Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba, 3 senedir forumun sessiz takipçilerindenim. Bu sene bir totem yaparak foruma yazmaya karar verdim 🙂 2021 ve 2023 çekilişlerindeki hayal kırıklığının ardından eşimle birlikte iki müzisyen olarak bu sene de başvurumuzu yaptık. İş yükümüzden arınmamızın ardından ABD’ye yerleşmek için her açıdan hayatımızın en uygun dönemindeyiz. Umarım hayallerinizin gerçekleştiği an, sizin için en doğru an olur

• Arkadaslar merhaba,
    Yeniyim. Biz de basvurduk bakalim. Cikarsa niyetimiz florida tarafina yerlesmek. Miami bolgesi. Herkese bol şans dilerim.

• @Simge-Kutlu, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@sytahmt, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Simge-Kutlu çok iyi bi galeri buldum 2. El temiz kar küreme araçları satılıyo alırız birer tane 😂

@sytahmt olur olur hatta beraber gideriz belki iki tane alınca indirim yaparlar kdkkfkfdk

Ben satınalma müdürü olarak çalışıyorum satınalma süreçlerinde tüm angarya işler de bende 😂

• @Selly, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

1. günden herkese Merhaba,

Bugün günlerden ;

Delaware

ABD'denin Orta Atlantik bölgesinde yer alan bir eyalettir. 50 eyâlet içerisinde büyüklük olarak 5.294 km² alanıyla 49. sırada bulunmaktadır. Eyalet, Atlas Okyanusu ve Chesapeake Körfezi arasındaki bölgede, Delmarva yarımadasında kurulmuştur. Delaware eyaletinin büyük kısmı Atlas Okyanusu kıyı şeridinde bulunmaktadır. Delaware eyaleti bu kıyı şeridi boyunca 45 km² bir alana sahiptir. Eyaletin kuzeydeki sınırı Piedmont platosu olarak bilinen bölgenin eteklerine kurulmuştur. Delaware nehri ve Christine nehri eyaletin önemli nehirlerindendir. Delaware'in en büyük şehirleri Wilmington, Newark ve başkent olan Dover'dir. Eyâlet nüfusu 2020 verilerine göre 990 bin kişi civarındadır.

e164f26a-4e7c-4135-a529-1356c6c96200-image.png

cf2653f7-d2ee-427c-a431-1158ce650b02-image.png

6dee172d-7245-4523-a561-91b1af0d30d4-image.png

Resmî site
    delaware.gov

Delaware eyaleti, 1787 yılında ABD anayasasını diğer eyaletlerden önce kabul ettiği için "Birinci Eyalet" olma özelliğine sahiptir. Ay'a giden Amerikalı astronotların uzay giysileri Delaware'de yapılmıştır. Naylon bu eyalette imal edilmiştir. Howard Pyle (yazar, çizer), Thomas Coleman du Pont (sanayici, hayırsever, politikacı), Judge Rheinhold (sinema oyuncusu), Valerie Bertinelli (sinema oyuncusu), Upton Sinclair (yazar, sosyal reformcu), Joe Biden (Amerika Birleşik Devletleri Başkanı) Delaware eyaletinin yetiştirmiş olduğu ünlü isimlerden bazılarıdır.

Ekonomi
    Refah

2020'de Kiplinger tarafından yapılan araştırmaya göre, Delaware gelirde 2013'e göre yüzde 6,98 ve yüzde 0,7'lik bir oranla Amerika Birleşik Devletleri'nde kişi başına en çok milyoner sayısında on yedinci sıradaydı ancak sıralamada sekiz sıra aşağı indi. Delaware'de 2020 itibarıyla 25.937 milyoner vardı. 2020 itibarıyla tüm Delaware hanelerinin medyan geliri 64.805 dolardı.

Tarım
    Delaware'in tarımsal üretimi kümes hayvanları, fidanlık bitkileri, soya fasulyesi, süt ürünleri ve mısır'dan oluşur.

Endüstriler
    2019 ekim itibarıyla, eyaletteki işsizlik oranı %3,7 idi.[6]
    Eyaletin en büyük işverenleri:
    • hükûmet (Delaware Eyaleti, New Castle İlçesi)
    • eğitim (Delaware Üniversitesi, Delaware Technical Community College)
    • bankacılık (Bank of America, M&T Bank, JPMorgan Chase, Citigroup, Deutsche Bank)
    • kimya, ilaç, teknoloji (DuPont de Nemours Inc., AstraZeneca, Syngenta, Agilent Technologies)
    • sağlık hizmeti (ChristianaCare (Christiana Hospital), Bayhealth Medical Center, Nemours Children's Hospital, Delaware)
    • çiftçilik, özellikle Sussex ilçesinde tavuk yetiştiriciliği (Perdue Farms, Mountaire Farms, Allen Family Foods)
    • perakende (Walmart, Walgreens, Acme Markets)

f98e79b8-8b73-4e29-92bc-2cbf1dd3d112-image.png

00e61784-128c-47e4-a40f-04c152fc44ab-image.png

9361704a-6db0-4a34-aa49-48f96eb9ab37-image.png

de66dc93-8107-4f20-80db-11fefe043950-image.png

3f16b05a-4615-44e2-9af0-2b38f71ee311-image.png

66101dac-f32b-41a7-a4d8-093ace912eef-image.png

Delaware'de 57 anonim belediye vardır. Anonim belediyeler, Delaware Genel Kurulu tarafından yetkilendirilir. Delaware Yerel Yönetimler Birliği, eyalet ve federal düzeylerde yasama savunuculuğu yoluyla yerel yönetimleri iyileştirmek ve onlara yardımcı olmak için yerel yönetimlerin kar amacı gütmeyen ve partizan olmayan bir birliğini sağlar.

Öne Çıkan Belediyeler

e07f4b94-fa56-426f-bd81-68e08fb2c478-image.png

af7d38d8-4d50-41dd-8ade-6ff7850910e9-image.png

Rehoboth Şehri , Atlantik'in ortasında yer alan bir mil karelik büyüleyici bir topluluktur ve Delaware Eyaletindeki en büyük sahil beldesidir.
    Sonbahar ve kış, Ulusun Yaz Başkentinde harika bir mevsimdir!
    City of Rehoboth Beach'in etkinlik takvimini kontrol ettiğinizden ve bir sonraki seyahatinizi planladığınızdan emin olun!

Yeni Kale İlçesi

58be1c13-9490-40bb-9eb7-9a0543628cb9-image.png

Zamanda geriye gidin ve kolonyal New Castle'ın cazibesini ve güzelliğini deneyimleyin . Birçok tarihi topluluğun aksine New Castle, insanların yaşadığı ve çalıştığı bir yerleşim yeridir!

Kent ilçesi

7c587c43-458a-48ac-9d2d-509cd0e4c408-image.png

Felton Kasabası 1856'da inşa edildi. Delaware Demiryolu bu bölgeye ulaştığında ortaya kondu ve yeni demiryolu hattında bir "ıslık" durağı haline geldi!
    Tuhaf hakkında konuşun, Felton Kasabası bir tatil sergileme yarışmasına bile ev sahipliği yapıyor!

Sussex İlçesi

415be666-a288-4b85-9a0b-c51278c3d32a-image.png

Yapacak eğlenceli bir şey mi arıyorsunuz? Seaford seni korudu! Tai Chi, Line dansı, Zumba ve daha fazlasını içeren yıl boyunca planlanan eğlenceli aktiviteleri var!

Delaware'de Mevsimler

Yıllar geçer ve mevsimler değişir, ancak Delaware'de yılın her anı kendi özel armağanlarını barındırır: Rehoboth Beach'teki tahta kaldırım boyunca okyanus esintilerinin ve tuzlu patates kızartmasının yaz kokusu. İlkbaharın yumuşak renkli çiçekleri Winterthur ve diğer DuPont aile malikanelerini kaplıyor. Sonbahar, Apple Scrapple ve Sea Witch gibi tüm festivaller için mükemmel olan çıtır çıtır güneşli günlerin yanı sıra, Kuzey New Castle County'nin inişli çıkışlı tepelerine bir altın ve kırmızı paleti getiriyor. Ardından, Tatil Sezonu bir sıcaklık ve kutlama özlemine ilham verirken, muhteşem Noel ışıkları Chateau Country'nin büyük evlerini süslemeye başlar ve muhteşem bir sadelik zamanının vizyonlarını ateşler.

Delaware’ de Yaz

9e299b50-ad91-4ecb-8f68-bd505c452644-image.png

Delaware Plajlarının Keyfini Çıkarın: İster günlerinizi kumda geçirmek, ister kıyı yaşamının cazibesini keşfetmek isteyin, bir sonraki plaj kaçamağınız için altı sahil kasabası arasından seçim yapabilirsiniz. Lewes, Rehoboth, Dewey, Bethany, South Bethany ve Fenwick'in her birinin kendi tarzı var

1fbcb07a-6c40-403a-a6f5-44ddd85dd02f-image.png

Delaware'de Sonbahar

6bc6c58d-c822-44fd-b468-176f5d6e2c0e-image.png

Serin, berrak günler gelip Delaware'de sonbahar mevsimi resmiyet kazanırken, neşeli festivalleri, lezzetli atıştırmalıkları ve açık hava eğlencesini beraberinde getiren bir kutlama ihtiyacı canlanır. Eyalet genelinde sonbaharın ruhunu somutlaştıran pek çok şenlikli etkinlik ve deneyimle, sonbaharın eyaletin gizli mücevherlerine ışık tuttuğu Delaware'de bir gün, hafta sonu veya daha fazla eğlencenin tadını çıkarmak kolaydır.

12e84955-d775-433a-bd1d-44eda0153c31-image.png

Delaware'de Kış

4a7c6d17-0b4a-41bb-bddb-66cb43b63ba1-image.png

Delaware'de kış mevsiminin güzelliğini, serin kıyı kasabaları, pitoresk açık hava ve sizi kesinlikle ısıtacak yerel yemekler aracılığıyla ortaya çıkarır. Toplanıp karla kaplı bir yolda yürüyüş yaptığınız bir gün hayal edin, bu da ateşin çıtırtısıyla lezzetli ve rahatlatıcı yiyeceklerin olduğu bir akşama götürür. Ya da belki Delaware'deki kaplıcalardan birinde ya da rahat konaklama yerlerinden birinde, dinlenme ve rahatlama dolu bir hafta sonu kaçamağı yapmakla ilgileniyorsunuzdur.

84fecc3b-ebbc-44d7-b9e8-2577a4635a00-image.png

Delaware'de Bahar

eacebe2c-4214-4f11-a151-bb3814a63e87-image.png

Bahar mevsiminin parlak renkleri Delaware'nin manzaralı manzarasında yeşerirken, muhteşem bahçelere, enerji veren açık hava maceralarına ve heyecan verici festivallere yenileyici bir kaçamak yapın. Bahar hafta sonları, Delaware'in en iyisini yaşamak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Bir kayıkla suda süzülürken ılık bahar esintisini hissedin, açelya patikasında gezinirken baharın kokularını içinize çekin veya sadece "yudumlayın" ve açık havadaki butik içecek mekanında rahatlayın.

d9cfe09b-a462-4e2b-9684-81ba2d4270d6-image.png

706841a8-53d8-4ad0-a1ae-8e1c5b330d0d-image.png
    Not : Delaware vergisiz eyaletlerden biriymiş ve özellikle bu yüzden şirketler bu eyalette ilk şirket kuruluşlarını açıyorlarmış.(Bir video da böyle söylüyor videoyu hazırlayan kişi ama benim bulduğum bilgiler aşağıdaki gibi. Alışverişlerinizi vergisiz yapabilirsiniz yazıyordu bir yerde.)
    Şirketler için vergi türü : ( Delaware'de artan oranlı gelir vergisi bulunmaktadır. $60,000'a kadar olan gelirlerde 2.2% ila 5.55% arasındadır. $60,000 üzerinde ise 6.60% oranında vergilendirilir. Bu vergiye tabi olmanız için DE'e satışlarınızın olması ya da bu eyalette taşınmaz alımı yapmanız gibi detaylar bulunmaktadır. )
    Delaware, hafif vergilendirmesi nedeniyle şirketleri dahil etmek için bir "vergi cenneti" olarak bilinir. Delaware'de satış vergisi yoktur, bir şirketin fiziksel konumunun eyalette olup olmadığı önemli değildir; Eyalet içi satın alımlar Delaware'de vergiye tabi değildir. Ek olarak, Delaware dışında faaliyet gösteren Delaware şirketleri tarafından sağlanan mal ve hizmetler için devlet kurumlar vergisi yoktur.
    Eyaletin, bir Delaware holding şirketinin kazandığı faiz veya diğer yatırım gelirleri için bir kurumlar vergisi yoktur. Bir holding şirketi sabit gelirli yatırımlara veya öz sermaye yatırımlarına sahipse, devlet düzeyinde kazançları üzerinden vergilendirilmez.
    Delaware ayrıca kişisel emlak vergisi almamaktadır. İlçe düzeyinde bir emlak emlak vergisi vardır, ancak ABD'deki diğer eyaletlere kıyasla çok düşüktür. Şirketler kendi ofis alanlarına sahip olabilir ve diğer eyaletlere kıyasla emlak vergisi miktarını azaltabilir.
    Eyaletin katma değer vergisi (KDV) yoktur. Delaware'de veraset vergisi yoktur ve sermaye hisseleri veya hisse devir vergileri de yoktur.
    fc60c12b-b72e-4672-8323-14a0297d892f-image.png

Muazzam olmuş aklım karışmaya başladı 😂

• ⭐⭐

@ErdalK sen akşamı bekle Montana geliyor gece hazırladım hazırlarken benim bile aklım karıştı 🙈😅😂😂

• ⭐⭐⭐

@ErdalK hangi firma 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Turker-Soykan sadece green kart olarak başvuruyu neden yapıyorsunuz. Belli bir akademik kariyer yada başarılar varsa özel yetenek vizesine de başvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selly delaware eyaletini paylaşıyorsunuz eyaletin Türkiye sorumlusunu neden etiketlemediniz. @mysea saygılar sevgiler.

• @sytahmt ben Ohio istiyorum ama rakam ne olacak bilmiyorum 😃😰

• ⭐⭐

@Bberturk rakamda yardımcı oluruz pazarlık payımız her zaman var 😃

• ⭐⭐

@ayvalik10 Ayvalık abi nerelerdesin sen ya?

• @Bberturk ahahhaha offf espriii çok iyi 😂
    bu sayıları neye göre veriyorsunuz yahu ben bi çözemediim

• @Calibraturbo, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Selly flagstaff arizona st george utah boulder colorado boise idaho salt lake city utah reno nevada bu tarz kupon yerler istiyom. Drive thru dan fastfood alip kankalarla rock cravlinge cikmak altimda 90 k5 blazer 350tbi headers,cam,high flow head ,5 ileri duz sanziman, rough country 5 inch lift dana 44 on arka aks bf goodrich all terrain.

bazı eyaletleri biliyorum sadece ama eminim bilmediğim tüm eyaletlerde birbirinden güzeldir ☺ umarım en kısa zamanda hayaller gerçek olur hem de en güzel şekilde 🤗 🤗

• @debbieLA77, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Lossantosdy günaydın sende mi erkencisin 😞 uykular haram oldu artık süre daraldıkça gerginlik artıyor mudur nedir bi de bizim ufaklığın bağırsakları bozuk her yeri siliyorum bir saattir biraz battık çıktık da sabah sabah boka uyandım 🙂

çok geçmiş olsun 😞

@Selly beni de yazın pleaseeeee 🙏 florida miami

eyalet görevlerini @clourpoint yapıyor. bence sana yardımcı olabilir bu konuda 🤗 şimdiden sabırsızlıkla yazını bekliyorum

• @tolgasatir, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Selly bu eyaletleri paylaşım için mi yazdıydık 😃

evet 😁 😁 sen onun için yazmamış mıydın 😁

• @Emrah-Borazan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@tolgasatir arpa suyu deyince enstattene olsun dedim 🙂

😁 😁

• @Emrah-Borazan, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Sencerium tamamen çekilişe katılma sebebim bu işte. Çocuğuma bu ülkede bir gelecek görememek.. Geldiğimiz hale bak.. Çok üzülüyorum ama yapacak birşey yok. Sebepler.. Sonuçlar..

+1

@Emrah-Borazan valla artık sadece çocukların değil bizim içinde yakın gelecek yok bu ülkede eskide uzun vadeli düşünüp çocuklara odaklanırdık şimdi artık yarınımızdan korkuyoruz o yüzden allah yardım etsede azar azar yavaştan gitsek hepimiz

mümkünse hızlı hızlı gidelim 😁

• ⭐⭐

@Selly en kısa zamanda 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |