Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@inr, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@enemy, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@inr rentry permit araştırın

Re entry permit'in 2 yıllık verildiğini biliyorum ama ben 4-5 sene üniversite okuyacağım. Ondan önce yerleşmem mümkün değil. Amacım yılda birkaç ay kalıp okul bittikten sonra yerleşmek.

Belli ki konuyu okumuşsun ama tabiri caizse çok işine gelmemiş bir umut farklı bir çıkış yolu arıyorsun ama malesef tüm detaylar ve deneyimler o konu altında var 🙂

• Yeni ve ilk defa başvuru yapan arkadaşların hayallere kapılıp gittiğini gözlemledim. Türkiye de yaşamaya devam edeceksiniz gibi düşünerek planlarınızı ve geleceğinizi planlayın arkadaşlar. İlk başvuru veya onuncu başvuru fark etmiyor. Loto bu bilgisayar seçim yapıyor. Çok büyük hayal kırıklığı yaşarsınız diğer türlü. Umut bağlamayın hayatınızı yaşamaya devam edin. Size tavsiyemdir. Milli piyango ile aynı mantıkta çalışıyor. İmzamda görülüyor sanırım 10 yıla yaklaşıyorum yavaştan. Başvuru vs. de yapmadım.

• @gnollzy, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Re entry permit'in 2 yıllık verildiğini biliyorum ama ben 4-5 sene üniversite okuyacağım. Ondan önce yerleşmem mümkün değil. Amacım yılda birkaç ay kalıp okul bittikten sonra yerleşmek.

Bu şekilde düşünceyle kazanıp giden daha sonrasında re-entry permit alan arkadaşım birkaç git gel yaptıktan sonra uçaktan indikten sonra almadılar. GC'sini alarak Türkiye'ye yolladılar ve 5 sene giriş yasağı getirdiler. Avukata danıştıklarında dava açmaları gerektiğini sürecin uzun olduğunu ve kazanma ihtimalinin düşük olduğundan bahsetmiş ayrıca çok yüksek tutarda (en azından onlara göre) ücret talep etmişti. Sonrasında ise dava açmamaya karar verdiler. Kendisi şu an Türkiye'de. Ayrıca uber eats, doordash ve amazon flex gibi uygulamalar yüksek model araç istemiyorlar. 5-6K dolara alacağın araçla da bu işleri yaparsın. Zaten orayı Türkiye gibi düşünme, arabasız bir hayatı çok zor idame ettirirsin. Kazanırsan ve gidersen zaten tek kişi için 15-20K dolardan aşağı gidip bir düzen kurmak oldukça zor şu dönemde.

Edit// Greencard'ın asıl amacı benim ülkemi bir aracı ülke, kaçış ülkesi olarak göremezsin. Burada gerçekten yaşayacak, okuyacak ve çalışacaksan buyur gel çeşitli yöntemlerle GC'yi al diyor çok kaba bir tabirle. Bundan dolayı öğrenciyseniz ve kazandığınız takdirde eğitim ve kariyer hayatınızı orada devam ettiremeyecekseniz zaten re-entry permit onayını da vermeyebilirler. Kendi ya da ailenin sağlığı vb durumlarda acil olarak Amerika'dan çıkma ve bir süre kendi ülkende bulunmanın zaruri zorunluluk olacak durumlar için re-entry permit kullanılıyor.

Biraz moralim bozuldu, hatta ikinci başvuruyu yapıp direkt elenmek bile istedim ama tabii bekleyip göreceğim tabii ki. Bunlara istinaden birkaç sorum olacak.

Greencard çekiliş hakkını kazanıp mülakata gitmezsem ya da yukarıdaki gibi yılda birkaç defa giriş yaptıktan sonra Greencard'ım elimden alınırsa tekrar başvurma hakkım oluyor mu?

• @tolgasatir, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Belli ki konuyu okumuşsun ama tabiri caizse çok işine gelmemiş bir umut farklı bir çıkış yolu arıyorsun ama malesef tüm detaylar ve deneyimler o konu altında var 🙂

Arkadaşı istisna bırakarak söylüyorum lütfen üstüne alınmasın diyeceklerimi. Kendisini tanımıyorum sonuçta. Ben sadece şahsi çevremde tanıdığım birkaç kişiden bir gözlem yazacağım. Birçok kişi Türkiye ile Amerika'daki sistemi birebir aynı sanıyorlar. Devlet memuruna kendimizi acındırırız bi şekilde işlerimizi hallederiz düşüncesine sahip çok fazla kişi var ve onlara kaç kere onların kültürlerindeki sıkı disiplin ve kuralcılığı ülkemizde geçmişte yaşadığınız tecrübelerle kıyaslamayın Amerika'da işlemez o düşünceleriniz dememe rağmen yok yok biz hallederiz şeklinde düşünceyle birtakım işler yapıyorlar :). Arkadaşlar bizler sıcakkanlı ve içten bir toplumuz. Birbirimize yardımcı olmayı seviyoruz ama Amerika'nın kültüründe insanlar çok kuralcı ve disiplinli buradaki gibi kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz en ufak olayda bile.

• @inr, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@gnollzy, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Bu şekilde düşünceyle kazanıp giden daha sonrasında re-entry permit alan arkadaşım birkaç git gel yaptıktan sonra uçaktan indikten sonra almadılar. GC'sini alarak Türkiye'ye yolladılar ve 5 sene giriş yasağı getirdiler. Avukata danıştıklarında dava açmaları gerektiğini sürecin uzun olduğunu ve kazanma ihtimalinin düşük olduğundan bahsetmiş ayrıca çok yüksek tutarda (en azından onlara göre) ücret talep etmişti. Sonrasında ise dava açmamaya karar verdiler. Kendisi şu an Türkiye'de. Ayrıca uber eats, doordash ve amazon flex gibi uygulamalar yüksek model araç istemiyorlar. 5-6K dolara alacağın araçla da bu işleri yaparsın. Zaten orayı Türkiye gibi düşünme, arabasız bir hayatı çok zor idame ettirirsin. Kazanırsan ve gidersen zaten tek kişi için 15-20K dolardan aşağı gidip bir düzen kurmak oldukça zor şu dönemde.

Edit// Greencard'ın asıl amacı benim ülkemi bir aracı ülke, kaçış ülkesi olarak göremezsin. Burada gerçekten yaşayacak, okuyacak ve çalışacaksan buyur gel çeşitli yöntemlerle GC'yi al diyor çok kaba bir tabirle. Bundan dolayı öğrenciyseniz ve kazandığınız takdirde eğitim ve kariyer hayatınızı orada devam ettiremeyecekseniz zaten re-entry permit onayını da vermeyebilirler. Kendi ya da ailenin sağlığı vb durumlarda acil olarak Amerika'dan çıkma ve bir süre kendi ülkende bulunmanın zaruri zorunluluk olacak durumlar için re-entry permit kullanılıyor.

Biraz moralim bozuldu, hatta ikinci başvuruyu yapıp direkt elenmek bile istedim ama tabii bekleyip göreceğim tabii ki. Bunlara istinaden birkaç sorum olacak.

Greencard çekiliş hakkını kazanıp mülakata gitmezsem ya da yukarıdaki gibi yılda birkaç defa giriş yaptıktan sonra Greencard'ım elimden alınırsa tekrar başvurma hakkım oluyor mu?

Tekrar başvurma hakkın konusunda bir şey bilmiyorum. Sen şansını denemek istiyorsan bu senin en doğal hakkın ve bunu kullanmalısın. Hayat sana ne getirecek belli değil. Sonuçta, sonuçların açıklanmasına 8 ay, en iyi ihtimalle Amerika'ya giriş için 1 seneden fazla süre var ve bu süreçte hayatında neler değişecek bilemezsin kaldı ki yarınımızı bilmiyoruz.

Ben sadece birebir şahit olduğum örnek üzerinden yorum yapabilirim. O da arkadaşım 5 sene giriş yasaklıydı. En son uçaktan indiğinde görevli memur istersen giriş işlemini yaparım ama Greencard'ın olmaz ve dava sürecinden geçersin bu süreç içerisinde tutuklu olursun ya da ülkene dönersin ve 5 yıl giriş yasağını kabul edersin demişti. 5 yıl içerisinde arkadaşımın tekrar başvuru hakkı olsa yapmış olsa ve kazansa bile gidemezdi. 5 yılını bitirdi ama yaşamış olduğu acı deneyimler nedeniyle o defteri kendisi adına kapattığını söyledi.

• ⭐⭐

@waterman Hakkinda hayirlisi bol sans 🙂 sormasi ayip imzandaki DV2024 kodu ne anlama geliyor

• @tolgasatir, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Evet okudum ama işime gelip gelmemesinden değil de, ülkeye yılda iki defa girmemin sebebinin üniversite olduğunu göstermek. ABD'ye gitmek istememin en büyük sebebi mesleğimi icra ettirmek. Yoksa bu kadar istemezdim 🙂

@tolgasatir, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Arkadaşı istisna bırakarak söylüyorum lütfen üstüne alınmasın diyeceklerimi. Kendisini tanımıyorum sonuçta. Ben sadece şahsi çevremde tanıdığım birkaç kişiden bir gözlem yazacağım. Birçok kişi Türkiye ile Amerika'daki sistemi birebir aynı sanıyorlar. Devlet memuruna kendimizi acındırırız bi şekilde işlerimizi hallederiz düşüncesine sahip çok fazla kişi var ve onlara kaç kere onların kültürlerindeki sıkı disiplin ve kuralcılığı ülkemizde geçmişte yaşadığınız tecrübelerle kıyaslamayın Amerika'da işlemez o düşünceleriniz dememe rağmen yok yok biz hallederiz şeklinde düşünceyle birtakım işler yapıyorlar :). Arkadaşlar bizler sıcakkanlı ve içten bir toplumuz. Birbirimize yardımcı olmayı seviyoruz ama Amerika'nın kültüründe insanlar çok kuralcı ve disiplinli buradaki gibi kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz en ufak olayda bile.

Asla üstüme alınmıyorum. Aksine ABD'nin kuralcılığını seviyorum.

• @inr 2 kere girersin 3 kere girersin ama biyerde biri sana dur bakalım der emin ol. Greencardı turist gibi kullanamazsın. En kısa sürede yerleşmen lazım.

• @kuzey siz nasıl bir foto kullandınızda şüphe duyuyorsunuz

@gnollzy, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Tekrar başvurma hakkın konusunda bir şey bilmiyorum. Sen şansını denemek istiyorsan bu senin en doğal hakkın ve bunu kullanmalısın. Hayat sana ne getirecek belli değil. Sonuçta, sonuçların açıklanmasına 8 ay, en iyi ihtimalle Amerika'ya giriş için 1 seneden fazla süre var ve bu süreçte hayatında neler değişecek bilemezsin kaldı ki yarınımızı bilmiyoruz.

Ben sadece birebir şahit olduğum örnek üzerinden yorum yapabilirim. O da arkadaşım 5 sene giriş yasaklıydı. En son uçaktan indiğinde görevli memur istersen giriş işlemini yaparım ama Greencard'ın olmaz ve dava sürecinden geçersin bu süreç içerisinde tutuklu olursun ya da ülkene dönersin ve 5 yıl giriş yasağını kabul edersin demişti. 5 yıl içerisinde arkadaşımın tekrar başvuru hakkı olsa yapmış olsa ve kazansa bile gidemezdi. 5 yılını bitirdi ama yaşamış olduğu acı deneyimler nedeniyle o defteri kendisi adına kapattığını söyledi.

Tabii ki hayatın ne göstereceği hiç belli değil. Bugün meslek için ABD'ye gitmek istiyorsam belki de yarın meslek umrumda olmadan gitmeyi isterim. Bulunduğumuz şartlar da bizi yavaş yavaş buna itiyor maalesef. Bakalım hayat bize neler gösterecek diyerek hayata devam etmekten başka bir seçeneğim yok. Cevaplarınız için teşekkür ederim : )

• @enemy Duruma göre karar vereceğim artık. Teşekkür ederim bilgi için.

• ⭐⭐

Bugün Sırbistanda çalışan bir arkadaşım geldi buluşalım oturalım dedik bi cafeye gittik oturduk. Yan masamızda 10-12 kişilik gençler (lise son öğrencileriymiş hepsi) oturuyordu. Hepsi hararetli hararetli GC süreçlerinden konuşuyolardı. İlk önce bi kendi kendime söylenmeye başladım herkesin diline düştü, herkes başvuru yapıyo vs. diye ama sonradan çok üzüldüm. Gerçekten inanılmaz bi üzüntü çöktü üzerime bu ülkenin pırıl pırıl gençleri üniversite hayali kurup ilerisi için Türkiye’de bir gelecek göremedikleri için çok üzüldüm. Kendi lise son dönemim aklıma geldi. Arkadaşlarla oturur konuşurduk şu üniversiteye gidicem, bunu okuyacağım, şu mesleği yapacağım diye ama hiç birimiz de ben yurt dışında okuyacağım demezdi. Yurt dışında okuyacak olanlar bile okul bittikten sonra ülkeye dönüp burada bişeyler yapmak isterlerdi. Şu an eve geldim ve yaklaşık 3 saattir sürekli bunları düşünüyorum. Bu kadar kısa bir sürede nasıl bu hale geldik. Çok çok çok üzücü bi durum maalesef. Kusura bakmayın çok uzun yazı oldu ama içimdekileri de dökmem gerekiyordu 🙂

• ⭐⭐

@sytahmt İki liseli düşünelim birine GC çıktı Amerika’ya yerleşti. Öteki de Türkiye’de kaldı üniversite kazandı diyelim.

6 sene sonra Amerika’ya yerleşen kariyer yapmış olur bir şekilde iyi para kazanacak konuma gelir. Türkiye’de kalan da büyük ihtimalle hala masa başında atanmak için KPSS çalışıyor olur.

Şartlar böyleyken insanlar nasıl istemesin ki gitmek? Hiç kimseye kızamam. Türkiye insanlara iyi bir gelecek vaat etmeyen bir ülke. Haliyle insanlar da iyi gelecek bulabilecekleri yerlere gitmek ister.

• ⭐⭐

@Chromium kesinlikle öyle ben de zaten kızmadım neden burayı bırakıp gitmek istiyolar diye en çok gitmek isteyenlerden biri olarak bunu düşünmem biraz tezat olur zaten 🙂 sadece gençlerin bu yaşta bunları düşünmelerine üzüldüm maalesef sistem onları bu düşünceye mecbur bırakıyor

• ⭐⭐

@sytahmt, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

@Chromium kesinlikle öyle ben de zaten kızmadım neden burayı bırakıp gitmek istiyolar diye en çok gitmek isteyenlerden biri olarak bunu düşünmem biraz tezat olur zaten 🙂 sadece gençlerin bu yaşta bunları düşünmelerine üzüldüm maalesef sistem onları bu düşünceye mecbur bırakıyor

Ben kızdım da Amerika’ya kızdım. Pasaport şartı kalkmasaydı iyiydi valla 🙂 Şimdi Loto işi tam adının hakkını verecek. Twitter’a bakıyorum başvurmayan kalmamış.

• ⭐⭐

@Chromium en son açlık oyunları tarzı oyunlar düzenleyecekler 😂 hayatta kalan GC’yi alır 😂

• @tezekos, içinde söyledi: DV2024 Sohbet Odası

Yeni ve ilk defa başvuru yapan arkadaşların hayallere kapılıp gittiğini gözlemledim. Türkiye de yaşamaya devam edeceksiniz gibi düşünerek planlarınızı ve geleceğinizi planlayın arkadaşlar. İlk başvuru veya onuncu başvuru fark etmiyor. Loto bu bilgisayar seçim yapıyor. Çok büyük hayal kırıklığı yaşarsınız diğer türlü. Umut bağlamayın hayatınızı yaşamaya devam edin. Size tavsiyemdir. Milli piyango ile aynı mantıkta çalışıyor. İmzamda görülüyor sanırım 10 yıla yaklaşıyorum yavaştan. Başvuru vs. de yapmadım.

Nedense bana ilk başvuruda çıkacağını hissediyorum. Bu tür konularda biraz şansım oluyor. Hatta sırf bu yüzden plan yapıyorum. Tabii çıkmazsa biraz üzecek ama bu tatlı telaşı yaşamak güzel olacak eminim 🙂

• ⭐⭐

@inr İnşallah ilk başvurunuzda çıkar da bizim gibi sürünmezsiniz gerçekten. İnsan mental olarak çok yoruluyor çıkmadıkça. Hayal kuruyorsun başına yıkılıyor.

• ⭐⭐

@inr inşallah ilk başvurunuzda çıkar benim anlamadığım “bu tür konularda şanslıyım” dediğiniz bu tür konu tam olarak ne 😂 yani sizin için GC lotosunun muadili nedir? 😂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

58

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |