Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @celalkrts red aldıktan sonra süreç nasıl ilerledi celal bey?

• editttttt

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Özberk buna sadece mülakatınızı yapan konsolosluk görevlisi karar verebilir. sizden beklenen ilgili suça dair mahkeme kayıtlarını ve kanun maddesinin yeminli türcümesini mülakata götürmek. kalan konsolosluk takdiri..

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• edittttttt

• Herkese Merhaba,

Adli sicil kaydı olup bu süreci tamamlayan varsa mesajın altına yorum bırakabilir mi? Bazı sorularım olacak evrakların tedariğiyle ilgili vs. Çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@puff, içinde söyledi: Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

Herkese Merhaba,

Adli sicil kaydı olup bu süreci tamamlayan varsa mesajın altına yorum bırakabilir mi? Bazı sorularım olacak evrakların tedariğiyle ilgili vs. Çok teşekkürler.

Mahkeme kayitlarini ve ingilizce cevirilerini konsolosluktaki mulakata goturmelisiniz.

• @Özberk red aldiktan sonra feragat etmek için başvuru yaptım. O da yaklaşık 10 ay kadar sürdü.

• Merhabalar,
    Ben 10 sene önce lise zamanında kavga etmem sebebiyle mahkemede 100 gün hapis verilip onu da 2.000 tl para cezasına çevirip 5 Yıl HAGB vermişlerdi. 5 yıl içinde herhangi bir suça karışmasaydım para cezasını da ödemeyecektim. Fakat 2017 yılında Gs-fb maçında stadda çıkan arbede sonucu görevi yaptırmamak ve direnmek suçlamalarıyla birisinde 1ay15gün diğerinde 1yıl2ay olarak aynı olayda 2 farklı suçlamayla suçlu bulundum. Fakat cezaevine girmedim denetimli serbestlik verildi. Bu olay yüzünden lise zamanındaki mahkemeden de 2.000 tl cezayı ödedim. Şu anda arşiv kaydımda hem lise zamanındaki olay hem de maçta çıkan olaylardan kayıtlar bulunuyor.
    Benim sizlerden yardım istediğim konular şu şekilde;
    Bu kayıtlar ciddi sorunlar yaratır mı ?
    Eşimle yeni nikah yaptık ve ds-260 formunu güncellemek için açtırıp beni de ekleyeceğiz fakat ds260 da sivil veya mahkemeyle ilgili bir soru gelecek mi yoksa sadece talihliye mi soruluyor ?
    Bu iki mahkemenin sadece kararlarını mı İngilizceye çevirtip mülakata götürmeliyim yoksa uyap sisteminde gözüken mahkemelerdeki tüm dosyaları mı çevirtmeliyim ?
    Ayrıca mülakat tarihi 7 Eylül ve ap ye kalırsam olumlu olsa dahi yetişmeme durumu olabilir mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@snowflake61, içinde söyledi: Adli sicil kaydındaki suçlar ve göçmen vize görüşmesi

Merhabalar,
    Ben 10 sene önce lise zamanında kavga etmem sebebiyle mahkemede 100 gün hapis verilip onu da 2.000 tl para cezasına çevirip 5 Yıl HAGB vermişlerdi. 5 yıl içinde herhangi bir suça karışmasaydım para cezasını da ödemeyecektim. Fakat 2017 yılında Gs-fb maçında stadda çıkan arbede sonucu görevi yaptırmamak ve direnmek suçlamalarıyla birisinde 1ay15gün diğerinde 1yıl2ay olarak aynı olayda 2 farklı suçlamayla suçlu bulundum. Fakat cezaevine girmedim denetimli serbestlik verildi. Bu olay yüzünden lise zamanındaki mahkemeden de 2.000 tl cezayı ödedim. Şu anda arşiv kaydımda hem lise zamanındaki olay hem de maçta çıkan olaylardan kayıtlar bulunuyor.
    Benim sizlerden yardım istediğim konular şu şekilde;
    Bu kayıtlar ciddi sorunlar yaratır mı ?
    Eşimle yeni nikah yaptık ve ds-260 formunu güncellemek için açtırıp beni de ekleyeceğiz fakat ds260 da sivil veya mahkemeyle ilgili bir soru gelecek mi yoksa sadece talihliye mi soruluyor ?
    Bu iki mahkemenin sadece kararlarını mı İngilizceye çevirtip mülakata götürmeliyim yoksa uyap sisteminde gözüken mahkemelerdeki tüm dosyaları mı çevirtmeliyim ?
    Ayrıca mülakat tarihi 7 Eylül ve ap ye kalırsam olumlu olsa dahi yetişmeme durumu olabilir mi ?

Hapis yatmamis olmaniz iyi bir durum, saniyorum ki sorun yasamayacaksiniz, ama tabii ki bu karari konsolos verecek.

Surecinizde hicbir gecikme yasamamak icin elinizdeki tum mahkeme kayitlarini ingilizceye cevirmenizi tavsiye ederim. DS-260 formunda buna dair sorular gelecek. Arsiv kayitli adli sicil belgenizde hangi bilgiler yaziyorsa sorulari bu bilgilere gore doldurun.

Esiniz asil basvuran oldugu icin sizin durumunuz belirsiz kalsa da kendisi hizlica vize alabilecek, 30 Eylul'e kadar vize vermeleri gerektigini bildikleri icin AP surecinizi yetistireceklerdir, sadece bu durumdan dolayi yetismeme durumu olmaz diye dusunuyorum.

• @crazycells yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• Tekrardan selamlar evrakların çıktısını almak için uyap sistemine girdim fakat çok fazla evrak var (tebligatname , yargıtay ilamı , adli tıp raporu, nüfus kayıt örneği vs)
    38 adet bu şekilde uyap dosyası gözüküyor tüm bunların çıktısını alıp yeminli tercümana çevirttirmem gerekiyor mu çünkü bayağı bir evrak olacak bu şekilde emin olmak istedim kusura bakmayın

image.png

• @snowflake61 arşiv kayıtlı sicilde gözüken suçlara ait mahkeme kayıtlarını çeviri yapmanız daha doğru olacaktır. sonuç olarak o arşiv içeriğinde gözükeceği için size sorular oradan gelecektir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@snowflake61 karar metni, iddianame ve ilgili suça ait kanun maddesini çevirip yanınızda bulundurun. diğer tebligatları almanıza gerek yok..

• Çok teşekkür ederim.

• Merhabalar,

Yeminli tercümanlarla görüştüm. Noter tasdikli istiyorsanız 30 bin lira gibi tahmini noter tasdik ücreti çıkar diyorlar. Yeminli kaşeli tercümanın çevirisi yeterli olur mu yoksa noter tasdikli yapma zorunluluğumuz var mıdır çünkü çok ciddi bir maliyet çıkıyor.

• Kolay gelsin. 27 sayfayı okudum, genel olarak arşiv kayıtlı sicilde gözükmüyorsa bahsetmeye gerek olmadığı söylenmiş. Peki eskiden gözüküyorduysa ve biz sildirdiğimiz için artık gözükmüyorsa bu durumda da aynı mı? Bu durumda da bahsetmemiz gerek yok mu? Teşekkürler.

• Yıllar önce Cumhurbaşkanı hakaret suçundan 1 ay tutuklu kaldım ve davam 5 yıldır devam ediyor aynı suç tarihinde kamu görevlisine hakarete de 7 ay hagb li hapis cezası verdiler. Şimdi Amerika vatandaşı eşimle evliyim ve vize sürecindeyim. Adli sicil kaydım temiz görünüyor arşiv kaydı da yok. Bu bilgileri söylemesem öğrenirler mi ya da dürüst olup söylesem bu benim dezavantajıma olur mu çünkü kriminal bir suç işlemedim ve Amerika'ya göre bunlar ifade özgürlüğü

• @notron Arşivli sicil kaydınızda görünmüyorsa bahsetmenize gerek yok.

• @Adam Merhabalar,

Aklıma takılan iki soru var. Siz süreci deneyimlediğiniz için sormak istedim.

1- Dava dosyasının temini;
    Bu noktada e-devlet I Uyap üzerinden veya adliye arşiv kaydından alınabiliyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak 2024 aşamalarını okurken alınan dava dosyalarında;"mahkeme mührü şartı bulunmalı" diye bir not gördüm. Mühürlü olması gerekiyor mu? Yoksa çıktılar yeterli olur mu?

2- Aldığımız dava dosyalarının ingilizce çevirisini nasıl yaptıralım? Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz?

-> Yeminli tercüman çevirisi isteniyor bunu biliyoruz.
    -> Yine formda yeminli tercüman çevirisi ve bununla birlikte noter tasdikide gerekiyor diye okudum. Sizin bilginiz var mı? Siz nasıl hallettiniz?

Teşekkürler.

Konuyla ilgili paylaşım yapabilecek herkese şimdiden teşekkürler 🙂

• @snowflake61

ÇEŞİTLİLİK GÖÇMEN VİZE (DV) BAŞVURU SAHİPLERİ İÇİN YÖNERGELER:
    14. TERCÜMELER: İngilizce veya Türkçe olmayan belgelerin yeminli tercüman tarafından yapılmış tercümesi gereklidir. Bu tercümelerin ayrıca noter tasdiki yapılmasına gerek yoktur.

Böyle bir bilgi okudum. Bilginize

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

154

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.7k

| | | |