Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

@returning SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

Iki senedir Amerikaya giris yapamadik. Returning resident visaya basvurucaz. Benim sorum su. Iki tane cocugum var. Birinin dogumu reentry permitle turkiyede oldugumuz donemde oldu, 2 yasin altinda iken ilk gidisimizde onu da goturduk Amerikaya ve green cardi ini aldik. Digeri ise Amerikadan dondukten 14 ay sonra dogdu. Yani teorik olarak green card imiz gecerli degildi. Simdi returning resident visa alsak. Bebek iki yasin altindayken birlikte girsek ona da green card alabilir miyiz. Tekrar green card alicaz galiba basvurumuz kabul edilirse, aradaki geversiz donemde green card holder sayiliyo musuyuz. Bununla ilgili madde goremedim. Bilgisi olan varsa yanitlarsa sevinirim. Tesekkuler.

Green Card fiziksel olarak elinizde mi?
    Ve son tarihi gecti mi?

Ayrica su konudaki bilgileri okudugunuza emin olun lutfen:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Benim, esimin ve 3 yasindaki kizimin green cardi fiziksel olark elimizde. Sureleri gecmedi. Returning resident visa basvurusu sonrasi 2. Cocugum icin sorun olur mu onu merak ediyorum. En son giris tarihimiz 2017 subat. Bebegim mayis 2018 de dogdu. Bu temmuz gibi alabilirsek returning resident visaya basvurucaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@returning SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

@crazycells SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

Iki senedir Amerikaya giris yapamadik. Returning resident visaya basvurucaz. Benim sorum su. Iki tane cocugum var. Birinin dogumu reentry permitle turkiyede oldugumuz donemde oldu, 2 yasin altinda iken ilk gidisimizde onu da goturduk Amerikaya ve green cardi ini aldik. Digeri ise Amerikadan dondukten 14 ay sonra dogdu. Yani teorik olarak green card imiz gecerli degildi. Simdi returning resident visa alsak. Bebek iki yasin altindayken birlikte girsek ona da green card alabilir miyiz. Tekrar green card alicaz galiba basvurumuz kabul edilirse, aradaki geversiz donemde green card holder sayiliyo musuyuz. Bununla ilgili madde goremedim. Bilgisi olan varsa yanitlarsa sevinirim. Tesekkuler.

Green Card fiziksel olarak elinizde mi?
    Ve son tarihi gecti mi?

Ayrica su konudaki bilgileri okudugunuza emin olun lutfen:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

Benim, esimin ve 3 yasindaki kizimin green cardi fiziksel olark elimizde. Sureleri gecmedi. Returning resident visa basvurusu sonrasi 2. Cocugum icin sorun olur mu onu merak ediyorum. En son giris tarihimiz 2017 subat. Bebegim mayis 2018 de dogdu. Bu temmuz gibi alabilirsek returning resident visaya basvurucaz.

SB1 almak yerine uzun sure ABD disinda kalsalar da ABD'ye giris yaparken sorun yasamayan ornekler var, o nedenle size yukaridaki linki gondermistim. Ben yerinizde olsaydim, direkt ABD'ye bu sekilde giris yapip cocuguma GC almaya calisirdim. Zaten bu konulardaki bilgileri ilgili basliklardan okumussunuzdur.

Eger SB1 basvurusu yapmaya karar verdiyseniz o durumda konsolosluga cocugunuzun durumunu ayrica sormanizi tavsiye ederim, maalesef ben emin degilim o konuda nasil ilerlemeniz gerektigine, sizi yanlis yonlendirmis olmayayim.

• @crazycells Cok tesekkuler. Isin teorigini cok okuduk yillarca ama linkteki ornekler, pratikte nasil oluyor gormek cok iyi oldu. Galiba hic returning resident visaya basvurmadan gitmeyi deniycez. Ikinci cocugun durumu daha net oluyor bu durumda. Returning resident visa icin hazirlayacagimiz belgeleri cbp icin hazirliycaz. Umarim problem cikmaz.

Bu arada biz de son girisimizi washingtondan yapmistik, cok iyilerdi memurlar. Acemi bi memurun islerimizi halletmesi nedeniyle yavas olmasi haricinde guzel bi deneyimdi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Cok tesekkuler. Isin teorigini cok okuduk yillarca ama linkteki ornekler, pratikte nasil oluyor gormek cok iyi oldu. Galiba hic returning resident visaya basvurmadan gitmeyi deniycez. Ikinci cocugun durumu daha net oluyor bu durumda. Returning resident visa icin hazirlayacagimiz belgeleri cbp icin hazirliycaz. Umarim problem cikmaz.

Bu arada biz de son girisimizi washingtondan yapmistik, cok iyilerdi memurlar. Acemi bi memurun islerimizi halletmesi nedeniyle yavas olmasi haricinde guzel bi deneyimdi.

Ben de yerinizde olsaydim bu sekilde yapardim. Cocuk dogumundan dolayi uzun sure ABD disinda kaldiginizi soyleyip, belgeleri gosterin. Belki biraz soylenirler ama iceri alacaklardir.

• Herkese iyi aksamlar. Size Sb-1 vizesini nasıl aldıgımı anlatmak istiyorum. Çünkü bu konuda neredeyse hiç bilgi yok ve ben bilgiye çok zor ulaştım. Bu gönderinin ilerde sb-1 vizesi almak isteyenlere yardımcı olacağını umuyorum.
    Oncelikle green cardımı nasıl kaybettiğimi kısaca anlatayım. Ailecek green cardı kaybetmemek adına amerikaya defalarca giriş çıkış yaptık. Birkaç sene sonra yerleşme fırsatı bulduk. Fakat iki ay sonra ailevi nedenlerden dolayı geri dönmek zorunda kaldık(2013). Daha sonra bir daha amerikaya dönmedik ve green card ımı kaybettim.
    2018 kasımda tekrar yerleşmeyi düşündüm ve sb-1 vizesine başvurdum. Başvuruda pasaporttaki basit bilgileri ve amerikadan son çıkış tarihini ve sebebini soruyorlar. Başvuru online olarak yapılıyor. Başvuru yapılırken herhangi bir ücret ödenmiyor. Eğer başvurunuz kabul edilirse size mülakat için bir tarih veriyorlar. Benim mülakat tarihim başvurumdam bir ay sonrasına verilmişti. Bu bir aylık süreçte mülakat için gerekli belgeleri topluyorsunuz. Gerekli belgeleri e mail olarak size gönderiyorlar.
    Mülakat günü büyükelçilikte size bir sıra numarası veriyorlar ve beklemeye başlıyorsunuz. İlk çağrılışınızda sizden gerekli belgeleri ve neden amerikaya dönemediğinize dair ispatlayıcı belgeleri istiyorlar. Daha sonra ikinci kez çağrılıyorsunuz ve sb-1 vize ücretini yatırıyorsunuz(180$). Bu ücretin geri ödemesi yok. Ve son çağrılışınız. Başta çok heyacanlanıyorsunuz ama sonradan alışılıyor:). Son çağrılışta neden amerikaya geri dönemediğiniz soruluyor. Benim cevabım annemin geri dönmek istemediği ve ben de 18 yaşından küçük olduğum için ve hiçbir güvencem olmadıgı için geri dönemediğimdi. Elçilikteki kadın çok kibardı ve mazeretimi geçerli buldu. Sonuç olarak vizem onaylandı.
    Tabi vize onaylanınca hersey bitmiyor. Bundan sonra size bir mülakat tarihi daha veriyorlar. Bu mülakat tarihini alabilmek için önce ds260 formunu dolduruyorsunuz ve sonrasında formu doldurdugunuzu kanıtlayan sayfayı mailleştiğiniz elçilik mailine gönderiyorsunuz. Onlarda size bir mülakat tarihi veriyor. Benim tarihim yine bir ay sonrasınaydı. Bu mülakat hemen hemen bir klasik göçmen vizesi mülakatı. Bu kısmı çok uzun tutup sizi sıkmak istemiyorum. O yüzden sadece klasik göçmen vizesinden farklı oldugu ufak detayları anlatacagım.
    Öncelikle nvc veya kcc ye belge gönderimi yok. Sarı zarfı size direkt olarak konsolosluk vize basılı pasaportunuzla beraber gönderiyor. Ayrıca tekrardan göçmenlik için ücret ödemiyorsunuz.
    Daha sonra amerikaya ilk giriş yer alıyor. Ben pasaportum gelir gelmez(mülakattan 4 gün sonra geldi) iki gün sonraya biletimi aldım ve amerikaya geldim. Sınır kapısında cbp sizi kontrol ofisine alacak. Bu olağan bir durum zaten. Orda birkaç öğüt veriyorlar(bir daha kartını kaybetme diye:)) daha sonra girişinize izin veriyorlar.
    Umarım bu yazı sb-1 alacak arkadaslara yardımcı olur. Sizi çok sıkmamak için yazıyı kısa tutmaya çalıştım. Ayrıca Sb-1 hakkında herseyi yazamadım cunku uzun bir surecti ve hersey suan yazarken aklıma gelmiyor. Ama sorusu olan arkadaslar direkt mesaj atabilirler cevaplamaya çalışırım ve spesifik konuları hatırlamam dah kolay olabilir. Ayrıca şuan coloradoya yerleşmeye çalışıyorum gelecek arkadaşlar varsa beklerim yardımcı olurum 🙂
    Tekrardan iyi akşamlar dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cecyunus SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

Herkese iyi aksamlar. Size Sb-1 vizesini nasıl aldıgımı anlatmak istiyorum. Çünkü bu konuda neredeyse hiç bilgi yok ve ben bilgiye çok zor ulaştım. Bu gönderinin ilerde sb-1 vizesi almak isteyenlere yardımcı olacağını umuyorum.
    Oncelikle green cardımı nasıl kaybettiğimi kısaca anlatayım. Ailecek green cardı kaybetmemek adına amerikaya defalarca giriş çıkış yaptık. Birkaç sene sonra yerleşme fırsatı bulduk. Fakat iki ay sonra ailevi nedenlerden dolayı geri dönmek zorunda kaldık(2013). Daha sonra bir daha amerikaya dönmedik ve green card ımı kaybettim.
    2018 kasımda tekrar yerleşmeyi düşündüm ve sb-1 vizesine başvurdum. Başvuruda pasaporttaki basit bilgileri ve amerikadan son çıkış tarihini ve sebebini soruyorlar. Başvuru online olarak yapılıyor. Başvuru yapılırken herhangi bir ücret ödenmiyor. Eğer başvurunuz kabul edilirse size mülakat için bir tarih veriyorlar. Benim mülakat tarihim başvurumdam bir ay sonrasına verilmişti. Bu bir aylık süreçte mülakat için gerekli belgeleri topluyorsunuz. Gerekli belgeleri e mail olarak size gönderiyorlar.
    Mülakat günü büyükelçilikte size bir sıra numarası veriyorlar ve beklemeye başlıyorsunuz. İlk çağrılışınızda sizden gerekli belgeleri ve neden amerikaya dönemediğinize dair ispatlayıcı belgeleri istiyorlar. Daha sonra ikinci kez çağrılıyorsunuz ve sb-1 vize ücretini yatırıyorsunuz(180$). Bu ücretin geri ödemesi yok. Ve son çağrılışınız. Başta çok heyacanlanıyorsunuz ama sonradan alışılıyor:). Son çağrılışta neden amerikaya geri dönemediğiniz soruluyor. Benim cevabım annemin geri dönmek istemediği ve ben de 18 yaşından küçük olduğum için ve hiçbir güvencem olmadıgı için geri dönemediğimdi. Elçilikteki kadın çok kibardı ve mazeretimi geçerli buldu. Sonuç olarak vizem onaylandı.
    Tabi vize onaylanınca hersey bitmiyor. Bundan sonra size bir mülakat tarihi daha veriyorlar. Bu mülakat tarihini alabilmek için önce ds260 formunu dolduruyorsunuz ve sonrasında formu doldurdugunuzu kanıtlayan sayfayı mailleştiğiniz elçilik mailine gönderiyorsunuz. Onlarda size bir mülakat tarihi veriyor. Benim tarihim yine bir ay sonrasınaydı. Bu mülakat hemen hemen bir klasik göçmen vizesi mülakatı. Bu kısmı çok uzun tutup sizi sıkmak istemiyorum. O yüzden sadece klasik göçmen vizesinden farklı oldugu ufak detayları anlatacagım.
    Öncelikle nvc veya kcc ye belge gönderimi yok. Sarı zarfı size direkt olarak konsolosluk vize basılı pasaportunuzla beraber gönderiyor. Ayrıca tekrardan göçmenlik için ücret ödemiyorsunuz.
    Daha sonra amerikaya ilk giriş yer alıyor. Ben pasaportum gelir gelmez(mülakattan 4 gün sonra geldi) iki gün sonraya biletimi aldım ve amerikaya geldim. Sınır kapısında cbp sizi kontrol ofisine alacak. Bu olağan bir durum zaten. Orda birkaç öğüt veriyorlar(bir daha kartını kaybetme diye:)) daha sonra girişinize izin veriyorlar.
    Umarım bu yazı sb-1 alacak arkadaslara yardımcı olur. Sizi çok sıkmamak için yazıyı kısa tutmaya çalıştım. Ayrıca Sb-1 hakkında herseyi yazamadım cunku uzun bir surecti ve hersey suan yazarken aklıma gelmiyor. Ama sorusu olan arkadaslar direkt mesaj atabilirler cevaplamaya çalışırım ve spesifik konuları hatırlamam dah kolay olabilir. Ayrıca şuan coloradoya yerleşmeye çalışıyorum gelecek arkadaşlar varsa beklerim yardımcı olurum 🙂
    Tekrardan iyi akşamlar dilerim.

elinize saglik sayin @cecyunus , basvurunuzun olumlu sonuclanmasi oldukca sevindirici, deneyimlerinizi aktardiginiz icin cok tesekkurler.

• ⭐⭐

ds-260 formunu doldururkern abd den adres istiyormu sb-1 vizesi için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

ds-260 formunu doldururkern abd den adres istiyormu sb-1 vizesi için

Yasayacaginiz ve Green Card'in gonderilecegi olmak uzere iki adres istiyor olmasi lazim.

• @crazycells Merhabalar;
    Benim son USA seyahatimde pasaportuma el konuldu. Gerekçe olarak hiçbir gerekçe gösterilmedi. Gittiğimde çalışmaya devam edeceğim bir firma mevcut. Gerekirse oradan mektup alabilirim . Ancak pasaportumu almam 2 yıl sürdü. SB-1 e başvurmakdan ziyade direkt çıkış denemek istiyorum. USA de kabul edilmezsem tekrar SB-1 e başvuru yapabilir miyim ? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@omeryavuz SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

@crazycells Merhabalar;
    Benim son USA seyahatimde pasaportuma el konuldu. Gerekçe olarak hiçbir gerekçe gösterilmedi. Gittiğimde çalışmaya devam edeceğim bir firma mevcut. Gerekirse oradan mektup alabilirim . Ancak pasaportumu almam 2 yıl sürdü. SB-1 e başvurmakdan ziyade direkt çıkış denemek istiyorum. USA de kabul edilmezsem tekrar SB-1 e başvuru yapabilir miyim ? Teşekkürler.

ABD'ye girerken mi el konuldu? Yoksa ABD icindeyken baska bir nedenle mi? Green Card'iniz mi mevcut? Eger oyleyse son tarihi nedir?

Pasaportu tekrar nereden aldiniz? Su an Turkiye'de misiniz?

• ⭐⭐

• @crazycells Merhabalar. ABD ye çıkışımdan hemen önce el konuldu. El konulma tarihi21/07/2017 . Aatürk hava limanında jfk ye çıkarken el konuldu. 08/09/2016 tarihinde bana haber verilmeden iptal edilmiş. Pasaportumu uzun uğraşlar sonucu26/04/2019 tarihinde açtılar ve bu tarihten 1 ay sonra teslim aldım. Green Card'ım hala bende. Bitiş tarihi 2022. Ayrıca hala aynı usa adresinde ikamet ediyorum ve firmamdan firmanın çalışanı olduğuma dair mektup var.
    İlginiz için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@omeryavuz SB-1 Returning Resident Visa (SB1 Geri Donen Gocmen Vizesi) içinde söyledi:

@crazycells Merhabalar. ABD ye çıkışımdan hemen önce el konuldu. El konulma tarihi21/07/2017 . Aatürk hava limanında jfk ye çıkarken el konuldu. 08/09/2016 tarihinde bana haber verilmeden iptal edilmiş. Pasaportumu uzun uğraşlar sonucu26/04/2019 tarihinde açtılar ve bu tarihten 1 ay sonra teslim aldım. Green Card'ım hala bende. Bitiş tarihi 2022. Ayrıca hala aynı usa adresinde ikamet ediyorum ve firmamdan firmanın çalışanı olduğuma dair mektup var.
    İlginiz için teşekkürler.

Evet, o durumda gecerli pasaport ve gecerli Green Card'inizla ABD'ye girmeyi deneyin bence. Yasal olarak 1 yili gecirmis olsaniz da, ben yerinizde olsaydim o sekilde hareket ederdim. Bu yasadiklariniza dair elinizdeki tum belgeleri ve saglayabileceginiz tum kanitlari yaninizda goturun, eger sorulursa neden bu kadar uzun sure ABD disinda kaldiginizi aciklarsiniz. Ayrica, ABD'ye olan baginizi da gosterin.

Buna ragmen geri gonderirlerse, SB-1 basvurusu yapabilirsiniz. Havalimaninda okuyup anlamadan hicbir belgeyi imzalamayin.

• @crazycells Çok teşekkür ederim . İçime su serptiniz. JFK havalimanında anlayış göstereceklerini umuyorum . O halde en kısa zamanda ABD ye vakit kaybetmeden çıkışımı yapacağım detaylarıda sizinle paylaşacağım . Tekrar teşekkür ederim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Çok teşekkür ederim . İçime su serptiniz. JFK havalimanında anlayış göstereceklerini umuyorum . O halde en kısa zamanda ABD ye vakit kaybetmeden çıkışımı yapacağım detaylarıda sizinle paylaşacağım . Tekrar teşekkür ederim .

Su konuyu bastan sona okumayi unutmayin:

Daha sonra deneyimlerinizi de o konuda bekliyoruz.

• @crazycells Tekrar merhaba. Bu süre zarfında USA deki patronumun (ABD vatandaşı) Tatil için İstanbul'a geldiğini öğrendim. Kendisi bana USA ye beraber dönmeyi teklif etti. Kapıda bir sıkıntı yaşarsan hala birlikte çalıştığımızı izzah ederim dedi. Elimde pasaportumun alınışı ve teslim edilişini kanıtlayan belgelerde var. Sizce şansım bir tık artar mı ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Tekrar merhaba. Bu süre zarfında USA deki patronumun (ABD vatandaşı) Tatil için İstanbul'a geldiğini öğrendim. Kendisi bana USA ye beraber dönmeyi teklif etti. Kapıda bir sıkıntı yaşarsan hala birlikte çalıştığımızı izzah ederim dedi. Elimde pasaportumun alınışı ve teslim edilişini kanıtlayan belgelerde var. Sizce şansım bir tık artar mı ?

Bence de boyle bir firsati kacirmayin. Hikayenizi destekleyen bir kanit daha olmus olacak, tabii ki sansinizi arttirir.

Elinizden olmayan nedenler vardi, bunlari kesinlikle gosterin, bahsettiginiz belgeler yaninizda kalsin. Ayrica ABD'de calisma ve ikamete dair belgeler de olsun. (Biliyorum, patronunuz yaninizda ama yine de bu belgeler de olsun yaninizda) Bunlar da cok onemli olacak cunku. Patronunuzla beraber girersiniz kapidan.

Bol sanslar 🙂 iyi haberleri en kisa surede bekliyoruz...

• @crazycells Böyle gülen yüz görmek gerçekten içimi rahatlatıyor. 🙂 İnşallah 14 temmuzdan sonrada bu şekilde gülebiliriz. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Böyle gülen yüz görmek gerçekten içimi rahatlatıyor. 🙂 İnşallah 14 temmuzdan sonrada bu şekilde gülebiliriz. Teşekkürler.

tabii ki hicbir soru sorulmadan gecme ihtimaliniz hala cok dusuk 🙂 ama en azindan su an daha saglam argumanlariniz var, dolayisiyla bu firsati degerlendirin kesinlikle.

• @crazycells Nasipse yarın sabah 6:50 de JFK ye doğru yola çıkacağım. Gerçekten çok gerginim. İyi düşünmeye çalışıyorum.Yanıma belgeleri aldım.Eğer ABD ye giriş yapabilirsem hikayemi detaylı paylaşacağım. Umarım yarın mutlu bir şekilde sizlere yazabilirim. Desteğiniz için çok sağolun. Gerçekten içime su serptiniz.

NOT: Facebook ile bağlandığım için profil resmim farklı gözükebilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |