Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

not: @Sinem-Akçam ile @ Sinem aynı kişi. Forumdaki güncellemelerin azizligine ugrayıp kendine yeniden üyelik açmk zorunda kalmıştır. 😃

• Bu başlık başlangıcı itibariyle o kadar antipatik bir şöhrete sahip oldu ki pek çok kişinin okunmayan iletilerde konunun adını gördüğünde tüylerinin diken diken olduğuna eminim. Şahsen ben (hemen hemen hiçbir yazışmanın direk muhatabı olmamış olsam da) adını gördüğümde bile hafifçe suratımı ekşitiyorum, aklıma hep tatsız konuşmalar geliyor. Keşke başlık sessizliğe bırakılıp forumun derinliklerine gönderilse de ilgili paylaşımlara farklı bir konudan devam edilse...

• ⭐⭐

@azuleverde adım Hakkı 🙂 Oğlumun adı Arın. Madem herşeyi onlar için yapıyoruz nickname de onun adı olsun dedim. Arın Bulut.
    Bu nickname de artık amacından sapmış durumda. Artık her bilgiye rahat ulaşıldığı ortamda isim gizlemeye gerekte yok.
    Bu arada Hakkı Bulut'la akrabalığım yok 🙂 ..

Selamlar.

• @arnblt Haha memnun oldum abi 😃 benim ismim de Murat. Bu aralar Portekizceye merak sardım, azul mavi, verde yeşil demekmiş, e de bağlaç ve. Ben de her şeyi gezegenimizin yeşili ve mavisi için yapıyorum diye bağlayayım o zaman, kullanıcı adını alırken tam olarak böyle düşünmemiştim ama olsun 😃
    O zaman gezegendeki tüm Hakkı Bulutlara sevgiler 😃

• @sinem Bu da iyi bir sürpriz oldu bana, iyi ki trollemeye geçmeyip not olarak belirttiniz 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@azuleverde zaten sorun olan sayin @pakaji 'nin onceki mesajlari: 1 , 2 ...

Bence kendisi insanlari itham etmeden once yazilanlari iyice okuyup, anlamali...
    "ABD x,y,z nedenlerinden dolayi iyidir" demek ne kadar subjektif ve yanlissa; "ABD k,l,m nedenlerinden dolayi kotudur" demek de o kadar yanlis ve subjektif. Boyle konusmalar mahalle kahvesinde olur... "Iyi" ve "kotu" mutlak anlama sahip sifatlar degildirler, kendisi kusura bakmasin ama her forum uyesinin iyi ve kotu kistaslarina gore ayri basliklar da olusturamayiz forumda... Zaten ABD'nin kotu yanlarini veya iyi yanlarini anlatan pek cok baslik var forumda, eger bir tanesini tartismak istiyorsaniz gidip o basligin altinda fikirlerinizi anlatmalisiniz. Secmece iki uc sayiyi ve bilgiyi bir araya getirip "ABD gercekten cok iyi mi?" diye bir baslik acarsaniz, bu baslik hickimseye faydasi olmayan provokatif bir baslik olmaktan oteye gitmez... Nitekim de oyle oldu. Insanlar bu ayrima dikkat cekince, kendisi sorulari cevaplamak yerine herkesi "suru" olmak ile itham etmis. Burasi kahvehane edebiyati yapilabilecek bir forum degil maalesef 🙂 , eger sayin @pakaji foruma katki yapmak istiyorsa herkesin anlaminda anlasacagi kelimeler kullanarak ya da tanimlama yaparak konu olusturmali ki, bu konu "fikir yaristirmaktan" oteye gecip insanlarin bilgi alabilecegi bir konu olsun.

• Sayın @crazycells gösterdiğiniz mesajları şimdi okudum. Öncelikle naber genşler başlığı ile ilgili yazayım. Başlığın kendisi ve sayın @pakaji'nin ilk yazdığı bana göre tamamen tuhaf, forumu biraz okuyan birinin yazmayacağı veya yazıldığını görünce tuhaf karşılayacağı türden. Siz de devamındaki mesajlarda forumun nasıl kullanılmasıyla ilgili gerekli açıklamaları yapmışsınız. Birisi bir konuda bir uyarı alıyor ve aynı hatayı tekrar tekrar yapıyorsa bu durum bana göre de doğru olmaz. Benim en çok takıldığım nokta insanların tepkileri. naber gençler başlığında sayın @aytac59'un mesajları, bu başlıkta sayın @Sinem-Akçam'ın yaklaşımı ve gönderdiğiniz 2 numaralı alıntıda daha birçok kişinin sabırlı, çarpıtmayan yaklaşımı bana göre doğru olan. Bence gönderdiğiniz iki başlıkta insanlar sayın @pakaji'yi çok da faydalı olmayan yorumlarda bulunan biri olarak kafalarına yerleştirip, açtığı bu başlıkta söylediklerini de yanlış/uygun olmayan/bize sürü dedi gibi yorumladı. Benim değinmek istediğim iki noktadan ilki, alıntıladığınız iki başlıkta insanların çoğu veya hepsi sabırla, çarpıtmadan yanıt vermiş (ki forumda çoğu kişi buna özen gösteriyor) ancak bu başlığa gelince aynı durum pek devam etmemiş. Bana göre bu başlıkta da olması gereken örneğin (aklımda daha çok kaldığı için yazıyorum, benzer yaklaşımda bulunanlar da bu örneğe dahildir) sayın @Sinem-Akçam'ın yaklaşımıydı. Ama üslup, başlık vs. ne kadar yanlış görüldüyse bu yanlışı yaptığı düşünülen kişiye yazılan bazı mesajlar da aynı derecede yanlıştı. Buradan değinmek istediğim ikinci noktaya geliyorum. Sayın @pakaji'nin açtığı bu başlık, kullandığı üslup, yine doğru kabul edilmedi belki (ben tam olarak yanlış olduğunu düşünmesem de bence bunun kararını vermek zor, o konudaki en doğru görüş bana göre foruma en çok emek veren kişilerdir, yöneticidir veya kullanıcıdır) ama diyorum ki birisi önceki yazdıklarından dolayı sorun oluşturdu ama burada bahsettiği, benim de gözlemlediğim bir durum var. Sırf üslubu doğru bulunmadı diye bahsetmek istediği konuyu kaçırmayalım, bence önemli bir konu diyorum. Bunu yapabilmek için de birine yanlış yaptığını söylemenin yanında (sizin forumun nasıl kullanılacağına dair uyarılarınız gibi) doğru örneği de göstermek gerekir diye düşünüyorum (sayın @aytac59'un ve sayın @Sinem-Akçam'ın yaptığı gibi) Bu başlıkta doğru bulduğum yaklaşımlar var evet ama asıl anlatılmak istenen konu kaçırılmış gibi gördüğüm ve bu konunun önemli olduğunu düşündüğüm için ısrarla yazıyorum. Konunun kaçırılmasının en büyük sebebi uygun bir başlıkta olmayışı bana göre, ama bunun yanında insanların tepkileri. Ve bana göre bu tepkiler birisi birine kötü diyor, herkes onun kötü olduğunu düşünmeye başlıyor gibi bir sürü psikolojisinden kaynaklanıyor. Bir yorumu okuduğumuzda kaçımız bunu kaç kişi beğenmiş veya kimler beğenmiş diye bakmıyoruz? Bu çok doğal belki yargılamıyorum veya yadırgamıyorum. Burada verilen tepkiler, bu başlıkta bahsedilen durum sürü psikolojisiyse veya değilse, her neyse, üslup doğruysa veya değilse bile asıl bahsedilmek istenen kaçırılmasın istiyorum. Bana göre bu önemli ve her zaman kendine yer bulamayan bir konu.
    Kısacası bana göre burada açılan konunun, devamında konuyla ilgili olmasa da yurt dışında yaşamakla ilgili yazılan mesajların doğruluk payı var; ancak gerek uygun başlıkta uygun bir üslupla açılmamış olması ve kullanıcıların bir kısmının tavrı dolayısıyla naçizane benim de gözlemlediğim, önemli bulduğum bir konu konuşulmaktan, irdelenmekten uzaklaşıyor. Amacım petrol benzetmesiyle örneklenen bu konunun (o kadar kişi ismi yazdıktan sonra tuhaf gelecek belki ama) kişilerden bağımsız olarak daha da netleşmesini sağlamaktı. Belki sayın @pakaji bir süre sonra açtığı başlıkları, bunu ifade ediş şeklini tuhaf bulacak, veya aynı veya bambaşka şekilde devam edecek, bilemeyiz. Daha önce dediğim gibi herkesin her zaman tepkileri aynı olmayabiliyor. Herkesin kendine göre stresleri, uğraşları var. Ben bana göre doğru olan bazı olumlu yaklaşımları burada görmüşken onların üzerinde durmak istedim. Belki bunu zaman zaman başkaları başka konularda yine dile getirecek, toplumda da bu şekilde birbirimizden öğreniyoruz, bir çocuk her şeyi bilerek dünyaya gelmiyor, bu forumda yazan biri de buranın atmosferine zamanla alışabiliyor.
    Son olarak benim de tecrübe ettiğim ve sayın @daydreamer'ın da birkaç mesaj yukarıda bahsettiği durumla ilgili yazmak istiyorum. Önceleri forumu okurken bazı başlıklarda gerilirdim, kimi insanlara kendimce sinirlenirdim, kızardım, ardından sayın @crazycells'in yorumlarını okuyunca sakinleşirdim (bundan bahsetmeden geçemedim(: ). Sonra zamanla burada yazılanları ne kadar içselleştirdiğimi veya ciddiye aldığımı fark ettim. Şimdilerde daha sakin, daha olması gereken bir tavırla okuduğumu fark ediyorum. Bazen o kadar içine giriyoruz ki bir şeyleri okurken sizin de dediğiniz gibi kendimizi suratımızı ekşitirken buluyoruz. Ben şu anda burayı (varlığından son derece memnun olduğum, arada açıp baktığım, gerektiği yerde de katkı sunmaya çalıştığım) bir ansiklopedi olarak görme eğilimindeyim. Şurayı niye böyle basmışlar, şu yazı karakteri niye kötüymüş, buraya bu resmi niye koymuşlar demek yerine içinde ne var ona eğilmekten keyif alıyorum ve fakat tabii ki düzensiz, neyin nerede olduğu belli olmayan bir ansiklopediyi okumak çok zordur, bunun da farkındayım.
    Foruma katkı sağlayan, birbirine yardımcı olan herkese selamlar ve sevgiler... Umarım kimsenin çok vaktini harcamamışımdır (:

• @azuleverde Sürü psikolojisinden kaçının içinde söyledi:

@arnblt Haha memnun oldum abi 😃 benim ismim de Murat. Bu aralar Portekizceye merak sardım, azul mavi, verde yeşil demekmiş, e de bağlaç ve. Ben de her şeyi gezegenimizin yeşili ve mavisi için yapıyorum diye bağlayayım o zaman, kullanıcı adını alırken tam olarak böyle düşünmemiştim ama olsun 😃
    O zaman gezegendeki tüm Hakkı Bulutlara sevgiler 😃

Aa ben de okurken azul verde diye okudum ve dedim ki nereden hatırlıyorum acaba bu ifadeleri??? Çok severek gezdiğim Lizbon dan kalmış demek..
    (Konu dışı oldu kusura bakmayın ama çok güzel anılarım canlandığı için yazmadan edemedim)
    So, nice nickname 👍🏻

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@azuleverde Ben sizin ne demek istediginizi anladim sayin @azuleverde , lakin bu konu basli basina tek bir konu degil. Bir oncekilerin devami niteliginde acilmis bir konu...

Genel olarak insanlar zekalariyla alay edilmesinden hoslanmazlar 🙂 maalesef sayin @pakaji bazen bunu yapa yapa yaziyor yazilarini. Forumdaki hicbir uyenin bu konuda bahsedilen "suru psikolojisinin yanlisliga goturebilecegi" fikrine katilmadigini dusunmuyorum zaten. Tepkiyi olusturan, sayin @pakaji 'nin forumda yasananlari bu sekilde gosterme cabasi 🙂 Hickimse "ABD mukemmel, bu konuda sadece guzel seylerden bahsetmek zorundayiz" demiyor...

• @aysegul Teşekkür ederim sayın @aysegul. Bilmediğiniz bir dilden birkaç kelime öğrenmek güzel olabiliyor. Kimin aklına gelirdi burada bu kelimeleri tanıyıp güzel anılarınızın canlanacağı (:

• @crazycells Teşekkür ederim sayın @crazycells. Yorumlarınızla durum benim için de daha aydınlatıcı oldu ve bu söylediklerinizle de forumla ilgili bahsettiğim kaygılarımın anlaşıldığını görmek güzel oldu benim için. İrdeleyince, üzerine konuşunca daha bir anlaşıldı ve çözülmeye doğru ilerledi kanısı oluştu bende. Umarım buna ayrılan vakte değmiştir ve bir fayda olarak kalır.
    Başlığı günün sonunda tekrar hortlatıp sayın @daydreamer'ın rahatsız olmasına sebep olmak istemezdim (hâlâ öyle değilse çok daha iyi tabii ki) ama sizce de bir fırsat olabilir mi sayın @daydreamer, önceki bakış açınızla başlığı şimdi tekrar gördükten sonraki bakış açınızı karşılaştırmak açısından? (:
    Herkese iyi forumlar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |