Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @owlili benim evraklarimin update olmasi mart 23 de oldu, sonrasinda 1 hafta bekledim NOS update olmayinca buyukelcige yazim ( onlar normalde 6 aralik'ta gondermislerdi, ) ama sonra bir daha email yoluyla gonderdiler, ardindan NOS 5 nisan' da sanki 22 mart'ta yuklenmis gibi update edildi, sanirsam buyukelcilik artik bosuna erkende gondermek istemiyor, zaten yuklemeiyorlar belge de araya kayniyor muhtemelen

• @ali-asma-0 Ben belgelerimi Nisan 15'te gönderdim, Nisan 26'ta sisteme yüklediler. Tek NOS kaldı, konsoloslukla iletişime gecmeye calisiyorum göndermeleri icin. Teşekkür ederim bilgi icin.

• @owlili super cok hizli olmus, umarim bu hizda devam eder

• @owlili avukatla calistin mi ? bundan sonraki arkadaslar burdan deneyimlerden faydalansin diye soruyorum, benimkisi 5 ay'i buldu sisteme yuklenmesi ?

• Herkese selamlar, site cok faydali, herkese verdikleri bilgiler icin tesekkur ederim. Ben de durumumla ilgili goruslerinizi merak ediyorum.

Esim ve ben kasim 2021 tarihinden beri ABD'de bir universitede "postdoctoral scholar" olarak calisiyoruz. Ikimiz de doktoruz ve ileride de amerikada asistanlik yapmak istiyoruz. Su an ikimiz de J1 vizesindeyiz, haliyle 2 yil kuralimiz var. Sans bu ya, yillardir basvuruyoruz cikmadi derken, bu kurada esime cikti. Siramiz 22xxx. Bir diger sikinti da, bu agustos ayinda universite degistiriyoruz ve J1 vizelerimiz de o universiteye transfer olacak. Bu durumla ilgili sorularim;

Bu durumda AOS yolunu mu yoksa CP yolunu mu izlemek daha mantikli?
    Waiver'a ne zaman basvurmak akillica olur? Su anki vizemiz kasim 2022'ye kadar, fakat dedigim gibi agustos 2022'de baska bir universiteye transfer olacak.
    DS-260 sorulardan biri su sekilde "Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?". Burada "former" diyor, buna evet demeli miyiz bilemedim.
    Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

• @yecow benim kanaatim diger universiteye basladiktan sonra suratle j1 waiver basvurun, bunun icin eger uygunsaniz no objection pathway'den ilerleyin, waiver 1 yil civarinda cikiyor su an ortalama, sonrasinda aos ile beraber ead card basvurusu yapabilirsiniz, aos basuvurusu yaptiktan sonra amerika'da yasal olarak kalmaniza engel bir durum yok , sanirsam aos pathway cp pathway'den daha hizli ilerler ama emin degilim

• @ali-asma-0 Cevabiniz icin cok tekessur ederim, tavsiyeleriniz cok kiymetli.

Su anki vizeye waiver yaparsak ve GC basvurumuz reddedilirse, tekrar J1 almamiz epey zorlasir degil mi? Bir de waiver yapildiginda universitelerin extension yapmadigiyla ilgili mesajlar gordum baska bir telegram grubunda. Bununla ilgili bilginiz var mi?

• @yecow j1 waiver yapinca bir daha J1 alamiyorsunuz, waiver surecindeyken extension yaparsan tekrardan 2-year ban rule'a tabi oluyorsunuz, waiver surecindeyken universite extenion yapmaz bnce de

• @ali-asma-0 Teşekkürler, yok calismadim, kendim hazirladim belgelerimi.

• Merhaba
    Ds-260 formunda "Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign
    residence requirement?" sorusuna hayır diye yanıt verdim ve formu gönderdim. Yeşilkartforumdaki DV açıklama pdfini okudum ancak ben bu maddeye dahil miyim bilmiyorum o yüzden sormak istedim. Ben J-1 vizesi aldım ancak daha gitmedim. Bu yaz için aldım yani vizeyi 2 ay sonra gitmeyi planlıyorum. Vize bilgileri Issue Date:22APR2022-Expiration Date:30SEP2022. Bu maddeye no dedim ancak yanlış mı yaptım yanlış yaptıysam nasıl düzeltmem gerekiyor. Bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nurimu vizenizin alt kısmında "... 2 year rule" ile alakalı bir ibare var mı?

• @gucarslan evet "NOT SUBJECT TO 212(E) TWO-YEAR-RULE" yazmakta

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nurimu o zaman zaten bu kurala tabi değilsiniz ve bir değişiklik yapmanıza gerek yok 🙂

• @gucarslan Oh içim nasıl rahatladı bir bilseniz çok teşekkür ederim 🙂

• Arkadaslar merhaba,
    Ben J1 vizesi ile Ocak 2022 de AuPair programı ile Amerıkaya geldım ve suan Amerikadayım. 4 gun once green card basvurumun kabul oldugunu ögrendım fakat J1 vizem oldugu icin ve suan amerıkada oldugum ıcın kafam cok karısık. Ds260 formunu doldurdum fakat submıt etmedım bu J1 waiver konusundan dolayı.
    ds260 formundakı soru su:
    Are you a former exchance visitor (J) who has not yet fulfilled the twoyear foreign residence requirement? ben buna suanki durumum ile evet mi isaretlemeliyim hayır mı?
    evet ise yapmam gerekenler nedir?
    Ds 260 formunu submit etmeden Ds3035 formunu mu doldurmalıyım ?
    Ve turkiyede ogrencı kredisi borcum var bu vizede problem yaratır mı?

Her sey cok beklenmedik oldu ve Kafam cook karısık surec ıcın! Kusura bakmayın ard arda sorularım icin.
    simdiden cok tesekkurler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yecow, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herkese selamlar, site cok faydali, herkese verdikleri bilgiler icin tesekkur ederim. Ben de durumumla ilgili goruslerinizi merak ediyorum.

Esim ve ben kasim 2021 tarihinden beri ABD'de bir universitede "postdoctoral scholar" olarak calisiyoruz. Ikimiz de doktoruz ve ileride de amerikada asistanlik yapmak istiyoruz. Su an ikimiz de J1 vizesindeyiz, haliyle 2 yil kuralimiz var. Sans bu ya, yillardir basvuruyoruz cikmadi derken, bu kurada esime cikti. Siramiz 22xxx. Bir diger sikinti da, bu agustos ayinda universite degistiriyoruz ve J1 vizelerimiz de o universiteye transfer olacak. Bu durumla ilgili sorularim;

Bu durumda AOS yolunu mu yoksa CP yolunu mu izlemek daha mantikli?
    Waiver'a ne zaman basvurmak akillica olur? Su anki vizemiz kasim 2022'ye kadar, fakat dedigim gibi agustos 2022'de baska bir universiteye transfer olacak.
    DS-260 sorulardan biri su sekilde "Are you a former exchange visitor (J) who has not yet fulfilled the two-year foreign residence requirement?". Burada "former" diyor, buna evet demeli miyiz bilemedim.
    Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Vizelerinizde 2 yil kurali olduguna eminsiniz, degil mi? Yani ya vize ustunde, ya da DS-2019 formunda 2 yil kurali oldugu yaziyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells cok ama cok tesekkur ederim neden bilmiyorum ama aciklamalariniz her zaman icimi rahatlatiyor. Sagolun var olun 😂

Surecinizde bol sanslar ve bol sabirli beklemeler 🙂

• @crazycells Lutfen kusura bakmayin, DV2023 konusunda da cevap vermistiniz. Isterseniz buradaki veya diger konudaki mesaji silebilirim, mumkunse tabii.

Maalesef iki yil kurali oldugu ikimizin vizesinde de acik bir sekilde yaziyor.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @gokceyurt sorumu şöyle güncellemek istiyorum: sadece fulbright ile ilgili olmasına gerek yok, evlilik sebebiyle 2 yıl kuralını kaldırmış olan var mı? bunun için nasıl bir yol izlediniz ve özellikle başvuru dilekçesinde nelerden bahsettiniz?

yardımcı olabilecek birileri varsa çok minnettar olurum, biraz kaybolmuş durumdayım. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yecow, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Lutfen kusura bakmayin, DV2023 konusunda da cevap vermistiniz. Isterseniz buradaki veya diger konudaki mesaji silebilirim, mumkunse tabii.

Maalesef iki yil kurali oldugu ikimizin vizesinde de acik bir sekilde yaziyor.

Evet, bu basliktan devam edelim... Cunku benzer durumdaki arkadaslar bu basliktan bilgi almaya calisacaklar...

Durum biraz karisik... DS-260 formunu Kasim'a kadar geciktiremezsiniz, o nedenle DS-260 formunu hemen doldurup gonderin. J1 kismini isaretlediginizde aciklama isterse "I will be applying for a waiver" diyebilirsiniz.

Fakat waiver'i DS-2019 formunuzu guncelleyene kadar alamazsiniz, cunku waiver basvurusu yaparsaniz gocmenlik isteginizden dolayi DS-2019 uzatmasinin reddedilme ihtimali yuksek. Zaten J1'in yenilenmesi DS-2019 formunun uzatilmasi demek, cunku yeni bir J1 vizesi almaniza gerek yok. I-94 sureniz otomatik olarak DS-2019 suresi olacak...

DS-2019'u SEVIS guncelliyor, bu birim DHS'ye yani Icisleri Bakanligi'na bagli...Her ne kadar bu bilgilere DOS'un da yani Disisleri Bakanligi'nin erisimi olsa da, kanimca KCC ile doldurdugunuz DS-260 formunu SEVIS hic goremeyecek ve o nedenle DS-2019 guncellemenizi onaylayacak. (Bunu bir de Muslu Hukuk Burosu'na sorup emin olalim isterseniz) Eger SEVIS, DOS'un bilgilerine erisebiliyorsa KCC'deki form da DS-2019'un guncellenmesini bozabilir; ama bence bu bilgilere erisemiyorlar.

DS-260 formunu gonderdikten sonra, hemen J1 waiver'a odaklanmaniz lazim. DS-3035 formuyla waiver surecinizi baslatin, ilgili bilgiler su sayfada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/79/j1-waiver-2-years-rule-j1-vizesinin-2-yil-kuralini-kaldirmak

J1'i almaniz gelecek yaz aylarini bulabilir. Bu sirada DV2023'un gidisatina gore Turkiye'de mulakata girebilirsiniz. Bence mulakat yerini Turkiye olarak secin ve ilk plani buna gore yapin... Bence gerceklesmesi en mumkun senaryo bu olacak. Ama eger waiver erken onaylanirsa ve bir de numaraniz erkenden aktif olursa, o durumda zaten CP surecini bir kenara birakabilirsiniz ve AOS surecine baslayabilirsiniz. AOS surecine basladiktan sonra DS-260 formunda yazdiklarinizin bir onemi olmayacak. Islemleri USCIS ile tamamlayacaksiniz.

Elinizde hem USCIS'in hem de DOS'un onaylamis oldugu waiver oldugundan, AOS surecinde sorun yasamamaniz lazim. Ama bu waiver surecine ancak DS-2019 formunu guncelledikten sonra baslayabilirsiniz ve tum J-1/DS-2019'larin bilgilerini waiver basvurusunda belirteceksiniz. Dolayisiyla hepsi icin gecerli olacak waiver.

Burada tek cekincem DS-260 doldurulma bilgisine SEVIS'in erisebiliyor olmasi... bu durumu Muslu Hukuk Burosu'na danistiktan sonra bir daha konusalim, ama zaten reddedilse bile Kasim sonrasi Turkiye'ye donup mulakat bekleyebilirsiniz. GC sureci , J1'den daha onemli...

Diyelim ki waiver hala gelmedi ama size Turkiye'de mulakat verildi... O da sorun olmaz diye dusunuyorum, mulakata girmeyip yeni bir tarih isteyebilirsiniz. Tabii, bu durum ancak ilerde karar verilebilecek bir durum, zaten waiver surecinizi forumda paylasip zamani gelince bu sorulari sorabilirsiniz.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |