Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Benzer yoldan gidecekler icin H1B tecrubemin devami:

Mezun oldugum bolum Uluslararasi Ticaret ve Isletmecilik. 4 senelik software/data engineering ve data science/machine learning tecrubem var. Tum eski is verenlerimden "employment verification letter" ve mezun oldugum universiteden transkript aldim. Bu belgeler ile diploma denkligi basvurusu yaptik. 3 yillik is tecrubem icin 1 yil egitim denkligi sayildi (>30 credits). Geri kalan 3 yil icin ise benzer dersler (core ve electiveler) cok oldugundan 4 yillik egitimimden denk sayildi (>120 credits). Sonucta "Data Science" diploma denkligimi teslim aldim! Bana denkligi veren universitede bu program "Experiential Learning Assessment" olarak geciyor. Denklik surecini Silvergate Evaluations isimli bir araci kurumun "Expert Opinion Work Experience Evaluations By Professor" servisi ile tamamladik.

• H1B Çalışma vizemin ilk üç yılı bu ay bitiyor. 6 ay önce firma benim çalışma vizemi 3 yıl daha uzatmak için başvuru yaptı fakat hala cevap gelmedi. Avukatla görüştüğümüzde 240 gün otomatik çalışma vizemin uzatıldığı öğrendim. Yani Bu aydan itibaren 240 gün daha yasal olarak çalışabileceğim. Muhtemelen o süre içinde çalışma vizem yazılı olarak gelir. Eşimin de H1B vizesi var. Bu sebeple yasal olarak 2025 yılına kadar Amerika'da yaşayabiliriz. Fakat işlemler can sıkıcı hızda ilerliyor. Ben Türkiye'deyken H1B başvuru sonucum 3 ayda gelmişti. Eşimin H1B cevabı Amerika'da 11 ayda geldi. H1B ile gelip uzatma talebinde bulunan oldu mu? kaç ayda cevap geldi?

• @msait Merhaba, benimde H2B vizem var. Bizlerde her sezon bitimi extension yapiyoruz ve cok kisa surede sonuclaniyor. Farkli vize turleri ama bildigim kadariyla sizinki ile benzer surecte ilerliyor. Kisa surede cevap alirsiniz bence.

• @msait bana daha nasip olmadı orda uzatmak 🙂 ama dediğin gibi sanki Türkiye de biraz hızlı ilerliyor. Biliyosun ben bu sene aldım Premium Process ile hemen hemen herşey Mayıs ayında bitti. Haziranda da Konsolosluktan görüşmemi yaptım ve vizemi aldım. Yoğunlukta olabilir tam olarak bilemedim. Belkide 2 ve 3. Kuralarda çekildi onların dosyalara da öncelik veriyor olabilirler.

• Tesekkur ederim cevaplar icin. Muhtemelen @Aleras dediginiz gibi, umarim kisa zamanda gelir. Maalesef Kacak girislerin artmasi da gecikmelere sebep oluyor.

• Internet forumlarinda H1B uzatma icin 4 ila 8 ay diyorlar. Benim vizem de bu ay sonunda bitiyor 4 ay oldu uzatmaya basvurali. Hayirlisi diyelim

• Merhabalar,

Cok onemli bir gelisme. Federal harcama tasarısının geçmemesi halinde, Ekim 1 tarihinden itibaren hükümet faaliyetleri büyük ölçüde durdurulacak!

USCIS impact:

• Minimally impacted due to fee-funded service.
    • Processing delays possible.
    • Uncertain if late filings will be accepted.

E-Verify:

• Inaccessible during shutdown.
    • Employers must still complete I-9 forms.
    • DHS agencies (CBP and ICE):
    • Essential staff likely retained.
    • Entry to the U.S. unaffected.
    • Processing at the border (e.g., TN and L-1 applications) could be impacted.

DOL (OFLC):

• Non-essential employees furloughed.
    • No acceptance or processing of applications (LCAs, prevailing wage determinations, PERM applications).
    • FLAG system disabled.
    • File PERM applications by 11:59 pm EST on September 30 if deadline impending.

OFLC may issue guidance on flexibilities but unconfirmed.

• DOS (Visa issuance):
    • Likely to continue, initially.
    • Consular operations fully operational if fees sufficient.
    • Focus on diplomatic visas and true emergencies during funding shortage.

Kaynak: Legalpad

2 haftadir CEO'nun H1B petition icin dosyalari avukata gondermesi icin gunluk hatirlatma yapiyorum ve hala yapmadi. Hukumetin de kapanmasi ile beraber H1B vizemi alamama ihtimalim var 😭

EDIT: Pacayi simdilik kurtardik: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-66973976

• H1B ile çalışmaya başladım. İlerde başvuracak arkadaşlar için, Amerikadaysanız, I-797 approvel notice aldıktan sonra 1 ekimden önce ssn almak için başvurabilirsiniz. Ben eylülde başvurdum bir hafta sonra geldi. İşverene direk ssn verdim. Beklemedik.

• Istanbul'da oturuyorum. H1B petition onaylandiktan sonra vize randevusu alacagim. Istanbul yerine Ankara'dan randevu alsam daha yakin bir tarihe verme ihtimalleri var mi?

• @Legar Şu anda İstanbul için 52 gün, Ankara için ise 57 gün gösteriyor. Hemen hemen aynı süre. Aşağıdaki linkten de kontrol edebilirsin.

• ⭐⭐⭐⭐

H1B ile ilgili değişiklikler planlanıyor. Yeni yasa tasarısı aşağıdaki linkte yayınlandı. Biraz uzun ama anladığım kadarıyla Hintliler için yine kötü haberler var. İnşallah bundan sonraki süreçte bu yılki gibi bir kişi onlarca başvuru yapamaz.

• merhaba
    amerikada dünyaca tanınan bir petrol şirketi ile iş görüşmelerim tamamlandı dalgıç olarak petrol çıkartma platformunda çalışıcam.iş verenin verdiği bilgiye göre ocak ayında yeni personel girişleri yapılıyor platforma ve aralık ayında konsolosluga evraklarımın gönderileceği ve evraklarım türkiyedeki konsolosluga ulaştıktan sonra beni konsolosluktan arayıp vize görüşmesi için çağıracaklarını söylediler.vize türü h1b olacak ve benim baska herhangi bir basvuru işlem vs yapmama gerek olmadıgını söylediler.h1b vize sürecinin bu sekilde olmadıgını karşı tarafa söylediğimde devlet destekli bir şirket olduklarını ve US NAVY tarafından istek belgerimin olacagı ve konsoloslugun beni çağıracagını söylediler.kafam epey karışık bu süreç ile ilgili.bu tarz bir hikayesi bilgisi olan varsa aydınlatmasını rica ederim..

• Merhaba, @rsnc tam emin olmamakla beraber üniversiteler, sağlık kuruluşları ve devlet ile ilgili kuruluşlarda H1-B lerde kura çekilişi yok. Yani kotaya tabi değiller. Bu nedenle senin durumunda buna dahil olabilir ve hızlıca çözümlenebilir. Senden gerekli evrakları alıp ordan işlemleri yürütürler diye tahmin ediyorum ama sadece konsolosluk randevu işlemlerini belki sen yapabilirsin.

• case tracker

Petition'ı son güne yetiştirdik 🙂 Buradakilere premium processing'in kaç gün sürdüğü referans olsun diye onay veya RFE alınca tekrar paylaşacağım.

• Avukattan e-posta aldim, I-129 petition onaylandigini soyledi!

1. Avukat buradan sonraki surecte yardim istiyorsak ekstra ucret odemesini talep etti sirketten... Bu kismin masrafini sizlerin sirket mi sponsor oldu yoksa cebinizden mi odediniz? Avukata gerek var mi sizce bu surecte?
    2. H1-B mulakati icin hazirladiginiz dokumanlarin tam listesi nedir paylasabilir misiniz? Sanirsam yapmam gerekenler evraklari hazirlamak, DS-160 formu doldurmak, ucret odemek ve vize randevusu almak. Evraklari hatasiz toplamak icin avukat yardimi iyi olur diye dusundum.

EDIT: Evraklar icin cikardigim checklist:

• Passport
    • Copy of passport
    • Photo
    • DS-160 (3x copy of the confirmation page)
    • I-129
    • I-797
    • Approved original hard-copy of LCA
    • H1B letter and all the supporting documents filed with the USCIS
    • Appointment schedule letter (3x copy)
    • MRV fee receipt
    • Itinerary
    • Receipt number
    • Paystubs
    • Bank statements (certified translation)
    • Turkish tax plate
    • Military status certificate (certified translation)
    • Resume
    • Diploma
    • Transcript
    • Equivalency
    • Employment offer letter
    • Employment verification letter
    • Company-related tax details

• Sirket surece avukat ile devam etmeye karar verdi. $205 visa application fee ve 186 TRY premium delivery fee odedim.

DS-160 formunda Istanbul konsoloslugunu secmistim ama en yakin tarih Ankara'da var diye oraya aldim, umarim bir sikinti olmaz. Daha erken tarihe Istanbul'a cekmeye calisacagim.

• @Legar Sorun olmaz merak etme Ankara da da ilerleyebilirsin. Hakkında hayırlısı olsun. Mülakatın ingilizce olacak çok fazla evrak bakmıyolar ama mutlaka I-797 formunu götür. Diğerleri önceki işlerin, işi nasıl bulduğun, daha önce Amerikada bulunduysan yaptığın şeyler gibi gibi gibi. Çok zor değil merak etme.

• Merhaba,

Bugun sabah 08:30'da vize mulakatina girdim. USCIS tarafindan verilen H1B confirmation sistemlerinde gozukmuyormus. Her uc kisiden birinin basina geldigini soyledi, ret kagidini verip yolladi... Burada benzeri bir durum basina gelen oldu mu? Pasaportumu konsoloslukta biraktim, problem cozulurse eger onaya cevireceklermis.

Edit: Durumu detayla açıklayan linki buraya bırakıyorum. Özetle mülakata girmeden önce konsolosluk ile iletişime geçip h1b onayınız PIMS sistemine düşüp düşmediğini sorun, işleri hızlandırabilir.

• @Legar Merhaba; gecmis olsun. kotu bir talihsizlik olmus. Bu durumu deneyimleyene denk gelmemistim. Benimde cevremde H2B vizesine basvuru yapan bircok arkadas var. H vize turu ve Surec neredeyse ayni zaten. Hicbirinin basina boyle bir olay gelmemisti. Konsolosluk I-797 yani receipt number i sistemden dogrulayabiliyor. Isletme USCIS sisteminden sizin bilgilerinizi giriyorlar ve sonrasinda bunun onaylanmasi lazim. Benim tahminimce hatta yuksek olasilikla sizinki onaylanmadan gorusmeye gondermisler. Haliyle sistemde de gozukmuyordur. Nacizane oneririm ilk olarak isveren ile iletisime gecin kendi hesaplarindan onaylanip onaylmadigina dair netlestirin bu durumu. Buyuk olasikla dedigim gibi oldugunu varsayiyorum. Gelismelerden de update ederseniz memnun olurum. Gecmis olsun tekrardan.
    Saygilar

• @orhanozbekk, içinde söyledi: (H1B) Çalışma Vizesi

@Legar Merhaba; gecmis olsun. kotu bir talihsizlik olmus. Bu durumu deneyimleyene denk gelmemistim. Benimde cevremde H2B vizesine basvuru yapan bircok arkadas var. H vize turu ve Surec neredeyse ayni zaten. Hicbirinin basina boyle bir olay gelmemisti. Konsolosluk I-797 yani receipt number i sistemden dogrulayabiliyor. Isletme USCIS sisteminden sizin bilgilerinizi giriyorlar ve sonrasinda bunun onaylanmasi lazim. Benim tahminimce hatta yuksek olasilikla sizinki onaylanmadan gorusmeye gondermisler. Haliyle sistemde de gozukmuyordur. Nacizane oneririm ilk olarak isveren ile iletisime gecin kendi hesaplarindan onaylanip onaylmadigina dair netlestirin bu durumu. Buyuk olasikla dedigim gibi oldugunu varsayiyorum. Gelismelerden de update ederseniz memnun olurum. Gecmis olsun tekrardan.
    Saygilar

Avukat ile dün iletişime geçtim, şu an sadece beklememiz gerektiğini söyledi. Az önce CEAC durumuna baktım, Refused'dan Administrative Processing'e geçmiş. Tekrar bir gelişme olduğunda paylaşırım. Teşekkürler!

EDIT: Vizem onaylandi!
    EDIT2: Vizem issued oldu! Haftaya PTT teslim eder.
    EDIT3: Pazartesi vizemi teslim aldim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

177

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.6k

| | | |