneden cekildiler gibi, madalyalarin cogu amerikan ve chinli sporculara gidiyor..

..bu olimpiyat oyunlarida tatsiz tutsuz geciyor,musabakasini tamamliyan sporcuya 48 saat icinde evine don diyorlar, bir cok ozi sporcu geri geldi,tabi gelir gelmez 14 gunluk karantinaya giriyorlar.....bu anda yurt disinda gerek australya vatandasi gerek permanent yasiyan insanlar var,hukumet her hafta bir miktarini geri getirip 14 gunluk karantinaya aliyor,,30,000 den fazla insan geri gelebilmek icin sira bekliyor,ayni zamanda virus dolayisiyla ucaklar belli sayida yolcu aldiklari icin bilet fiatlarida cok pahali...

..sydney sehrinde ev fiatlari fena sekilde artiyor iki gun evvelki haberlerde bu yil ev fiatlari %20 artmis ve artmaya devam edecekmis,her seye ragmen markete cikan ev cabucak satiliyor.

• ⭐⭐

...... 10 austos da australya genel nufus sayimi yapilacak,evlere forum gonderdiler,numara vermisler numara ile on-line forum doldurulacak, forum 10 austosda doldurulacak 12 austosda submit yapilacak ..forumda bir hayli sorular var....gecen haftada turk konsoloslugu mesaj gonderdi, eh secim yapilacak mutlaka forum doldurun,evde hangi dili konustugunuz nerden geldiginizi filan yazin, yazinki australyada ne kadar turk kokenli oldugunu bilelim diyor.ne zaman turk konsolosluguna isimiz dusse hemen onumuze bir forum verip doldurun diyorlar,burda kaydimiz kuydumuz var yillardir geliyoruz,olmaz efendim forum doldurmazsaniz muamele yapamayiz.yani hangi turkun nerde yasadigini bilmek istiyorlar...

.....mysea arkadasim yukarda bir fiat listesi yapmis,baktim australyaya gore amerika sanki daha ucuz geldi....
    ...bizim buralarda 3 tane buyuk gida marketleri vardir, en buyugu woolworths isimlidir,gidanin yaninda her sey satar,ondan sonra coles isimli market vardir,bunlardan sonra 20 yil kadar oldu Alman sirketi ALDI devreye girdi, birde IGA isimli market var iga biraz daha kucuk markettir.....bu marketler her hafta reklam kagidi cikarirlar.virus cikmadan evvel posta kutumuza atiyorlardi,reklam kagitlarinda gelecek hafta yari fiata indirilecek gidalarin veya diger kullanilacak seylerin resimleri ve fiatlari olur hemen hemen yari fiatina indirirler bazen 4 dolar fiati olan 2 litrelik coca cola yi iki dolar yaparlar, colanin 6 aylik kullanma tarihi kalmistir,reklam kagitlariyla takip edildigi zaman indirimle cok kar yapiliyor.

bizim evin 250 metre otesinde plaza var icinde woolworths denen buyuk market ve ALDI var iki gunde bir gidip ihtiyacimiz olan seyi parca parca aliyoruz.coles ve iga isimli marketler daha uzaktalar onlara pek yolumuz dusmez tesadufen o muhitten filan gecersek ugrariz......fairfield isimli bir muhit vardir, suryani toplumunun topluca yasadigi bolge burda 4 tane buyuk manav var, ayni zamanda gida maddeleride satarlar meyva ve sebze diger yerlere gore burda cok ucuzdur.diger 3 gida marketide var,arasira gidilince alis verisde buyuk karimiz oluyor.bu gunlerde fairfield bolgesi kirmizi listede kimse yakinindan bile gecmek istemiyor.

• ⭐⭐

.gecen sene virus felaketi yasadik millet super marketlere hucum etti, raflar bosaldi,,,simdi delta variant virusu devrede,yasaklar cogaldi,millet gecen yil tecrube kazandi, marketlere hucum etmedi,maske takmak mecburi 500 dolara kadar ceza cikardilar,alis veris merkezlerine veya mustakil shoplara girerken app den check in yapiliyor,dukkan sahibine 5ooo dolar kadar ceza var, dukkana giren check in yapmazsa 1000 dolara kadar cezasi var,benim telefonda app var ama internet yok,kendi telefonumla check in yapamiyorum, market kapisinda check in yapan gorevli var,ona adimi soyleyip telefon numarami verip check in yaptiriyorum....

..brisbane sehri biraz daha emniyetliydi bu sabahki haberlerde ordada bir cok bolgelerde lock down yapilmis.....sabah kahvemi ictikten sonra bir yuruyus yaptim genellikle yesillik olan yerlere park kenarlari futbol sahalari gibi yerlerden geciyorum, bir parkin kenarinda virus test istasyonu kurulmus buyuk cadir,bir kac gorevli test yapiyor,bu sabah baktim yuzlerce otomobil test yaptirmak icin kuyruga girmis, tabi kuyrugun sonunu gormedim.....bu defa millet isi cok ciddiye aldi,hukumet ise gidemiyenlere yardim yapmayi vaat etti,bizim bolgeler hep mavi yakalilar bolgesidir,milletin cogu evde kaldi.

• ⭐⭐

.tokyoda musabakasi biten sporcular geri donuyorlar, yuzme musabakalari bittigi icin australyali sporcularda kafile halinde geri donduler, darwin sehrinde bir otele yerlestirildiler 14 gun karantina da kalacaklar,yuzuculerimiz gelirken yanlarindada 20 tane karisik madalya getirdiler hepsini kutluyorum.....

..... delta devam ediyor, simdi sydneyde sali sabahi saat 7,30, pc basina oturunca ilk isim mesaj kutuma bakmak olur,devletten mesaj gelmis, benim oturdugum bolge icin, yasaklara uymam isteniyor,bu ay sonuna kadar lock down icindeyiz, mecbur olmadikca sokaga cikma, evine ziyaretci alma,ziyarete gitme, ekzerzis 5 km belediye sinirlari icinde yapabilirsin,disarda her zaman maske tak,araba ile gidiyorsak arabada aileden baska kimse olmiyacak.,bazi islerde calisanlar icin her 3 gunde bir test isteniyor..ne zaman televizyon haberlerine baksam hep virusden konusuluyor.......

......evde bir iki tane internetile calisan alici kutular var,birinde netflix var digerinde degisik programlar,en azindam vakit gecirecek bir seyler bulabiliyoruz.

..queensland eyaleti var virus orda azdi, sydneyde yapilan rugby lig maclari brisbane sehrine alindi takimlar gecici olarak oraya gittiler,simdi delto oradada gorunmeye basladi,bir cok bolgeler karantina altinda.

..biraz evvel asilanma istatiklerine baktim,,,first ilk doz %32,6 fully tam asi olanlar %14,7 ben bir hafta evvel ilk asiyi oldum doktor 6 hafta sonra ikincisi icin gel dedi.

..virus genel olarak buyuk sehirlerde ve nufusun yogun oldugu bolgelerde gorunuyor,kendim bir tasra kasabasinda yasamis olsaydim belki asi olmazdim,kucuk yerlerde nufusun az oldugu yerlerde pozitif olan yok gibi, virus yoksa milet niye asi olayim diyede dusunebilir zannediyorum.

• ⭐⭐

..gold coast...

....queensland australyanin toprak buyuklugu bakimindan ikinci buyuk eyaletidir..deniz sahilinden gidilirse nsw eyaletinin sinirlari bittigi yerde gold coast denen bolge baslar, gold coast adeta turizm merkezidir, americanin miamisi gibidir.60 km den uzun kumluk sahili vardir nufus 700 bin civarlarindadir,yillik yerli ve yabanci 10 milyon turist gider veya gelir....mevsimi ilikdir, durumu iyi olup da emekli olan bir cok insan bu bolgeye goc eder.hatun istese bende giderim ama,benim istegimle olmuyor.

...gold coast icinde insan gucuyle yapilmis kanallar vardir icinde kucuk tekneler dolasir,sahil kenarlarinda gok delenleri vardir,bu binalarda hem devamli oturanlar vardir hemde haftalik aylik dayali doseli kiralik daireler,.gold coast adeta film yapimcilarinin cennetidir,cok meshur olmus filmler burda cevrilmistir.......Q1 Isimli yuksek bir binasi vardir galiba toplam olarak 270 metre filan,binanin tepesinde sky point vardir, 10 dolara buraya cikilip 360 derece etrafa bakilir.

..kendim 4-5 sefer gittim bir daha gitmeyi planliyorum,,eylence merkezide diyebiliriz, eylence parklari vardir 3 park icin bir bilet alinir ve 6 ay uye gibi gidilir,, sehir icinde (sea world) diye park vardir cocuklar icin cok eylencelidir, seal show vardir, yunus baliklarinin show u olur, kapali yerde penguenler vardir,sinemasi vardir denizle ilgili film gosterir,telefirigi vardir, butun gun kalinsa kimsenin cani SIKILMAZ.

.....SEHIRDEN BIRAZ disarlarda warner bros movie world vardir, icinde her turlu eylence vardir, korku tunelleri, showlar, meshur artislerin gecis torenleri,rollar coasterler,korsan gemileri filan,,, yine yakinda wet,n wild diye park vardir tamamen havuzlar ve yuzme uzerinedir, icerde dalgali plaj vardir belli saatlerde,motorlar calisir ve dalga baslar,yanimiza mayo almadan buraya gidilmez diyebilirim.....

.yine cok yakininda dream world diye park vardir,burada bulunmadim, guzel ve eylenceli bir yer oldugunu soyluyorlar, oglum esiyle gitmisti, bir arkadasi orda calisiyordu,beyaz koca kaplanla resim cektirmisler, herkese parayla yapiyorlar,bizimkine bedava yapmislar, tabi kaplana icinde uyutucu bulunan sut veriliyor, kaplanda sakin sakin duruyor.
    ..gold cosatin her yeri plajdir,istedigin yerde soyun ve denize gir,tabi deniz marmara denizi gibi degildir dalgalidir,mehtapta tekne gezileri yapilir.....yolunuz duserse ugrayin derim ama cuzdaninizda kabarik olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |